Chess

imperia

6th Georgy Agzamov Memorial in Tashkent, Uzbekistan

The 6th International Chess Tournament, dedicated to the memory of Georgy Agzamov, the first grandmaster of Uzbekistan, will be held in Tashkent from March 5th (arrival) till March 15th (departure).

Registration will take place on March 5th, 2012 from 10.00 at the playing venue in the building of the Republican Chess Club (Pakhtakor stadium). The official hotel of the tournament is “Shodlik Palace”.

The general management organization of the competition is carried out by the Chess Federation of Uzbekistan, in cooperation with the Ministry of Culture and Sports of Uzbekistan.

The Tournament is a 9-round Swiss. Last year champion was GM Tigran L Petrosian from Armenia. Players list bellow.

Uzbekistan Chess

Uzbekistan Chess

The general prize fund is 20 000 US dollars

1st place – 5 000 US dollars
2nd place – 3 500 US dollars
3rd place – 2 500 US dollars
4th place – 2 000 US dollars
5th place – 1 500 US dollars
6th place – 1 000 US dollars
7th place – 750 US dollars
8th place – 500 US dollars
9th place – 300 US dollars
10th place – 250 US dollars
11th place – 250 US dollars
12th place – 250 US dollars
Total: 17 800 US dollars

Special prizes:

Women, if not less than 10 participants:
1st place – 500 US dollars
2nd place – 300 US dollars
3rd place – 200 US dollars
Total: 1000 US dollars

Juniors under 20:
1st place – 300 US dollars
2nd place – 200 US dollars
3rd place – 100 US dollars
Total: 600 US dollars

Veterans:
1st place – 300 US dollars
2nd place – 200 US dollars
3rd place – 100 US dollars
Total: 600 US dollars

Grand total: 20 000 US dollars

Website: www.uzchess.uz

Players list:

1. Grachev Boris (Russia) – GM 2693
2. Azarov Sergei (Belarus) – GM 2667
3. Iordachescu Viorel (Moldova) – GM 2651
4. Turov Maxim (Russia) – GM 2645
5. Filippov Anton (Uzbekistan) – GM 2637
6. Guseinov Gadir (Azerbaijan) – GM 2634
7. Mchedlishvili Mikheil (Georgia) – GM 2631
8. Solodovnichenko Yuriy (Ukraine) – GM 2613
9. Kotsur Pavel (Kazakhstan) – GM 2589
10. Golod Vitali (Israel) – GM 2570
11. Megaranto Susanto (Indonesia) – GM 2528
12. Kvon Andrey (Uzbekistan) – IM 2493
13. Khusnutdinov Rustam (Kazakhstan) – GM 2492
14. Dzhumaev Marat (Uzbekistan) – GM 2481
15. Ismagambetov Anuar (Kazakhstan) – GM 2476
16. Potapov Pavel (Russia) – IM 2468
17. Khamrakulov Dzhurabek (Uzbekistan) – IM 2452
18. Vakhidov Jahongir (Uzbekistan) – IM 2419
19. Atabayev Yusup (Turkmenistan) – FM 2413
20. Egin Vladimir (Uzbekistan) – IM 2412
21. Annageldyev Orazly (Turkmenistan) – GM 2396
22. Saidov Beqali (Uzbekistan) – FM 2389
23. Djuraev Sokhib (Tajikistan) – FM 2377
24. Ziatdinov Raset (USA) – GM 2368
25. Akkozov Berik (Kazakhstan) – FM 2363
26. Holmirzaev Bahodir (Uzbekistan) – FM 2363
27. Atabayev Maksat (Turkmenistan) – FM 2336
28. Kasyan Aleksandr (Uzbekistan) – FM 2336
29. Silapov Azat (Turkmenistan) – FM 2336
30. Karimov Ibragim (Uzbekistan) – FM 2333
31. Pak Yevgeniy (Kazakhstan) – 2328
32. Muminova Nafisa (Uzbekistan) – WIM 2327
33. Temirov Bakhyt (Kazakhstan) – 2322
34. Khoroshev Nikita (Uzbekistan) – FM 2318
35. Faizulaev Akmal (Uzbekistan) – FM 2310
36. Alikulov Elbek (Uzbekistan) – FM 2302
37. Artemenko Oleg (Uzbekistan) – FM 2298
38. Gubaydulin Talgat (Uzbekistan) – FM 2296
39. Esenov Annaberdi (Turkmenistan) – FM 2287
40. Nakhbayeva Guliskhan (Kazakhstan) – WIM 2284
41. Daurimbetov A (Uzbekistan) – 2276
42. Farid Firman Syah (Indonesia) – CM 2251
43. Anarkulov Alisher (Uzbekistan) – 2241
44. Tillyaev Ulugbek (Uzbekistan) – 2225
45. Primbetov Kazbek (Kazakhstan) – 2220
46. Turaev Halim (Uzbekistan) – 2214
47. Niyazmetov Ruslan (Uzbekistan) – 2207
48. Rustamov Alisher (Uzbekistan) – 2205
49. Vladimirov Vladimir (Uzbekistan) – 2203
50. Aripov Iskandar (Uzbekistan) – 2197
51. Nodirjanova Nodira (Uzbekistan) – WIM 2195
52. Ulkhanov Azamat (Kazakhstan) – 2191
53. Saduakassova Dinara (Kazakhstan) – WIM 2191
54. Tokhirjanova Hulkar (Uzbekistan) – WFM 2190
55. Golubev Roman (Uzbekistan) – 2190
56. Khailaev Mamatkul (Uzbekistan) – 2185
57. Galyamov Vildan (Uzbekistan) – 2184
58. Kurbonboeva Sarvinoz (Uzbekistan) – 2182
59. Saiyn Zhanat (Kazakhstan) – 2181
60. Sabirova Olga (Uzbekistan) – WIM 2172
61. Annaberdiyev Serdar (Turkmenistan) – 2171
62. Akhmetov Ayan (Kazakhstan) – 2165
63. Eminov Adkham (Uzbekistan) – 2165
64. Gevorgyan Irina (Uzbekistan) – WFM 2155
65. Sultanov Izzatilla (Uzbekistan) – 2154
66. Hamrakulova Yulduz (Uzbekistan) – WIM 2150
67. Ismailov Mukhit (Kazakhstan) – 2133
68. Haylaev Anvar (Uzbekistan) – 2129
69. Fedyashin Sergey (Uzbekistan) – 2127
70. Sattarov Bobur (Uzbekistan) – 2114
71. Begmuratov Alisher (Uzbekistan) – 2095
72. Baymuradova Sevara (Uzbekistan) – 2086
73. Nakyp Rakhimjan (Kazakhstan) – 2085
74. Li Georgiy (Uzbekistan) – 2081
75. Atabayev Saparmyrat (Turkmenistan) – 2065
76. Rahman Adel (Uzbekistan) – 2061
77. Aliyev Kosim (Uzbekistan) – 2051
78. Nazarov Rustem (Turkmenistan) – 2048
79. Mamatkulova Maftuna (Uzbekistan) – 2039
80. Gadoev Timur (Tajikistan) – 2017
81. Esonboeva Gulruhsor (Uzbekistan) – 1998
82. Bayramsahedov Rovshen (Turkmenistan) – 1987
83. Veliyev Serdar (Turkmenistan) – 1986
84. Khudoykulov Nuriddin (Uzbekistan) – 1983
85. Jelsen Yemi (Indonesia) – 1974
86. Abdullaev Mumin (Uzbekistan) – 1958
87. Mallawarachchi T.S. (Sri Lanka) – 1954
88. Solomatin Sergey (Kazakhstan) – 1947
89. Igonin Temur (Uzbekistan) – 1936
90. Khaitov Akmal (Uzbekistan) – 1924
91. Nigmatov Ortik (Uzbekistan) – 1912
92. Abdusattorov Nodirbek (Uzbekistan) – 1907
93. Antonova Nadezhda (Tajikistan) – WFM 1904
94. Jumanov Elbek (Uzbekistan) – 1895
95. Tohirjonova Gulruhbegim (Uzbekistan) – 1885
96. Ilyashev Yerzhan (Kazakhstan) – 1882
97. Yakubboev Nodirbek (Uzbekistan) – 1852
98. Nuritdinov Nizomiddin (Uzbekistan) – 1849
99. Saydaliev Saidakbar (Uzbekistan) – 1840
100. Chan Naruna (Russia) – 1835
101. Shavdirov Jahongir (Uzbekistan) – 1832
102. Annageldiyev Ashirgeldi (Turkmenistan) – 1816
103. Vakhidov Shamsiddin (Uzbekistan) – 1693
104. Shavdirov Jamal (Uzbekistan) – 1629
105. Mamyrbay Assad (Kazakhstan) – 1482
106. Annageldiyev Azatgeldi (Turkmenistan)
107. Byashimov Berdi (Turkmenistan)
108. Hafiz Arif Abdul (Indonesia) – FM
109. Hanik Dwi Nurlaili (Indonesia)
110. Hasanov Temurbek (Uzbekistan)
111. Iskichekova Nadejda (Kazakhstan)
112. Karshiev Umid (Uzbekistan)
113. Kamalov Jaxangir (Uzbekistan)
114. Meredov Shanepes (Turkmenistan)
115. Myradov Soltan (Turkmenistan)
116. Oljobay Alisa (Kyrgyzstan)
117. Oljobay Evr (Kyrgyzstan)
118. Yuldashev Elaman (Kazakhstan)

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2013