Chess

imperia

27th Summer Universiade in Kazan

Chess competitions at the 27th World Summer Universiade in Kazan, Russia, are taking place on 9-15th July in the equestrian sports complex “Kazan”.

The tournament is held in two sections – Men and Women, each to be played over nine rounds of Swiss system.

Each country is allowed to register up to eight players in total.

Team medals will be determined according to the total points scored by the best three players (per country), including at least one man and one woman.

Chinese representatives Tan Zhongyi and Li Chao B are defending gold medals from the previous Universiade in Shenzhen.

Follow the live games in Men and Women Sections

Women Section, Participants:

1 GM Zhao Xue CHN 2553
2 WGM Ju Wenjun CHN 2531
3 WGM Tan Zhongyi CHN 2478
4 IM Munguntuul Batkhuyag MGL 2452
5 IM Bodnaruk Anastasia RUS 2440
6 WGM Girya Olga RUS 2437
7 IM Guramishvili Sopiko GEO 2421
8 IM Shen Yang CHN 2405
9 WGM Bulmaga Irina ROU 2403
10 IM Savina Anastasia RUS 2368
11 WGM Nakhbayeva Guliskhan KAZ 2354
12 WGM Batchimeg Tuvshintugs MGL 2351
13 WGM Kashlinskaya Alina RUS 2334
14 WGM Rogule Laura LAT 2329
15 WGM Arabidze Meri GEO 2320
16 WGM Stojanovic Andjelija SRB 2302
17 WGM Przezdziecka Marta POL 2297
18 WIM Dolzhykova Kateryna UKR 2296
19 WGM Kalinina Olga UKR 2292
20 WGM Kulovana Eva CZE 2272
21 WGM Mammadyarova Turkan AZE 2267
22 WIM Dudas Eszter HUN 2266
23 WIM Sgircea Silvia-Raluca ROU 2261
24 WIM Davletbayeva Madina KAZ 2260
25 WIM Kulon Klaudia POL 2258
26 WIM Andrenko Irina UKR 2253
27 WIM Umudova Nargiz AZE 2253
28 WIM Mader Manuela GER 2212
29 WIM Kazimova Narmin AZE 2208
30 WIM Chirivi C Jenny Astrid COL 2205
31 WIM Vo Thi Kim Phung VIE 2199
32 WIM Djukic Sandra SRB 2197
33 WFM Hallayyeva Bahar TKM 2150
34 WFM Dewi Aa Citra INA 2138
35 WFM Motycakova Monika SVK 2135
36 WFM De Seroux Camille SUI 2118
37 WFM Khalafova Narmin AZE 2107
38 WIM Martinez Ayelen ARG 2103
39 WGM Mona Khaled EGY 2100
40 WIM Garcia Morales Ivette Ale MEX 2072
41 Siradze Salome GEO 2069
42 Anusca Madalina-Maria ROU 2042
43 Rothebarth Ana Vitoria De Pau BRA 2034
44 Jelsen Yemi INA 2009
45 WFM Ton Nu Hong An VIE 1995
46 Veliyeva Hurma TKM 1988
47 Yalkanova Merjen TKM 1966
48 Vasile Teodora ROU 1938
49 Mominova Leyla TKM 1919
50 Heinatz Maria SUI 1904
51 Khulan Enkhsaikhan MGL 1866
52 Shyngys Kyzy Aijarkyn KGZ 1784
53 WFM Senanayake P R SRI 1775
54 Otorbaeva Nuriza KGZ 1737
55 Battsetseg Urjinbadam MGL 1703
56 WCM Francis Onkemetse BOT 1698
57 Leso Gorata BOT 1665
58 Rebatenne Boitshepo BOT 1558
59 Arbona Avila Zaily M. ARU 1540
60 Kim Minhee KOR 1504
61 Amaral Vivian BRA 0
62 Chizikani Termaine ZIM 0
63 Esenbaeva Alina KGZ 0
64 Kabengano Joyce UGA 0
65 Lee Lee Yin MAS 0
66 Muyaba Diana ZAM 0
67 Nakirwadde Victoria UGA 0
68 Ong Choon Yong MAS 0
69 Palero Mary Israel PHI 0
70 WGM Soloviova Lisa UKR 2296
71 WFM Botlhole Kgalalelo BOT 1767

Men Section, Participants:

1 GM Andreikin Dmitry RUS 2727
2 GM Alekseev Evgeny RUS 2714
3 GM So Wesley PHI 2708
4 GM Li Chao B CHN 2686
5 GM Matlakov Maxim RUS 2665
6 GM Yu Yangyi CHN 2657
7 GM Amin Bassem EGY 2650
8 GM Sjugirov Sanan RUS 2647
9 GM Andriasian Zaven ARM 2620
10 GM Hovhannisyan Robert ARM 2620
11 GM Kravtsiv Martyn UKR 2620
12 GM Ma Qun CHN 2584
13 GM Onischuk Vladimir UKR 2576
14 GM Zhou Jianchao CHN 2572
15 GM Moranda Wojciech POL 2570
16 GM Tomczak Jacek POL 2564
17 IM Tazbir Marcin POL 2561
18 GM Durarbayli Vasif AZE 2549
19 GM Margvelashvili Giorgi GEO 2548
20 GM Baryshpolets Andrey UKR 2544
21 GM Bulski Krzysztof POL 2534
22 GM Batchuluun Tsegmed MGL 2517
23 GM Gundavaa Bayarsaikhan MGL 2516
24 IM Jurcik Marian SVK 2512
25 GM Abasov Nijat AZE 2498
26 IM Nigalidze Gaioz GEO 2497
27 GM Perez Ponsa Federico ARG 2488
28 IM Ibarra Chami Luis Fernando MEX 2482
29 IM Petenyi Tamas SVK 2480
30 IM Nestorovic Nikola SRB 2461
31 IM Atabayev Maksat TKM 2460
32 IM Anton Teodor ROU 2438
33 IM Mammadov Zaur AZE 2437
34 IM Atabayev Yusup TKM 2431
35 IM Rzayev Bahruz AZE 2429
36 IM Sarenac Ivan SRB 2410
37 IM Mazur Stefan SVK 2409
38 IM Munkhgal Gombosuren MGL 2406
39 IM Lapcevic Milos SRB 2403
40 FM Ferreira Jorge Viterbo POR 2401
41 FM Abdyjapar Asyl KGZ 2400
42 IM Farid Firman Syah INA 2396
43 IM Georgescu Tiberiu-Marian ROU 2396
44 FM Martins Vinicius Tine BRA 2391
45 IM Hesham Abdelrahman EGY 2375
46 FM Meskovs Nikita LAT 2372
47 FM Tologontegin Semetey KGZ 2370
48 FM Hajbok Robert ROU 2367
49 FM Pham Chuong VIE 2365
50 FM Nguyen Van Hai VIE 2353
51 FM Stanciu Alexandru-Ovidiu ROU 2346
52 FM Kantans Toms LAT 2343
53 FM Gaehler Marco SUI 2317
54 Markov Mikhail KGZ 2305
55 CM Nanjo Ryosuke JPN 2299
56 Schaerer Julian SUI 2294
57 FM Gantner Matthias SUI 2270
58 FM Wyss Jonas SUI 2270
59 Kalnins Kristaps LAT 2269
60 FM Esenov Annaberdi TKM 2255
61 Mohamad Ervan INA 2207
62 Galmandakh Badrakh MGL 2203
63 IM Soares Erikson Roberto Mauric ANG 2193
64 Garcia Fuentes Sergio Mig GUA 2181
65 Caetano Hugo Zanotti Mendonca BRA 2152
66 Fernandes Carlos ANG 2122
67 CM Olebile Thato BOT 2108
68 Nayan Ahmad Fadzil MAS 2102
69 Haibayev Hayrulla TKM 2088
70 Rajapakse R M C M SRI 2075
71 Zulkifli Muhd Syazwan MAS 2063
72 David Emanuel Giron Chavez GUA 2062
73 Sato Kaname JPN 2038
74 CM Abrantes Persson MOZ 2017
75 CM Gumpo Thabo BOT 2015
76 FM De Mey Juan Pablo ARU 1951
77 CM Kokome Oaitse BOT 1931
78 Chaulagain Purushottam NEP 1923
79 Akunov Maskat KGZ 1882
80 Khennous Fares ALG 1880
81 Mooketsi David BOT 1847
82 Hwang Sungjae KOR 1830
83 Malgie Avikaar SUR 1773
84 FM Munenga Douglas D ZAM 0
85 Elisha Thabo ZIM 0
86 Lee Hwichul KOR 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2013