Chess

imperia

13th European Senior Chess Championship

Plovdiv, Bulgaria

The Bulgarian Chess Federation under the auspices of the European Chess Union is organizing the 13th European Senior Chess Championship.

The event will be held in Plovdiv, Bulgaria from March 10 (day of arrival) until 20 March (day of departure) 2013. The tournament will be held at Paris and Moscow halls at hotel Novotel Plovdiv.

The European Senior Rapid Chess Championship will be organized in the same venue from 20 March (day of arrival and registration) until 22 March (day of departure) 2013.

Entitled to participate are men from the ECU Chess Federations who shall have reached the age of 60 and women who shall have reached the age of 50 years by December 31st of the year in which the tournament will commence.

The European Senior Chess Championship shall be played in 9 rounds following the Swiss System. Time control is 40 moves in 90 minutes and 30 minutes to the end of the game. The player will additionally receive 30 seconds for each move.

Women tournament will be played separately. If there are less than 9 ladies, they will play in the Open tournament.

The prize fund will amount to 11.650 Euros. 1st place – 1.500 Euros; 2nd place – 1.200 Euros; 3rd place – 1.000 Euros, etc.

Living legends Evgeny Sveshnikov and Nona Gaprindashvili are the first seeds in the Open and Women’s section, respectively.

Registered players – Open:

1 GM Sveshnikov Evgeny LAT 2534
2 GM Balashov Yuri S RUS 2481
3 GM Abramovic Bosko SRB 2471
4 GM Vasiukov Evgeni RUS 2460
5 GM Ermenkov Evgenij BUL 2423
6 GM Rajkovic Dusan SRB 2420
7 GM Velikov Petar BUL 2417
8 GM Okhotnik Vladimir FRA 2411
9 IM Cvetkovic Srdjan SRB 2399
10 GM Butnorius Algimantas LTU 2398
11 IM Bogdanov Valentin UKR 2388
12 GM Tseitlin Mark D ISR 2380
13 FM Raicevic Momcilo MNE 2370
14 FM Rooze Jan BEL 2369
15 IM Shvedchikov Anatoli I. RUS 2359
16 IM Berkovich Mark A ISR 2354
17 IM Karasev Vladimir I RUS 2354
18 GM Pushkov Nikolai RUS 2352
19 IM Pritchett Craig W SCO 2352
20 Bojarinov Victor A RUS 2343
21 IM Maryasin Boris ISR 2336
22 FM Iliushkin Evgeny RUS 2304
23 FM Vujacic Borivoje SRB 2293
24 GM Radulov Ivan BUL 2291
25 FM Gruzmann Boris RUS 2284
26 FM Dragasevic Srdja MNE 2279
27 FM Peretz Malkiel ISR 2277
28 Golcman Evgeny RUS 2264
29 FM Giulian Philip M SCO 2251
30 IM Lederman Leon ISR 2243
31 Gundersen Helge NOR 2214
32 FM Hohler Peter SUI 2213
33 IM Nevednichy Boris M MDA 2209
34 FM Harestad Thor Geir NOR 2207
35 IM Angelov Kosta BUL 2206
36 Yakimenko Alexander A. RUS 2196
37 IM Archangelsky Mikhail RUS 2180
38 IM Orev Petar BUL 2179
39 Grinberg Iosif P. RUS 2165
40 Kaminik Aleksandar ISR 2164
41 Angelov Angel BUL 2163
42 Arnaudov Petar BUL 2154
43 FM Zhelesny Stanislav RUS 2145
44 Grabow Pouelsten Holm DEN 2145
45 IM Romcovici Victor MDA 2144
46 Batakovs Olegs LAT 2123
47 Gasik Piotr POL 2120
48 Ilchev Plamen BUL 2112
49 White Alastair F SCO 2107
50 Popov Georgi BUL 2099
51 Dumitrascu Cornel ROU 2095
52 Bebchuk Leonid ISR 2089
53 Taksrud Vidar NOR 2089
54 FM Vagner Grigorij RUS 2088
55 Hjertenes Oystein NOR 2087
56 Khazankin Moisei UKR 2086
57 Yuksel Mustafa TUR 2080
58 Kurka Dieter GER 2079
59 Ciuro Munoz Ricardo ESP 2070
60 Blaushtain Boris ISR 2067
61 Mayer Schwartz Rene ESP 2066
62 Zhukov Viktor I. RUS 2064
63 Egorov Valentin RUS 2060
64 Ljangov Petar BUL 2059
65 Bauner Jan DEN 2054
66 Mortensen Steen Juul DEN 2049
67 Sollid Stein NOR 2039
68 Gerchikov Pavel ISR 2035
69 Mckerracher Douglas SCO 2033
70 Borwell Alan P SCO 2027
71 Levinsky Gregory ISR 2018
72 Ozbilen Mehdi Hayri TUR 2007
73 Cernea Radu-Gheorghe ROU 2001
74 Jorgensen Arne Bjorn DEN 1993
75 Wahlstedt Mats SWE 1984
76 Ben-Zeev Moshe ISR 1979
77 Theting Helge E. NOR 1978
78 Auvinen Esa FIN 1962
79 Belokopyt Boris RUS 1959
80 Rubinstein Mark ISR 1959
81 Maman Emanuel ISR 1942
82 Sokolov Yury RUS 1940
83 Henrichsen Erland NOR 1937
84 Patola Eero FIN 1929
85 Masich Vladimir RUS 1928
86 Yakovlev Yuri S. RUS 1924
87 Urbanc Vinko SLO 1922
88 Zachariassen John DEN 1911
89 Sevenyuk Alexey BLR 1883
90 Andersson Finn DEN 1879
91 Thjomoe Hans Richard NOR 1862
92 Strand Oyvin NOR 1861
93 Degtiarev Viktor RUS 1836
94 Birkestrand Odd NOR 1797
95 Reutimann Hans Peter SUI 1796
96 Zilbershtein Victor ISR 1793
97 Keze Arnis RUS 1768
98 Nikolov Zdravko BUL 1753
99 Raondi Yan-Martin RUS 1705
100 Hansen Anders SWE 1699
101 Fystro Odd Ivar NOR 1673
102 Kovachev Radoslav BUL 1592
103 Pavlov Igor RUS 0
104 Socolov Victor MDA 0

Registered players – Women:

1 GM Gaprindashvili Nona GEO 2329
2 WGM Strutinskaya Galina N RUS 2313
3 WGM Voiska Margarita BUL 2289
4 WIM Fomina Tatyana EST 2219
5 WGM Khmiadashvili Tamar GEO 2148
6 WIM Miednikova Swietlana RUS 2142
7 WIM Gocheva Rumiana BUL 2129
8 WIM Sorokina Tamara RUS 2116
9 WIM Tsifanskaya Ludmila A ISR 2095
10 WFM Bogumil Tatiana RUS 2084
11 WFM Kuznetsova Luba RUS 2045
12 Tandashvili Margalita GEO 2025
13 WFM Khropova Larisa RUS 2007
14 Sinchurina Tatiana RUS 2003
15 Draganova Petranka BUL 1999
16 Abramjan Larisa RUS 1853
17 Milashevskaja Valentina RUS 1800
18 Sapareva Magdalena BUL 1651
19 Churakhina Lidiya RUS 1430
20 Baliuniene Margarita LTU 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2013