Chess

predictions

Sergey Fedorchuk winner of Vladimir Petrov Memorial 2014

Ukrainian Grandmaster Sergey Fedorchuk grabbed the winner’s trophy at the Vladimir Petrov Memorial 2014 after narrowly edging GM Aleksej Aleksandrov in the race for the first place. Fedorchuk finished with 12 points from 15 games, while Aleksandrov had 11,5 points, leaving the next group a full point behind.

Vladimir Petrov Memorial was organized by the Latvian Chess Federation and Grandmaster Alexei Shirov with the aim to pay tribute to one of the brightest representatives of Latvian Chess ever who tragically died in Soviet camps during the Second World War.

The main event was Tournament A, won by Fedorchuk, a 15-round Swiss event with the rapid time control 15 min + 6 sec.

Tournament B (for players rated 1875-2324) and Tournament C (U1875) were 12-round Swiss events with the time control 12 min + 5 sec. Full standings for all sections are below.

The Blitz Tournament was held on 20th February in the Amber Beach resort (Jaunkemeri). The winner was Russian Grandmaster Vladimir Dobrov.

Sergei Fedorchuk

GM Sergey Fedorchuk

Tournament website

Open A final standings:

1 GM Fedorchuk Sergey A. UKR 2611 – 12
2 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2571 – 11.5
3 GM Miezis Normunds LAT 2493 – 10.5
4 GM Ehlvest Jaan USA 2620 – 10.5
5 GM Neiksans Arturs LAT 2595 – 9.5
6 GM Sveshnikov Evgeny LAT 2534 – 9.5
7 GM Maiorov Nikita BLR 2537 – 9.5
8 FM Meskovs Nikita LAT 2445 – 9.5
9 GM Kiselev Vitaliy RUS 2515 – 9.5
10 NM Putka Verners LAT 2370 – 9.5
11 GM Dobrov Vladimir RUS 2604 – 9
12 FM Kantans Toms LAT 2416 – 9
13 GM Ulibin Mikhail RUS 2559 – 9
14 IM Kashtanov Ruslan RUS 2378 – 9
15 GM Megaranto Susanto INA 2542 – 8.5
16 GM Starostits Ilmars LAT 2448 – 8.5
17 IM Farid Firman Syah INA 2293 – 8.5
18 IM Sveshnikov Vladimir LAT 2415 – 8.5
19 IM Godard Maxence FRA 2336 – 8.5
20 GM Kveinys Aloyzas LTU 2522 – 8
21 FM Lavendelis Egons LAT 2274 – 8
22 GM Gleizerov Evgeny RUS 2623 – 8
23 FM Ladva Ottomar EST 2349 – 8
24 IM Kuzmicz Krystian POL 2452 – 8
25 WGM Sukandar Irine Kharisma INA 2347 – 8
26 GM Yevseev Denis RUS 2457 – 8
27 MK Bernotas Arturs LAT 2260 – 8
28 MK Berzinsh Ivars LAT 2168 – 7.5
29 IM Sotsky Alexander RUS 2208 – 7.5
30 WGM Rogule Laura LAT 2257 – 7.5
31 IM Berzinsh Roland LAT 2412 – 7.5
32 IM Troyke Christian GER 2330 – 7.5
33 WGM Berzina Ilze LAT 2219 – 7.5
34 MK Stepins Edgars LAT 2204 – 7.5
35 MK Kudzma Laimonas LTU 2211 – 7
36 MK Olkhovskiy Alexander RUS 2161 – 7
37 MK Golcman Evgeny RUS 2267 – 7
38 MK Dzjuba Vsevolod LAT 2164 – 7
39 WIM Dolgova Olga RUS 2165 – 7
40 NM Kretainis Kristaps LAT 2181 – 7
41 MK Chukavin Kirill EST 1997 – 7
42 MK Shashnev Pavel RUS 2045 – 7
43 MK Mierins Eriks LAT 2094 – 7
44 WGM Sudakova Irina RUS 2250 – 6.5
45 MK Walther Cliff GER 2151 – 6.5
46 NM Mustaps Matiss LAT 2313 – 6
47 MK Drilins Andris LAT 2184 – 6
48 MK Agafonov Yuri LAT 2099 – 6
49 NM Stasans Aivars LAT 2139 – 6
50 MK Blauhut Holger GER 2068 – 5.5
51 MK Starcevs Dmitrijs LAT 2079 – 5.5
52 NM Daudzvardis Janis LAT 2121 – 5
53 WGM Reizniece-Ozola Dana LAT 2286 – 4.5
54 IM Antoms Guntars LAT 2338 – 4.5
55 CM Marie Maxime FRA 2198 – 4.5
56 MK Bolsakovs Vadims LAT 2134 – 4.5
57 I Timoshin Andrei EST 1716 – 4
58 CM Decosse Jean-Fabien FRA 2244 – 3.5
59 MK Miles Yana LAT 2085 – 1

Open B final standings:

1 NM Klimakovs Sergejs LAT 2232 – 9
2 FM Coursaget Nicolas FRA 2291 – 9
3 NM Tokranovs Dmitrijs LAT 2267 – 8.5
4 MK Malyshev Roman RUS 2101 – 8
5 MK Narmontas Raimondas LTU 2086 – 7.5
6 MK Klabis Rokas LTU 2139 – 7.5
7 MK Melderis Uldis LAT 2020 – 7.5
8 MK Nesterov Arseniy RUS 2024 – 7.5
9 MK Chernyak Viktoria RUS 2063 – 7
10 MK Marcinkevics Oskars LAT 2031 – 7
11 MK Mikenas Alius LTU 2172 – 7
12 WIM Polyakova Natalia RUS 2026 – 7
13 MK Sirokov Jevgenijs LAT 1939 – 6.5
14 MK Martynov Alexander RUS 2059 – 6.5
15 MK Semjonovs Ilja LAT 1657 – 6.5
16 MK Visockis Janis LAT 2165 – 6
17 MK Isakovs Janis LAT 1937 – 5.5
18 I Stauskas Lukas LTU 1933 – 5.5
19 MK Alipovs Anatoljs LAT 2094 – 5.5
20 MK Nesterov Yury RUS 2065 – 5.5
21 I Skvortsov Sergey RUS 1922 – 5.5
22 MK Golubeva Marija LAT 1865 – 5.5
23 FM Ozolins Aris LAT 2059 – 5
24 I Ivanov Igor. RUS 1800 – 5
25 I Skolmeistars Uldis LAT 1717 – 5
26 I Dudarev Dmitry RUS 1713 – 5
27 MK Kalandarova Laura LAT 1957 – 5
28 MK Kolesnikovs Ivans LAT 1982 – 4.5
29 I Kovalevskis Artjoms LAT 1545 – 4
30 I Paulauskiene Vilma LTU 1851 – 3.5
31 I Burkevica Ilze LAT 1705 – 3.5
32 I Ozols Andris LAT 1539 – 3.5
33 MK Kalinicenko Igor LAT 2100 – 2.5
34 MK Petrovskis Olegs LAT 2107 – 1

Open C final standings:

1 MK Polyakov Fedor LAT 1852 – 11
2 I Bekasovs Rihards LAT 1632 – 9
3 MK Lelis Janis LAT 1872 – 8.5
4 I Jazdanovs Aleksandrs LAT 1662 – 7.5
5 I Gatere Liene LAT 1694 – 7.5
6 I Setikiene Grazina LTU 1854 – 7
7 I Fridmans Josifs LAT 1694 – 7
8 I Semjonovs Vsevolods LAT 1619 – 7
9 I Fokaite Gabriele LTU 1429 – 7
10 I Golsta Madara LAT 1602 – 7
11 I Plitnieks Janis LAT 1853 – 6.5
12 I Vebers Karlis LAT 1496 – 6.5
13 I Roze Janis LAT 1849 – 6
14 I Povilaitis Tomas LTU 1417 – 6
15 I Deglis Dainis LAT 1661 – 6
16 I Nikolajeva Marija LAT 1477 – 6
17 I Povilaitis Kamilijus LTU 1624 – 6
18 I Zvans Maris LAT 1695 – 6
19 I Vissarionovs Artjoms LAT 1449 – 5.5
20 I Dudarev Kiril RUS 1398 – 5.5
21 I Pavlovs Nikita LAT 1850 – 5
22 I Dmitriev Ivan RUS 1725 – 5
23 MK Fedorovichs Vladimirs LAT 1819 – 5
24 I Golsta Ramona LAT 1499 – 5
25 I Bagdanskis Dangis LTU 1471 – 5
26 I Bogdanov Ivan RUS 1850 – 4.5
27 I Povilaitis Stasys LTU 1624 – 4
28 I Povilaitis Matas LTU 1085 – 3.5
29 II Bagirov Eldar LAT 1750 – 3.5
30 I Kalinicenko Maksims LAT 1630 – 2

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014