Chess

predictions

A lot of upsets at the start of Cappelle la Grande 2013

One of the strongest French open tournaments began today in Cappelle-La-Grande. Right from the start there were a lot of upsets on the first boards in a huge field of over 500 players.

Participants / Follow the games live

It all started from the top seeded GM Krishnan Sasikiran, who had to fight for the draw against the Italian youngster Guido Caprio on the top board. That set the pace and surprises started rolling one after the other.

Unfortunately for them, the two Venezuelan players were paired against each other on board 3 in round one. Eduardo Iturrizaga, who is the first and only Grandmaster from the South-American country, lost against his compatriot IM Jose Sequera Paolini. Iturrizaga resigned with black after falling into a mating net on move 34.

Eduardo Iturrizaga

GM Eduardo Iturrizaga

Just two boards below, GM Sergey Fedorchuk (2643) lost against Danish IM Klaus Berg (2390). The game that was opened with 1.g3, finished in only 27 moves.

Following the trend of “IMs beating GMs”, IM Eylon Nakar (2385) defeated GM Andrey Sumets (2632) on the seventh board. They played one of the main lines of the Caro-Kann and reached a typical equal position that arises from these structures. However, Sumets tried to get active when it was necessary to keep playing patiently and Nakar used this opportunity with very accurate play. The Ukrainian GM resigned on move 41.

Sergei Fedorchuk

GM Sergey Fedorchuk

There were even more upsets on lower boards: GM Dmitry Svetushkin (2612) lost against the young French FM Quentin Loiseau (2374) and IM Kamran Shirazi (2373) defeated Ukrainian GM Alexander Zubarev (2591).

Among the players held to a draw are Dusan Popovic, Renier Vazquez, Matthieu Cornette, and Tamir Nabaty.

Round 1 results:

1 CAPRIO Guido 2402 ½ – ½ SASIKIRAN Krishnan 2677
2 GHARAMIAN Tigran 2661 1-0 BUTNORIUS Algimantas 2400
3 SEQUERA PAOLINI Jose 2396 1-0 ITURRIZAGA Eduardo 2646
4 SJUGIROV Sanan 2646 1-0 MASSONI Michael 2395
5 BERG Klaus 2390 1-0 FEDORCHUK Sergey A. 2643
6 NEGI Parimarjan 2638 1-0 MANEA Alexandru 2386
7 NAKAR Eylon 2385 1-0 SUMETS Andrey 2632
8 AZAROV Sergei 2627 1-0 PULVETT Daniel 2385
9 GEORGIADIS Nico 2380 0-1 RODSHTEIN Maxim 2616
10 ROZENTALIS Eduardas 2613 1-0 ZAWADZKA Jolanta 2374
11 PETRE Nad-Titus 2374 0-1 TIMOFEEV Artyom 2613
12 SVETUSHKIN Dmitry 2612 0-1 LOISEAU Quentin 2374
13 CLERY Nicolas 2373 ½ – ½ KRAVTSIV Martyn 2597
14 VOVK Yuri 2594 ½ – ½ GREKH Andrey 2373
15 SHIRAZI Kamran 2373 1-0 ZUBAREV Alexander 2591
16 ZHIGALKO Andrey 2588 1-0 TUGUI Adrian 2370
17 SOORS Stef 2369 0-1 VOROBIOV Evgeny E. 2584
18 GUREVICH Mikhail 2581 1-0 NEMCOVA Katerina 2368
19 KOJIMA Shinya 2368 0-1 DANIN Alexandre 2578
20 BURMAKIN Vladimir 2577 1-0 GIFFARD Nicolas 2359
21 BERKOVICH Mark A 2354 0-1 FEDOROV Alexei 2576
22 POPOVIC Dusan 2574 ½ – ½ MARECHAL Andy 2354
23 RADOVANOVIC Jovica 2350 ½ – ½ NABATY Tamir 2573
24 MIEZIS Normunds 2572 1-0 SEDINA Elena 2349
25 CALISTRI Tristan 2349 ½ – ½ CORNETTE Matthieu 2567
26 MALAKHATKO Vadim 2565 1-0 HARTIKAINEN Markku 2348
27 HOPMAN Pieter 2347 ½ – ½ VAZQUEZ IGARZA Renier 2565
28 LE ROUX Jean-Pierre 2564 1-0 WESTERINEN Heikki M.j. 2339
29 SHALNEV Nikolai 2338 0-1 VOVK Andrey 2564
30 KOVACEVIC Aleksandar 2563 1-0 KOSTIUK Tatiana 2338
31 MARHOLEV Dimitar 2333 0-1 TER-SAHAKYAN Samvel 2563
32 PAPIN Vasily 2562 1-0 KLASAN Vladimir 2332
33 NILSSON Sebastian 2330 0-1 PETKOV Vladimir 2559
34 BOROVIKOV Vladislav 2557 1-0 KLINOVA Masha 2327
35 PAYEN Arnaud 2325 0-1 HANSEN Eric 2557
36 EINGORN Vereslav S 2547 1-0 STEPHAN Victor 2324
37 MARTYNOV Pavel 2323 ½ – ½ JOVANIC Ognjen 2547
38 ARUTINIAN David 2545 1-0 RAMBALDI Francesco 2321
39 VUL Arkadi Eremeevich 2320 ½ – ½ GOPAL G.N. 2545
40 JOJUA Davit 2543 ½ – ½ ATAKISI Umut 2320
41 FROIS Antonio 2320 ½ – ½ MAIOROV Nikita 2542
42 KURAJICA Bojan 2539 1-0 CHOMET Pascal 2318
43 AFEK Yochanan 2310 0-1 DJUKIC Nikola 2538
44 KHARITONOV Alexandr 2536 1-0 DOLZHYKOVA Kateryna 2309
45 HOOLT Sarah 2308 0-1 MANOLACHE Marius 2533
46 GRIGORYAN Karen H. 2531 1-0 HOURIEZ Clement 2306
47 DECOSTER Frederic 2305 0-1 CASTELLANOS RODRIGUE Renier 2529
48 LAGARDE Maxime 2529 1-0 STRUGNELL Carl 2305
49 TOMA Katarzyna 2301 0-1 BARYSHPOLETS Andrey 2526
50 KUNIN Vitaly 2525 1-0 WACKER Peter 2300
51 AMBARTSUMOVA Karina 2294 0-1 ULIBIN Mikhail 2521
52 NINOV Nikolai 2520 1-0 DRASKOVIC Luka 2293
53 FUCHS Judith 2292 0-1 POPILSKI Gil 2518
54 GABUZYAN Hovhannes 2517 1-0 TATE Alan 2290
55 VALUET Bertrand 2290 0-1 KISELEV Vitaliy 2517
56 ANDREEV Eduard 2514 1-0 COLLAS Silvia 2286
57 LEFEBVRE Herve 2286 0-1 GLUD Jakob Vang 2514
58 KANEP Meelis 2508 1-0 PALACIOS Antonio 2285
59 MIGOT Tangi 2284 ½ – ½ BERNADSKIY Vitaliy 2503
60 INDJIC Aleksandar 2502 1-0 PAPP Petra 2280
61 KALININA Olga 2279 0-1 JIANU Vlad-Cristian 2500
62 NAUMKIN Igor 2495 ½ – ½ BORIC Elena 2273
63 BARTEL Michal 2273 ½ – ½ WIRIG Anthony 2490
64 BRYNELL Stellan 2485 ½ – ½ GAJEK Radoslaw 2273
65 HAAST Anne 2268 ½ – ½ FLORES RIOS Mauricio 2481
66 WAGNER Dennis 2481 ½ – ½ DOLUHANOVA Evgeniya 2266
67 LORSCHEID Gerhard 2264 1-0 SEMCESEN Daniel 2479
68 LALIC Bogdan 2478 1-0 SGIRCEA Silvia-Raluca 2263
69 DAULYTE Deimante 2262 0-1 STELLA Andrea 2477
70 VEDMEDIUC Serghei 2472 1-0 KULON Klaudia 2262
71 STOJANOVIC Andjelija 2258 ½ – ½ BARON Tal 2470
72 JANEV Evgeni 2469 ½ – ½ KERIGAN Demre 2258
73 OLSAROVA Tereza 2255 0-1 DANIELIAN Elina 2466
74 BLOMQVIST Erik 2465 1-0 BANNINK Bernard 2255
75 WHITELEY Andrew J 2251 0-1 RAZNIKOV Danny 2463
76 BARLOV Dragan 2461 1-0 BERNARD Christophe 2250
77 BORSUK Angela 2250 0-1 DRASKO Milan 2459
78 SEPP Olav 2453 1-0 FORTHOFER Robert 2249
79 FANTIN Ludwig 2249 ½ – ½ NIKCEVIC Nebojsa 2452
80 ABERGEL Thal 2445 1-0 DONOVAN Linton 2246
81 GRYSON Wouter 2243 ½ – ½ SHARIF Mehrshad 2444
82 MONROY Charles 2443 ½ – ½ CAPPON John 2239
83 PERIC Slavisa 2238 ½ – ½ PEDERSEN Nicolai Vesterbaek 2443
84 BAILET Pierre 2440 1-0 FAYARD Alain 2238
85 GASIK Anna 2232 ½ – ½ BRUNO Fabio 2440
86 DUMITRACHE Dragos-Nicolae 2440 1-0 SHVAYGER Yuliya 2232
87 KAMBRATH Yannick 2232 1-0 MCDONALD Neil 2433
88 MATEO Ramon 2427 1-0 LOKANDER Martin 2231
89 ANDRENKO Irina 2228 ½ – ½ AGHASARYAN Robert 2425
90 SOLOMON Kenny 2423 ½ – ½ MEVEL Alberic 2224
91 SOYEZ Cyril 2219 ½ – ½ SONG Julien 2422
92 MLADENOV Plamen 2421 1-0 IWANOW Anna 2216
93 IONICA Iulia-Ionela 2214 ½ – ½ TODORCEVIC ANTIC Miodrag 2419
94 SKYTTE Rasmus 2419 1-0 GUEDON Stephane 2212
95 MOUHAMAD Joachin 2209 0-1 TERRIEUX Kevin 2419
96 MUELLER Ralf 2412 ½ – ½ JEANNE Mickael 2206
97 MEDGHOUL Sherif 2205 ½ – ½ COLLAS Didier 2404
98 POGORELOV Ruslan 2403 1-0 BOIZANTE Yvain 2203
99 NOIROUX Kevin 2203 0-1 PISCOPO Pierluigi 2403
100 DUGAILLIEZ Guy 1966 0-1 BACON Nicolas 2201
101 VAN HOOLANDT Patrick 2195 1-0 VEKEMANS Denis 1966
102 ALLENTIN Eric 1965 0-1 VAROQUIER Romain 2194
103 VIENNOT Dylan 2192 1-0 BIER Armin 1965
104 MAUPOINT Sebastien 1965 0-1 CIEZA Arcadio 2188
105 CALLET Emmanuel 2186 1-0 PEYRE Camille 1965
106 LABADIE Jean-Jacques 1963 1-0 RODRIGUEZ RUEDA Paula Andrea 2183
107 DAURELLE Herve 2183 1-0 BOUTCHENIK Cyril 1960
108 MANET Eric 1960 0-1 GROCHAL Joey 2175
109 VERDUYN Frederic 2168 0-1 HADET Emmanuel 1959
110 GONZALEZ ESPANA Maria Gabriela 1958 0-1 JARMULA Lukasz 2164
111 MARCHYLLIE Bruno 2162 1-0 NOREK Arnaud 1958
112 PARIS Antony 1957 0-1 MAKKA Ioulia 2160
113 HORTENSIUS Lisa 2158 ½ – ½ DEVOILLE Hugo 1956
114 TRUWANT Pieter 1952 0-1 KIEFFER Christian 2152
115 PRZYMUSINSKI Nicolas 2150 1-0 SOBECKI Damien 1951
116 DEGREMONT Patrick 1949 ½ – ½ PRZEZDZIECKA Ewa 2149
117 ROGER Mehdi 2144 1-0 DEKNUYDT Claudy 1948
118 MANNE Jean-Luc 1948 0-1 ERIKSSON Christian 2141
119 PREVOT Emmanuel 2141 1-0 LOMBART Philippe 1947
120 SKYTTE Torill 1938 0-1 PEDERSEN Henrik Bolding 2136
121 VRUBLEVSKAYA Olga 2132 1-0 JIMENEZ Martin 1936
122 MOCARY Metod 1936 1-0 DUVERNE Jean-Marie 2130
123 REDON Bruno 2129 ½ – ½ WEILL Serge 1935
124 MENNA Ivan 1934 ½ – ½ BAPTISTA Ana Filipa 2123
125 N’GUYEN Emilien 2121 1-0 VERHAEGHE Philip 1934
126 PASSCHYN Maarten 1931 0-1 CARLIER Guillaume 2117
127 DEAC Bogdan-Daniel 2117 1-0 MATTHEYS Eddy 1927
128 LEVERS Thierry 1926 1-0 COIMBRA Margarida 2113
129 FERYN Benjamin 2110 1-0 MALLEVAEY Guillaume 1924
130 MASSOT Manuel 1923 0-1 RUBINO William 2109
131 VEYS Vincent 2109 1-0 VAILLANT Stephane 1923
132 RAMEZ Jean-Simon 1920 0-1 MOROZOVA Julia 2105
133 UHODA Philippe 2104 1-0 ANDRIEU Philippe 1919
134 DECELLIER Patrick 1917 1-0 CHARDIN Thierry 2101
135 DUMAS Victor 2099 1-0 LEGUILLON David 1913
136 ROCHE Laurent 1913 1-0 SZYLAR Eric 2099
137 GUERREIRO Nuno 2098 1-0 LEHARANGER Guillaume 1911
138 COTONNEC Antoine 1907 0-1 WINIARSKI Mikolaj 2097
139 FEJZOVSKI Enver 2096 ½ – ½ GLOD Philippe 1904
140 VAN EERT Frans 1900 0-1 VAN ESPEN Eddy 2093
141 COUCHE Didier 2091 ½ – ½ DINEV Dimiter 1899
142 KOCUR Marc 1898 1-0 GROZ Jacky 2091
143 NOORDHOEK Henk 2090 1-0 BOULET Frederic 1896
144 LEBON Kevin 1896 0-1 LEKS Maria 2083
145 LENAERTS Lennert 2080 ½ – ½ PETIT Didier 1896
146 DEKETELAERE Francky 1895 0-1 MAUPIN Valerie 2080
147 BRAY Daniel Jose Freire 2078 1-0 MAILLARD Julien 1889
148 ROSENAUER Horst 1885 0-1 FAURE Stephane 2069
149 VAN VLIET Dennis 2068 1-0 CHARLIER Laurent 1879
150 KOSCIELNY Edmond 1876 ½ – ½ SHALNYEVA Olga 2067
151 DENGLER Dijana 2062 1-0 VAN STEENKISTE Luc 1876
152 LEBEL-ARIAS Julia 1874 0-1 HOFFMANN Roger 2062
153 PIERI Pierre-Louis 2062 1-0 BABO Miguel 1874
154 FREIALDENHOVEN Manfred 1871 0-1 KOOSHANI Mahbuboollah 2060
155 LE MONTAGNER Yoann 2053 0-1 ORTEGA Camille 1871
156 DE HOOGHE Albert 1870 ½ – ½ NEUHAUSER Salome 2051
157 GROS Patrick 2046 1-F MARRET Benjamin 1870
158 AUBERT Bernard 1866 0-1 HAWIA Thierry 2041
159 LANDUYT Eric 2041 0-1 DELARUELLE Christian 1864
160 DELOBEL Bernard 1860 1-0 CESAR Geovanny 2040
161 VANDERVORST Jean-Marc 2037 1-0 OMASTA Michel 1847
162 LE BRIS Louis 1845 ½ – ½ CLEMENT Paul 2030
163 CZYZ Artur 2029 1-0 BLEZEL Eric 1844
164 PLESSIS Arnaud 1842 ½ – ½ HAVERKAMP Klaus 2029
165 MICOTTIS Dorian 2029 1-0 MARECHAL Georges 1841
166 MOLIN Laurent 1838 0-1 FEYS Bert 2025
167 DELCHAMBRE Pascal 2023 ½ – ½ FLEURQUIN Bryan 1834
168 GEORGIADIS Andreas 1831 0-1 GUILBERT Jean-Louis 2023
169 DEGEMBE Pierre 2020 1-0 BARNIER Christophe 1830
170 JAMSHEDY Mohammad Ismail 1828 ½ – ½ DESERT Xavier 2020
171 HARAZINSKA Ewa 2019 1-0 ARON-SAMUEL Emmanuel 1827
172 BINOIS Rudy 1827 0-1 JENSEN Leif 2013
173 DE LEUR Ben 2004 0-1 OGER Daniel 1827
174 PIRON Jean-Marie 1827 0-1 LE PAPE Valery 2004
175 COULON Guillaume 2002 1-0 MESKENS Stephan 1820
176 COLANDREA Sauveur 1817 0-1 LEBON Joffrey 2002
177 SCHERRER Roch 2002 1-0 CHITRIT Norbert 1816
178 JOURDAIN Antoine 1816 0-1 ANGERMUENDE Dirk 1999
179 KOBAYASHI Atsuhiko 1997 1-0 TRUONG Hubert 1815
180 MAGNIER Christophe 1812 ½ – ½ STURC Gustav 1992
181 BROEKEN Harry 1983 ½ – ½ VEKEMANS Sylvain 1809
182 DEPRET Francois 1808 0-1 DE LA PARRA HURTADO Daniela 1980
183 HIAS Ludovic 1980 1-0 DORLET Nicolas 1807
184 PAULICKA Ivan 1806 0-1 RENARD Stephane 1979
185 THIRY Jean-Christophe 1974 ½ – ½ SCHARAPOW Yvan 1803
186 AAB Manfred 1802 0-1 MARUEJOLS Claude 1972
187 GAYON Benoit 1971 ½ – ½ LEROY Patrick 1801
188 GODEFROY Philippe 1800 0-1 KRAMO Sosthene 1969
189 SJUGIROV Viacheslav 1815 1-0 DELAHAYE Frederick 1952
190 BENKIRANE Amine 1580 1-0 ONEY Remel 1799
191 KAMBRATH Linda 1796 0-1 SLOTALA Richard 1580
192 LEVERS Jimmy 1570 ½ – ½ HELFFERICH Erik 1794
193 DUPREY Francois-Xavier 1793 1-0 DESCHUYTENEER Lucien 1567
194 BENKIRANE Nabil 1566 0-1 LUCIFORA Nicolas 1791
195 ISHIZUKA Mirai 1790 1-0 SADOUNE Emilie 1559
196 MARION Louis 1555 1-0 FLAMANT Jacky 1782
197 LENOIR Aurele 1782 1-0 CALONNE Pascal 1552
198 DAMOTTE Quentin 1547 0-1 HERREBRECHT Pierre 1780
199 SLADE Theodore 1775 1-0 MAGNIER Jean-Claude 1545
200 DALOZ Florian 1541 0-1 PRIOUX Michel 1774
201 WAUCAMPT Yoan 1773 1-0 DEVAUX Florentin 1540
202 SZCZERBINSKI Dominik 1540 0-1 MIMURA Kensuke 1770
203 DELESCAILLE Laurent 1767 1-0 VANDERMARLIERE Pierre 1538
204 NOUZE Nicolas 1536 0-1 LUCAS Jean 1767
205 RASMUSSEN Henning 1766 1-0 FLEURQUIN Jean-Pierre 1525
206 PLATEL Ange 1521 0-1 BAH Ismael 1757
207 ROUFFIGNAC Marie 1754 ½ – ½ TERRIER Jonathan 1521
208 DREUMONT Franck 1520 1-0 GRALL Gwenole 1746
209 VERVELLE Sebastien 1745 1-0 LE ROL Quentin 1519
210 HURREAU Jean Francois 1516 0-1 GALOPPA Ludovic 1744
211 ABABSA Tufek 1742 1-0 ROMMELAERE Stephane 1514
212 D’ASTE Federico 1512 0-1 BOUGEL Claude 1739
213 PIERI Enzo 1738 ½ – ½ FRUTEAU Pierre-Marc 1510
214 NOUZE Jeremy 1510 ½ – ½ DHUYVETTER Koen 1737
215 VERRIERE Nicolas 1736 ½ – ½ MONDEEL Paul 1505
216 SCHES Robert 1504 0-1 SAINT-GILLES Damien 1735
217 FLEURQUIN Bastien 1734 1-0 BLONDEL Francis 1501
218 DOUBLECOURT Claudine 1499 0-1 RENARD Luc 1734
219 AMRAM Roger 1731 1-0 HASHIMOTO Azumi 1499
220 QUIGNON Frederic 1499 0-1 MAUPIN Gervais 1729
221 CLERQUIN Constant 1723 0-1 COLOOS Alexandre 1492
222 BAZIMON Alex 1490 0-1 LAMBERT Vincent 1721
223 ALLOUI-CROS Baptiste 1719 1-0 GAUTIER Paul 1490
224 SHVED Vassili 1487 ½ – ½ WACZECKA Jerome 1719
225 ROBION Jean-Claude 1717 1-0 ROBERT Perrine 1480
226 CHAIGNET Lucas 1479 0-1 WHATLEY Stephen A J 1717
227 LEFEBVRE Jerome 1709 1-0 VAAST Jean 1476
228 TORCK Antoine 1472 0-1 BLOT Philippe 1708
229 LOUIS Andre 1708 1-0 CALIMEZ Max 1470
230 PODVIN Celine 1466 0-1 VEKEMANS Paul 1708
231 BENALI Boubaker 1699 1-0 DASSONNEVILLE Philippe 1458
232 DELIERE Gabriel 1455 0-1 PEETERS Simonne 1698
233 GARCIA Adrien 1690 1-0 DONATINI Adrien 1448
234 CANARIO Jonathan 1431 0-1 JOUNIAUX Quentin 1687
235 SWIERCZ Sonia 1685 1-0 BAILLIE Andre 1422
236 VANDEVELDE Luc 1392 ½ – ½ BELE Charles 1680
237 FOUCQUE Patrice 1675 1-0 FORNES Marie 1390
238 DASSONVILLE Philippe 1380 0-1 PAUCHET Jacques 1674
239 MARSYLLE Christian 1672 1-0 LAMOTTE Estelle 1379
240 ROYER Michel 1372 0-1 COLOMBEL Frederic 1667
241 LECOEUR Boris 1667 1-0 MARCHYLLIE Gabriel 1370
242 MARCAULT Alain 1350 1-0 BONNAL Louis 1664
243 CHOCHOY Patrick 1663 1-0 FOLIGUET Claude 1340
244 MCDONALD Margaret 1336 0-1 DAMAREZ Philippe 1663
245 BEAUSSART Alexandre 1658 1-0 LE ROL Eric 1333
246 TORCK Kathleen 1331 1-0 MARTYNOV Petr 1657
247 PARFETT Gerald F 1656 1-0 DEVAUX Victorien 1330
248 DEPOERS Jean 1320 0-1 VAN POUCKE Anthony 1649
249 NAULIN Nicolas 1648 1-0 PODVIN Dominique 1306
250 DUCIEL Mickael 1300 0-1 BUTORA Frantisek 1646
251 DECEUNINCK Andre 1643 1-0 DROUIN Philippe 1286
252 BOULOGNE Christian 1270 0-1 LOPEZ Raphael 1639
253 BRIQUET Daniel 1635 1-0 HOUCK Jose 1270
254 ROSAIA Dany 1251 0-1 GAILLET Philippe 1632
255 MONY Didier 1631 1-0 NOUZE Agathe 1250
256 CASTIEN Annie 1221 0-1 GEENE Joris 1630
257 HOUCK Veronique 1628 1-0 CARON Christophe 1210
258 PODVIN Helene 1204 0-1 BERNARD Marc-Olivier 1626
259 MINAUD Emily 1625 1-0 QUENOY Clement 1199
260 VERHAEGHE Remi 1199 0-1 CRETIN Stephane 1622
261 MAHIEU Jacques 1622 1-0 NOUZE Sylvie 1170
262 GALOPPA Camille 1160 0-1 FAUCHART Francois 1620
263 SORIANO Manon 1618 1-0 JUTEAU Patrick 1160
264 BAIN-THOUVEREZ Flore 1100 0-1 DEBRUYNE Francois 1615
265 COUDENIS Christian 1613 1-0 CAILLIAU Lucas 1099
266 VANDERVORST Jean-Philippe 1060 0-1 STEINSCHULD Jo 1613
267 ZOONEKYND Philippe 1613 1-0 GEENE Ilse 1039
268 GOUVART Gautier 1030 0-1 BRULIN Louis 1612
269 MINAUD Olivier 1610 1-0 MEDGHOUL Hicham 1030
270 TURBOT Jeremy 1010 0-1 LEMOINE Jean-Pierre 1609
271 ALLOUI-CROS Alix 1608 1-0 BAIN-THOUVEREZ Cassandre 1009
272 BOUCKENOOGHE Clement 1009 0-1 PODVIN Antoine 1606
273 TURQUET Bruno 1601 1-0 DEMARTHE Thibault 1009
274 DUPUICH Pierre 1009 0-1 WILLE Frederic 1596
275 WOYAVE Pascal 1589 1-0 MALLEVAEY Armand 1009
276 MESBAHI Bilal 1009 0-1 BOUCHE Fabian 1588
277 PERSYN Yvon 1583 1-0 VANDEVELDE Violaine 1009

 

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014