Chess

Russia 1 defeats China

No surprises in the other matches of the women section of the Chess Olympiad

After the defeats of the men teams, all the attention and hopes of the local audience is centered on the Russia women. Tatiana Kosintseva, Nadezhda Kosintseva, Alexandra Kosteniuk, and Valentina Gunina lived up to the expecteations in round 5 and defeated one of the top favorites for the first place – China. All started with a loss of the World Champion Alexandra Kosteniuk to Zhao Xue, but a comeback from the weaker link in the previous rounds Valentina Gunina returned the hopes for a good outcome. Tatiana Kosintseva held the prodigy Yifan Hou to a draw, while Nadezhda Kosintseva turned around completely the outcome of the match by defeating Ju Wenjun.

China and Russia 1 had equal points before this round and the victory of Russia gives them 2 points advantage and the first position in the table.

Russia China

The top match Russia – China

Russia China

Nadezhda Kosintseva, Tatiana Kosintseva, and Alexandra Kosteniuk, the top three boards of Russia

In the other encounter of teams with full points, Ukraine defeated Bulgaria 3:1. The rating difference on the last boards proved enough for victories of Ushenina and Gaponenko, putting Ukraine with perfect score on top of the table, together with Russia. The two teams will face each other in round 6, in what can be called “the mini final” of the women section.

There were no more surprises regarding team results in round 5, although none of the victories were achieved in an easy way. Hungary defeated Romania 2,5:1,5 thanks to a victory by GM Hoang Thanh Trang on board 1. The same was the score in USA – Slovenia, as WFM Tatev Abrahamyan was the hero for the Americans.

India came back in the game with a convincing 4:0 against Iran. Serbia defeated 3:1 Indonesia, but the later can still be proud of their top board WGM Irene Kharisma Sukandar who won the game on board 1.

Irina Krush

Iriana Krush draws on board 1 for USA playing with…

Anna Muzychuk

… Anna Muzychuk, who is board 1 for Slovenia

Lilit Mkrtchian

Lilit Mkrtchian during round 5, victory for Armenia

Standings (top 50)

1 Ukraine 10 MP

2 Russia 1 10 MP

3 United States of America 9 MP

4 Hungary 9 MP

5 Georgia 8 MP

6 China 8 MP

7 Poland 8 MP

8 India 8 MP

9 Russia 3 8 MP

10 Serbia 8 MP

11 Armenia 8 MP

12 Germany 8 MP

13 Bulgaria 8 MP

14 Russia 2 8 MP

15 Italy 8 MP

16 Switzerland 8 MP

17 Romania 7 MP

18 Uzbekistan 7 MP

19 Latvia 7 MP

20 Israel 7 MP

21 Spain 7 MP

22 Croatia 7 MP

23 Slovenia 7 MP

24 Estonia 7 MP

25 Kazakhstan 6 MP

26 Cuba 6 MP

27 France 6 MP

28 Iran 6 MP

29 Canada 6 MP

30 Colombia 6 MP

31 Czech Republic 6 MP

32 Turkmenistan 6 MP

33 Turkey 6 MP

34 Indonesia 6 MP

35 Peru 6 MP

36 Azerbaijan 6 MP

37 Lithuania 6 MP

38 Slovakia 6 MP

39 Argentina 6 MP

40 Kyrgyzstan 6 MP

41 Greece 6 MP

42 Philippines 6 MP

43 Austria 6 MP

44 Belarus 6 MP

45 Mexico 6 MP

46 Australia 6 MP

47 Iceland 6 MP

48 Sri Lanka 6 MP

49 Albania 6 MP

50 Bosnia & Herzegovina 5 MP

51 Moldova 5 MP

3 Ukraine (UKR) - 12 Bulgaria (BUL) 3 : 1

GM Lahno Kateryna 2539 - GM Stefanova Antoaneta 2551 ½ – ½

GM Zhukova Natalia 2499 - WGM Voiska Margarita 2314 ½ – ½

IM Ushenina Anna 2466 - WIM Nikolova Adriana 2295 1 – 0

IM Gaponenko Inna 2469 - WIM Videnova Iva 2283 1 – 0

2 China (CHN) - 1 Russia 1 (RUS1) 1½:2½

GM Hou Yifan 2578 - GM Kosintseva Tatiana 2573 ½ – ½

WGM Ju Wenjun 2516 - IM Kosintseva Nadezhda 2565 0 – 1

GM Zhao Xue 2469 - GM Kosteniuk Alexandra 2524 1 – 0

WGM Huang Qian 2436 - WGM Gunina Valentina 2465 0 – 1

14 Romania (ROU) - 9 Hungary (HUN) 1½:2½

IM Foisor Cristina-Adela 2395 - GM Hoang Thanh Trang 2482 0 – 1

WGM Cosma Elena-Luminita 2360 - IM Madl Ildiko 2397 ½ – ½

WGM L’Ami Alina 2339 - IM Vajda Szidonia 2342 ½ – ½

WIM Bulmaga Irina 2267 - WGM Gara Ticia 2348 ½ – ½

6 United States of America (USA) - 13 Slovenia (SLO) 2½:1½

IM Krush Irina 2490 - IM Muzychuk Anna 2535 ½ – ½

IM Zatonskih Anna 2480 - WGM Krivec Jana 2309 ½ – ½

WFM Abrahamyan Tatev 2352 - WGM Kaps Darja 2300 1 – 0

WGM Baginskaite Kamile 2328 - WIM Rozic Vesna 2289 ½ – ½

8 India (IND) - 29 Iran (IRI) 3 : 1

IM Harika Dronavalli 2515 - WGM Pourkashiyan Atousa 2322 1 – 0

IM Tania Sachdev 2382 - WGM Paridar Shadi 2242 ½ – ½

IM Karavade Eesha 2365 - WFM Hejazipour Mitra 2239 1 – 0

WGM Mohota Nisha 2332 - WFM Hakimifard Ghazal 2173 ½ – ½

26 Azerbaijan (AZE) - 4 Georgia (GEO) 0 : 4

WGM Mamedjarova Zeinab 2234 - GM Dzagnidze Nana 2534 0 – 1

WGM Mamedjarova Turkan 2301 - IM Javakhishvili Lela 2451 0 – 1

WFM Mammadova Gulnar Marfat 2293 - IM Melia Salome 2439 0 – 1

WIM Umudova Nargiz 2251 - IM Khukhashvili Sopiko 2422 0 – 1

50 Indonesia (INA) - 17 Serbia (SRB) 1 : 3

WGM Sukandar Irine Kharisma 2372 - IM Bojkovic Natasa 2368 1 – 0

Lestari Baiq Vina 2177 - WGM Chelushkina Irina 2325 0 – 1

WFM Dewi AA Citra 1987 - WGM Stojanovic Andjelija 2337 0 – 1

WFM Medina Warda Aulia 2011 - WIM Rakic Marija 2317 0 – 1

21 Greece (GRE) - 7 Armenia (ARM) 1½:2½

IM Dembo Yelena 2452 - IM Danielian Elina 2466 ½ – ½

WGM Botsari Anna-Maria 2302 - IM Mkrtchian Lilit 2484 ½ – ½

WGM Makropoulou Marina 2230 - IM Galojan Lilit 2373 ½ – ½

WIM Papadopoulou Vera 2241 - WGM Aginian Nelly 2282 0 – 1

35 Peru (PER) - 16 Germany (GER) 1 : 3

WGM Cori T Deysi 2368 - IM Paehtz Elisabeth 2467 0 – 1

WFM Chumpitaz Ann 2150 - WIM Hoolt Sarah 2251 1 – 0

WFM Aliaga Fernandez Ingrid Y 2134 - WGM Levushkina Elena 2346 0 – 1

Orbezo Rosales Ximena Lucia 1836 - WIM Fuchs Judith 2237 0 – 1

10 Poland (POL) - 32 Austria (AUT) 4 : 0

GM Socko Monika 2486 - IM Moser Eva 2436 1 – 0

WGM Zawadzka Jolanta 2410 - WIM Kopinits Anna-Christina 2210 1 – 0

WGM Majdan-Gajewska Joanna 2333 - WFM Exler Veronika 2130 1 – 0

IM Dworakowska Joanna 2315 - WFM Novkovic Julia 2134 1 – 0

5 Russia 2 (RUS2) - 18 Cuba (CUB) 2½:1½

WGM Pogonina Natalija 2491 - WIM Ordaz Valdes Lisandra Teresa 2359 1 – 0

WGM Girya Olga 2414 - WGM Marrero Lopez Yaniet 2324 ½ – ½

IM Bodnaruk Anastasia 2399 - WGM Pina Vega Sulennis 2322 ½ – ½

WGM Kashlinskaya Alina 2358 - WGM Arribas Robaina Maritza 2282 ½ – ½

36 Russia 3 (RUS3) - 20 Czech Republic (CZE) 3½: ½

WGM Kovanova Baira 2370 - WGM Nemcova Katerina 2283 1 – 0

Bezgodova Svetlana 2120 - WIM Havlikova Kristyna 2318 1 – 0

Kabanova Yekaterina 2177 - WIM Sikorova Olga 2290 1 – 0

Yakupova Aysilu 2117 - WFM Olsarova Tereza 2215 ½ – ½

30 Italy (ITA) - 37 Kazakhstan (KAZ) 2½:1½

IM Sedina Elena 2342 - WIM Dauletova Gulmira 2235 ½ – ½

IM Zimina Olga 2334 - WIM Nakhbayeva Guliskhan 2243 1 – 0

WIM Brunello Marina 2212 - WFM Davletbayeva Madina 2163 ½ – ½

WFM De Rosa Mariagrazia 2073 - WFM Ankudinova Yelena 2124 ½ – ½

22 Latvia (LAT) - 33 Uzbekistan (UZB) 2 : 2

WGM Rogule Laura 2354 - WIM Muminova Nafisa 2319 ½ – ½

WGM Berzina Ilze 2283 - WIM Sabirova Olga 2216 ½ – ½

WIM Skinke Katrina 2217 - Nodirjanova Nodira 2136 0 – 1

WFM Ni Viktorija 2199 - Tokhirjanova Hulkar 2147 1 – 0

48 Turkey (TUR) - 46 Switzerland (SUI) 1½:2½

WIM Yildiz Betul Cemre 2252 - WIM Seps Monika 2184 0 – 1

WIM Ozturk Kubra 2235 - WGM Lematschko Tatjana 2194 1 – 0

Kaya Emel 2070 - WFM Wilson Alexandra 2047 ½ – ½

Sop Selen 2021 - De Seroux Camille 2020 0 – 1

44 Turkmenistan (TKM) - 49 Estonia (EST) 2 : 2

WGM Geldiyeva Mahri 2260 - WFM Gansvind Valeriya I 2218 ½ – ½

WFM Hallayeva Bahar 2174 - WIM Piarnpuu Leili 2111 ½ – ½

WFM Ovezova Maisa 2117 - WFM Vahtra Tuuli 1991 1 – 0

WFM Atabayeva Gozel 2116 - Narva Triin 1929 0 – 1

27 Croatia (CRO) - 59 Portugal (POR) 3½: ½

WGM Golubenko Valentina 2278 - WIM Leite Catarina 2183 1 – 0

WGM Medic Mirjana 2264 - WFM Coimbra Margarida 2090 ½ – ½

WIM Franciskovic Borka 2282 - WFM Pintor Ariana 2110 1 – 0

WIM Solic Kristina 2225 - Ferreira Ana Margarida 1816 1 – 0

31 Mongolia (MGL) - 23 Israel (ISR) ½ :3½

IM Munguntuul Batkhuyag 2412 - WGM Igla Bella 2271 ½ – ½

Lkhamsuren Uuganbayar 2206 - WGM Pitam Ella 2293 0 – 1

Enkhtuul Altanulzii 2122 - WIM Vasiliev Olga 2293 0 – 1

WIM Ankhchimeg Bayanmunh 2153 - WFM Efroimski Marsel 2244 0 – 1

25 Spain (ESP) - 45 Norway (NOR) 4 : 0

WGM Vega Gutierrez Sabrina 2368 - WIM Tjolsen Katrine 2259 1 – 0

WGM Calzetta Ruiz Monica 2280 - WIM Bjerke Silje 2205 1 – 0

WFM Vega Gutierrez Belinda 2233 - WIM Sahl Sheila Barth 2175 1 – 0

WFM Aranaz Murillo Amalia 2154 - Khachatourian Yerazik 2025 1 – 0

52 Philippines (PHI) - 28 Argentina (ARG) 2 : 2

WFM Camacho Chardine Cheradee 2186 - IM Lujan Carolina 2312 1 – 0

WFM Cua Shercila 2099 - WGM Amura Claudia 2329 ½ – ½

Jose Rulp Ylem 2039 - WIM Zuriel Marisa 2193 ½ – ½

Docena Jedara 2033 - Fernandez Maria Florencia 2119 0 – 1

19 Netherlands (NED) - 34 Belarus (BLR) 1 : 3

GM Peng Zhaoqin 2400 - WGM Sharevich Anna 2283 0 – 1

IM Lanchava Tea 2342 - WIM Ziaziulkina Nastassia 2284 0 – 1

WIM Bensdorp Marlies 2288 - FM Stetsko Lanita 2148 ½ – ½

WIM Schut Lisa 2288 - WFM Homiakova Ekaterina 2134 ½ – ½

11 France (FRA) - 24 Vietnam (VIE) 3 : 1

GM Sebag Marie 2499 - WGM Hoang Thi Bao Tram 2285 1 – 0

IM Milliet Sophie 2388 - WIM Nguyen Thi Mai Hung 2258 ½ – ½

WIM Guichard Pauline 2293 - WGM Nguyen Thi Thanh An 2306 ½ – ½

WGM Maisuradze Nino 2273 - WIM Hoang Thi Nhu Y 2214 1 – 0

41 Lithuania (LTU) - 55 Sweden (SWE) 3 : 1

WGM Daulyte Deimante 2307 - WIM Agrest Inna 2161 1 – 0

WIM Limontaite Simona 2187 - WIM Andersson Christin 2113 0 – 1

Kalvyte Vesta 2097 - WFM Horn Emilia 2012 1 – 0

Beinoraite Viktorija 2053 - Fransson Angelina 1910 1 – 0

39 England (ENG) - 69 Iceland (ISL) 1 : 3

IM Houska Jovanka 2426 - WGM Ptacnikova Lenka 2282 0 – 1

WIM Lauterbach Ingrid 2169 - Thorsteinsdottir Hallgerdur 1995 0 – 1

Bhatia Kanwal K 2072 - Fridthjofsdottir Sigurl Regin 1812 0 – 1

WFM Hegarty Sarah N 2084 - Finnbogadottir Tinna Kristin 1781 1 – 0

84 IBCA (IBCA) - 71 South Africa (RSA) 3 : 1

WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2282 - WGM Greeff Melissa 2079 1 – 0

WCM Stolarczyk Anna 2071 - WCM Sischy Monique Sian 1980 1 – 0

Karsokaite Irena 1660 - WFM Roos Ezet 1817 0 – 1

Valner Shafiga 0 - Mbalenhie Cindi 0 1 – 0

58 Canada (CAN) - 87 Syria (SYR) 4 : 0

WIM Yuan Yuanling 2189 - Mir Mahmod Afamya 2014 1 – 0

WIM Kagramanov Dina 2086 - Al-Gildah Nibal 1932 1 – 0

Lacau-Rodean Iulia 2024 - Al-Jelda Fatemah 1822 1 – 0

Kagramanov Dalia 1866 - Al-Mahmoud Rola 0 1 – 0

40 Colombia (COL) - 57 Denmark (DEN) 3½: ½

WIM Ortiz Nadya Karolina 2212 - WIM Vovk Oksana 2157 ½ – ½

WIM Chirivi Jenny Astrid 2227 - Jorgensen Carina Eilegaard 2025 1 – 0

WFM Franco Valencia Angela Maria 2148 - WFM Frank-Nielsen Marie 2036 1 – 0

WCM Orozco Lina Yomayra 2154 - WFM Stolberg-Rohr Thomine 1967 1 – 0

43 Bosnia & Herzegovina (BIH) - 77 Guatemala (GUA) 2 : 2

WFM Dimitrijevic Aleksandra 2242 - WIM Mazariego-K Carolina 2086 ½ – ½

WFM Dengler Dijana 2088 - Mencos Claudia 1912 0 – 1

Dedijer Sanja 2055 - Sotomayor Villatoro Silvia 1777 1 – 0

Dedijer Mira 1973 - Rodriguez Marxia 0 ½ – ½

56 Mexico (MEX) - 38 Ecuador (ECU) 2½:1½

WIM Hernandez Guerrero Yadira 2160 - IM Fierro Baquero Martha L 2368 0 – 1

WIM Guerrero Rodriguez Alejandra 2128 - WIM Vasquez Ramirez Rocio 2227 1 – 0

WIM Mendoza Velazquez Lorena Aleja 2038 - Romero Echeverria Abigail 2058 ½ – ½

WCM De La Parra Daniela 1887 - Orejuela Chango Paulina 2037 1 – 0

42 Moldova (MDA) - 63 Former YUG Rep of Macedonia (MKD) 2 : 2

IM Petrenko Svetlana 2263 - WIM Koskoska Gabriela 2142 ½ – ½

WGM Partac Elena 2087 - Jonoska Katerina 2012 ½ – ½

WFM Baciu Diana 2153 - Bejatovic Bojana 1891 0 – 1

Ursu Ana-Maria W 1905 - Nikolovska Dragana 1752 1 – 0

15 Slovakia (SVK) - 54 Venezuela (VEN) 4 : 0

WGM Pokorna Regina 2370 - IM Sanchez Castillo Sarai 2278 1 – 0

WGM Kochetkova Julia 2327 - WIM Moreno Garcia Elizabeth Paola 2024 1 – 0

WIM Mrvova Alena 2253 - WIM Ubaldo Suarez Maria Gisela 2054 1 – 0

WFM Machalova Veronika 2229 - Rincon Gonzalez Liliam Esther 1870 1 – 0

79 Jordan (JOR) - 82 Kyrgyzstan (KGZ) 1½:2½

Emad Tania 1955 - Samaganova Alexandra 2080 ½ – ½

WFM Alattar Ghayda M 1891 - WIM Ostry Irina 2197 0 – 1

Dahdal Lougain 1885 - Tilenbaev Baktygul 1944 ½ – ½

Nuimat Rayah 0 - Otorbaeva Nuriza 0 ½ – ½

64 Singapore (SIN) - 47 Montenegro (MNE) 2 : 2

WFM Liu Yang 2083 - WGM Vojinovic Jovana 2319 0 – 1

Neo Xiuwen Christabel 1846 - WFM Milovic Aleksandra 2182 1 – 0

WFM Ho En Huei Danielle 1914 - WFM Stojanovic Marija R 2112 0 – 1

Lo Yin Ling Melissa 1814 - Misovic Sanja 1861 1 – 0

83 Sri Lanka (SRI) - 90 Algeria (ALG) 2½:1½

Basnayake I U 1746 - WFM Latreche Sabrina 1951 1 – 0

WFM Senanayake P R 1858 - WCM Hamza Amira 1886 0 – 1

Premanath Dinushki 1853 - WCM Latreche Khadidja 1815 1 – 0

Ranasinghe S D 1822 - WCM Abdi Zineb 0 ½ – ½

72 New Zealand (NZL) - 53 Australia (AUS) 1½:2½

WFM Milligan Helen 2033 - WIM Caoili Arianne 2243 0 – 1

WCM Chen Eachen 1966 - Nguyen Thu Giang 2108 ½ – ½

WFM Fairley Natasha 1777 - WIM Dekic Biljana N 2104 ½ – ½

WFM Smith Vivian J 1827 - WFM Reid Vaness 1839 ½ – ½

67 Albania (ALB) - 66 IPCA (IPCA) 3 : 1

Shabanaj Eglantina 2070 - Jennitha Anto K 1966 1 – 0

Shabanaj Alda 1926 - WFM Zykina Nadezhda 2103 ½ – ½

Cimaj Rozana 1972 - Kaydanovich Marina 1837 1 – 0

WCM Pasku Roela 1912 - WFM Melnik Galina 1994 ½ – ½

61 Brazil (BRA) - 86 Paraguay (PAR) 2 : 2

WFM Terao Juliana Sayumi 2138 - WFM Vargas Gabriela 2085 ½ – ½

WFM Pereira Amanda Marques 1980 - Perez Dalila 1684 0 – 1

Gazola Vanessa Ramos 1983 - Rojas Montserrat 1609 1 – 0

Correa Jaqueline Pamplona 1963 - WCM Avalos Leticia 1633 ½ – ½

70 Wales (WLS) - 100 Chinese Taipei (TPE) 3½: ½

WFM Blackburn Suzie G 1939 - Chen I-Chen 1699 1 – 0

Roberts Lynda 1999 - Lin Yu-Tong Elaine 1464 1 – 0

Wilson Julie 1893 - Wang Mi 0 ½ – ½

Van Kemenade Julie 0 - Liao Jo-Yu 0 1 – 0

115 Zambia (ZAM) - 99 Jamaica (JAM) 3 : 1

Tembo Epah 0 - WFM Richards Deborah 2003 1 – 0

Mwango Makumba Lorita 0 - Barrett Ariel 0 1 – 0

Mbatha Constance Chileshe 0 - Williams Margoe 0 1 – 0

Hamoonga Linda Banti 0 - Smith Annesha 0 0 – 1

85 Tajikistan (TJK) - 80 Puerto Rico (PUR) 3½: ½

Nasriddinzoda Marvorii 1943 - Pacheco Medina Hilzandryly 1875 1 – 0

Antonova Nadezhda 1838 - Sanchez Rodriguez Wilmairi 1812 1 – 0

Muhtojzoda Asila 1696 - WFM Vazquez Maccarini Danitza 1818 1 – 0

Ilhom Mootribai 1639 - Comas Colon Rinelly 1696 ½ – ½

51 ICSC (ICSC) - 60 Bangladesh (BAN) 1 : 3

WIM Baklanova Tatiana 2247 - WFM Shamima Akter Liza 2160 0 – 1

WCM Mucha Annegret 2005 - Sultana Sharmin Shirin 1984 0 – 1

WFM Ryvova Anna 1981 - WIM Hamid Rani 1986 ½ – ½

WIM Gerasimova Olga 2218 - Begum Masuda 1902 ½ – ½

62 Bolivia (BOL) - 89 Tunisia (TUN) 4 : 0

WIM Cordero Daniela 2055 - WFM Krifa Nejla 1794 1 – 0

Ramirez M Eugenia 2031 - WCM Marzouk Amira 1745 1 – 0

WFM Luna Raisa 2030 - Matoussi Amani 1545 1 – 0

Solis Gabriela 1934 - Ouechtati Mariem 0 1 – 0

93 Qatar (QAT) - 81 United Arab Emirates (UAE) 1½:2½

WFM Al-Khelaifi Salama 1736 - WIM Saleh Nora Mohd 1906 1 – 0

Al-Khelaifi Aisha 1635 - WFM Al-Zarouni Kholoud Essa 1890 0 – 1

WFM Safar Reem 1702 - WIM Al-Harmoudi Mona 1821 ½ – ½

Al-Khulaifi Ghada 0 - WFM Al Ali Amna Nuaman 1752 0 – 1

114 Uganda (UGA) - 73 Egypt (EGY) 1 : 3

Amoko Ivy Claire 0 - Elgohary Myada 1751 1 – 0

Mutesi Phiona 0 - WGM Mona Khaled 2103 0 – 1

Kigeni Grace 0 - WIM Basta Sohair 2030 0 – 1

Nsubuga Nansove Rita 0 - Elgohary Fayrouz 1820 0 – 1

68 Scotland (SCO) - 111 Kenya (KEN) 4 : 0

Lang Heather 2025 - Jumba Gloria 0 1 – 0

WFM Rutherford Elaine 2080 - Esavwa Elizabeth 0 1 – 0

Durno Joy 0 - Khimulu Rehema 0 1 – 0

Macgilchrist Siegrun 1784 - Wabuti Rose 0 1 – 0

103 Thailand (THA) - 65 Dominican Republic (DOM) 0 : 4

Taweesupmun Chanida 1904 - WFM Perez Eneida 2099 0 – 1

Phitchayarom Ruja 0 - Jose Polanco Kenia 1997 0 – 1

Srijomtong Isawan 0 - Hazim Elizabeth 1858 0 – 1

Atthaworadej Worasuda 0 - Munoz Doris 1931 0 – 1

76 Iraq (IRQ) - 74 Malaysia (MAS) 1 : 3

WIM Ibrahim Delbak Ismael 1954 - Bakri Alia Anin Azwa 1904 0 – 1

WFM Mohammed Qane jannar Worya 1906 - WCM Nur Nabila Azman Hisham 1829 ½ – ½

WCM Kareen Jalaluldeen 1790 - Wahiduddin Nurul Huda 2020 ½ – ½

Ismael Maha 1861 - Fong Mi Yen 1905 0 – 1

78 Botswana (BOT) - 104 Nigeria (NGR) 2 : 2

WGM Sabure Tuduetso 2019 - Olatunji Oluwatobiloba 0 0 – 1

WCM Lopang Tshepiso 1932 - Edward-Dappa Rachael 0 1 – 0

WCM Sabure Ontiretse 1729 - Akintola Olufunmilayo 0 0 – 1

Mokgacha Keitumetse 0 - Amadasun Rosemary 1900 1 – 0

92 Surinam (SUR) - 101 Panama (PAN) 3½: ½

WFM Naipal Victoria 1845 - Munoz Alba 0 1 – 0

Naipal Ekaterina 1766 - Gonzalez Yaribeth 1906 ½ – ½

WCM Ooft Tesora 0 - Arosemena Bethania 0 1 – 0

Frijde Reyna 0 - Arosemena Nicole 0 1 – 0

75 Chile (CHI) - 95 Barbados (BAR) 4 : 0

WFM Toro Pradenas Maria Jose 1951 - Greenidge Nathali 2016 1 – 0

Jorquera Cabello Valentina 1970 - Blackman Katrina 0 1 – 0

Cortes Arias Mariela 1772 - Garnett Juanita 0 1 – 0

Yanez Araya Josefa 0 - Ramsay Sheena 0 1 – 0

88 Yemen (YEM) - 97 Libya (LBA) 4 : 0

Jalal Amani 1708 - WCM Emhemed Inas 1493 1 – 0

WCM Abdulsalam Nadhmia 1586 - Abdulgader Amira 1509 1 – 0

Elshereif Mada 1766 - Elnaami Saffa 0 1 – 0

WFM Gameel Amal 1784 - Elfelo Eklas 1562 + – -

106 Pakistan (PAK) - 98 Japan (JPN) 1½:2½

Nida Mishraz Siddiqui 1796 - WCM Nakagawa Emiko 1806 ½ – ½

Wasif Zenobia 0 - Maeda Haruno 0 1 – 0

Shakir Ayman 0 - Wakabayashi Hisako 1493 0 – 1

Shakir Sannam 0 - Kikuchi Arisa 0 0 – 1

94 Korea (KOR) - 107 Mozambique (MOZ) 0 : 4

WCM Byun Sungwon 1615 - Vilhete Vania Fausto Da T 1723 0 – 1

Kim Taegyeong 1508 - Silva Jesse Mitchel 0 0 – 1

Lim Hakyung 1579 - Mahota Josefa Mendes Lucas 0 0 – 1

Oh Min Ah 1517 - Tivane Graca da Felecidade Kumasse J. 0 0 – 1

109 Aruba (ARU) - 108 Ireland (IRL) 2½:1½

Caton Stacey 0 - Shaughnessy Elizabeth 0 ½ – ½

Dania Manuelle S 0 - Hearne Sarah-Jane 0 ½ – ½

Arbona Avila Zaily 0 - WCM O’Boyle Una 0 1 – 0

Oduber Tiffanie A. 0 - Benson Nicola 1407 ½ – ½

112 Malawi (MAW) - 110 Ethiopia (ETH) 1½:2½

Gondwe Vitumbiko 0 - Zeleke Zemenay Menasse 0 0 – 1

Kapila Loyce 0 - Abera Haregeweyn 0 0 – 1

Jambo Linda 0 - Abera Betelhem 0 ½ – ½

Mwale Ndawonga 0 - Tulu Tigist Legesse 0 1 – 0

96 Trinidad & Tobago (TRI) - 105 Netherlands Antilles (AHO) 1 : 3

Soondarsingh Aditi 1829 - Delemarre Maria Elisabeth 0 0 – 1

WCM Smith Javanna 1796 - Salim Moussa Arzy Zahia 0 1 – 0

Rattan-Chung Joanne 0 - Coffie Nadiniela 0 0 – 1

Pereira Melissa 0 - Salim Moussa Seydi 1842 0 – 1

102 Honduras (HON) - 91 Angola (ANG) 1 : 3

WCM Duron Godoy Sari Esther 1905 - Lopes Nelma 0 0 – 1

Ortiz Katherine Berenice 0 - Rosalina Sonia 0 ½ – ½

Fernandez Alachan Mirna Graciela 0 - Rocha Valquiria 1799 ½ – ½

0 - Venancio Sandra Maria 1931 - – +

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015