Chess

GM Le Roux winner of 34th Open Clermont-Ferrand 2015

GM Jean-Pierre Le Roux (photo credit: Youssef Jdidou)

GM Jean-Pierre Le Roux (photo credit: Youssef Jdidou)

The 34th International Chess Open Clermont-Ferrand took place on 19-22nd February, 2015, in Clermont-Ferrand, a city in the Auvergne region of France.

The event was a 7-round Swiss tournament with tempo of play 90′ + 30″.

French GM Jean-Pierre Le Roux emerged a clear winner with 6/7 points and took the first prize in the amount of 1,200 €.

GM Jean-Luc Chabanon (France) edged IM Kamran Shirazi and GM Anthony Kosten (France) on a superior tie-break score to take the silver, after the whole group finished the tournament with 5,5/7 points.

Official website

Final standings:

1 GM LE ROUX Jean-Pierre 2539 ALS Bischwiller 6
2 GM CHABANON Jean-Luc 2485 IDF Cavalier Bleu Drancy 5½
3 IM SHIRAZI Kamran 2381 IDF Tremblay en France 5½
4 GM KOSTEN Anthony C. 2458 CAZ C.E.M.C. Monaco 5½
5 FM ROULER Charly 2314 AUV Clermont-Ferrand Echecs 5
6 IM SERMIER Guillaume 2408 FRC Le Pion Tissalien Echecs 5
7 CHAUDAGNE Christophe 2086 AUV Cercle des Echecs de Vichy 5
8 THOMAS Fabien 2073 AUV Clermont-Ferrand Echecs 5
9 MANIA Clement 2166 LAN St Affrique 5
10 IM ONKOUD Abdelaziz 2359 IDF Bagneux 5
11 GM OKHOTNIK Vladimir 2444 CHA L’Echiquier Chalonnais 5
12 ZOUNANI Yacine 1927 F CadM AUV Echiquier Lempdais 5
13 N’GUYEN Emilien 2268 LYO Lyon Olympique Echecs 5
14 JAVET Blaise 2006 F SenM 5
15 THOMAS Anysia 2012 LOR GARCHE-KOEKING 3000 5
16 BOUTILLON Nathanael 1852 F MinM MPY l’Echiquier Toulousain 5
17 LAGARDE Dimitri 2050 F BenM CAZ Cannes Echecs 4½
18 GRAILLON David 1905 LYO Le Champ du Fou 4½
19 BAAS Laurent 1972 LIM Couzeix Chess Club (C3) 4½
20 QUENOLLE Philippe 1844 AUV Clermont-Ferrand Echecs 4½
21 TRONCHERE Laurent 1891 DSA Valence Echecs 4
22 FRANTZ Nicolas 1924 LOR GARCHE-KOEKING 3000 4
23 GRIZOU Regis 2100 AQU Echiquier Agenais 4
24 JEHAN Julien 1909 LYO Echecs Club de Villeurbanne 4
25 BERTIN Jean-Loup 1989 AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 4
26 ASCIONE Dominique 1923 AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 4
27 PAUGAM Guillaume 1762 AUV Clermont-Ferrand Echecs 4
28 CROUZET Emeric 1983 LYO Echecs Club de Villeurbanne 4
29 VILLARD Pierre 2008 AUV Riom Echecs 4
30 BOUCHET Jean-Baptiste 1784 AUV Clermont-Ferrand Echecs 4
31 CORNETTE Francois 1672 HNO Gisors les templiers de l’Echiquier 4
32 GACHON Maxence 1464 F PupM PRO Marseille Echecs 4
33 AUBERT Laurane 1829 F MinF DSA Grenoble Bayard Echecs 4
34 KAYYALI Alexandre 1750 N JunM AUV Cercle des Echecs de Vichy 4
35 SAKWINSKI Jean-Francois 1621 AUV Cercle des Echecs de Vichy 4
36 AUBERT Estee 1480 F PupF DSA Grenoble Bayard Echecs 4
37 IM NGUYEN Chi-Minh 2337 PIC A.J.E. Noyon 3½
38 FERRANDI Bernard 1733 AQU L’Echiquier Naujacais 3½
39 DORAN Niall 1711 LYO Club d’Echecs de St Chamond 3½
40 AMBROISE Marc 1590 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3½
41 SUDAN Georges 2015 F VetM 3½
42 MAZET Pascal 1820 N SenM AUV Club d’Echecs du Velay 3½
43 ROBERT Thierry 1672 DSA Lamastre Echecs 3½
44 RODRIGUEZ Jean-Pierre 1619 LYO Echecs Club de Villeurbanne 3½
45 BELLUIRE Patrice 1902 LAN Echiquier Carcassonnais 3½
46 BLANCHARD Herve 1649 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3½
47 ETIENNE Berenger 2062 LYO Genas Echecs 3
48 CONCHON Jean-Paul 1712 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3
49 GOYER Lionel 1766 AUV Cercle des Echecs de Vichy 3
50 VERGES Brice 1877 LYO Echecs Saint-Genois 3
51 BROCHET Thierry 1597 MPY C.E.I. Toulouse 3
52 COLAS Yves 1553 LYO Lyon Olympique Echecs 3
53 CLOPATH Gion 1670 F VetM 3
54 LARGY Theo 1669 F BenM PRO Echecs Loisirs Orangeois 3
55 BOUTILLON Jean-Francois 1534 MPY l’Echiquier Toulousain 3
56 HADJI Mohamed 1890 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3
57 AVELINE Thierry 1690 AUV Echiquier Lempdais 3
58 THOMAS Amaryllis 1378 F PupF ALS Mulhouse Philidor 3
59 FITY Richard 1494 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3
60 COTTE Corentin 1460 N BenM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 3
61 BASRI Larbi-Jean 1474 LAN L’Echiquier Maraussanais 2½
62 DEVAUX Francois 1389 E SenM CVL Les Tours du Berry 2½
63 LAGARDE Adeline 1463 F BenF CAZ Cannes Echecs 2½
64 ZOUNANI Sarah 1442 F CadF AUV Echiquier Lempdais 2½
65 ILPIDE Jean-Luc 1507 AUV Clermont-Ferrand Echecs 2½
66 BOULIER Rene 1633 AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 2½
67 GACHON Valentin 1362 F BenM PRO Echecs Loisirs Orangeois 2
68 GAZEL Bruno 1734 CRS Corsica Chess Club 2
69 FOUCHET Guy 1601 IDF PUC 2
70 GUILLAUME Mathieu 1495 AUV Cercle des Echecs de Vichy 2
71 BREMOND Abel 1288 F MinM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 2
72 LE BAIL Patrick 1499 E SenM AUV Cercle des Echecs de Vichy 2
73 CASSAGNES Theo 1270 N BenM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 2
74 KAYYALI DE TCHERVINO Cecile 1170 N SenF AUV Cercle des Echecs de Vichy 2
75 DEMOULIN Cecile 1160 N PupF AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 2
76 BOIS Samuel 1283 DSA Valence Echecs 1½
77 AUBERT Elea 1339 F PupF DSA Grenoble Bayard Echecs 1
78 GRIMAUD Heloise 1090 N BenF AUV Tour Noire Huriel 1
79 HABERTHUR Maxime 1099 E PupM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 1
80 LEMAIRE Frederic 1506 MPY MJC Rodez – Echecs 0
81 MASSARDIER Nathan 1040 N BenM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018