Chess

predictions

4th International Chess Festival Torri degli Elimi

The 4th International Chess Festival Torri degli Elimi is taking place on 24th – 28th July at the Sales Palace, via Carvini, 2 – Erice in Italy.

The event consists of two Swiss System tournaments: the Open A, which is open to all classified players, with 7 rounds and playing time of 90 ‘+ 30′ for each player to finish the game and the Open B, for not qualified players, with 7 rounds and playing time of 2 hours for each
player to finish the game.

A player who arrives 45’ late, after the time of the announcement for the start of the turn, loses the game.

First prizes in the main section will be distributed as follows: 1st – 650€; 2nd – 420€; 3rd – 350€; 4th – 250€, etc.

GM Vladimir Georgiev is the first seed. Last year winner was GM Vladimir Epishin.

Tournament website

Terre-deli-Elimi

Participants:

1 GM Georgiev Vladimir MKD 2544
2 IM Arnaudov G. Petar BUL 2487
3 IM Van Assendelft Floris NED 2381
4 Van Dongen Cor NED 2357
5 IM Masternak Grzegorz POL 2339
6 FM Lammens Tim NED 2316
7 WGM Toma Katarzyna POL 2305
8 WGM Rudolf Anna HUN 2301
9 FM AGHAYEV Miragha AT 2299
10 WGM Przezdziecka Marta POL 2297
11 -M AMATO Andrea PA 2291
12 WIM Haast Anne NED 2277
13 Konijn Bart NED 2264
14 FM Duijker Rick NED 2258
15 Nabuurs Mart NED 2243
16 Van Den Berg Bram NED 2231
17 IM Adrian Claude FRA 2221
18 IM Ljubisavljevic Zivojin Z SRB 2215
19 WIM Van Weersel Arlette NED 2176
20 Groenewold Jan Joris NED 2175
21 Clijsen Mark NED 2159
22 Knol Geon NED 2146
23 WIM Martinez Ayelen ARG 2103
24 WF Novak Ksenija SLO 2099
25 CM CORSINO Gianluca PA 2094
26 Kampman Tijmen NED 2094
27 -M VALGUARNERA Girolamo PA 2086
28 -M GANCI Fabrizio PA 2073
29 Bous Florian GER 2072
30 CM MORELLO Guido PA 2048
31 CM MOVILEANU Daniela RM 2030
32 CM STIRPE Claudio FR 2029
33 CM BIFULCO Michel PA 2026
34 CM CAMPO Renato TP 1998
35 Konijn Rob NED 1974
36 1N CANNELLA Carlo CT 1972
37 1N DI MISA Salvatore PA 1962
38 CM RAVAGNANI Tiziano SS 1960
39 1N PESIRI Rossano CN 1952
40 1N LO PINTO Giovanni PA 1948
41 CM TONDO Salvatore SR 1935
42 1N MARZADURI Riccardo CT 1931
43 CM BERTINO Giacomo TP 1928
44 Walkusz Malgorzata POL 1924
45 1N GUECI Laura PA 1913
46 1N SAVALLA Pietro TP 1909
47 CM MESSINA Damiano TP 1908
48 Staniforth Matthew WLS 1897
49 1N BOCCI Alessandro PR 1888
50 1N PIAZZA Dario TP 1881
51 1N RIGATTIERI Uber RE 1873
52 1N GELARDI Davide ME 1854
53 1N IANNELLO Antonio ME 1852
54 Cazacu Gabriela MDA 1845
55 1N IANNELLO Andrea ME 1837
56 1N CASTELLI Giovanni J. TP 1832
57 1N MILLETARI’ Ruggero PA 1824
58 1N SPINELLA Andrea PA 1808
59 1N CALAMIA Gianpaolo TP 1803
60 Schlee Ulrich GER 1802
61 1N ROSOLIA Giuseppe CT 1801
62 1N MONDELLO Simone PA 1800
63 2N GUCCIONE Cristoforo PA 1781
64 2N FONTANA Giulio TP 1774
65 1N PRINZIVALLI Achille PA 1721
66 CM LO BOSCO Salvatore AG 1720
67 Gutierrez Bolado Juan Antonio ESP 1711
68 1N RUSSO Carmelo CT 1686
69 2N D’EREDITA’ Elena PA 1673
70 2N ALAIMO Francesco PA 1657
71 2N LA FRANCA Vincenzo PA 1656
72 2N SAVALLA Gianluca TP 1653
73 2N DI MARCO Salvatore M ME 1615
74 2N SPINELLI Dario PA 1606
75 2N GRUPPUSO Arcangelo TP 0
76 3N ACETO Andrea CT 0
77 3N PARRINELLO Marco TP 0
78 3N LICATA Silvio AG 0
79 3N MERENDINO Elda PA 0
80 2N PARAGLIOLA Gennaro CZ 1529
81 2N GALANTE Benedetto PA 1518
82 3N DAGNINO Marcello PA 1516

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014