Chess

European Rapid and Blitz Chess 2016

TallinnEverything is set for the European Rapid and Blitz Chess Championships 2016, which start tomorrow in Tallinn, the capital of Estonia. The Championships will be the main event of the Paul Keres 100 Festival, dedicated to the 100th birth anniversary of Paul Keres, Estonian Sportsman of the 20th century and often referred as “The Eternal Second” in the chess world, one of the greatest players of all time.

The event starts with the European Individual Rapid Chess Championship, which will be held on 15th and 16th December. The Rapid competition will be played according to the Swiss system, in 11 rounds, with the time control 15 minutes game + 10 seconds per move starting from the first move.

The European Rapid and blitz championship will have 581 participants, including top names as Radjabov, Wojtaszek, Zhigalko, Andreikin, Onishchuk, Ponomariov, Kovalenko, Inarkiev, Malakhov, Navara, Leko, Dreev, Vitiugov, Movsesian, etc. Scroll down for the full participants list.

The event will continue with the European Blitz Chess Championship, which will take place on 17th and 18th December. The Blitz competition will be played according to the Swiss system, in 13 paired rounds, with the time control 3 minutes game + 2 seconds per move starting from the first move.

Both Championships are open to all players representing Chess Federations which are ECU members (FIDE zones 1.1. to 1.10), regardless of their title and rating.

The total prize fund for the competitions will be €30,100 (€20,000 for the Rapid and €10,100 for the Blitz Championships).

Park Inn

 

Paul Keres
The Championships will take place from 14-18 December, in Park Inn by Radisson Meriton Conference & Spa Hotel, which is the official venue of the Championship.
In order to popularize the event the organizers are offering special accommodating conditions for the top 20 seeds, as well as for the top 3 female players, along with an early registration, providing the highest standards in organizing.

The Estonian Chess Federation, in cooperation with the Republic of Estonia and the Estonian Olympic Committee organizes a year-round International Memorial Festival ‘Paul Keres 100′, which started on December 8 last year, with the International Youth Tournament “Chess Stars of the Baltic Sea Region” in Narva, the birthplace of the Estonian national hero, followed by several Paul Keres Memorial Tournaments in 2016, such as the 25th Keres Memorial – ACP Open, held on  7th January 2016, then Paul Keres 100 Memorial Tournament in Pärnu, 14-17 July, 2016, etc.

The final event of the festival will be the European Rapid and Blitz Chess Championship, which concludes the one year circuit.
European Rapid 2016 participants
1 GM Radjabov Teimour AZE 2788
2 GM Andreikin Dmitry RUS 2743
3 GM Zhigalko Sergei BLR 2728
4 GM Wojtaszek Radoslaw POL 2721
5 GM Onischuk Vladimir UKR 2720
6 GM Ponomariov Ruslan UKR 2712
7 GM Kovalenko Igor LAT 2708
8 GM Inarkiev Ernesto RUS 2707
9 GM Malakhov Vladimir RUS 2701
10 GM Navara David CZE 2696
11 GM Leko Peter HUN 2692
12 GM Dreev Aleksey RUS 2690
13 GM Riazantsev Alexander RUS 2685
14 GM Bortnyk Olexandr UKR 2678
15 GM Vitiugov Nikita RUS 2677
16 GM Movsesian Sergei ARM 2674
17 GM Neiksans Arturs LAT 2674
18 GM Bartel Mateusz POL 2673
19 GM Matlakov Maxim RUS 2673
20 GM Naiditsch Arkadij AZE 2672
21 GM Mamedov Rauf AZE 2670
22 GM Motylev Alexander RUS 2669
23 GM Najer Evgeniy RUS 2667
24 GM Ponkratov Pavel RUS 2664
25 GM Shirov Alexei LAT 2664
26 GM Vallejo Pons Francisco ESP 2657
27 GM Alekseev Evgeny RUS 2656
28 GM Halkias Stelios GRE 2652
29 GM Fridman Daniel GER 2646
30 GM Turov Maxim RUS 2632
31 GM Piorun Kacper POL 2627
32 GM Potkin Vladimir RUS 2621
33 GM Grandelius Nils SWE 2618
34 GM Huzman Alexander ISR 2618
35 GM Zvjaginsev Vadim RUS 2615
36 GM Andriasian Zaven ARM 2611
37 GM Pavlidis Antonios GRE 2605
38 GM Kobalia Mikhail RUS 2604
39 GM Novikov Stanislav RUS 2603
40 GM Grigoriants Sergey RUS 2598
41 IM Chigaev Maksim RUS 2594
42 GM Khalifman Alexander RUS 2593
43 GM Munoz Miguel ESP 2591
44 IM Plat Vojtech CZE 2585
45 GM Anton Guijarro David ESP 2580
46 GM Tregubov Pavel V. RUS 2580
47 GM Cvitan Ognjen CRO 2575
48 GM Saric Ivan CRO 2575
49 IM Kantans Toms LAT 2574
50 GM Bologan Victor MDA 2572
51 GM Ruck Robert HUN 2571
52 GM Marin Mihail ROU 2565
53 GM Agrest Evgenij SWE 2563
54 GM Jussupow Artur GER 2563
55 GM Jovanovic Zoran CRO 2562
56 FM Dzhumagaliev Yan RUS 2557
57 GM Rakhmanov Aleksandr RUS 2545
58 GM Stocek Jiri CZE 2539
59 GM Martinovic Sasa CRO 2534
60 GM Kozul Zdenko CRO 2527
61 GM Kveinys Aloyzas LTU 2523
62 GM Kosteniuk Alexandra RUS 2519
63 GM Potapov Pavel RUS 2519
64 GM Ionov Sergey RUS 2512
65 GM Jankovic Alojzije CRO 2512
66 IM Bortnyk Mykola UKR 2511
67 GM Loginov Valery A RUS 2510
68 IM Sychev Klementy RUS 2510
69 Razin Vadim UKR 2510
70 IM Zakhartsov Vladimir RUS 2502
71 GM Kanep Meelis EST 2496
72 GM Kulaots Kaido EST 2494
73 IM Zorko Jure SLO 2494
74 IM Lovkov Roman RUS 2491
75 IM Paehtz Elisabeth GER 2483
76 IM Castellanos Rodriguez Renier ESP 2482
77 GM Miezis Normunds LAT 2475
78 GM Zagorskis Darius LTU 2475
79 IM Meskovs Nikita LAT 2470
80 GM Hasangatin Ramil RUS 2465
81 GM Cuenca Jimenez Jose Fernando ESP 2460
82 GM Yevseev Denis RUS 2460
83 IM Sarana Alexey RUS 2455
84 FM Skliarov Viktor UKR 2454
85 IM Monroy Charles FRA 2452
86 Brodowski Piotr POL 2450
87 IM Malakhov Igor RUS 2448
88 GM Ladva Ottomar EST 2447
89 FM Gorodetzky David ISR 2447
90 IM Luch Michal POL 2445
91 IM Narmontas Matas LTU 2441
92 GM Finkel Alexander ISR 2440
93 GM Djuric Stefan SRB 2422
94 FM Pustovoitova Daria RUS 2421
95 FM Bernotas Arturs LAT 2413
96 FM Mustaps Matiss LAT 2409
97 GM Cramling Pia SWE 2401
98 Putka Verners LAT 2401
99 FM Pohjala Henri FIN 2396
100 IM Kashtanov Ruslan RUS 2392
101 WGM Girya Olga RUS 2386
102 IM Shkapenko Pavel RUS 2385
103 IM D`costa Lorin A R ENG 2384
104 GM Fargere Francois FRA 2383
105 FM Krupenski Juri EST 2373
106 FM Ahvenjarvi Jani FIN 2371
107 IM Zubritskiy Artyom RUS 2366
108 IM Maier Christian GER 2360
109 IM Tomazini Zan SLO 2359
110 IM Seeman Tarvo EST 2357
111 FM Boe Mads DEN 2355
112 Lobanov Sergei RUS 2351
113 Kalinin Michail Borisovich RUS 2345
114 WGM Rogule Laura LAT 2339
115 Schwarz Dusan SVK 2335
116 IM Kiik Kalle EST 2332
117 Dubrovin Robert EST 2332
118 IM Reprintsev Alexander UKR 2331
119 IM Sivan Yaacov ISR 2329
120 IM Kazakovskiy Valeriy BLR 2326
121 IM Picard Romain FRA 2323
122 IM Troyke Christian GER 2322
123 FM Lavendelis Egons LAT 2319
124 IM Antoms Guntars LAT 2317
125 FM Popov Mikhail RUS 2316
126 FM Sysolyatin Evgeny RUS 2316
127 FM Vlassow Valentin RUS 2316
128 FM Shishkov Andrei EST 2306
129 Vorobjov Pavel EST 2306
130 FM Rozhko Dmitry RUS 2304
131 WIM Shvayger Yuliya ISR 2303
132 FM Vovk Ilja EST 2296
133 Kukk Sander EST 2296
134 IM Ovod Evgenija RUS 2291
135 WGM Maisuradze Nino FRA 2290
136 FM Kononenko Dmitry UKR 2288
137 FM Luukkonen Tommi FIN 2286
138 Pultinevicius Paulius LTU 2281
139 IM Mastrokoukos Georgios GRE 2277
140 IM Drugov Pavel RUS 2271
141 GM Shvyrjov Igor EST 2267
142 IM Brendel Oliver GER 2267
143 FM Jezov Roman EST 2262
144 WIM Sgircea Silvia-Raluca ROU 2257
145 Berzinsh Ivars LAT 2257
146 Kanep Siim EST 2255
147 Markevich Ilya RUS 2255
148 Remmel Anto EST 2253
149 Soskov Vjatsheslav EST 2250
150 Valner Uku EST 2250
151 Tokranovs Dmitrijs LAT 2246
152 WGM Molchanova Tatjana RUS 2245
153 WGM Berzina Ilze LAT 2241
154 FM Reshetnikov Evgeny RUS 2240
155 Ramma Kaspars LAT 2235
156 IM Smolin Sergey UKR 2234
157 IM Sotsky Alexander RUS 2233
158 FM Peleshev Leonid EST 2229
159 FM Bognar Csaba Dr. HUN 2226
160 FM Martinkus Rolandas LTU 2226
161 FM Szakolczai Peter HUN 2225
162 Tanav Tiit EST 2221
163 FM Timerkhanov Alexander RUS 2219
164 Balint Vilmos HUN 2213
165 WIM Sirotkina Nina RUS 2210
166 FM Narva Jaan EST 2205
167 Kovalevsky Arkady LAT 2203
168 Nestor Kaarel EST 2201
169 Baliasnyj Timur LTU 2195
170 Petrov Dmitri EST 2192
171 Chukavin Kirill EST 2191
172 Cherepov Alexej BLR 2190
173 FM Krustkalns Kristaps LAT 2189
174 FM Kuzmin Egor RUS 2187
175 Muter Donny ENG 2186
176 Orndahl Markus SWE 2182
177 Bossy Arnim GER 2181
178 Lehiste Margus EST 2177
179 Olkhovskiy Alexander RUS 2172
180 WIM Semenova Elena RUS 2170
181 Gayson Peter M ENG 2170
182 WIM Bystryakova Elena V. RUS 2169
183 WIM Zaksaite Salomeja LTU 2167
184 WFM Chernyak Viktoria RUS 2166
185 Murzin Volodar RUS 2162
186 Neff Sergei EST 2162
187 WIM Styazhkina Anna RUS 2161
188 WIM Tsiganova Monika EST 2160
189 Varvadoukas Theodoros GRE 2158
190 FM Wiley Tom E ENG 2157
191 FM Maevsky Nikolay RUS 2155
192 Urankar Hans-Peter GER 2153
193 Pogosyan Stefan RUS 2152
194 Stasans Aivars LAT 2152
195 Caloni Ugo ITA 2149
196 FM Karalkin Maksim RUS 2147
197 WIM Kantane Anna POL 2145
198 Panchyshyn Taras UKR 2144
199 Rigopoulos-Tsigkos Alexandros GRE 2141
200 Pogosian Vladimir ARM 2124
201 Teelem Lauri EST 2119
202 Daudzvardis Janis LAT 2117
203 Trokhimishin Sergiy UKR 2115
204 Rusov Valery RUS 2114
205 Torkkola Henri FIN 2114
206 Badelka Olga BLR 2113
207 Valantiejus Vaidotas LTU 2111
208 Polacik Igor SVK 2110
209 Ungurs Edgars LAT 2108
210 Antonov Alexandr RUS 2104
211 Chibukhchyan Erik RUS 2103
212 Niccoli Tony ENG 2100
213 Parkkinen Jyrki FIN 2100
214 Semjonovs Ilja LAT 2099
215 FM Zarubitski Viachaslau BLR 2096
216 WIM Narva Mai EST 2096
217 Narmontas Raimondas LTU 2089
218 Messina Marco ITA 2086
219 Zukauskas Arnas Povilas LTU 2084
220 Stabulnieks Klavs LAT 2080
221 Mierins Eriks LAT 2075
222 Siemer Tambet EST 2075
223 Ulasevich Sergei BLR 2074
224 WFM Orehek Spela SLO 2071
225 Gasik Piotr POL 2069
226 Muutnik Valdo EST 2069
227 Radkov Bazhen D. RUS 2065
228 Rozycki Bartlomiej POL 2064
229 Kolasa Pjotrs LAT 2063
230 Medar Marti EST 2062
231 FM Ozolins Aris LAT 2056
232 Ivanov Sergei V. RUS 2056
233 Abozenko Georg EST 2050
234 Auzins Artis LAT 2049
235 Nasibullin Iskander RUS 2049
236 Skuja Aivars LAT 2048
237 Bolsakovs Vadims LAT 2047
238 Ivanova Tatiana RUS 2047
239 Petrovskis Olegs LAT 2046
240 Orndahl Mats SWE 2045
241 Walther Cliff GER 2045
242 Blauhut Holger GER 2043
243 Nahkur Madis EST 2043
244 Rauk Tonu EST 2042
245 Agrafenin Andrey BLR 2038
246 Haavamae Henrik EST 2036
247 WFM Vahtra Tuuli EST 2035
248 CM Puusepp Kaimar EST 2034
249 George Matthew P ENG 2031
250 WFM Troyke Doreen GER 2028
251 Chuprova Irina RUS 2028
252 Sarv Arvo EST 2023
253 Tominga Eke EST 2023
254 Kopsa Petri FIN 2022
255 Jakobson Silver EST 2018
256 Berglind Axel SWE 2017
257 Yugina Maria RUS 2005
258 Bekasovs Rihards LAT 2003
259 Koziej Maciej POL 2002
260 Kaatiala Pekka FIN 2000
261 FM Rositsan Boris LTU 1999
262 Mamochev Andrei RUS 1998
263 Tenis Girts LAT 1998
264 WFM Rozhko Mariya RUS 1995
265 Lumiste Rene EST 1993
266 Bettazzi Daniele ITA 1992
267 Gercans Visvaldis LAT 1982
268 Gudovskis Konstantins LAT 1982
269 Sakhvadze Georgy RUS 1981
270 Hartio Ilkka FIN 1979
271 Babanin Gleb RUS 1977
272 Gorodetzky Matan ISR 1977
273 Kolesnikovs Ivans LAT 1975
274 Tishova Svetlana RUS 1973
275 Tuomainen Felix SWE 1970
276 Shin Robert RUS 1965
277 Boytsov Alexander RUS 1964
278 Kuusik Juri EST 1964
279 FM Olsen Filip Boe DEN 1963
280 Jazdanovs Aleksandrs LAT 1963
281 Polyakov Fedor LAT 1962
282 Tominga Ago EST 1959
283 Jarvet Juri EST 1952
284 WFM Narva Regina EST 1951
285 Krumina Linda LAT 1946
286 WCM Narva Triin EST 1938
287 Bondarenko Dmitry RUS 1938
288 Heinmets Tonu EST 1938
289 Konopka Jeremiasz FRA 1936
290 Fargere Jacky FRA 1928
291 Penttila Tero FIN 1922
292 Vitale Romualdo ITA 1921
293 Markauss Daniels LAT 1919
294 Zemba Viktors LAT 1918
295 Turu Indrek EST 1914
296 Sekhposjan Marina RUS 1911
297 Feldmanis Arturs LAT 1910
298 Ziedins Roberts LAT 1910
299 Timoshin Andrei EST 1909
300 Grapmanis Edgars LAT 1908
301 Lielmezs Girts LAT 1908
302 Sielicki Tomasz POL 1908
303 Zavgorodniaya Alena RUS 1907
304 Ketlerius Arijus LTU 1905
305 Limanovska Elizabete LAT 1905
306 WFM Janzelj Lara SLO 1903
307 Kleinert Juergen GER 1895
308 Vrba Michal SVK 1895
309 Golubovskis Maksims LAT 1893
310 Shapar Tatiana RUS 1893
311 Laigna Marko EST 1887
312 Karppinen Martti FIN 1884
313 Shirshov Nikolay RUS 1884
314 Isakovs Janis LAT 1883
315 Velichko Tatiana RUS 1881
316 Pedoson Georg Aleksander EST 1880
317 Degremont Patrick FRA 1877
318 Chan Naruna RUS 1875
319 Teemae Leo EST 1874
320 Silvain Thierry FRA 1873
321 Dudin Gleb RUS 1863
322 Marttinen Jussi FIN 1860
323 Sirp Karl Aleksander EST 1852
324 Juodzevicius Darius LTU 1851
325 Popov Sergey A. UKR 1851
326 Yaroslavtsev Artem RUS 1851
327 Maklakova Nellija LAT 1850
328 Garanin Aleksei EST 1848
329 Engelberg Jan FIN 1845
330 Olde Margareth EST 1842
331 Saraikin Sergey EST 1837
332 Siil Marko EST 1836
333 Morozli Grigorijs LAT 1834
334 Viikmaa Karmen EST 1825
335 Janulaitis Albertas LTU 1823
336 Uibos Andre EST 1816
337 Efremov Vladislav RUS 1809
338 Sokolov Ilia RUS 1809
339 Rubtsov Aleksandr RUS 1807
340 Tskhadadze Anna RUS 1807
341 Niinepuu Elmar EST 1806
342 Skladtshikov Andrei EST 1806
343 Zhukov Anton RUS 1805
344 Rykov Ivan RUS 1800
345 Verhni Vladimir EST 1800
346 Zalitis Arturs-Aleksis LAT 1799
347 Shumeyko Anna UKR 1791
348 Kadonas Kestutis LTU 1789
349 Buivydas Skirmantas LTU 1787
350 Paan Karel EST 1786
351 Vaino Nikita EST 1786
352 Heikkila Raine FIN 1784
353 Vermue Albert NED 1775
354 Viidu Raivo EST 1774
355 Halvarsson Gustav SWE 1773
356 Kruusiauk Heda EST 1770
357 Rozenblit David EST 1769
358 Poldoja Ants EST 1766
359 Vaskevicius Augustas LTU 1765
360 El-Haze Zans Pols LAT 1764
361 Pidluznij Gleb LTU 1759
362 Kotau Arseni BLR 1755
363 Jarnstrom Henrik FIN 1748
364 Davini Andrea ITA 1747
365 Uibokant Mathias Robert EST 1746
366 Urgas Jaan EST 1738
367 Pavlovs Nikita LAT 1726
368 Golsta Madara LAT 1724
369 Jaskunaite Areta LTU 1720
370 Luscenkovs Artjoms LAT 1718
371 Ni Polina LAT 1718
372 Zarovs Aleksandrs LAT 1717
373 Zubehhin Aleksei EST 1713
374 Crevatin Leo SWE 1711
375 Koliasnikovas Aironas LTU 1711
376 Uurits Karel EST 1707
377 Poom Mati EST 1705
378 Vainovska Valentina LAT 1704
379 Povilaitis Tomas LTU 1703
380 Aga Rihard EST 1701
381 Sepandi Jaak EST 1698
382 Murzina Agata RUS 1696
383 Kolar Johan-Eerik EST 1692
384 Chernyhh Sergey UKR 1687
385 Visnevskis Valdis LAT 1686
386 Olde Grete EST 1683
387 Vernuks Vjaceslavs LAT 1683
388 Orndahl Carl-Johan SWE 1674
389 Burkevica Ilze LAT 1656
390 Raag Ardi EST 1651
391 Mednik Boris RUS 1642
392 Hansson Markus EST 1638
393 Sarauskas Andrius LTU 1633
394 Simkunaite Gabija LTU 1629
395 Derevjanko Dmitri EST 1620
396 Sipicins Alekss LAT 1620
397 Mikelsons Mikelis-Emils LAT 1619
398 Skurniak Szymon POL 1616
399 Ivanova Lidia EST 1607
400 Golsta Ramona LAT 1600
401 Orgse Karl Kristofer EST 1600
402 Tomson Mikk EST 1597
403 Adamski Adam POL 1596
404 Pedmanson Albert EST 1595
405 Zvans Maris LAT 1581
406 Ovcinkins Arsenijs LAT 1573
407 Putrenko Kirill RUS 1570
408 Schmidt Mait EST 1569
409 Burenkovs Artjoms LAT 1564
410 Kalvet Tonu EST 1561
411 Alainis Artis LAT 1560
412 Jaskuniene Dalia LTU 1558
413 Bagirov Eldar LAT 1556
414 Tishkin Boris RUS 1553
415 Deglis Dainis LAT 1551
416 Moskaleva Arina RUS 1549
417 Kozyakov Andrey RUS 1548
418 Tonso Liina EST 1548
419 Protassov Vlad EST 1544
420 Kosohh Kirill EST 1542
421 Neimanis Gints LAT 1538
422 Andrijashkin Deniss EST 1536
423 Liandzbergas Mykolas LTU 1533
424 Borodin Georgy RUS 1530
425 Fridensteins-Bridins Atis LAT 1530
426 Tsesler Yakau BLR 1527
427 Meteliov Boris MDA 1526
428 Pontis Stanislav RUS 1520
429 Avotins Arturs LAT 1519
430 Maasik Liisa EST 1503
431 Gysson Jyrgen EST 1498
432 Vissarionovs Artjoms LAT 1497
433 Gagarinov Andrey RUS 1494
434 Juodzevicius Karolis LTU 1483
435 Zags Tomass LAT 1470
436 Pronin Arseni EST 1467
437 Makarov Gleb EST 1455
438 Gulnevs Daniils LAT 1445
439 Kuldmaa Tanel EST 1445
440 Mierins Imants LAT 1443
441 Blokhin Sofia EST 1435
442 Berzinsh Markuss LAT 1433
443 Sharakovs Ilja LAT 1432
444 Zilakauskis Steponas LTU 1430
445 Narva Mart EST 1410
446 Savelyeva Anastasia RUS 1408
447 Bude Toms LAT 1407
448 Uibokant Karl Oskar EST 1405
449 Shvedov Andrei EST 1401
450 Airapetyan Anzhelika RUS 1395
451 Snitsarenko Igor EST 1391
452 Rustamov Sezqin RUS 1383
453 Mierins Guntars LAT 1377
454 Batirevs Maksims LAT 1376
455 Poluektova Arina EST 1358
456 Pedmanson Herman EST 1356
457 Vasiliauskas Ignas LTU 1352
458 Rudnik Viktoria EST 1350
459 Kazachenka Maryia BLR 1346
460 Burak Vyacheslav BLR 1336
461 Olde Karl Erik EST 1330
462 Griksaite Ieva LTU 1328
463 Dadurka Povilas LTU 1326
464 Liiv Kristiina EST 1323
465 Kazmerika Anna LAT 1318
466 Dudnikas Motiejus LTU 1313
467 Shatkovskaia Elizaveta RUS 1303
468 Nazarova Veronika EST 1300
469 Jaskunaite Auguste LTU 1297
470 Timofeev Vsevolod RUS 1291
471 Hannus Lola EST 1284
472 Liiv Karoliina EST 1268
473 Wartiovaara Oliver FIN 1265
474 Bitkova Elizavetta EST 1260
475 Vorovitskaya Anastasia RUS 1255
476 Vasiliauskas Aidas LTU 1236
477 Kuznetsova Valeria EST 1226
478 Norlamo Sarabella FIN 1224
479 Varton Eva EST 1216
480 Saareall Oskar EST 1209
481 Naestema Joonas EST 1198
482 Laskevicius Benas LTU 1197
483 Bondarevskaja Emilin EST 1170
484 Kaplun Mikhail RUS 1157
485 Levchenko Marina EST 1156
486 Lavrentieva Alexandra RUS 1133
487 Pogorelovs Dmitrijs LAT 1133
488 Nazarov Vladislav EST 1115
489 Jaskunas Aistis LTU 1109
490 Denschik Alexandra RUS 1070
491 Kolar Karl-Ustav EST 1057
492 Griksaite Egle LTU 1026
493 GM Paehtz Thomas GER 0
494 IM Kharous Ernest RUS 0
495 IM Krutti Valer HUN 0
496 IM Llobel Cortell Enrique ESP 0
497 IM Margolin Boris GER 0
498 IM Shytaj Luca ITA 0
499 FM Dudas Jan SVK 0
500 FM Hartikainen Markku FIN 0
501 FM Montilla Carrillo Esteban ESP 0
502 FM Wege Jochen GER 0
503 Aedla Mariel EST 0
504 Aleksejev Artjom EST 0
505 Andryeyev Dmytro UKR 0
506 Anis Dinara EST 0
507 Azimi Reza GER 0
508 Basevich Maxim RUS 0
509 Bauman Grettel EST 0
510 Denikin Boriss EST 0
511 Denisovets Pasha 0
512 Derdo David RUS 0
513 Dotsenko Maksim EST 0
514 Dudakov Andrei EST 0
515 Ennok Heigo EST 0
516 Fernandez Gil Marco Antonio ESP 0
517 Frolov Semen RUS 0
518 Grents Joosep EST 0
519 Gromov Ragne EST 0
520 Hein Christopher EST 0
521 Hirvi Katarina EST 0
522 Holvason Juri EST 0
523 Ioganson Oleg EST 0
524 Jogi Henry EST 0
525 Jussupow Alexander GER 0
526 Kalju Edvard EST 0
527 Kallas Martin EST 0
528 Kavalenia Leonid RUS 0
529 Kazakovskiy Alexey RUS 0
530 Kelder Hendrek EST 0
531 Keskel Marko EST 0
532 Khantimirov Alexander RUS 0
533 Kilumets Rain EST 0
534 Kipso Agu EST 0
535 Koch Markus GER 0
536 Kokk Karl Mattias EST 0
537 Kolk Marko EST 0
538 Kulaots Aare EST 0
539 Kull Tormi EST 0
540 Kumpulainen Lauri FIN 0
541 Lainevool Mirko EST 0
542 Lehes Erik Johannes EST 0
543 Lomp Jaan EST 0
544 Luik Ott Robert EST 0
545 Luts Jakob EST 0
546 Mihhailov Artur EST 0
547 Mustonen Ilkka FIN 0
548 Myskovski Deniss EST 0
549 Narva Jaan Oskar EST 0
550 Nazarenko Konstantin RUS 0
551 Padari Tuudur Jakob EST 0
552 Pollari Joni FIN 0
553 Pollari Pasi FIN 0
554 Pollari Toivo FIN 0
555 Pontis Nina RUS 0
556 Potemkin Gleb RUS 0
557 Rafikova Amina RUS 0
558 Reshetnikov Andrey RUS 0
559 Reshetnikova Yana RUS 0
560 Roots Lem-Leonhard EST 0
561 Ruotanen Helge FIN 0
562 Sagalovich Yakov BLR 0
563 Sandu Ilie ROU 0
564 Savelyev Sergey RUS 0
565 Schneider Uku EST 0
566 Serazhim Aleksandr RUS 0
567 Serazhim Stanislav RUS 0
568 Shvedov Maksim EST 0
569 Slavinski Nikita EST 0
570 Sviridov Leon RUS 0
571 Tamm Erik EST 0
572 Tarnashinskiy Mikhail RUS 0
573 Taro Marko EST 0
574 Tonso Hannes EST 0
575 Tsurakov Sergei EST 0
576 Vasiliauskas Adomas LTU 0
577 Viik Juhan EST 0
578 Voytovich Alexander P. RUS 0
579 Webel Peter GER 0
580 Yurinov Vladimir RUS 0
581 Zhebulev Sviatoslav RUS 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018