Chess

Open Internacional da Queima das Fitas 2015

The International Open “Queima das Fitas” 2015 will take place from 30th April to 3rd May at the Hotel D. Luis, in Coimbra, Portugal.

The tournament is part of the National Circuit in Classical Chess 2014/2015.

The 7-round Swiss event is organized by the Chess Section of the Academic Association of Coimbra, with the support of the Portuguese Chess Federation, of the Chess Association of Coimbra District and the Hotel D. Luís.

The total prize fund is 1850 EUR. More information on the official website.

Open Internacional da Queima das Fitas 2015

Participants:

1. GM SPRAGGETT Kevin CAN 2543 Assembleia Figueirense
2. GM CAMPORA Daniel ARG 2450 Aa Didaxis – A2d
3. GM PAUNOVIC Dragan SRB 2442 Academia Xadrez Gaia
4. IM FERREIRA Jorge POR 2432 Gd Dias Ferreira
5. IM DIAS Paulo POR 2397 Sporting Clube Portugal
6. IM HAMMES Michael GER 2346 Aa De Coimbra
7. CM REGO Pedro POR 2269 Sporting Clube Portugal
8. FM DIOGO Vasco POR 2265 Aa De Coimbra
9. IM CHETVERIK Maxim RUS 2246
10. NM CARNEIRO Carlos POR 2246 Ax Portugal / Atlantidiag
11. FM PRADO RODRIGUEZ Óscar ESP 2207 -
12. NM PINHO Paulo POR 2193 Gdr Amigos Urgeses
13. SILVA Miguel POR 2177 Sporting Clube Portugal
14. CM DIAS Ivo POR 2169 Aa Didaxis – A2d
15. SOUSA André V POR 2137 Gx Porto
16. RIBEIRO José POR 2134 Sporting Clube Portugal
17. COSTA Paulo POR 2123 Cine Clube Torres Novas
18. BRAY Daniel POR 2120 Ax Bombarral/Ccmb
19. BOLHARI Orphe IRI 2115 Gx Alekhine
20. PEREZ NEGRO José Manuel ESP 2102 Aa De Coimbra (nf)
21. PEREIRA António Caramez POR 2085 Ax Barcelos
22. GUIMARÃES Rui Pinto POR 2073 Grupo De Xadrez 113
23. PINTOR Simão POR 2071 Grupo De Xadrez 113
24. BLANCO SANCHEZ Jose Fernando ESP 2068
25. DREZZADORE Dario ITA 2067 Aa De Coimbra
26. NM FERREIRA Paulo POR 2064 Gx Porto
27. BALLESTER DE MIGUEL Miguel A. ESP 2063
28. LOPEZ DE TURISO Jose Angel ESP 2057
29. PINTO André POR 2030 Casa Povo Bombarral
30. LEBON Joffrey FRA 2014
31. FELIZES Paulo POR 2010 Assembleia Figueirense
32. WOLFF Carlos Alberto BRA 1986
33. FERREIRA Carlos André POR 1979 Grupo Xadrez São Marcos
34. BELSLEY Alexandre POR 1975 “Cxe E.B. 2, 3 João Meira”
35. LOPEZ GOMEZ Jose Pablo MEX 1967
36. TIRADO PARRA Alberto ESP 1964
37. MALTEZ Nuno POR 1963 Aa De Coimbra
38. GOMES José Luis POR 1957 Sporting Clube Portugal
39. LINDER Oliver GER 1955
40. SOUSA João POR 1940 Aa De Coimbra
41. NEGRÃO Alberto POR 1933 Ccd Corvos Do Lis
42. CASALEIRO Rodolfo POR 1925 Aa De Coimbra
43. FERNANDES Miguel POR 1914 Aa De Coimbra
44. LEÃO Tiago POR 1910 Sporting Clube Portugal
45. KÖFALVI Attila POR 1889 Aa De Coimbra
46. RODRIGUES Luís Bernardino POR 1888 Aa De Coimbra
47. BERNARDO Daniel POR 1886 Cx Colégio Português
48. BRAY José POR 1880 Ax Bombarral/Ccmb
49. MOREIRA Bruno POR 1874 Aa De Coimbra
50. LOO Bernd BEL 1869
51. REPRESA PEREZ Mireya ESP 1867 Associação P Cavalgante
52. CAVALEIRO Daniel POR 1865 Cx Montemor-O-Velho/Ctga
53. DIAS Carlos Oliveira POR 1860 Cd Ginásio Louriçal/Ld
54. GUERRA VIDAL Carlos ESP 1858
55. BAEZA ESCUDERO Javier ESP 1856
56. CALZADA CRUZ Osvaldo CUB 1851 Gx Peões Alverca
57. JONES Chris S ENG 1831
58. CATARRO José POR 1816 Ax Pedro Hispano
59. GARCIA BUGALLO Jose Luis ESP 1816
60. SOUSA Hugo Carneiro POR 1811 Academia Xadrez Gaia
61. PAIVA Henrique POR 1788 Clube Dos Galitos
62. RAMOS GARCIA Raul ESP 1774
63. VEIGA Francisco POR 1774 Academia Xadrez Gaia
64. PAIS Bruno POR 1771 Aa De Coimbra
65. MADURO João POR 1765 Cx Montemor-O-Velho/Ctga
66. BABO Miguel POR 1764 Assembleia Figueirense
67. CARVALHO João POR 1762 Cine Clube Torres Novas
68. CONFLITTI Alessandro ITA 1762 Aa De Coimbra
69. WCM JORGE Rita POR 1745 Sporting Clube Portugal
70. SÁ Cláudio POR 1739 Aej S. João Da Madeira
71. DIAS Ricardo POR 1731 Clube Dos Galitos
72. SANTOS António Miguel POR 1730 Clube Dos Galitos
73. TEIXEIRA Rafael Eduardo POR 1727 Aa De Coimbra
74. FRANCISCO RODRIGUEZ José Carlos ESP 1720 A C D Rebordochão
75. SILVA Mariana POR 1715 Aa Didaxis – A2d
76. FERNANDES Tiago POR 1705 Clube Dos Galitos
77. SANTOS Ricardo POR 1704 Clube Dos Galitos
78. FERNANDES João Pedro POR 1702 Aa De Coimbra
79. BARRENTO Jorge POR 1689 Associação P Cavalgante
80. FORTUNATO António POR 1684 Ax Portugal / Atlantidiag
81. OLIVEIRA Alice POR 1679 Gd Dias Ferreira
82. FONSECA Eurico Santos POR 1676 Associação P Cavalgante
83. GOMES Hugo POR 1672 Aa De Coimbra
84. MARTINEZ CABALLERO Monica ESP 1670
85. ESTEVEZ IGLESIAS Roberto ESP 1622
86. SARAIVA Rafael POR 1621 Clube Dos Galitos
87. CAVADAS José POR 1600 Associação P Cavalgante
88. BOUXO Luís POR 1597 Filiados Na Fpx
89. NOGUEIRA Diana POR 1590 Gx Porto
90. MARTINEZ FERREIRA Oscar ESP 1588 A C D Rebordochão
91. VIANA Eduardo POR 1583 Gdr Amigos Urgeses
92. PINTO Artur POR 1578 Gd Dias Ferreira
93. SILVA Ana Inês POR 1572 Aa Didaxis – A2d
94. BRANCO Joana POR 1570 Ax Pedro Hispano
95. AZUL Artur POR 1554 Assembleia Figueirense
96. OLIVEIRA João POR 1540 Aa De Coimbra
97. TRIGO André POR 1533 Aa De Coimbra
98. SOARES João Diogo POR 1532 Cx Colégio Português
99. PRAZERES João POR 1529 Cxae Filipa De Lencastre
100. BASTIÃO Gonçalo POR 1462 Aa De Coimbra
101. ALVES Joel POR 1458 A C D Rebordochão
102. COIMBRA João POR 1441 Cp Vila Nova De Anços
103. LARROCHA Leon Hugo ESP 1439
104. SEQUEIRA Rui POR 1437 Aa De Coimbra
105. HENDRIKS Jord NED 1428
106. FERNANDES Ricardo Paulos POR 1427 Gx Alekhine
107. ANTUNES Paulo POR 1387 Aa De Coimbra
108. SILVA José Azevedo POR 1387 Gx Alekhine
109. BÁRTOLO Filipe POR 1386 Cxae Filipa De Lencastre
110. AVELINO Camila POR 1382 Cxae Filipa De Lencastre
111. PRAZERES Tiago POR 1378 Cxae Filipa De Lencastre
112. AFONSO Salomé POR 1350 Aa De Coimbra
113. ENCARNAÇÃO Filipe POR 1341 Exp – Escola Xadrez Porto
114. FREITAS André POR 1326 Cxae Filipa De Lencastre
115. GAMA João POR 1317 Aa De Coimbra
116. VINAGRE Raquel POR 1311 Associação P Cavalgante
117. SILVA Pedro Filipe POR 1298 Ax Pedro Hispano
118. BÁRTOLO Diogo POR 1297 Cxae Filipa De Lencastre
119. MARTINS Domingos POR 1295 G D Ramiro José
120. NUNES Eduardo POR 1267 Aa De Coimbra
121. MATOS João POR 1254 Clube Dos Galitos
122. GONÇALVES Lucas POR 1214 Cd Ginásio Louriçal/Ld
123. SOUSA Manuel POR 1208 Cxae Filipa De Lencastre
124. OLIVEIRA Elisa POR 1020 Gd Dias Ferreira
125. ALCOBIA Joana POR 0 Exp – Escola Xadrez Porto
126. ALCOBIA João POR 0 Exp – Escola Xadrez Porto
127. AVELINO Mafalda POR 0 Cxae Filipa De Lencastre
128. BANDEIRINHA Raul POR 0 Ax Pedro Hispano
129. BASTIÃO Tomás POR 0 Aa De Coimbra
130. CASTRO Gui POR 0 Aa De Coimbra
131. CERQUEIRA Maria Inês Moreira POR 0 Exp – Escola Xadrez Porto
132. COUTO Gaspar POR 0 Exp – Escola Xadrez Porto
133. FERNANDES Tiago João POR 0 “Cxe E.B. 2, 3 João Meira”
134. FRANCISCO Paulo POR 0 Cx José Falcão
135. GAMA Afonso POR 0 Aa De Coimbra
136. GONÇALVES Nuno POR 0 Cx José Falcão
137. GUIA Artur POR 0 Cxae Filipa De Lencastre
138. RODRIGUES Jorge POR 0 A C D Rebordochão
139. SANTOS Ana Paula POR 0 Clube Dos Galitos
140. SOUSA João Paulo POR 0 A C D Rebordochão
141. SOUSA Maria Carneiro POR 0 Academia Xadrez Gaia
142. TRINDADE Miguel POR 0 Clube Dos Galitos

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015