Chess

imperia

Gibraltar Junior International 2013 – Participants

The 3rd Gibraltar Junior International Chess Festival will run from 15th to 20th August at the Caleta Hotel and follows the successful pattern of the Tradewise Gibraltar Chess Festival, offering some good and very competitive chess-playing opportunities with an equally strong social, fun and educational programme.

Age Groups:
Under 16 on 1/1/13 ( Born 1997 or later), (Maximum FIDE elo rating 2300 on May 1st 2013)
Under 12 on 1/1/13 (Born 2001 or later)

The prize fund total is £10,000. The winner in the U16 group will win £1,200, while the winner in U12 group will be awarded with £1,000.

Gibraltar

Visiting Celebrity Chess Players: Viktorija Cmilyte (GM, Lithuania), Pia Cramling (GM, Sweden), Juan Manuel Bellon (GM, Spain), Jovanka Houska (IM, England), Stuart Conquest (GM, England).

More information on the official website

Entrants

Under 16 (Name, gender, section, federation, elo):
1 Javier Aledo Yanguas Boy Under-16 ESP 1692 *
2 José Antonio Ruiz Pastor Boy Under-16 ESP 1512
3 Pablo Biedma Nunez Boy Under-16 ESP 1342 *
4 Nishant Bommayya Boy Under-16 ENG
5 Juan Carlos Donda Martin Boy Under-16 ESP
6 Matthew Fergusson Boy Under-16 ENG
7 James Connor Forster Boy Under-16 SA 1547
8 Jose Miguel Gonzalez Capacete Boy Under-16 ESP *
9 Ashwin Kalyana Boy Under-16 ENG
10 Charles Keen Boy Under-16 ENG 1336
11 Cosima Keen Girl Under-16 ENG 1714
12 Alex Kitshoff Boy Under-16 ENG
13 Francisco Luque Barberan Boy Under-16 ESP 1624
14 Alberto Mateos Atienza Boy Under-16 ESP 1638
15 Samuel Peter Heine May Boy Under-16 DEN 1663
16 Richard Meikle-Briggs Boy Under-16 ENG
17 Alberto Pavon Martinez Boy Under-16 ESP 1572
18 Jonathan Pein Boy Under-16 ENG 1834
19 Alejandro Perez Garcia Boy Under-16 ESP 1994 *
20 Juan Miguel Perez Tores Boy Under-16 ESP 1792 *
21 Patrick Smith Boy Under-16 ENG 1815
22 Alvaro Tevar Becerra Boy Under-16 ESP 1676 *
23 Stephen A J Whatley Boy Under-16 GIB 1782
24 Oliver Wilson Boy Under-16 ENG 1796

Under 12 (Name, gender, section, federation, elo):
1 Alejandro Aguilera Lopez Boy Under-12 ESP 1479
2 David Aledo Yanguas Boy Under-12 ESP 1434 *
3 Niall Ali Boy Under-12 ENG
4 Anantha P Anilkumar Boy Under-12 ENG 1651
5 Lucas Jose Aquino Perez Boy Under-12 ESP *
6 Ibrahim Asgarov Boy Under-12 AZE
7 Yaniv Cadosh Boy Under-12 GIB *
8 Noa Campello Carballido Girl Under-12 ESP
9 Ana Cramling Bellon Girl Under-12 ESP 1493
10 Laura Davidson Girl Under-12 ENG
11 Maria Eizaguerri Girl Under-12 ESP 1544
12 Savanna Natasha Forster Girl Under-12 SA 900
13 Adrian Galiana Fernandez Boy Under-12 ESP 1574 *
14 Viviana Galvan Cipriani Girl Under-12 ESP 1303 *
15 Jose Manuel Garcia Garcia Boy Under-12 ESP 1173 *
16 Laureano Diego Garcia Garcia Boy Under-12 ESP
17 Florian Garland-Hoff Boy Under-12 ENG
18 Victor Gil Provedo Boy Under-12 ESP
19 Celia Gillis Onieva Girl Under-12 ESP 1447
20 Anastasia Glebova Girl Under-12 RUS 1611 *
21 Dmitriy Glebova Boy Under-12 RUS *
22 Harry Grieve Boy Under-12 ENG 1630
23 Salvador Guerra Rivera Boy Under-12 ESP
24 Eldar Hajiyev Boy Under-12 AZE
25 Selin Hajiyeva Girl Under-12 AZE
26 Sebastian Halfhide Boy Under-12 NED
27 Suleyman Hasanov Boy Under-12 AZE
28 Yahya Hasanov Boy Under-12 AZE
29 Andrea Henderson de la Fuenta Girl Under-12 ESP 1396
30 Lance Henderson de la Fuenta Boy Under-12 ESP 1646
31 Jaime Adrian Herreros Ruiz Boy Under-12 ESP
32 Jorge Alejandro Herreros Ruiz Boy Under-12 ESP 1461 *
33 Jakob Holton Boy Under-12 ENG
34 Adila Karimli Girl Under-12 AZE
35 Shohrat Karimli Boy Under-12 AZE
36 Rauf Kerimov Boy Under-12 AZE
37 August Klofsrud Boy Under-12 NOR
38 Szabolcs Lassan Boy Under-12 HUN
39 Shlomo Lazarus Boy Under-12 ENG
40 Solomon Levy Boy Under-12 ENG
41 Madeleine Liu Girl Under-12 ENG
42 William Lovell Boy Under-12 ENG 1322
43 Vusal Mirzayev Boy Under-12 AZE
44 Ragul Nayak Boy Under-12 ENG 1429
45 Kevin Nguyen Boy Under-12 NED
46 Lucas Nguyen Boy Under-12 NED
47 Ben O’Keefe Boy Under-12 ENG
48 Wiliam Olsen Boy Under-12 NOR
49 Francisco Orantes Taboada Boy Under-12 ESP 1828
50 José Pavon Martinez Boy Under-12 ESP
51 Luke Remus Elliot Boy Under-12 ENG 1395
52 Tai Remus Elliot Boy Under-12 ENG
53 Alex Richards Boy Under-12 ENG
54 Juan Romero Cruz Boy Under-12 ESP 1430
55 Samir Samadov Boy Under-12 ENG
56 Aleksandr Shirov Boy Under-12 LIT
57 Dmitrij Shirov Boy Under-12 LIT
58 Aydan Shukurova Boy Under-12 AZE
59 Christopher Tombolis Boy Under-12 ENG
60 Bradley Triffitt Boy Under-12 GIB
61 Jack Van Zyl-Rudd Boy Under-12 SA
62 Jonathan Waldorf Boy Under-12 USA
63 Humberto Warwick Boy Under-12 ENG *

* awaiting confirmation
87 entries

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2013