Chess

8th Wunsiedel Chess Festival 2014

Liviu-Dieter Nisipeanu

Liviu-Dieter Nisipeanu

The 8th Wunsiedel Chess Festival is scheduled to take place from 29th May to 1st June, 2014 in the town of Wunsiedel, situated in the Free State of Bavaria, in Germany.

The event will be a 7 round Swiss with first prize of 1200 € and will gather 141 players from 14 different federations, including 12 GMs, 1 WGM, 5 IMs, 1 WIM, 9 FMs and 2 WFMs.

The Fischer time control will be applied (40 moves in 90 min plus 15 minutes for the rest of the game plus 30 seconds increment starting from move 1).

Top seed is the former European champion for men GM Liviu-Dieter Nisipeanu, who has just changed his federation to represent Germany.

Tournament website

Preliminary list of players:

1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter GER 2691
2 GM Romanov Evgeny RUS 2639
3 GM Sumets Andrey UKR 2633
4 GM Delchev Aleksander BUL 2628
5 GM Vovk Andrey UKR 2622
6 GM Kunin Vitaly GER 2572
7 GM Miezis Normunds LAT 2564
8 GM Van Den Doel Erik NED 2551
9 GM Stocek Jiri CZE 2540
10 GM Halkias Stelios GRE 2530
11 GM Meister Jakob GER 2476
12 GM Maiwald Jens-Uwe GER 2474
13 IM Plat Vojtech CZE 2446
14 IM Wegerle Jörg GER 2431
15 IM Cech Pavel CZE 2427
16 FM Rambaldi Francesco ITA 2413
17 FM Baldauf Marco GER 2407
18 Lampert Jonas GER 2397
19 FM Seyb Alexander GER 2383
20 IM Schmidt Raul ROU 2356
21 IM Troyke Christian GER 2332
22 IM Köpke Christian GER 2329
23 FM Stips Felix ITA 2312
24 WGM Strutinskaya Galina RUS 2296
25 Schubert Christian Dr. GER 2287
26 FM Schulz Karsten GER 2282
27 Hilverda Alexander GER 2273
28 Schirm Friedmar GER 2272
29 FM Maurer Jochen GER 2269
30 FM Bartsch Berthold GER 2250
31 Schmid Roland (NT) GER 2243
32 Henrich Thomas GER 2242
33 Lorenz Mark GER 2242
34 Rusche Johannes GER 2241
35 Schelle Artur GER 2237
36 Promyshlyanskyy Vitaliy UKR 2235
37 Spitzl Bertram GER 2223
38 FM Zenker Ulrich GER 2218
39 FM Knechtel Roland GER 2216
40 Werner Claus GER 2206
41 Grill Bernd GER 2205
42 FM Löw Gerald GER 2200
43 Graf Roland GER 2193
44 Wisnet Dominic GER 2189
45 Kleibel Uwe GER 2183
46 Jorgensen Soren Berg DEN 2174
47 Krauß Josef GER 2174
48 Westphal Wolfgang GER 2171
49 Großhans Ralf-Michael GER 2152
50 Lichtinger Bernd GER 2143
51 Lodici Lorenzo ITA 2134
52 Ott Florian GER 2133
53 Wolf Christoph GER 2128
54 Bader Dominic GER 2125
55 Shashkin Igor GER 2124
56 Hecht Carsten GER 2121
57 Urban Lars GER 2119
58 Hahn Florian GER 2116
59 Walter Thomas GER 2114
60 Hartung Thomas GER 2109
61 Röhl Rainer GER 2103
62 Wunder Stefan GER 2102
63 WIM Kunze Kerstin GER 2100
64 Bottema Martin NED 2100
65 Buckels Valentin GER 2100
66 WFM Lopatin Olga GER 2090
67 Brem Stephan GER 2090
68 Poulsen Klaus E. DEN 2086
69 Spitzl Philipp GER 2086
70 Meyer Peter GER 2085
71 Barthel Tilman GER 2084
72 Röttig Hans-Peter GER 2084
73 Völker Sebastian GER 2084
74 Wilfert André GER 2084
75 Glinzer Christoph GER 2082
76 WFM Troyke Doreen GER 2081
77 Tasdelen Deniz Murat TUR 2077
78 Hehn Hartmut GER 2073
79 Heunemann Dieter Dr. GER 2073
80 Stadler Alexander GER 2071
81 Höller Armin GER 2068
82 Rand Steven J USA 2059
83 Schweizer Manfred GER 2059
84 Jurkatis Hagen GER 2058
85 Kirschneck Toralf GER 2055
86 Held Carsten Dr. GER 2053
87 Schaarschmidt Kay GER 2049
88 Keller Peter GER 2048
89 Seidel Michael Prof. Dr. GER 2047
90 Kostyuchenko Dmitry RUS 2041
91 Sturm Timo GER 2036
92 Poghosyan Tigran GER 2035
93 Bindig Markus GER 2029
94 Hettstedt Jörg GER 2026
95 Ahlberg Mario GER 2023
96 Schultes Christoph Dr. GER 2023
97 Gündel Bernd GER 2021
98 Guggenberger Guido GER 2015
99 Langensteiner Matthias Dr. GER 2013
100 Hamlack Heinz GER 2011
101 Richter Claudius GER 2011
102 Neubauer Martin GER 0
103 Hebbering Tom Elliot GER 2007
104 Hiemer Bernd GER 2003
105 Beck Gerald GER 1997
106 Schulz Lukas GER 1997
107 Gradl Winfried GER 1987
108 Adler Haymo GER 1981
109 Braun Michael GER 1975
110 Förschner Lucas GER 0
111 Sturm Frank GER 1973
112 Scholz Robert GER 1968
113 Pamperin Gerhard GER 1965
114 Völz Stephan GER 1962
115 Dittrich Carsten GER 1949
116 Zeitler Hans-Jürgen GER 1948
117 Fenderl Markus GER 1947
118 Drache Georg GER 1945
119 Höpfner Tim GER 1944
120 Grimm Julius GER 1939
121 Ottway Christopher GER 1934
122 Lenz Jonas GER 1931
123 Küspert Helmut GER 1930
124 Blodig Constantin GER 1923
125 Schmitt Roland (GS) GER 1922
126 Schönbeck Stephan GER 1922
127 Wiese Frank GER 1920
128 Malzer Werner GER 1915
129 Dauer Maximilian GER 1912
130 Khutsidze Sopio GEO 1906
131 Spitzl Vinzent GER 1904
132 Haselbeck Franz GER 1886
133 Kittler Alexander GER 1876
134 Koch Christian GER 1873
135 Dannhäuser Kevin GER 1865
136 Römer Norbert GER 1861
137 Liez Franziska GER 1856
138 Schleupner Kurt GER 1851
139 Kretzschmar Arnd GER 1830
140 Wichmann Adrian GER 1821
141 Böddeker Henry GER 1814
142 Peter Anton GER 1802
143 Tong Kevin GER 1758

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015