Chess

GM Dragan Paunovic wins the tournament in Coimbra, Portugal

The International Open “Queima das Fitas” 2015 was held from 30th April to 3rd May at the Hotel D. Luis, in Coimbra, Portugal.

The 7-round Swiss event was organized by the Chess Section of the Academic Association of Coimbra, with the support of the Portuguese Chess Federation, of the Chess Association of Coimbra District and the Hotel D. Luís.

A total of 138 players from 15 countries took part in the competition. GM Dragan Paunovic from Serbia took a clear first place with 6,5/7 points.

Replay games with analysis

The tournament is stage of the National Circuit in Classical Chess 2014/2015. More information on the official website.

Open Internacional da Queima das Fitas 2015

Final standings:

1. GM PAUNOVIC Dragan SRB 2442 Academia Xadrez Gaia – 6.5
2. IM DIAS Paulo POR 2397 Sporting Clube Portugal – 6
3. GM CAMPORA Daniel ARG 2450 Aa Didaxis – A2d – 5.5
4. GUIMARÃES Rui Pinto POR 2073 Grupo De Xadrez 113 – 5.5
5. IM CHETVERIK Maxim RUS 2246 Voronezh – 5.5
6. IM HAMMES Michael GER 2346 Aa De Coimbra – 5.5
7. NM NEVES Pedro POR 2189 Cx Montemor-O-Velho/Ctga – 5.5
8. CM DIAS Ivo POR 2169 Aa Didaxis – A2d – 5.5
9. BELSLEY Alexandre POR 1975 “Cxe E.B. 2, 3 João Meira” – 5.5
10. SILVA Miguel POR 2177 Sporting Clube Portugal – 5.5
11. REPRESA PEREZ Mireya ESP 1867 Associação P Cavalgante – 5
12. LOPEZ GOMEZ Jose Pablo MEX 1967 Denton Chess Club – 5
13. DREZZADORE Dario ITA 2067 Aa De Coimbra – 5
14. PINTO André POR 2030 Casa Povo Bombarral – 5
15. NM PINHO Paulo POR 2193 Gdr Amigos Urgeses – 5
16. FM DIOGO Vasco POR 2265 Aa De Coimbra – 5
17. NM FERREIRA Paulo POR 2064 Gx Porto – 5
18. BOLHARI Orphe IRI 2115 Gx Alekhine – 5
19. LEBON Joffrey FRA 2014 St Omer – 5
20. BERNARDO Daniel POR 1886 Cx Colégio Português – 5
21. PRATA José POR 1968 G D Ramiro José – 5
22. CM REGO Pedro POR 2269 Sporting Clube Portugal – 4.5
23. SOUSA João POR 1940 Aa De Coimbra – 4.5
24. LOPEZ DE TURISO Jose Angel ESP 2064 Club Ajedrez Leganés – 4.5
25. PINTOR Simão POR 2071 Grupo De Xadrez 113 – 4.5
26. SILVA Lucas POR 1966 Gd Dias Ferreira – 4.5
27. SOUSA André V POR 2137 Gx Porto – 4.5
28. LEÃO Tiago POR 1910 Sporting Clube Portugal – 4.5
29. DIAS Ricardo POR 1731 Clube Dos Galitos – 4.5
30. ROMANO Luís POR 1989 Aa Didaxis – A2d – 4.5
31. NEGRÃO Alberto POR 1933 Ccd Corvos Do Lis – 4.5
32. ROMANO João POR 1748 Aa Didaxis – A2d – 4
33. FELIZES Paulo POR 2010 Assembleia Figueirense – 4
34. RODRIGUES Luís Bernardino POR 1888 Aa De Coimbra – 4
35. SOUSA Hugo Carneiro POR 1811 Academia Xadrez Gaia – 4
36. BALLESTER DE MIGUEL Miguel A. ESP 2063 Club Ajedrez Leganés – 4
37. SILVA Mariana POR 1715 Aa Didaxis – A2d – 4
38. CAVALEIRO Daniel POR 1865 Cx Montemor-O-Velho/Ctga – 4
39. BABO Miguel POR 1764 Assembleia Figueirense – 4
40. BLANCO SANCHEZ Jose Fernando ESP 2068 Alcobendas – 4
41. SANTOS Ricardo POR 1704 Clube Dos Galitos – 4
42. RAMOS GARCIA Raul ESP 1774 Club Ajedrez Leganés – 4
43. GARCIA BUGALLO Jose Luis ESP 1816 CCD Sansenxo – 4
44. KÖFALVI Attila POR 1889 Aa De Coimbra – 4
45. FERNANDES Tiago POR 1705 Clube Dos Galitos – 4
46. WCM JORGE Rita POR 1745 Sporting Clube Portugal – 4
47. LINDER Oliver GER 1955 SC Pforzheim – 4
48. MOREIRA Bruno POR 1874 Aa De Coimbra – 4
49. SARAIVA Rafael POR 1621 Clube Dos Galitos – 4
50. FERNANDES Miguel POR 1914 Aa De Coimbra – 4
51. FONSECA Eurico Santos POR 1676 Associação P Cavalgante – 4
52. GOMES Hugo POR 1672 Aa De Coimbra – 4
53. FERNANDES Afonso POR 1862 Aa Universidade Açores – 4
. CARVALHO João POR 1762 Cine Clube Torres Novas – 4
55. LOO Bernd BEL 1869 KSK 47 Eynatten – 4
56. NOGUEIRA Diana POR 1590 Gx Porto – 4
57. VEIGA Francisco POR 1774 Academia Xadrez Gaia – 4
58. GOMES José Luis POR 1957 Sporting Clube Portugal – 3.5
59. TEIXEIRA Rafael Eduardo POR 1727 Aa De Coimbra – 3.5
60. DIAS José POR 1693 Cine Clube Torres Novas – 3.5
61. JONES Chris S ENG 1831 Hendon – 3.5
62. MADURO João POR 1765 Cx Montemor-O-Velho/Ctga – 3.5
63. PAIVA Henrique POR 1788 Clube Dos Galitos – 3.5
64. VIANA Eduardo POR 1583 Gdr Amigos Urgeses – 3.5
65. CALZADA CRUZ Osvaldo CUB 1851 Gx Peões Alverca – 3.5
66. GARCIA SERRANO Jose M. ESP 1792 Expansión – 3.5
67. TIRADO PARRA Alberto ESP 1959 Expansión – 3.5
68. OLIVEIRA Ricardo POR 1595 Sport O Marinhense – 3.5
69. FERNANDES Ricardo Paulos POR 1427 Gx Alekhine – 3.5
70. FERNANDES João Pedro POR 1702 Aa De Coimbra – 3.5
71. TRIGO André POR 1533 Aa De Coimbra – 3.5
72. BRANCO Joana POR 1570 Ax Pedro Hispano – 3.5
73. PEREIRA Octávio POR 1943 Cx Colégio Português – 3.5
74. LOPES José Manuel POR 1711 Xeque-Mate São M. Porto – 3.5
75. BARRENTO Jorge POR 1689 Associação P Cavalgante – 3.5
76. RIBEIRO Rafael POR 1515 Cx Colégio Português – 3.5
77. FORTUNATO António POR 1684 Ax Portugal / Atlantidiag – 3.5
78. BAEZA ESCUDERO Javier ESP 1859 Villaverde – 3
79. ABREU Gonçalo POR 1446 Ccd Corvos Do Lis – 3
80. SILVA Ana Inês POR 1572 Aa Didaxis – A2d – 3
81. GAMA João POR 1317 Aa De Coimbra – 3
82. OLIVEIRA Tomas Honorio POR 1530 Associação P Cavalgante – 3
83. AZUL Artur POR 1554 Assembleia Figueirense – 3
84. ESTEVEZ IGLESIAS Roberto ESP 1622 Chiringo Contos Tui – 3
85. SOARES João Diogo POR 1532 Cx Colégio Português – 3
86. PINTO Artur POR 1578 Gd Dias Ferreira – 3
87. RODRIGUES Pedro Serpa POR 1289 Ax Pedro Hispano – 3
88. OLIVEIRA Alice POR 1679 Gd Dias Ferreira – 3
89. BÁRTOLO Diogo POR 1297 Cxae Filipa De Lencastre – 3
90. MARTINS Domingos POR 1295 G D Ramiro José – 3
91. PRAZERES João POR 1529 Cxae Filipa De Lencastre – 3
92. ANTUNES Paulo POR 1387 Aa De Coimbra – 3
93. BASTIÃO Gonçalo POR 1462 Aa De Coimbra – 3
94. GONÇALVES Nuno POR 0 Cx José Falcão – 3
95. PIPIRAS Filipa POR 1326 Exp – Escola Xadrez Porto – 3
96. BARATA Manuel POR 1409 Aa De Coimbra – 3
97. BANDEIRINHA Raul POR 0 Ax Pedro Hispano – 3
98. CAVADAS José POR 1600 Associação P Cavalgante – 3
99. ENCARNAÇÃO Filipe POR 1341 Exp – Escola Xadrez Porto – 3
100. LARROCHA Leon Hugo ESP 1439 Lucena – 3
101. ANTÃO Jorge POR 1829 Academia Xadrez Gaia – 2.5
102. HENDRIKS Jord NED 1428 Caissa – 2.5
103. MATOS João POR 1254 Clube Dos Galitos – 2.5
104. VINAGRE Raquel POR 1311 Associação P Cavalgante – 2.5
105. FREITAS André POR 1326 Cxae Filipa De Lencastre – 2.5
106. PRAZERES Tiago POR 1378 Cxae Filipa De Lencastre – 2.5
107. FRANCISCO Paulo POR 0 Cx José Falcão – 2.5
108. MARTINS José Carlos POR 0 Ax Portugal / Atlantidiag – 2.5
109. AVELINO Camila POR 1382 Cxae Filipa De Lencastre – 2.5
110. GONÇALVES Lucas POR 1214 Cd Ginásio Louriçal/Ld – 2.5
111. GAMA Afonso POR 0 Aa De Coimbra – 2.5
112. BÁRTOLO Filipe POR 1386 Cxae Filipa De Lencastre – 2.5
113. SOUSA Manuel POR 1208 Cxae Filipa De Lencastre – 2.5
114. SANTOS António Miguel POR 1730 Clube Dos Galitos – 2
115. NUNES Eduardo POR 1267 Aa De Coimbra – 2
116. OLIVEIRA João POR 1540 Aa De Coimbra – 2
117. SANTOS Gelson STP 0 Aa De Coimbra – 2
118. SILVA José Azevedo POR 1387 Gx Alekhine – 2
119. GUIA Artur POR 0 Cxae Filipa De Lencastre – 2
120. OLIVEIRA Elisa POR 1020 Gd Dias Ferreira – 2
121. LOPES Bernardo Vieira POR 0 Cxae Filipa De Lencastre – 2
122. AVELINO Mafalda POR 0 Cxae Filipa De Lencastre – 2
123. FERNANDES Tiago João POR 0 “Cxe E.B. 2, 3 João Meira” – 2
124. PAQUETE André Dias POR 0 Aa De Coimbra – 2
125. SOUSA Maria Carneiro POR 0 Academia Xadrez Gaia – 2
126. CASTRO Gui POR 0 Aa De Coimbra – 1.5
127. COUTO Gaspar POR 0 Exp – Escola Xadrez Porto – 1.5
128. COIMBRA João POR 1441 Cp Vila Nova De Anços – 1.5
129. COUTO Clara POR 0 Exp – Escola Xadrez Porto – 1.5
130. BASTIÃO Tomás POR 0 Aa De Coimbra – 1.5
131. GRADIL Tiago POR 0 Aa De Coimbra – 1
132. GOMES Estevão Moreira POR 0 C Norton Matos – 1
133. SANTOS Ana Paula POR 0 Clube Dos Galitos – 1
134. CERQUEIRA Maria Inês POR 0 Exp – Escola Xadrez Porto – 1
135. CRISTOVÃO Hugo Miguel POR 0 Aa De Coimbra – 1
136. DIMUCCIO Matteo POR 0 Aa De Coimbra – 1
137. TRINDADE Miguel POR 0 Clube Dos Galitos – 1
138. CUNHA Oriana POR 0 Aa De Coimbra – 1

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015