Chess

Gideon Japhet Memorial 2018 live

GJLogoGideon Japhet Memorial ACP Open Chess Tournament in memory of Gideon Japhet will be held from 1-6 of July in Jerusalem.
The tournament is organized by Jeruchess club under the direction of IA Alon Cohen and his team, in collaboration with the ACP (Association of Chess Professionals) with the generous support and sponsorship of the Japhet family. It will be held on July 1-6, in the Lerner Sport Centre of the Hebrew University.
Prize fund is 60,000 NIS.
7
Rounds
Open A
Players with rating of 2000 or above
7
Rounds
Open B
Players with rating of 1800 to 2200
5
Rounds
Open C
Players with rating up to 1900 (Rounds 1,3,4,5,7) 5
Rounds
Amateurs
Unrated players (Rounds 1,5,5B, 7,7B)

In the Gideon Japhet Cup event, which will be a rapid tournament with 6 top players.
The participants are GMs Ian Nepomniachtchi, Peter Svidler , Vassily Ivanchuk , Boris Gelfand , Georg Mayer and Anna Muzichuk.

Live games with analysis will be provided daily with the best chess software competing in the Top Chess Engine Championship – Komodo, Houdini, and Stockfish.

In the Open A group 66 players are expected.

Starting list

1 Naiditsch Arkadij
2 Nabaty Tamir
3 Yuffa Daniil
4 Boruchovsky Avital
5 Bagrationi Alexander
6 Dvoirys Semen I.
7 Baron Tal
8 Muzychuk Mariya
9 Steinberg Nitzan
10 Kobo Ori
11 Zanan Evgeny
12 Caspi Israel
13 Oratovsky Michael
14 Gorodetzky David
15 Ushenina Anna
16 Kantsler Boris
17 Gruenfeld Yehuda
18 Shvayger Yuliya
19 Erenberg Ariel
20 Melia Salome
21 Veinberg Nimrod
22 Zilberman Yaacov
23 Parkhov Yair
24 Kudischewitsch David
25 Birnboim Nathan
26 Srinath Rao S.V.
27 Gurbanov Andrei
28 Agrest Inna
29 Zisman Philip
30 Friedland Moshe
31 Khurtsilava Inga
32 Axelrod Arie
33 Cohen Revivo Shoham
34 Alfred Nathan S W
35 Lubin Yosef
36 Lahav Michal
37 Zlatin Alexander
38 Lorscheid Gerhard
39 Belytsky Alexandr
40 Shohat Yotam
41 Solomon Asif
42 Milikow Yoav
43 Musyuk Lior
44 Itzhaky Shmuel
45 Bronfman Shmuel
46 Sokolovsky Yahli
47 Milikow Elie
48 Ben Ari Yannay
49 Gorodetzky Matan
50 Yaniv Yuval
51 Rozen Eytan
52 Kwossek Georg
53 Freidles Victor
54 Lukin Elisha
55 Vazana Yochay
56 Nissim Yonatan
57 Mizrahi Ido
58 Feldman Antony
59 Shetah Roi
60 Spitkowski Thomas
61 Yaniv Ori
62 Levinsky Gregory
63 Aizenberg Benny
64 Gov Guy
65 Levy Zohar
66 Zlotogorski Itay

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018