Chess

imperia

Omer Reshef leads the 2nd Gideon Japhet Memorial Open Tournament – Photo report

The 2nd Gideon Japhet Memorial Open Chess Tournament 2014 has a surprising leader. After 3 rounds Omer Reshef (ELO 2275) is clear first with 3,0/3, leaving behind many Grandmaster and titled players. See the full standings below.

The High school at the Hebrew University of Jerusalem began nine days of celebration with the participation of 192 chess players from all over the country, from Nahariya to Ashkelon. The tournament is part of a large festival, where one of the headliner events is the match Gelfand – Svidler.

The second edition of the festival was opened with a brief but impressive ceremony by Dr. Philip Zisman, Chairman of the organizing club Jeruchess, Gilad Japhet, son of Gideon and the moving spirit behind the tournament with key financial and organizational support, Arie Elder, CEO of the Israeli Chess Federation and FA Alen Cohen – Revivo, Tournament Director.

Highpoint of the ceremony was a short movie about Gideon, emphasizing his love to his family, chess ans sports and his motto “Mens sana in corpore sano” (A healthy mind in a healthy body).

The second day was marked by the simultaneous exhibition, given by the first seeded GM Alexander Huzman, who has been a personal coach of GM Boris Gelfand for many years.  He played 31 games and won 30 of them, The 15-year-old talented Elnatan Hochman took advantage of the opponent’s mistakes and convincingly won the simultaneous game in 23 moves.

Right after the exhibition GM Huzman couldn’t defeat his tournament opponent Jonathan Bakalchuk and the game ended in a draw.

Omer Reshef was the only player, who outplayed his rival in the third round of Open A. He won against Gindi Shahar with White pieces in 44 moves and solely led the tournament.

Official website/ About Gideon Japhet (1928-2013)Follow Open A LIVE/ Follow Gelfand vs. Svidler LIVE

Playing venue

Playing venue – the High School of the Hebrew University in Jerusalem

GM Alexander Khuzman (2589) is top seeded in the Open Tournament

GM Alexander Khuzman (2589) is top seeded in the Open Tournament

Cups and flowers are expecting the winners

Cups and flowers are expecting the winners

The Gelfand - Svidler Arena seems completely prepared

The Gelfand – Svidler Arena seems completely prepared

006

 

GM Peter Swidler (right), shortly after landing at Ben Gurion Airport with Philip Zisman - Chairman of Iroshhmt Chess Club

GM Peter Swidler (right), shortly after landing at Ben Gurion Airport with Philip Zisman – Chairman of Iroshhmt Chess Club

Open A standings after 3 rounds:

1 Reshef Omer ISR 2275 3
2 Zanan Evgeny ISR 2283 2,5
3 Mindlin Alon ISR 2280 2,5
4 Zaltz Dov ISR 2254 2,5
5 GM Huzman Alexander ISR 2589 2,5
6 GM Soffer Ram ISR 2472 2,5
7 IM Birnboim Nathan ISR 2335 2,5
8 IM Battaglini Gabriel FRA 2430 2,5
9 Malisov Boris ISR 2264 2,5
10 FM Kobo Ori ISR 2308 2,5
11 Gindi Shahar ISR 2319 2
12 IM Alexikov Alexander UKR 2380 2
13 Zisman Philip ISR 2232 2
14 IM Kaspi Alexandr ISR 2438 2
15 Grinberg Eyal ISR 2201 2
16 Kraus Yair ISR 2102 2
17 Slonimskij Arkadij RUS 2207 2
18 Axelrod Arie ISR 2285 2
19 Gamayev Oleg ISR 2181 1,5
20 Erenberg Ariel ISR 2131 1,5
21 Bakalchuk Jonathan ISR 2273 1,5
22 Gukhvat Peter ISR 2255 1,5
23 Bar Aviv ISR 2167 1,5
24 FM Gershkowich David ISR 2146 1,5
25 GM Gruenfeld Yehuda ISR 2449 1,5
26 FM Aharon Ofir ISR 2367 1,5
27 Kali Omer ISR 2025 1,5
28 Zlatin Alexander ISR 1933 1,5
29 Iskhakabeev Alon ISR 2008 1
30 Shohat Yotam ISR 1880 1
31 Kerner Michael ISR 2034 1
32 Vaisberg Michael ISR 2122 1
33 Calabrese Gabriel ISR 2049 1
34 IM Haimovich Tal ISR 2369 1
35 Shimonovich Yoav ISR 2102 1
36 Parkhov Yair ISR 1935 1
37 Poleg Matan ISR 2157 1
38 Poleg Dan ISR 1999 1
39 Klar Nir ISR 2064 1
40 Gal Moshe ISR 2192 0,5
41 Hochman Elnatan ISR 2010 0,5
42 Sasson Roei ISR 1688 0,5
43 Altshul Limor ISR 1918 0
44 Hazernov Nahum ISR 0 0
45 Yerushalmi Eran ISR 1902 0
46 Ritvo Dan ISR 1877 0

Open B standings after 2 rounds:

1 Bronfman Shmuel ISR 2141 2
2 Erentroy Yehuda ISR 0 2
3 Telesin Julius ISR 2151 2
4 Zlotogorski Itay ISR 2005 2
5 Nareznoy David ISR 2049 2
6 Peleg Reuven ISR 0 2
7 Gorodetzky David ISR 2037 1,5
8 Belokopyt Boris RUS 1947 1,5
9 Ben-Natan Yigal ISR 2112 1,5
10 Meirovich Yehuda ISR 2093 1,5
11 Lahav Michal ISR 1762 1,5
12 Rudnev Nikolai ISR 2006 1,5
13 Veinberg Nimrod ISR 2197 1,5
14 Gorodetzky Matan ISR 1542 1,5
15 Iskhakov Michael ISR 2115 1,5
16 Berenboym Igor ISR 2111 1
17 Golbart Vadim ISR 2059 1
18 Shtemler Lavi ISR 2040 1
19 Travinsky Mark ISR 1972 1
20 Har-Even Abir ISR 2096 1
21 Gofstein Semion ISR 1963 1
22 Vardi Shlomit ISR 1942 1
23 Ginzburg Natan ISR 1911 1
24 Lukin Elisha ISR 0 1
25 Klein Noam ISR 1993 1
26 Ettinger Amir ISR 1929 1
27 Cohen-Revivo Shoham ISR 1621 1
28 Bloch Daniel ISR 0 1
29 Emanuel Yahav ISR 1762 1
30 Pilchin Uri ISR 0 1
31 Gantz Maor ISR 1906 1
32 Altshul Alex ISR 1849 1
33 Yosefashvilly Michael ISR 2066 1
34 Federovsky Adi ISR 1883 1
35 Abend Ilay ISR 1821 1
36 Vinogradov Victor ISR 2056 0,5
37 Levi Yoel ISR 1913 0,5
38 Globus Or ISR 1703 0,5
39 Gaz Ido ISR 2017 0,5
40 Ochman Philip ISR 1868 0,5
41 Freiman Mark ISR 1929 0
42 Lukovsky Lev GER 1928 0
43 Levin Natan ISR 1909 0
44 Bershadsky Georgy ISR 1824 0
45 Fischer Eli ISR 0 0
46 Maman Emanuel ISR 1878 0
47 Genin David ISR 0 0

Amateur Section standings after 1 round:

1 Atlas Oria ISR 1
2 Ben Said Erez ISR 1
3 Bronznik Yoni ISR 1
4 Frenkel Gennady ISR 1
5 Frumin Haim ISR 1
6 Frumkin Bnaya ISR 1
7 Gafni Yotam ISR 1
8 Govrin David ISR 1
9 Guy Itshak ISR 1
10 Isaac Alon ISR 1
11 Landesman Emanuel ISR 1
12 Lerenbukh Zeev ISR 1
13 Lin Yedidya ISR 1
14 Ravad Elkana ISR 1
15 Ritvo Oz ISR 1
16 Shervin Rafi ISR 1
17 Shiler Elyashiv ISR 1
18 Torfstein Yosef ISR 1
19 Vartman Roi ISR 1
20 Weis Moshe Yaakov ISR 1
21 Yarden Dvir ISR 1
22 Zholti Alon ISR 1
23 Amizur Avi ISR 1
24 Cohen Ishay ISR 0
25 Fishman Zvi ISR 0
26 Genzel Hod ISR 0
27 Goldstein Dvir ISR 0
28 Gross Binyamin ISR 0
29 Halel Mizmor ISR 0
30 Illouz Dvir ISR 0
31 Kremer Israel ISR 0
32 Lifshitz Zvi Matan ISR 0
33 Nizri Yiftakh ISR 0
34 Rabinovich Yedidya ISR 0
35 Ramel Yarden ISR 0
36 Saveto Mathanel ISR 0
37 Shafir Moshe ISR 0
38 Shalit Dvir ISR 0
39 Shavit Oded ISR 0
40 Shiler Yedidya ISR 0
41 Tzarfati Uri ISR 0
42 Weis Moti ISR 0
43 Yirmia Daniel ISR 0
44 Zaltzman David ISR 0
45 Zonenfeld Oz ISR 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014