Chess

Gata Kamsky tops Cappelle la Grande Open 2016

The Open International D’Echecs Cappelle La Grande 2016 took place on February 13-20, in France.

The event was a 9-round Swiss open with the participation of 538 players.

GM Gata Kamsky emerged a solo winner with 7.5/9 points, leaving the nearest followers half a point behind.

The second place was shared in a seven-way tie by GM Eduardo Iturrizaga Bonelli, GM Christian Bauer, IM Mhamal Anurag, GM Andrey Vovk, GM Artur Yussupow, GM Krishnan Sasikiran and GM Kaido Kulaots, after the whole group finished the event with 7 points.

The best female player was IM/ WGM Deimante Daulyte who scored 6.5 points and finished 26th in the final ranking.

IM Mhamal Anurag (IND) fulfilled a GM norm, while FM Sarin Nihal (IND), FM Mark Kvetny (GER) and FM Andrey Esipenko (Russia) – an IM norm.

WFM Camille De Seroux achieved a WIM norm, while H. Xu was awarded a WGM norm.

Official website/ LIVE games with analysis

ReplayCappelle La Grande 2015 / Cappelle La Grande 2014

Cappelle la Grande

Final top standings:

1 g KAMSKY Gata 2667 F SenM USA 7½
2 g ITURRIZAGA BONELLI Eduardo 2624 F SenM VEN 7
3 g BAUER Christian 2631 F SenM FRA IDF C.E. de Bois-Colombes 7
4 m ANURAG Mhamal 2383 F SenM IND 7
5 g VOVK Andrey 2632 F SenM UKR 7
6 g JUSSUPOW Artur 2578 F SenM GER IDF Evry Grand Roque 7
7 g SASIKIRAN Krishnan 2632 F SenM IND CAZ Grasse Echecs 7
8 g KULAOTS Kaido 2575 F SenM EST CVL Club d’Echecs d’Avoine 7
9 g GOPAL G.n. 2525 F SenM IND 6½
10 g MIEZIS Normunds 2486 F SenM LAT FRC Tour Prends Garde! Besancon 6½
11 g PEREZ PONSA Federico 2586 F SenM ARG 6½
12 g VOROBIOV Evgeny E. 2571 F SenM RUS DSA Club d’Echecs d’Annemasse 6½
13 g TROFF Kayden W 2511 F CadM USA 6½
14 g DJUKIC Nikola 2565 F SenM MNE 6½
15 g KHARITONOV Alexandr 2569 F SenM RUS 6½
16 g GUPTA Abhijeet 2613 F SenM IND 6½
17 g ZUBOV Alexander 2603 F SenM UKR 6½
18 g BURMAKIN Vladimir 2556 F SenM RUS 6½
19 g LALITH BABU M R 2554 F SenM IND 6½
20 m ESSERMAN Marc 2410 F SenM USA 6½
21 g KAZHGALEYEV Murtas 2580 F SenM KAZ LAN Echecs Club Montpellier 6½
22 g KVEINYS Aloyzas 2524 F SenM LTU PIC Les Tours de Haute Picardie 6½
23 g RIFF Jean-Noel 2505 F SenM FRA ALS Mulhouse Philidor 6½
24 g LU Shanglei 2617 F SenM CHN 6½
25 m KANAREK Marcel 2533 F SenM POL 6½
26 m DAULYTE Deimante 2391 F SenF LTU LAN Echecs Club Montpellier 6½
27 g DEMUTH Adrien 2544 F SenM FRA PRO Marseille Echecs 6½
28 g JIANU Vlad-Cristian 2570 F SenM ROU AQU L’Echiquier Naujacais 6½
29 g NAUMKIN Igor 2413 F SenM RUS CAZ Nice Alekhine 6½
30 g GUREVICH Mikhail 2542 F SenM BEL IDF Asnières – Le Grand Echiquier 6
31 m MOUSSARD Jules 2487 F SenM FRA IDF Evry Grand Roque 6
32 g KRAVTSIV Martyn 2636 F SenM UKR LOR Echec et Mat Forbach 6
33 g KRASENKOW Michal 2612 F SenM POL CHA L’Echiquier Chalonnais 6
34 g NEIKSANS Arturs 2607 F SenM LAT PIC Les Tours de Haute Picardie 6
35 g BERKES Ferenc 2649 F SenM HUN LOR Vandoeuvre-Echecs 6
36 g FELLER Sebastien 2610 F SenM FRA LOR Club d’Echecs Metz Fischer 6
37 g DRAGUN Kamil 2584 F SenM POL 6
38 m WAN Yunguo 2485 F SenM CHN 6
39 g ULYBIN Mikhail 2519 F SenM RUS 6
40 m VELTEN Paul 2449 F SenM FRA CHA L’Echiquier Chalonnais 6
41 g VOVK Yuri 2620 F SenM UKR ALS Mulhouse Philidor 6
42 m MIRON Lucian-Costin 2496 F SenM ROU AQU L’Echiquier Naujacais 6
43 g BLOMQVIST Erik 2515 F SenM SWE 6
44 g SPRAGGETT Kevin 2522 F VetM CAN AQU Echiquier Bordelais 6
45 m CASTELLANOS RODRIGUE Renier 2478 F SenM ESP DSA Club d’Echecs d’Annemasse 6
46 m BEN ARTZI Ido 2417 F SenM ISR 6
47 g NEVEDNICHY Vladislav 2547 F SenM ROU CHA Reims Echec et Mat 6
48 f ESIPENKO Andrey 2429 F BenM RUS 6
49 g GHARAMIAN Tigran 2643 F SenM FRA CAZ Nice Alekhine 6
50 g SUMETS Andrey 2595 F SenM UKR PIC Les Tours de Haute Picardie 6
51 g ARIZMENDI MARTINEZ Julen Luis 2507 F SenM ESP ALS Mulhouse Philidor 6
52 m DELORME Axel 2512 F SenM FRA IDF Clichy-Echecs-92 6
53 f DAELS Marc 2262 F SenM BEL NPC Dunkerque Echecs 6
54 m BENKOVIC Petar 2411 F SenM SRB 6
55 FANG Yan 2282 F JunM CHN 6
56 m KLEKOWSKI Maciej 2439 F SenM POL 6
57 m QUINTILIANO PINTO Renato R. 2429 F SenM BRA 6
58 f GRINBERG Eyal 2418 F CadM ISR 6
59 m DEBRAY Christopher 2342 F SenM FRA IDF C.E. de Rueil Malmaison 6
60 SANTAGATI Alessandro 2269 F SenM ITA 6
61 m LIN Chen 2533 F SenM CHN 6
62 g POGORELOV Ruslan 2345 F SenM UKR 6
63 mf FUCHS Judith 2335 F SenF GER IDF C.E. de Bois-Colombes 6
64 f WANTIEZ Fabrice 2329 F SenM BEL NPC CSC – Club d’Echecs de Fourmies 6
65 m MESKOVS Nikita 2518 F SenM LAT 6
66 g CHABANON Jean-Luc 2467 F SenM FRA IDF Cavalier Bleu Drancy 6
67 m TERRIEUX Kevin 2446 F SenM FRA LOR Club d’Echecs Metz Fischer 6
68 f MICHALCZAK Thomas 2248 F SenM GER 6
69 g DANIN Alexandre 2570 F SenM RUS 5½
70 f KVETNY Mark 2389 F JunM GER 5½
71 m PRASANNA RAGHURAM RA 2460 F SenM IND 5½
72 m GRINEV Valeriy 2403 F SenM UKR 5½
73 g VISHNU PRASANNA. V 2526 F SenM IND 5½
74 m PAYEN Arnaud 2333 F SenM FRA HNO Orcher la Tour 5½
75 m BERKOVICH Mark A 2349 F VetM ISR 5½
76 m BATTAGLINI Gabriel 2450 F SenM FRA IDF Tremblay en France 5½
77 g LALIC Bogdan 2429 F SenM CRO BRG Esbarres Bonnencontre Echecs 5½
78 f KAVUTSKIY Konstantin 2388 F SenM USA 5½
79 f MATVIISHEN Viktor 2347 F BenM UKR 5½
80 CAPPON John 2204 F SenM FRA PIC Les Tours de Haute Picardie 5½
81 m BELLAHCENE Bilel 2476 F CadM FRA IDF Tremblay en France 5½
82 mf WANG Doudou 2164 F SenF CHN 5½
83 f SONG Michael 2376 F CadM CAN 5½
84 DUTREUIL Raphael 2184 F JunM FRA PDL Club d’Echecs de Sautron 5½
85 GUMULARZ Szymon 2269 F MinM POL 5½
86 f BOTTA Gabriele 2338 F SenM SUI 5½
87 m JARMULA Lukasz 2374 F CadM POL 5½
88 g MANOLACHE Marius 2495 F SenM ROU IDF Tremblay en France 5½
89 g MALAKHATKO Vadim 2525 F SenM BEL LYO Cercle d’Echecs Bressan 5½
90 m BIJAOUI Manuel 2419 F SenM FRA IDF Cavalier Bleu Drancy 5½
91 f BRIET Antoine 2201 F SenM FRA ALS Club d’Echecs de Mundolsheim 5½
92 MU Ke 2412 F SenM CHN 5½
93 PEDERSEN Henrik Bolding 2159 F SenM DEN 5½
94 DEVALLEE Jeremie 2285 F SenM FRA CVL Chartres Metropole Echecs 5½
95 FONTAINE Quentin 2161 F JunM BEL CHA Bayard Monge Echecs 5½
96 g CORNETTE Matthieu 2594 F SenM FRA IDF C.E. de Bois-Colombes 5½
97 m GUERRA BASTIDA Diego 2298 F SenM ESP 5½
98 f FAVAREL Antoine 2322 F SenM FRA CHA L’Echiquier Chalonnais 5½
99 m NAVROTESCU Catalin 2358 F SenM FRA PDL Club d’Echecs de Sautron 5½
100 f JUSTO Damian 2314 F SenM ARG IDF Evry Grand Roque 5½

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018