Chess

predictions

48th Ilmar Raud Memorial 2014

Ilmar Raud 2014The 48th edition of the Ilmar Raud Memorial is taking place from 30th June to 6th July 2014 at the Viljandi Sports Center in Viljandi, a town in southern Estonia.

The event is played in memorial of Ilmar Raud, member of the Estonian team that scored bronze at the Chess Olympiad in Buenos Aires.

The playing format is 9 round Swiss format and the results will be submitted for FIDE and Estonian Elo ratings.

Each player will have 1 hour and 30 minutes for the first 40 moves and 15 minutes for the rest of the game + 30 additional seconds after each move.

The main prizes are as following: 1.500 €/1.000 €700 €400 €/ 250 €/ 150 €/ 100 €/ 70 €. The organizers provide many special prizes, as well as two surprise prizes.

A total of 59 players from 6 different countries, including 7 GMs, 5 IMs, 1 WIM and 5 FMs will take part in the tournament.

Top seed is Estonian champion GM Kaido Kulaots.

Official website / Live games with analysis

Starting list of participants:

1 GM Kulaots Kaido EST 2572
2 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2554
3 GM Kovalev Vladislav BLR 2554
4 GM Ehlvest Jaan USA 2552
5 GM Maiorov Nikita BLR 2520
6 GM Volodin Aleksandr EST 2490
7 IM Kantans Toms LAT 2467
8 IM Smirnov Artem RUS 2463
9 FM Meskovs Nikita LAT 2451
10 GM Shvyrjov Igor EST 2450
11 IM Sepp Olav EST 2433
12 IM Berzinsh Roland LAT 2395
13 IM Seeman Tarvo EST 2389
14 FM Ladva Ottomar EST 2381
15 FM Shishkov Andrei EST 2365
16 FM Vovk Ilja EST 2324
17 Soskov Vjatsheslav EST 2288
18 FM Krupenski Juri EST 2278
19 Jezov Roman EST 2251
20 Dubrovin Robert EST 2227
21 WIM Fomina Tatyana EST 2206
22 Puzko Danila RUS 2110
23 Sirosh Ilja EST 2095
24 Soot Margus EST 2091
25 Porrasmaa Timo FIN 2067
26 WCM Narva Mai EST 2058
27 Tominga Eke EST 2050
28 WFM Narva Regina EST 2031
29 Teemae Leo EST 2011
30 Petrov Dmitri EST 2009
31 Haavamae Henrik EST 2007
32 Dragun Valentin EST 2004
33 Chukavin Kirill EST 1931
34 Tominga Ago EST 1904
35 Lumiste Rene EST 1817
36 Orlov Roman EST 1806
37 Ivanov Platon-Jaan EST 1800
38 Sirp Karl Aleksander EST 1785
39 Viikmaa Karmen EST 1717
40 Garanin Aleksei EST 1639
41 Tokar Taniel EST 1542
42 Maasik Liisa EST 1497
43 Iher Mirjam EST 1398
44 Kilpio Vesa FIN 0
45 Komlev Heino EST 0
46 Linroos Monika EST 0
47 Luht Vello EST 0
48 Norlamo Sarabella FIN 0
49 Ots Heikki EST 0
50 Peebo Kalle EST 0
51 Polendik Tiina EST 0
52 Poom Mati EST 0
53 Povvat Aalo EST 0
54 Raudsepp Teet EST 0
55 Ruus Rein EST 0
56 Staub Madis EST 0
57 Tammisaar Arvo EST 0
58 Tobre Andres EST 0
59 Urgas Jaan EST 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014