Chess

5th European Small Nations Team Chess Championship

The 5th European Small Nations Team Chess Championship starts today in Holiday Inn Hotel, in Andorra la Vella, and will be held until 19th November.

Federations participating in the event are as follows:
ANDORRA
CYPRUS
FAROE ISLANDS
GUERNSEY
JERSEY
LIECHTENSTEIN
LUXEMBOURG
MALTA
MONACO
SAN MARINO

Andorra

The Championship will be played as a 9-round robin tournament. Top three teams will be awarded with regular prizes, trophies and medals, as well as the Single board prizes for the best players of each board.

The team of Luxembourg defends the last year title. ECU President Zurab Azmaiparashvili will visit the Championship and attend the Closing Ceremony of the event.

Organizer: Federació Andorrana Escacs
Tournament director: Joan Antoni Obregon
Chief Arbiter: IA Jesus Garcia Valer

Official website

1. Liechtenstein

1 CM Mannhart Marcel 2123
2 CM Guller Andras 2041
3 Frick Renato 1997
4 Iclicki Willy 1968
5 Muendle Kurt 1839

2. Jersey

1 CM Belzo Krzysztof 2077
2 CM Wojciechowski Paul 1912
3 AIM Kahn Tito 1869
4 Mooney Graham 1864
5 Jouault Louis 1860

3. Monaco

1 GM Efimov Igor 2397
2 IM Berezovsky Igor 2378
3 FM Villegas Pierre 2309
4 Ribbegren Karl Johan 2252
5 WCM Berezovska Svetlana 1814

4. Faroe Islands

1 GM Ziska Helgi Dam 2543
2 FM Nielsen Hogni Egilstoft 2354
3 FM Nielsen Rogvi Egilstoft 2340
4 IM Rodgaard John 2332
5 Eydsteinsson Silas 2059

5. Cyprus

1 FM Antoniou Antonis 2164
2 CM Constantinou Pavlos 2057
3 CM Michaelides Konstantinos 2041
4 FM Klerides Paris 2189
5 Michaelides Alexandros 1183

6. Andorra

1 GM Norwood David R 2505
2 GM De La Riva Aguado Oscar 2482
3 IM Aloma Vidal Robert 2440
4 FM Garcia Paolicchi Raul 2150
5 CM Ribera Baztan Jose 2120

7. Luxembourg

1 IM Berend Fred 2371
2 IM Weber Tom 2418
3 Hoegener Claude 2118
4 Linster Philippe 2230
5 Gengler Pierre 2192

8. San Marino

1 Matteini Palmiro 0
2 Rossini Paul 1683
3 CM Righi Ezio 2039
4 CM Volpinari Danilo 1976
5 Berardi Giancarlo 1837

9. Guernsey

1 CM Kirby Peter J. 1987
2 CM Rowe Peter 1945
3 CM Hale Andrew 1871
4 Strade Arita 1864
5 CM Brookfield Toby 1864

10. Malta

1 Lauri Joseph 2174
2 CM Zerafa Robert 2101
3 Darmanin Jake 2058
4 CM Vella Duncan 1989
5 Sammut Briffa Peter 1962

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015