Chess

imperia

Gran Fiesta UNAM female tournament progresses to semi finals

The tournament is being held in a special tent in the campus of the University

Gran Fiesta UNAM is one of the largest chess festival in the world this year. It includes thousands of chess fans, multiple open tournaments, workshops, chess art and science competitions, and the long awaited Carlsen vs the World that starts soon.

Part of the Gran Fiesta UNAM 2012 is the Magistral Grandes Maestras female tournament that includes 18 titled players from 3 continents. They were divided in 3 groups of 6 players during the qualification fase that just concluded in Mexico.

IM Olga Alexandrova had no problems qualifying from the A group of the female tournament of the Grand Fiesta UNAM 2012. The Ukrainian, based in Barcelona and married to GM Illescas, won 16,0/20 points, defeating WGM Pina Vega Sulennis, WIM  Arlette Van Weersel, WCM Yelizaveta Orlova, and WFM Marina Rizzo, while she lost with minimal difference to WGM Guliskhan Nakhbayeba.
IM Sopiko Guramishvili won the B group of the championship. The Georgian talent defeated WIM Nafisa Muminova, WGM Iva Videnova, and WIM Aurora Esquivel De Leon, after which drew two mini matches with WIM Nargiz Umodova and WGM Elena Partac to claim the first place with 14,0/20.

WGM Lisandra Teresa Ordaz Valdes convincingly won the C group of Grand Fiesta UNAM. She drew only her match against WGM Nino Maisuradze, while defeated WGM Ticia Gara, WIM Irina Andrenko, WCM Alexandra Botez, and WFM Maria Jose Toro Pradenas to get the first position with 15,0/20.

IM Olga Alexandrova, IM Sopiko Guramishvili, and WGM Lisandra Teresa Ordaz Valdes progress to the semi final of the Torneo Feminil of the Gran Fiesta UNAM. They will be joined be the best second placed player, and this is WGM Sulennis Pina Vega.

The four players going to the semi finals of the Gran Fiesta UNAM women tournament

Semi final pairings

IM Olga Alexandrova – IM Sopiko Guramishvili
WGM Lisandra Teresa Ordaz Valdes – WGM Lisandra Teresa Ordaz Valdes

Rules of the semi final
The semi final pairings play mini matches of 4 games with time control 15 minutes + 3 seconds. If the score is equal, there will be blitz tiebreaks.
The games of the first semi final start at 13:30 local time on Friday, the games of the second semi final are played at 14:30 local time on Saturday, and the final is at 13:30 on Sunday.

 

Olga Alexandrova (España)

Olga Alexandrova (Spain) is the best placed player so far and progresses to the semi finals

 

Sopiko Guramishvili (Georgia)

Sopiko Guramishvili (Georgia) won the B group and will meet Alexandrova in a direct match for a place in the finals

 

Lisandra Ordaz Valdes (Cuba)

Lisandra Ordaz Valdes (Cuba) was convincing in the C group

 

Sulennis Piña Vega (Cuba)

Sulennis Piña Vega (Cuba) is the best placed second and progresses to the semi finals

All results from the qualifications

Group A

Rk. Team 1 2 3 4 5 6  TB1  TB2  TB3
1 Olga Alexandrova IM 2409 ESP  * 4 8 16.0 0
2 Sulennis Pina Vega WGM 2332 CUB ½  * 4 8 13.0 0
3 Guliskhan Nakhbayeba WGM 2334 KAZ  * 3 4 2 7 13.0 0
4 Arlette Van Weersel WIM 2168 NED ½ 1  * 3 4 4 10.0 0
5 Yelizaveta Orlova WCM 1961 CAN 0 0 0 1  * 2 3.5 0
6 Marina Rizzo WFM 2054 ARG ½ ½ 2 0  * 1 4.5 0

Group B

1 Sopiko Guramishvili IM 2403 GEO  * 3 2 3 2 4 8 14.0 0
2 Nafisa Muminova WIM 2349 UZB 1  * 2 4 7 13.0 0
3 Nargiz Umodova WIM 2220 AZE 2 2  * 0 4 6 10.5 0
4 Iva VIdenova WGM 2318 BUL 1 4  * 2 4 5 12.5 0
5 Elena Partac WGM 2086 MDA 2 ½ 2  * 4 4 10.0 0
6 Aurora Esquivel De Leon WIM 1965 MEX 0 0 0 0 0  * 0 0.0 0

Group C

1 Lisandra Teresa Ordaz Valdes WGM 2350  * 2 4 4 9 15.0 0
2 Ticia Gara WGM 2377 HUN  * 3 2 2 4 6 12.5 0
3 Nino Maisuradze WGM 2315 FRA 1  * 3 4 6 12.0 0
4 Irina Andrenko WIM 2233 UKR 2 2  * 2 3 5 10.5 0
5 Alexandra Botez WCM 2015 CAN 0 2 1 2  * 2 3 7.0 0
6 Maria Jose Toro Pradenas WFM 2009 CHI 0 0 0 1 2  * 1 3.0 0

Enrique Balp (General director of social communication), Raúl Enrique Hernández Hernández (President of the Mexican Federation) and Hiquingari Carranza (Organizer of the tournament)

 

Aurora Esquivel de Leon MEX

Aurora Esquivel de Leon (Mexico) is the local representative in the competition

 

María Jose Toro Pradenas (Chile) and Ticia Gara (Hungary)

 

Yelizaveta Orlova (Canada)

 

Nino Maisuradze FRA Alexandra Botez CAN

Nino Maisuradze (france) and Alexandra Botez (Canada)

 

Teresa Ordaz Valdes (Cuba) and Irina Andrenko (Ukarine)

 

Guramishvili Sopiko (Georgia)

 

 

Lisandra T. Ordaz (Cuba)

 

Iva Videnova (Bulgaria)

 

Guliskhan Nakhbayeba

 

The organizer of Gran FIesta UNAM Sr. Hiquingari Carranza

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014