Chess

imperia

World Youth Chess 2013 boys and girls U10 round 1

World Youth chessGames U18 boys / Games U18 girls / Games U16 / Games U14 / Games U12 / Games U10 / Games U8

Round 1 results are in and as soon as we have the games in pgn format, they will be uploaded and analysed at the live arena pages

 

Results U10 boys:

 RUS  Daniil Akochenok  1 – 0
 USA  Liang Awonder  1 – 0  Alexandr Kamchytski  BLR
 IND  Ramaravind Letchumanan Nagappan  1 – 0  Adilkhan Kairzhan  KAZ
 USA  Peng David  1 – 0  Hrag Lakhoyan  LBN
 HUN  Alex Krstulovic  1 – 0  Al Darmaki Sultan  ARE
 ROU  David Gavrilescu  1 – 0  Rohan Talukdar  CAN
 UZB  Nodirbek Abdusattorov  1 – 0  Patrik Aalto  FIN
 ARM  Mamikon Gharibyan  1 – 0  Abdelaziz Al Mualla  ARE
 IRN  Alireza Firoozja  1 – 0  Shahriyor Abduzarif  TJK
 POL  Pawel Teclaf  1 – 0  Bader Al Amiri  KWT
 SVK  Samir Sahidi  1 – 0  Saeed Al Husani  ARE
 AUT  Dominik Horvath  1 – 0  Abdulla AL-ANSARI  QAT
 VNM  Hai Him Huynh  1 – 0  Khalid AL-ANSARI  QAT
 RUS  Arseniy Nesterov  1 – 0  Ali AL-SAADI  QAT
 NZL  Daniel Hanwen Gong  1 – 0  Askar Alibek  KAZ
 MNG  BAASANSUREN ERDENE  1 – 0  Issa Aljowder  BHR
 DNK  Filip Boe Olsen  1 – 0  Amine Amghar  DZA
 RUS  Ruslan Kavyev  1 – 0  Sedrani Ammar  ARE
 IND  Arjun Kumar Erigaisi  1 – 0  Vasily Andronov  RUS
 ARM  Hakob Mk. Hakobyan  1 – 0  Dhafer Abdulameer Aseel  IRQ
 AUS  Kevin Willathgamuwa  1 – 0  ASHID TSETSEG-ULZII  MNG
 USA  Shen Christopher  1 – 0  Elmar Atakishiyev  AZE
 AZE  Mahammad Seymur Muradli  ½ – ½  Sukhrobjon Avalboev  UZB
 ROU  Mihnea-Ionut Ognean  1 – 0  XUHUI BAI  CHN
 BGR  Tsvetan Stoyanov  1 – 0  Nurbakyt Baishurin  KAZ
 CHN  YUTONG LIU  1 – 0  Mahmoud Bakouche  DZA
 DEU  Moritz Weishaeutel  1 – 0  Egor Balashov  RUS
 CAN  Thomas Guo  1 – 0  Pablo Barros Rodriguez  ECU
 ARM  Armen Ar. Barseghyan  1 – 0  Adam Bassam  LBN
 TKM  Muhammet Ezizov  0 – 1  BATSUREN DAMBASUREN  MNG
 IND  Nihal Sarin  1 – 0  Kei BEAUDUIN  JPN
 IND  Aronyak Ghosh  1 – 0  BILGUUN LKHAGVASANJ  MNG
 PER  Gabriel Landa Medrano  1 – 0  YUHAO CAI  CHN
 LKA  Gamapaha Mudiyanselage Harshana Thilakarathne  1 – 0  Costello Alexander  USA
 MYS  JUN YING TAN  1 – 0  Shah Darshan  KEN
 AZE  Ahmad Samir Ahmadzada  1 – 0  TIANLE DENG  CHN
 BEL  Huynh Laurent  1 – 0  Begad Elmorshdy  EGY
 VNM  Huynh Minh Thien Nguyen  1 – 0  Salman Fawzi  BHR
 IRN  Mahan Saberi  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 MNG  BAYASGALAN KHERLEN  1 – 0  Adam Gaisinsky  CAN
 FRA  Jawad Maache  ½ – ½  Luka Galac  HRV
 DEU  Jakob Leon Pajeken  0 – 1  GAN-ERDENE SUGAR  MNG
 MNG  IRMUUNTULGA BATJARGAL  1 – 0  Kai Yi Gong  MAC
 TUR  Ahmet Utku Uzumcu  1 – 0  Chirag Guha  WLS
 ESP  Lance Henderson de La Fuente  1 – 0  Hamad Essam  ARE
 GEO  Nikoloz Kacharava  1 – 0  Luiz Hirokazu Andraus Haruna  BRA
 RUS  Grigorii Ter-Saakian  1 – 0  Haleem Hussein Hasanen  IRQ
 AZE  Vugar Gulam Manafov  1 – 0  Elmir Elnur Ibadov  AZE
 SRB  Luka Budisavljevic  1 – 0  Fateh Imanov  AZE
 TUR  Kaan Kucuksari  1 – 0  Alexander Isaksson  SWE
 UZB  Jamol Shavdirov  ½ – ½  ITGELT KHUYAGTSOGT  MNG
 JOR  Malek Saif  1 – 0  Chen-Chieh Kao  TWN
 VNM  Duc Tri Ngo  1 – 0  Youngjin KIM  KOR
 CAN  Luke Pulfer  1 – 0  Inmo KOO  KOR
 IRN  Amir Mohammad Docheshmeh  ½ – ½  Arthur Kruckenhauser  AUT
 MYS  LIK ZANG LYE  1 – 0  Amir Li  KGZ
 IND  Kushagra Mohan  ½ – ½  Ethan Low  CAN
 LVA  Daniils Horobrijs  ½ – ½  JIAHAN LU  CHN
 Shoam Cohen  1 – 0  David Makarczyk  CAN
 DEU  Marco Dobrikov  1 – 0  Vladislav Maximov  RUS
 MYS  Faqih B Aminuddin Muhammad  ½ – ½  Uulu Syimyk Mirlan  KGZ
 IDN  Dhatuyo Budiarto  1 – 0  Mohamed AL HOR  QAT
 TUR  Alp Bugra Unlu  0 – 1  Azat Nurmamedov  TKM
 AZE  Farid Farman Mustafayev  1 – 0  Al Taher Omar Mohammad  ARE
 LTU  Augustas Gucaga  1 – 0  Niko Palttala  FIN
 ARE  Mohammad Mosallam  0 – 1  Paul Justin  USA
 ESP  Daniel Sanz Wawer  1 – 0  Kai Richardson  CAN
 KAZ  Kazybek Nogerbek  ½ – ½  Shawn Rodrigue Lemieux  CAN
 BGR  Nikolay Cholakov  0 – 1  Stefanus Schutte  ZAF
 LTU  Ernest Misiuk  ½ – ½  Leon Shamba  RUS
 ARE  Abdulla Alnyeyadi  0 – 1  Daniel Sheliya  RUS
 CHN  ZIJIN SU  0 – 1  Yehor Sokolov  UKR
 MAC  Chin Chon Li  0 – 1  Hampus Sorensen  ZMB
 DEU  Justus Felix Graf  0 – 1  Stearman Josiah  USA
 JPN  Haruki Izumi  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 POL  Pawel Kozlowski  1 – 0  Jakhongir Sunnatullaev  UZB
 VNM  Trong Minh Quang Hoang  ½ – ½  Benito Surya  CAN
 CZE  Ladislav Kopec  1 – 0  Alexander David Suvorov  DEU
 KGZ  Altay Akmatov  ½ – ½  Luca-Niklas Suvorov  DEU
 LKA  Jayasinghe Arachchige Kulisa Saranath Nanayakkara  1 – 0  Damir Tsishba  RUS
 SGP  Delroy Singh  0 – 1  TUVSHINBAT BATSUREN  MNG
 JOR  Abu Alhaijaa Thaer  1 – 0  walid shebani  SYR
 SVN  Val Kmetic  1 – 0  Fang-Chieh Wang  TWN
 ARE  Hareb Nasser Al Shamisi  0 – 1  ZIDENG WANG  CHN
 ROU  Zeno-Iulius Sarbu  0 – 1  Changrui Yu  ZAF
 KOR  Juwon NAM  1 – 0  Igor Yushko  UKR
 MEX  Felipe de Jesus Torres Rivas  0 – 1  Henry Zhang  CAN
 ARE  Shaeri Rashid  0 – 1  ZHUORAN ZHANG  CHN

 

Results U10 girls:

 BGR  Nurgyul Salimova  1 – 0  Dommalapati Aasa  USA
 KAZ  Bibissara Assaubayeva  1 – 0  Sonia Modi  ZAF
 IRN  Anahita Zahedifar  1 – 0  Lina Nassr  DZA
 EGY  Sara Adel  0 – 1  Samadashvili Martha  USA
 RUS  Elizaveta Solozhenkina  1 – 0  Nadia Esmeralda Schmidt  ZAF
 IND  Lakshmi Chidambaram  1 – 0  Krishi Nishil Shah  KEN
 RUS  Alexandra Afanasyeva  1 – 0  Carolina Vargas D  BOL
 BGR  Gergana Peycheva  1 – 0  Vittal Sanjana  USA
 IDN  Diajeng Theresa Singgih  1 – 0  Jeannie Zhang  CAN
 RUS  Taisiia Tereshechkina  ½ – ½  Sadagat Abbasova  AZE
 UZB  Dilbar Khamroeva  0 – 1  Yara Allam  EGY
 RUS  Yulia Vinokur  1 – 0  Aysha Nasser Alshamsi  ARE
 IND  Saina Salonika  1 – 0  Nur Faiqah Aminuddin  MYS
 POL  Magdalena Harazinska  1 – 0  ANUDARI ENKHTUVSHIN  MNG
 VNM  Vuong Mai Khanh Tran  1 – 0  Nanor Arnelian  LBN
 ISR  Anastasia Vuller  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 VNM  Ngoc Thuy Duong Bach  1 – 0  Noemi Bedic  HRV
 DZA  Nesrine Boubendir  0 – 1  Mariia Berdnyk  UKR
 BOL  Ana Paula Condori  1 – 0  Dana Berelowitsch  DEU
 USA  Yip Carissa  1 – 0  Ngoc Han Julia Bui  DEU
 VNM  Tran Gia Thu Pham  1 – 0  Wameesha Nawanjali Delgasdeniya Delgasdeniya  LKA
 KAZ  Samal Abduali  1 – 0  Mariela Ebeling  FIN
 GEO  Tamar Esadze  1 – 0  Fatma Al Menhali  ARE
 AZE  Aydan Huseynova  ½ – ½  Shabnam Feyzullayeva  AZE
 HUN  Judit Juhasz  ½ – ½  Garai Antara  USA
 AZE  Govhar Beydullayeva  1 – 0  Madara Golsta  LVA
 CHN  XUE BAI  ½ – ½  Ramona Golsta  LVA
 ITA  Marianna Raccanello  1 – 0  Neya Govindaraj  WLS
 AZE  Ismayil Malak  ½ – ½  Mane Hovhannisyan  ARM
 ESP  Maria Eizaguerri Floris  1 – 0  Anna Ivanova  RUS
 CZE  Kristyna Laurincova  0 – 1  Yuliya Khegay  UZB
 IRN  Zhina Paktinat Poshtieri  0 – 1  KHUSLEN TUYA  MNG
 USA  Zhao Chenyi  1 – 0
 RUS  Anna Podgornova  1 – 0  Leyla Kim  UZB
 ARM  Anahit Mkrtchyan  1 – 0  Ulyana Kolosan  UKR
 ROU  Maria Anghel  0 – 1  Assel Lesbekova  KAZ
 RUS  Mariia Kutianina  1 – 0  Kristiina Liiv  EST
 TUR  Defne Sade  1 – 0  LKHAGVADOLGOR SERCHINBAL  MNG
 AZE  Zeynab Ismayilzada  1 – 0  Aishwarya Lutchman Singh  WLS
 IND  Krystal Stella Fernandes  1 – 0  MANDUKHAI MYAGMARSUREN  MNG
 PHL  Mary Joy Tan  1 – 0  Mangalam Shreya  USA
 KGZ  Dariia Li  1 – 0  Monrine Mavhengere  ZWE
 LTU  Barbora Maciulaityte  1 – 0  Audrey Tracy Mboya  KEN
 IND  Mounika Akshaya Bommini  1 – 0  Amen Miladi  TUN
 BLR  Aryna Kuzich  0 – 1  Hai Phuong Anh Nguyen  VNM
 ROU  Miruna-Daria Lehaci  0 – 1  Nazerke Nurgali  KAZ
 FRA  Beline Yuan  1 – 0  Ekaterine Pipia  GEO
 MYS  JIA-TIEN CHUA  1 – 0  Hui (Cindy) Qiao  CAN
 ARE  Wafia Darwish Al Maamari  1 – 0  Nicole Shu-Yu Qin  NZL
 FRA  Berenice De Talance  ½ – ½  Mahima Raghavendra  ENG
 CZE  Kristyna Markova  1 – 0  Mohammad Ali Hassan Rayan  ARE
 ESP  Adhara Rodriguez Redondo  1 – 0  Sammy Rueda Peralta  ECU
 SVN  Kaja Faganel  1 – 0  Ana Sakotic  SRB
 GRC  EVGENIA TSIVELEKIDOU  1 – 0  Kamelya Qumsieh  PLE
 IND  Swera Ana Braganca  1 – 0  Wassan Saleh  KWT
 IND  Gupta Ananya Rishi  0 – 1  Ekaterina Shestakova  RUS
 ROU  Adela Sarbu  0 – 1  Shondra Alix  USA
 LKA  Menuri Sachintha Kodikara Karunappuli Kankanamge  0 – 1  Ekaterina Shubina  RUS
 ARE  Amal Fadel Alshamsi  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 KOR  Yubin KIM  0 – 1  Kylie Tan  CAN
 IND  Beverly Marie Mendonca  1 – 0  Allison Tsypin  CAN
 ARE  Faraj Hind  ½ – ½  Aksiniia Vaskovets  UKR
 POL  Lidia Czarnecka  ½ – ½  Xu Chang  USA
 LKA  Vinumi Vidara Jasenthuliyane  1 – 0  Pou Kuan Yang  MAC
 LKA  Sharoni Isuri Pehesara Vithanage  1 – 0  IDINA ZULKIPPLI YASMIN  MYS
 IND  Jiya Mangesh Shah  1 – 0  Arul Yuvika  KEN
 ZAF  Noa Saxon Gardiner  0 – 1  XIAO ZHANG  CHN

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2013