Chess

Loek Van Wely wins Vladimir Petrov Memorial on tie-break

The Latvian Chess Federation held the 5th Vladimir Petrov Memorial on 5-6th March, 2016, at the Jurmala City museum in Jurmala, Latvia.

The main Tournament A was a 12-round Swiss with the time control 15′+5” and 129 players in the field.

Grandmasters Loek Van Wely, Vassily Ivanchuk, Alexander Shabalov and Arturs Neiksans shared the first place with 9,0/12 points each. Van Wely tok the winner’s trophy and top prize of 1420 EUR on best tie-break.

The total prize fund was 15200 EUR.

Ivanchuk, Van Wely, Shirov, Neiksans and Shabalov

Ivanchuk, Van Wely, Shirov, Neiksans and Shabalov (photo by ruchess.ru)

Tournament B was reserved for players rated 1800-2349. After 11 round of play NM Dmitrijs Tokranovs (LAT 2233) emerged convincing winner with 9,0 points, leaving the nearest followers a full point behind.

Tournament C was reserved for players rated under 1800. U10 star Gleb Pidluznij (LTU 1609) crushed the opposition to win the section with 9,5 points. Full standings of all tournaments below.

The Blitz Tournament was held on 4th March at the Amber Beach resort (Jaunkemeri). Ukrainian junior GM Olexandr Bortnyk won this event.

Open A final standings:

1 GM Van Wely Loek NED 2582 – 9
2 GM Ivanchuk Vassily UKR 2844 – 9
3 GM Shabalov Alexander USA 2509 – 9
4 GM Neiksans Arturs LAT 2583 – 9
5 GM Stupak Kirill BLR 2612 – 8.5
6 GM Alekseev Evgeny RUS 2656 – 8.5
7 IM Kantans Toms LAT 2530 – 8.5
8 GM Vitiugov Nikita RUS 2666 – 8
9 GM Naiditsch Arkadij AZE 2666 – 8
10 GM Lintchevski Daniil RUS 2552 – 8
11 GM Fedorov Alexei BLR 2593 – 8
12 GM Piorun Kacper POL 2506 – 8
13 GM Malakhov Vladimir RUS 2725 – 8
14 GM Shirov Alexei LAT 2676 – 8
15 GM Bortnyk Olexandr UKR 2606 – 8
16 GM Krasenkow Michal POL 2593 – 8
17 GM Kovalenko Igor LAT 2750 – 8
18 GM Hracek Zbynek CZE 2565 – 8
19 IM Meskovs Nikita LAT 2454 – 8
20 GM Zhigalko Sergei BLR 2748 – 7.5
21 GM Ehlvest Jaan USA 2522 – 7.5
22 GM Popov Valerij RUS 2534 – 7.5
23 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2577 – 7.5
24 GM Dobrov Vladimir RUS 2562 – 7.5
25 IM Barskij Vladimir RUS 2384 – 7.5
26 FM Bernotas Arturs LAT 2386 – 7.5
27 IM Karttunen Mika FIN 2373 – 7.5
28 GM Fier Alexandr BRA 2539 – 7
29 GM Schlosser Philipp GER 2539 – 7
30 IM Krivonosov Oleg LAT 2464 – 7
31 GM Ulybin Mikhail RUS 2532 – 7
32 IM Berzinsh Roland LAT 2453 – 7
33 GM Sveshnikov Evgeny RUS 2448 – 7
34 WGM Rogule Laura LAT 2355 – 7
35 NM Putka Verners LAT 2396 – 7
36 GM Gleizerov Evgeny RUS 2561 – 7
37 IM Ladva Ottomar EST 2438 – 7
38 MK Dubrovin Robert EST 2273 – 7
39 GM Cramling Pia SWE 2428 – 7
40 IM Sveshnikov Vladimir LAT 2470 – 7
41 IM Antoms Guntars LAT 2315 – 7
42 GM Gunina Valentina RUS 2464 – 6.5
43 WFM Chernyak Viktoria RUS 2149 – 6.5
44 NM Kollars Dmitrij GER 2429 – 6.5
45 FM Mustaps Matiss LAT 2416 – 6.5
46 IM Kashtanov Ruslan RUS 2395 – 6.5
47 GM Starostits Ilmars LAT 2390 – 6.5
48 IM Carlstedt Jonathan GER 2356 – 6.5
49 MK Galaktionov Artem RUS 2237 – 6.5
50 IM Casper Thomas GER 2382 – 6.5
51 NM Klimakovs Sergejs LAT 2319 – 6.5
52 FM Vovk Ilja EST 2309 – 6.5
53 IM Kohlweyer Bernd GER 2395 – 6.5
54 MK Cherepov Alexej BLR 2184 – 6.5
55 FM Kytoniemi Jyrki FIN 2282 – 6.5
56 FM Lavendelis Egons LAT 2304 – 6.5
57 IM Vuilleumier Alexandre SUI 2287 – 6.5
58 MK Baliasnyj Timur LTU 2161 – 6.5
59 IM Zaiatz Elena RUS 2335 – 6
60 MK Valgmae Toomas EST 2248 – 6
61 IM Malinin Yuri RUS 2241 – 6
62 MK Chukavin Kirill EST 2095 – 6
63 IM Troyke Christian GER 2321 – 6
64 WGM Reizniece-Ozola Dana LAT 2319 – 6
65 FM Stetsko Lanita BLR 2155 – 6
66 FM Patuzzo Fabrizio SUI 2315 – 6
67 IM Meribanov Vitaly BLR 2347 – 6
68 FM Kuzmin Egor RUS 2204 – 6
69 WGM Berzina Ilze LAT 2239 – 6
70 MK Oblamski Vladimir BLR 2020 – 6
71 MK Dzjuba Vsevolod LAT 2201 – 6
72 IM Heinzel Olaf GER 2358 – 6
73 MK Soot Margus EST 2259 – 6
74 WGM Michna Marta GER 2374 – 6
75 MK Dunaveckis Deniss LAT 2215 – 5.5
76 MK Revo Tatiana BLR 2054 – 5.5
77 WGM Molchanova Tatjana RUS 2272 – 5.5
78 FM Solys Laimutis LTU 2317 – 5.5
79 FM Krustkalns Kristaps LAT 2198 – 5.5
80 MK Olkhovskiy Alexander RUS 2189 – 5.5
81 MK Indricans Olgerts LAT 2095 – 5.5
82 FM Afanasiev Vadim RUS 2186 – 5.5
83 MK Kovalevsky Stanislav BLR 2079 – 5.5
84 MK Gluhovsky Mark RUS 2231 – 5.5
85 MK Stepins Edgars LAT 2247 – 5.5
86 MK Orak Ersin TUR 1975 – 5.5
87 I Zhuravlev Stepan RUS 2109 – 5.5
88 I Timoshin Andrei EST 1859 – 5.5
89 WGM Safranska Anda FRA 2239 – 5.5
90 NM Giannatos Peter USA 2155 – 5
91 FM Akhayan Ruben BEL 2198 – 5
92 IM Bystrov Sergej M. RUS 2180 – 5
93 FM Riess Alexander GER 2178 – 5
94 MK Mierins Eriks LAT 2085 – 5
95 MK Mitskevich Yauheniya BLR 1814 – 5
96 WIM Krasenkova Ilena RUS 2035 – 5
97 MK Zuckovs Aleksejs LAT 2289 – 5
98 WIM Kantane Anna POL 2157 – 5
99 MK Drilins Andris LAT 2126 – 4.5
100 WGM Erneste Inguna LAT 2178 – 4.5
101 MK Semjonovs Ilja LAT 2164 – 4.5
102 MK Auzins Artis LAT 2054 – 4.5
103 MK Stabulnieks Klavs LAT 2123 – 4.5
104 MK Blauhut Holger GER 2051 – 4.5
105 MK Laimins Lauris LAT 2295 – 4.5
106 MK Jazdanovs Aleksandrs LAT 1892 – 4.5
107 MK Kul Ivan BLR 2101 – 4.5
108 MK Gasik Piotr POL 2102 – 4.5
109 MK Zenchanka Pavel BLR 1900 – 4.5
110 MK Kaliadzich Maryia BLR 1940 – 4
111 WFM Troyke Doreen GER 2017 – 4
112 MK Ivanov Igor LAT 1955 – 4
113 MK Abozenko Georg EST 2055 – 4
114 MK Limanovska Elizabete LAT 1943 – 4
115 MK Skafar Darya RUS 1941 – 4
116 MK Otikova Elina LAT 2005 – 4
117 MK Walther Cliff GER 2110 – 4
118 I Ozkan Salih TUR 1735 – 4
119 MK Batashevs Arsens LAT 1984 – 3.5
120 MK Sinauridze Simons LAT 1970 – 3.5
121 MK Shashnev Pavel RUS 2049 – 3.5
122 MK Bekasovs Rihards LAT 2011 – 3.5
123 CM Marie Maxime FRA 2193 – 3
124 MK Kozlov Aleksandr V BLR 1955 – 3
125 MK Peschke Matthias GER 1958 – 3
126 IM Sotsky Alexander RUS 2251 – 2
127 CM Decosse Jean-Fabien FRA 2168 – 2
128 I Vitins Janis LAT 1589 – 1
129 NM Makovskis Georgijs LAT 2222 – 0

Open B final standings:

1. NM Tokranovs Dmitrijs LAT 2233 – 9
2. NM Jankovskis Guntis LAT 2292 – 8
3. MK Malyshev Roman RUS 2142 – 8
4. MK Ungurs Edgars LAT 2075 – 8
5. MK Fjodorovs Sergejs LAT 2092 – 7.5
6. FM Levchenkov Vitaly LAT 2143 – 7.5
7. MK Lauda Alexandr MDA 2139 – 7.5
8. MK Lagerborg Krister SWE 2056 – 7.5
9. NM Daudzvardis Janis LAT 2121 – 7.5
10. NM Stasans Aivars LAT 2171 – 7
11. MK Beks Edmunds LAT 1990 – 7
12. MK Smilga Kristaps LAT 2004 – 7
13. MK Tenis Girts LAT 1994 – 6.5
14. NM Karklins Imants LAT 2236 – 6.5
15. NM Smorodinskis Igors LAT 2198 – 6.5
16. I Lebedevs Aleksandrs LAT 1773 – 6.5
17. FM Ozolins Aris LAT 1988 – 6.5
18. MK Melderis Uldis LAT 2024 – 6.5
19. NM Visockis Janis LAT 2104 – 6.5
20. MK Kolasa Pjotrs LAT 1897 – 6
21. MK Ziedins Roberts LAT 1847 – 6
22. MK Isakovs Janis LAT 1944 – 6
23. MK Polyakov Fedor LAT 1955 – 6
24. MK Parhomenko Margarita LAT 1875 – 6
25. MK Ungurs Kazimirs LAT 2020 – 6
26. I Feldmanis Arturs LAT 1793 – 5.5
27. I Lindermans Pavels LAT 1818 – 5.5
28. I Usacheva Glafira RUS 1789 – 5.5
29. I Zhukov Anton RUS 1797 – 5.5
30. I Stavickis Isaks LAT 1975 – 5.5
31. MK Alipovs Anatoljs LAT 1920 – 5.5
32. MK Breikss Peteris LAT 1758 – 5
33. I Romanovskij Nikita BLR 1821 – 5
34. MK Maklakova Nellija LAT 1850 – 5
35. I Gudovskis Konstantins LAT 1977 – 5
36. MK Semjonovs Vsevolods LAT 1842 – 5
37. I Bagirov Eldar LAT 1588 – 5
38. I Golubovskis Maksims LAT 1679 – 5
39. I Morozli Grigorijs LAT 1772 – 5
40. MK Vainovska Valentina LAT 1654 – 5
41. I Burkevica Ilze LAT 1692 – 5
42. I Skolmeistars Uldis LAT 1700 – 5
43. I Petrovs Aleksandrs LAT 1758 – 4.5
44. MK Selivanovs Anatolijs LAT 1890 – 4.5
45. I Guenther Oliver GER 1889 – 4.5
46. I Glukhovskiy Matvey RUS 1555 – 4.5
47. I Gatere Liene LAT 1753 – 4.5
48. WIM Polyakova Natalia RUS 1939 – 4
49. MK Meiers Gundars LAT 1817 – 4
50. I Visnevskis Valdis LAT 1766 – 4
51. I Ozols Andris LAT 1644 – 4
52. MK Klackins Samuils LAT 1725 – 4
53. I Salenieks Eduards LAT 1884 – 3.5
54. I Vernuks Vjaceslavs LAT 1727 – 3
55. II Muttilainen Kai FIN 1750 – 3
56. I Ivanovs Viktors LAT 1812 – 2
57. II Karabulut Erdener TUR 1750 – 1
58. MK Kaatiala Pekka FIN 2000 – 0

Open C final standings:

1. I Pidluznij Gleb LTU 1609 – 9.5
2. MK Gordievich Larisa LAT 1698 – 8
3. MK Fedorovichs Vladimirs LAT 1695 – 8
4. I Dmitriev Ivan RUS 1744 – 8
5. I Osobskaja Zinaida LAT 1660 – 7.5
6. I Rizihs Valerijs LAT 1751 – 7
7. I Fridmans Josifs LAT 1645 – 7
8. I Pavlovs Nikita LAT 1746 – 7
9. I Labusova Anna RUS 1672 – 7
10. I Golsta Ramona LAT 1581 – 7
11. I Slobodjans Mitrofans LAT 1659 – 7
12. I Tihomirovs Andris LAT 1443 – 6.5
13. I Roze Janis LAT 1787 – 6.5
14. MK Brikers Aleksandrs LAT 1769 – 6.5
15. I Parhomenko Anastasija LAT 1532 – 6
16. I Pontis Stanislav RUS 1338 – 6
17. I Titov Artem RUS 1548 – 6
18. I Kivalovs Pavels LAT 2040 – 6
19. Shirov-Michna Masza GER 1536 – 6
20. I Tsesler Yakau BLR 1513 – 6
21. Schmidt Mait EST 1636 – 6
22. I Sokal Uladzislau BLR 1380 – 6
23. I Golsta Madara LAT 1696 – 6
24. II Zhuravlev Ignat RUS 1565 – 6
25. Socko Weronika POL 1601 – 5.5
26. I Mitenieks Matiss LAT 1690 – 5.5
27. MK Silmalis Janis LAT 1589 – 5.5
28. II Spiridovskis Rafaels LAT 1147 – 5.5
29. I Zvans Maris LAT 1601 – 5.5
30. I Dumins Edgars LAT 1510 – 5.5
31. I Pabriks Hauke Namejs LAT 1335 – 5
32. I Zags Tomass LAT 1403 – 5
33. I Birjukovs Anatolijs LAT 1591 – 5
34. I Ajusheva Renata BLR 1467 – 5
35. I Zemmers Didzis LAT 1850 – 5
36. I Burenkovs Artjoms LAT 1570 – 5
37. II Gulayev Alexander LAT 1750 – 5
38. I Lazavik Denis BLR 1571 – 4.5
39. I Dobroze Ainars LAT 1603 – 4.5
40. II Burenkovs Dmitrijs LAT 1652 – 4.5
41. IV Leontyev Alexey LAT 1550 – 4.5
42. I Surzikova Vera LAT 1379 – 4.5
43. I Aizstrauts Arturs LAT 1503 – 4.5
44. I Deglis Dainis LAT 1565 – 4
45. III Chedzhoev Timur RUS 1650 – 4
46. II Nikitin Matvej LAT 1750 – 4
47. II Mieze Natalja LAT 1327 – 3
48. III Laizans Eduards Kristians LAT 1650 – 3
49. II Testelecs Kuprijans Ilja LAT 1750 – 2.5
50. III Morozov Svyatoslav RUS 1650 – 2.5
51. I Rusakovs Martins LAT 1719 – 2
52. II Pabriks Artis LAT 1750 – 2
53. III Morozova Darya RUS 1650 – 1.5
54. I Rozenblit David EST 1755 – 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015