Chess

Radnicki claimed Serbian Women Team Championship

BAS 2nd, Spartak 3rd, Barajevo upsets Rad

Experienced team from small city of Rudovci won the last round match against Jugovic 2.5-1.5 thus securing their first team title. Even if they got bye in first round and had no rest till the end, the power machine WGM Irina Chelushkina, WGM Ana Benderac, WGM Gabriela Olarasu and WIM Vesna Zivkovic won 9 matches and lost only one to raise the trophy.

SL 10 Radnicki 2

League winners

The last round derby Spartak-BAS ended even 2-2 when best first board WGM Anna Muzychuk beat WGM Natasa Bojkovic and WFM Ljilja Drljevic equalized against WIM Andjelija Stojanovic. But the real news is Barajevo, to day without points, who surprised strong Rad by playing 2-2. Lena Miladinovic beat 700-points higher rated IM Anna Ushenina and Radmila Nedeljkovic beat Jovana Eric. Untitled Serbian junior champion Sandra Djukic from Rad achieved first WGM norm and plus rating 50 points.

Best individual boards:

1. WGM Anna Muzychuk (SLO 2456) – Spartak

2. WGM Ana Benderac (SRB 2305) – Radnicki

3. Sandra Djukic (SRB 2153) – Rad

4. WIM Vesna Zivkovic (SRB 2088) – Radnicki

SL 8 Lena Miladinovic square SL 10 Sandra Djukic square

Lena Miladinovic and Sandra Djukic

Women’s League, Round 11 on 2007/08/31 at 15.00

Barajevo – Rad 2-2

Lena Miladinovic (SRB 1815) – IM Anna Ushenina (UKR 2502) 1-0

Ivana Radunovic (SRB 0) – Jovana Vojinovic (MNE 2217) 0-1

WFM Mila Paramentic (SRB 1987) – Sandra Djukic (SRB 2153) 0-1

Radmila Nedeljkovic (SRB 1877) – Jovana Eric (SRB 2041) 1-0

Srem Novi Drvni Kombinat – MPS Progres 1.5-2.5

WGM Margarita Voiska (BUL 2314) – IM Tatjana Vasilevich (UKR 2377) draw

Milica Bjeloglav (SRB 2008) – WIM Marija Petrovic (SRB 2197) 0-1

Ana Gebejes (SRB 2056) – WIM Antonina Dragasevic (SRB 2153) draw

Jovana Bojovic (SRB 1918) – WFM Galina Zelenaya-Azaric (SRB 2099) draw

SL 10 SK Spartak-SK Bas

Spartak – BAS

Spartak – SK BAS 2-2

WGM Anna Muzychuk (SLO 2456) – WGM Natasa Bojkovic (SRB 2423) 1-0

WGM Maria Manakova (SRB 2321) – IM Inna Gaponenko (UKR 2458) draw

WGM Mirjana Maric (SRB 2291) – WGM Svetlana Prudnikova (SRB 2355) draw

WIM Andjelija Stojanovic (SRB 2235) – WFM Ljilja Drljevic (MNE 2257) 0-1

Nis – SK ZTP 1.5-2.5

WGM Maria Velcheva (BUL 2294) – WGM Irina Sudakova (RUS 2358) 1-0

WGM Suzana Maksimovic (SRB 2259) – WIM Marijana Savic (SRB 2141) draw

WFM Mila Nikolic (SRB 1987) – Marija Rakic (SRB 2247) 0-1

Tamara Miletic (SRB 0) – WFM Marija R Stojanovic (SRB 2156) 0-1

Jugovic – Radnicki Rudovci 1.5-2.5

WIM Mariya Muzychuk (UKR 2330) – WGM Irina Chelushkina (SRB 2340) draw

WIM Marija Marcetic (SRB 2199) – WGM Ana Benderac (SRB 2305) 0-1

Violeta Jovanovic (SRB 2152) – WGM Gabriela Olarasu (ROM 2283) draw

WFM Jelena Mladenovic (SRB 2114) – WIM Vesna Zivkovic (SRB 2088) draw

SL 10 Petar Katanic-Vujic

Chief arbiter IA Petar Katanic-Vujic

Zlatar – bye

Final standings:

1. Radnicki Rudovci 18.0

2. BAS 16.0

3. Spartak 15.0

4. Rad 14.0

5. ZTP 11.0

6. Jugovic 10.0

7. MPS Progres 9.0

8. Zlatar 8.0

9. Srem Novi Drvni Kombinat 5.0

10. Nis 3.0

11. Barajevo 1.0

SL 10 Radnicki 3

1st – Radnicki Rudovci

SL 10 BAS 2

2nd – BAS

SL 10 Spartak

3rd – Spartak

SL 10 Ljilja Drljevic-Andjelija Stojanovic

WFM Ljilja Drljevic – WIM Andjelija Stojanovic

SL 10 Suzana Maksimovic square SL 10 Andjelija Stojanovic square

WGM Suzana Maksimovic and WIM Andjelija Stojanovic

Photos and report by IA Branka Vujic-Katanic

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018