Chess

World Senior Team Championships 2017

World Senior Team Championship 2017 Category 50+ and World Senior Team Championship 2017 Category 65+ are taking place from 24th April to 2nd May at the wonderful Creta Maris Resort in Hersonissos, Greece.

Entitled to participate in the category 50+ are players who were born in the year 1967 or earlier.
Entitled to participate in the category 65+ are players who were born in the year 1952 or earlier.

Both championships will be completed over 9 rounds of Swiss system and each section has 22 teams competing. The total prize fund is 10,000 EUR.

A number of world famous Grandmasters are participating: former world champion Alexander Khalifman, former world championship Candidates Rafael Vaganian and Jon Speelman, three-time world champion in chess problem solving John Nunn, former USSR champion Artashes Minasian etc.

Full lineups below. Live games are available on the official website

Creta Maris Beach Resort

World Senior Team Championship 2017 Category 50+

1. Saint Petersburg (RtgAvg:2531 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Sergey Ivanov
1 GM Khalifman Alexander 2617 RUS
2 GM Ivanov Sergey 2530 RUS
3 GM Ionov Sergey 2535 RUS
4 GM Solozhenkin Evgeniy 2443 RUS

2. Israel (RtgAvg:2510 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Alon Greenfeld
1 GM Greenfeld Alon 2550 ISR
2 GM Huzman Alexander 2550 ISR
3 GM Soffer Ram 2508 ISR
4 GM Zilberman Yaacov 2430 ISR

3. Armenia (RtgAvg:2488 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Vahagn Kalantaryan
1 GM Vaganian Rafael A 2560 ARM
2 GM Minasian Artashes 2480 ARM
3 GM Movsziszian Karen 2483 ARM
4 IM Kalantaryan Norayr 2383 ARM
5 GM Galdunts Sergey 2430 ARM

4. England I (RtgAvg:2468 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Terry Chapman
1 GM Nunn John D M 2600 ENG
2 GM Speelman Jon S 2511 ENG
3 GM Arkell Keith C 2411 ENG
4 IM Pein Malcolm 2348 ENG
5 FM Chapman Terry P D 2247 ENG

5. Ashdod Chess Club (RtgAvg:2351 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Boris Maryasin
1 IM Maryasin Boris 2335 ISR
2 GM Kantsler Boris 2436 ISR
3 GM Gruenfeld Yehuda 2410 ISR
4 Polyakov Alex 2223 ISR
5 FM Belytsky Alexandr 2214 RUS

6. Austria (RtgAvg:2245 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Michael Ernst
1 Ernst Michael 2141 AUT
2 FM Wallner Joachim 2313 AUT
3 FM Denk Adolf 2268 AUT
4 FM Druckenthaner Andreas 2258 AUT

7. England II (RtgAvg:2242 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Chris Fegan
1 GM Plaskett H James 2458 ENG
2 FM Lewis Andrew P 2245 ENG
3 CM Dunn Andrew 2190 ENG
4 Fegan Chris 2052 ENG
5 Burnett Jim 2075 ENG

8. Russia Women (RtgAvg:2218 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 WGM Fatalibekova Elena 2254 RUS
2 WGM Bogumil Tatiana 2173 RUS
3 WGM Mednikova Svetlana 2150 RUS
4 WIM Sazonova Elena N. 2119 RUS
5 WGM Strutinskaia Galina 2293 RUS

9. Heart of Finland (RtgAvg:2197 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Vesa Meskanen
1 Meskanen Vesa 2052 FIN
2 FM Salonen Jyrki 2174 FIN
3 GM Rantanen Yrjo A. 2292 FIN
4 Kivimaki Jaakko 2135 FIN
5 Viljava Tapani 2187 FIN

10. Scotland (RtgAvg:2140 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Raj Bhopal
1 Bhopal Raj 1951 SCO
2 IM Mannion Stephen R 2335 SCO
3 FM Jamieson Peter M 2219 SCO
4 Robertson Ian C. 2053 SCO
5 Aird Ian 1852 SCO

11. VSG 1880 Offenbach (RtgAvg:2116 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Peter Wolff
1 Wolff Peter 1963 GER
2 Jakel Wolfgang 2218 GER
3 FM Cordes Hans-Joerg Dr. 2231 GER
4 Hoehn Michael 2052 GER

12. Rochade Bielefeld Revival (RtgAvg:2107 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Gerhard Mueller
1 Mueller Gerhard 2127 GER
2 Becker Norbert 2106 GER
3 Beilfuss Wilfried Dr. 2176 GER
4 Thoele Wolfgang Dr. 2018 GER

13. Germany Women (RtgAvg:2097 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Brigitte Burchardt
1 WIM Burchardt Brigitte 2182 GER
2 Heyme Sibylle 2013 GER
3 WIM Wagner-Michel Annett 2124 GER
4 WFM Wolf Sylvia 2068 GER

14. Latvia Women (RtgAvg:2067 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Liga Ungure
1 WFM Ungure Liga 1955 LAT
2 WFM Priedite Ingrida 2068 LAT
3 WGM Erneste Inguna 2168 LAT
4 WGM Vilerte Tamara 2029 LAT
5 Rozlapa Vija 2002 LAT

15. Greece (RtgAvg:2065 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Loukas Papadimitriou
1 Hrisanthopoulos Dimitrios 1996 GRE
2 Papadimitriou Loukas 2003 GRE
3 Sideris Nikiforos 1975 GRE
4 Pappas Konstantinos 1969 GRE
5 FM Vlahos Kiriakos 2285 GRE

16. Sweden I (RtgAvg:2061 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Rolf Bergstrom
1 FM Bergstrom Rolf 2248 SWE
2 Lagerborg Krister 2062 SWE
3 Maki Christer 2004 SWE
4 Olsson Lars F 1930 SWE

17. Wales (RtgAvg:2041 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Mark Adams
1 Adams Mark 1971 WLS
2 CM Hughes Anthony 0 WLS
3 FM Zeidler Sven P. 2186 WLS
4 Ralphs Nigel 2058 WLS
5 Fletcher John 1947 WLS

18. Oslo (RtgAvg:1927 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 Semakoff Aleks 2102 NOR
2 Sollid Stein 2029 NOR
3 Thjomoe Hans Richard 1896 NOR
4 Jakobsen Oivind 1680 NOR
5 Warstad Leif E 1628 NOR

19. England III (RtgAvg:1814 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Ian Cross
1 Homer Stephen J 2005 ENG
2 Jacob Sydney J 1865 ENG
3 Cross Ian K 1709 ENG
4 Waldock Adrian D P 1675 ENG

20. Sweden II (RtgAvg:1791 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 Grahn Lars 2013 SWE
2 Olsson Torgny 1722 SWE
3 Andersson Erik 1706 SWE
4 Kvisth Bengt 1721 SWE

21. Bermuda (RtgAvg:1764 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Richard Black
1 FM Black Richard 2222 BER
2 CM Faulks Nick 1977 BER
3 CM Radford Michael 1856 BER
4 Yerbury Paul 0 BER

22. SCCU 125 (RtgAvg:1507 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: David Sedgwick
1 Sedgwick David 1961 ENG
2 Denning Julie L 0 ENG
3 Gunn Michael J 1603 ENG
4 Howes David J 1464 ENG

World Senior Team Championship 2017 Category 65+

1. Russia (RtgAvg:2439 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 GM Pushkov Nikolai 2335 RUS
2 GM Sveshnikov Evgeny 2498 RUS
3 GM Vasiukov Evgeni 2396 RUS
4 GM Balashov Yuri S 2408 RUS
5 IM Zhelnin Vladimir V 2455 RUS

2. France (RtgAvg:2333 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Antoine Canonne
1 Benoit Michel 2186 FRA
3 GM Vaisser Anatoly 2506 FRA
4 FM Letzelter Jean-Claude 2134 FRA
5 IM Giffard Nicolas 2257 FRA
6 IM Seret Jean-Luc 2381 FRA

3. Israel (RtgAvg:2315 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Leon Lederman
1 IM Lederman Leon 2276 ISR
2 IM Birnboim Nathan 2355 ISR
3 IM Berkovich Mark A 2345 ISR
4 Malisov Boris 2283 ISR

4. Sweden I (RtgAvg:2278 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Bengt Hammar
1 FM Hammar Bengt 2165 SWE
2 Uddenfeldt Dan 2359 SWE
3 IM Renman Nils-Gustaf 2361 SWE
4 FM Malmdin Nils-Ake 2197 SWE
5 Hedin Gunnar 2193 SWE

5. Germany (RtgAvg:2235 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 FM Werner Clemens 2346 GER
2 IM Salov Sergej 2190 GER
3 FM Baum Bernd Dr. 2226 GER
4 FM Haubt Georg 2179 GER

6. Austria (RtgAvg:2195 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Hans Singer
1 FM Singer Hans 2213 AUT
2 Ager Josef 2132 AUT
3 FM Titz Heimo 2154 AUT
4 FM Petschar Kurt 2282 AUT
5 Danner Lambert 2043 AUT

7. England I (RtgAvg:2193 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Stewart Reuben
1 FM Stebbings Anthony J 2294 ENG
2 Stokes Michael 2223 ENG
3 Quinn John M 2176 ENG
4 CM Ashby Anthony C 2080 ENG
5 CM Reuben Stewart 2077 ENG

8. Switzerland (RtgAvg:2144 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Peter Hohler
1 FM Hohler Peter 2076 SUI
2 FM Vucenovic Dragomir 2274 SUI
3 Staechelin Ruedi 2092 SUI
4 IM Bhend Edwin 2132 SUI
5 Illi Hans-Joerg 2059 SUI

9. Koninklijke DD (RtgAvg:2078 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Ronald Dickhoff
1 Dickhoff Ronald 2100 NED
2 Lindner Jan-Joost 2106 NED
3 Olof Erik 2006 NED
4 Munninghoff Alexander 1930 NED
5 Van Caspel Ruud 2101 NED

10. Sweden II (RtgAvg:2075 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Soeren Svensson
1 Svensson Soren 1992 SWE
2 FM Nordstrom Felix 2139 SWE
3 Carlsson Ingvar 2130 SWE
4 Wademark Helge 2037 SWE

11. Steiermark (RtgAvg:2054 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Heinz Kratschmer
1 Kratschmer Heinz 2003 AUT
2 FM Watzka Horst 2165 AUT
3 Nickl Klaus 2045 AUT
4 Pitzl Konstantinos 2001 AUT

12. Stiftung BSW / DBAG (RtgAvg:2040 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Joachim Hollstein
1 Hollstein Joachim 2082 GER
2 FM Baumbach Friedrich Dr. 2196 GER
3 Just Joachim 1940 GER
4 Mai Hartmut 1943 GER
5 Fernengel Rudolf 1788 GER

13. SK 2012 (RtgAvg:2038 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Steen Juul Mortensen
1 Mortensen Steen Juul 1954 DEN
2 Jorgensen Arne Bjorn 1952 DEN
3 Kolbak Jens 2216 DEN
4 Olesen Poul Erik Norgaard 2028 DEN
5 Andersson Finn 1719 DEN

14. England II (RtgAvg:2037 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Trefor Thynne
1 Farrand Julian T 2017 ENG
2 Scholes James E 2071 ENG
3 Hewson Brian W R 2060 ENG
4 Reynolds D Ian W 2000 ENG
5 Thynne Trefor F 1975 ENG

15. Wales (RtgAvg:2034 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Iolo C. Jones
1 FM Jones Iolo C 2195 WLS
2 Thornton John D 2059 WLS
3 AGM Van Kemenade Rudy 1914 WLS
4 Bevan Peter M 1933 WLS
5 Waterfield John W 1948 WLS

16. Scotland (RtgAvg:2032 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Philip Giulian
1 FM Giulian Philip M 2123 SCO
2 Webster Jim J 1807 SCO
3 Mckerracher Douglas 1941 SCO
4 Borwell Alan P 2000 SCO
5 Scrimgour Alan 2063 SCO

17. Sweden III (RtgAvg:1967 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Robert Danielsson
1 Danielsson Robert 1967 SWE
2 Gromark Per-Olof 1959 SWE
3 Nilsson Christer 1962 SWE
4 Algars Olle 1980 SWE

18. Sweden IV (RtgAvg:1927 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Sven-Olof Andersson
1 Andersson Sven-Olof 1915 SWE
2 Lundgren Ulf 1936 SWE
3 Carlsten Peter 1942 SWE
4 Sterner Johan 1916 SWE

19. Norway I (RtgAvg:1905 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Vidar Taksrud
1 Taksrud Vidar 1930 NOR
2 Johnsen Oystein 1983 NOR
3 Forselv Edmund 1984 NOR
4 Mella Aage 1724 NOR

20. England III (RtgAvg:1883 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Roger Scowen
1 Ewart Brian R 1918 ENG
2 Fenwick Hugh F 1874 ENG
3 Wood Peter R 1879 ENG
4 Jones Gareth 0 ENG
5 Scowen Roger S 1862 ENG

21. Sweden V (RtgAvg:1877 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Bo Nyberg
1 Nyberg Bo 1899 SWE
2 Alfven Jorgen 1909 SWE
3 Forslund Lennart 1852 SWE
4 CM Dalling Peter 1849 SWE

22. Norway II (RtgAvg:1678 / TB1: 0 / TB2: 0) Captain: Jan Bjorgvik
1 Bjorgvik Jan Arne 1820 NOR
2 Svenske Jan 1767 NOR
3 Knutsen Pal Egil 1644 NOR
4 Tveten Per 1482 NOR

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2015