Chess

imperia

World Youth Chess 2013 boys and girls U16 round 1

World Youth chessGames U18 boys / Games U18 girls / Games U16 / Games U14 / Games U12 / Games U10 / Games U8

Round 1 results are in and as soon as we have the games in pgn format, they will be uploaded and analysed at the live arena pages

 

Results U16 boys:

 POL  Jan-Krzysztof Duda  1 – 0  Egor Filipets  BLR
 DEU  Matthias Bluebaum  1 – 0  Andro Wagdy  EGY
 DEU  Dennis Wagner  1 – 0  Matej Sosovicka  SVK
 RUS  Kirill Alekseenko  1 – 0  Dorian Micottis  FRA
 RUS  David Paravian  1 – 0  Nika Ghvamberia  GEO
 IND  Karthikeyan Murali  1 – 0  Andrew Horton  ENG
 IND  Girish Arun Koushik  1 – 0  Lazar Lekic  MNE
 RUS  Maksim Vavulin  1 – 0  Mihai-Cosmin Neagu  ROU
 TUR  Muhammed Batuhan Dastan  1 – 0  Christoph Grunau  DEU
 TUR  Vahap Sanal  1 – 0  ZHAOQI LIU  CHN
 UKR  Pavlo Vorontsov  1 – 0  Vincenzo Montilli  ITA
 TUR  Cemil Can Ali Marandi  1 – 0  Marko Sokac  HRV
 SVK  Christopher Repka  0 – 1  Roland Reinhold Bezuidenhout  ZAF
 ARM  Tigran K. Harutyunian  1 – 0  Aldiyar Kenes  KAZ
 USA  Bodek Michael  1 – 0  Ryan Lo  CAN
 KAZ  Ayan Akhmetov  1 – 0  Henrik Haavamae  EST
 DEU  Jonas Lampert  ½ – ½  Elbek Jumanov  UZB
 AUS  Rishi Sardana  ½ – ½  Kjell Håkon Lien  NOR
 KAZ  Zhanat Saiyn  1 – 0  Mahiro Abe  JPN
 IND  Sayantan Das  1 – 0  Nestor Cofre Archibold  MEX
 RUS  Ramil Faizrakhmanov  1 – 0  Mark Plotkin  CAN
 VNM  Tuan Minh Tran  1 – 0  Tarun Malhotra  ENG
 FRA  Bilel Bellahcene  1 – 0  Eero Valkama  FIN
 MNG  ENKHNAR ENKHBAATAR  1 – 0  Agastya Kalra  CAN
 ITA  Pier Luigi Basso  1 – 0  Nikita Lopatik  BLR
 GRC  IOANNIS STATHOPOULOS  1 – 0  Kumar Dixit  ENG
 GRC  STAMATIS KOURKOULOS ARDITIS  1 – 0  Simeon C. Darling  ZAF
 ARM  Manuel Petrosyan  0 – 1  Marat Mezhlumyan  ARM
 MYS  NGIENG CHEW SHENG SAMUEL  1 – 0
 AUS  Ari Dale  0 – 1  Rumen Nikolov  BGR
 FRA  Guillaume Lamard  1 – 0  Jakhongir Shavdirov  UZB
 LTU  Titas Stremavicius  1 – 0  Jeremy Hui  CAN
 BRA  Vitor Roberto Castro Carneiro  ½ – ½  Ibrahim Sultan  ARE
 USA  Brown Michael  1 – 0  Anton Ostapchik  BLR
 HUN  Armin Juhasz  1 – 0  Abdelouhab Ouaret  DZA
 MNG  BILGUUN SUMIYA  1 – 0  Hermes Valenzuela Martinez  MEX
 NOR  Johan Salomon  1 – 0  Jurij Motovilnik  BLR
 IRN  Ahmad Asgarizadeh  1 – 0  Aleksandrs Shumskis  LVA
 ISR  Omer Reshef  0 – 1  Andrey Minald  BLR
 AZE  Murad Nuri  0 – 1  Xiang Wei William Li  NZL
 AUT  Martin Christian Huber  1 – 0  Jaka Cop  SVN
 IND  Gireman Jagadeesan  1 – 0  Lukas Volna  SVK
 ROU  Radu-Cristian Toma  1 – 0  Ching-Wei Yang  TWN
 IRN  Seyed Khalil Mousavi  1 – 0  Jacob Berman  ZAF
 USA  Liu Andrew  1 – 0  Hosam Rimawy  JOR
 IRN  Masoud Mosadeghpour  ½ – ½  Mire Deniz Dogan  TUR
 USA  Hua David  1 – 0  Abbas Hussein kzar  IRQ
 POL  Lukasz Jarmula  1 – 0  Marshool Hamdan  ARE
 USA  Wu Christopher  1 – 0  Chathulanka Manada Malalgodapitiya Gamage  LKA
 GRC  SPYRIDON NAOUM  1 – 0  Ivan Lopez Popov  LUX
 IRN  Mersad Khodashenas  1 – 0  Philippe Rodgers  WLS
 USA  Bora Safal  1 – 0  Chathupa Induwara Karunaratna Pattini Wasam  LKA
 USA  Bryan Hu  ½ – ½  Florent Gillot  BEL
 AZE  Elkhan Khayyat Bayramov  1 – 0  Sehyun KWON  KOR
 GEO  Giorgi Sibashvili  1 – 0  Eric Casanovas Cantarero  AND
 USA  Chandran Kapil  1 – 0  Ian CHOI  KOR
 DNK  Martin Percivaldi  1 – 0  Fahad Al-Zaruoni  ARE
 SVN  Boris Markoja  ½ – ½  Karim Hamawi  LBN
 CHN  YIYE WANG  1 – 0  Alasgar Habil Alasgarov  AZE
 CHE  Aurélien Pomini  1 – 0  Majdlawy Emad  JOR
 RUS  Kirill Popov  ½ – ½  Cristian Barros Rivadeneira  ECU
 BGR  Dimitar Daskalov  1 – 0  Abdullah Mustafa Safaa AL-atIa  IRQ
 SWE  Tom Rydström  1 – 0  Adam Raaif Nasheed  MDV
 CZE  Jan Petr  1 – 0  Ahmad Safy  AFG
 USA  Pamatmat Jarod  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 CZE  Jan Machan  0 – 1  Adam Dorrance  CAN
 ENG  William Foo  1 – 0  Fareed Ahmed  ARE
 POL  Ryszard Eggink  1 – 0  ZOREZ SHABKHEZ  PAK
 TKM  Rustem Nazarov  1 – 0  Hrag Kelebozian  LBN
 ROU  Robert-Paul Nastase  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 CHL  Javier Cortes Orihuela  1 – 0  Marcel Koetters  BEL
 IND  Rohan Ahuja  1 – 0  Victor Muchemwa  ZWE
 GEO  Nikoloz Kumsiashvili  1 – 0  Sai Rajeev Karnam  KEN
 SRB  Nenad I Todorovic  1 – 0  ZHIBO SUN  CHN
 GEO  Noe Tutisani  0 – 1  Tagir Taalaybekov  KGZ
 IDN  Azarya Jodi Setyaki  1 – 0  TULGAA OYUNKHUU  MNG
 ARM  Hrant Aleksanyan  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA

 

Results U16 girls:

 IRN  Sarasadat Khademalsharieh  1 – 0  Poteat Lilia  USA
 RUS  Anna Styazhkina  1 – 0  Yesim Patel  TUR
 ESP  Irene Nicolas Zapata  1 – 0  Mohadeseh Alijanzadeh  IRN
 UKR  Iulija Osmak  1 – 0  Rahneda Fiadosenka  BLR
 IND  Monnisha Gajendra Babu Kannaiyan  1 – 0  Laura Hiebler  AUT
 CHN  TIANLU GU  1 – 0  Yeganeh karimi  IRN
 IDN  Fransisca Fortunata Handoyo  ½ – ½  Khatin Baghirova  AZE
 RUS  Anastasya Paramzina  1 – 0  Smaraki Mohanty  IND
 IND  Mahalakshmi Mugunda Kumar  1 – 0  Julia Alboredo  BRA
 RUS  Polina Rodionova  1 – 0  Simona Suchomelova  CZE
 IRN  Dorsa Derakhshani  1 – 0  Marija Golubeva  LVA
 POL  Mariola Wozniak  1 – 0  Elena Bulmaga  ROU
 AUT  Anna-Lena Schnegg  ½ – ½  Anahita Gholami Ourimi  IRN
 FRA  Cecile Haussernot  1 – 0  SOFIA MARKAKI  GRC
 SRB  Adela Velikic  1 – 0  Denise Trippold  AUT
 POL  Ewa Harazinska  1 – 0  Louise Head  ENG
 BGR  Simoneta Ivanova  0 – 1  Magrura Imanly  AZE
 FRA  Isabelle Malassagne  1 – 0  Munoz Claudia  USA
 MNE  Tijana Blagojevic  1 – 0  Maud Rødsmoen  NOR
 LTU  Giedre Vanagaite  ½ – ½  Gulkhayo Narzikulova  UZB
 EGY  Shrook Wafa  1 – 0  Sune Du Toit  ZAF
 RUS  Zalina Lingur  ½ – ½  Pegah Ghaemmaghami  IRN
 DEU  Josefine Heinemann  1 – 0  Rebecca Giblon  CAN
 RUS  Aiyyna Egorova  0 – 1  Mootribai Ilhom  TJK
 PER  Paula Paredes Bustamante  1 – 0  Manisha Suchini Gunaratne  LKA
 ITA  Alessia Santeramo  1 – 0  Shao Stephanie  USA
 RUS  Fatima Shakhmurzova  1 – 0  Mirakla Mithran  AUS
 DEU  Alina Zahn  1 – 0  I D S Kahanda  LKA
 IND  Srija Seshadri  1 – 0  Jessica Wen  ENG
 CHN  XING HONG  1 – 0  Jana Liscinska  SVK
 KAZ  Diana Assaubayeva  1 – 0  Danyca Shade Breedt  ZAF
 USA  Virkud Apurva  1 – 0  Fatima Ahmadova  AZE
 CZE  Martina Fuskova  1 – 0  Khalil Bashaer  ARE
 SVN  Veronika Franca  1 – 0  Michelle Melane Fisher  ZAF
 BLR  Katsiaryna Beinenson  1 – 0  Caroline Beer Jacobsen  NOR
 GRC  DESPOINA SEREFIDOU  0 – 1  Rosario Trin Mendez Tovar  MEX
 USA  Xiang Ellen  1 – 0  Amira Messaoui  DZA
 CZE  Lenka Rojikova  1 – 0  Minueth Si Solis Carbajal  MEX
 MNG  SAIKHANZAYA GANBAATAR  1 – 0  Gabriela Ebeling  FIN
 UZB  Shakhnoza Tursunova  ½ – ½  Shania Mae Mendoza  PHL
 NOR  Monika Lund Machlik  1 – 0  Elina Samudin  KGZ
 TUR  Nezihe Ezgi Menzi  1 – 0  Nesrine Ait Abbas  DZA
 USA  Hua Margaret  1 – 0  K Kavya Srishti  IND
 ARM  Ani Harutyunyan  1 – 0  Yasasmi Umarusiru Gamage  LKA
 RUS  Elizaveta Chetina  1 – 0  Sarhan Mira  ARE
 USA  Dong Alice  1 – 0  Cydel Terubea  FJI
 IDN  Aay Aisyah Anisa  1 – 0  Saloni Kirti Karania  KEN
 RUS  Mariia Drogovoz  1 – 0  Josselyn Bermudez Veliz  ECU
 IND  Sunya Sakta Satapathy  1 – 0  Sanjana Satish Deshpande  KEN
 ARG  Micaela Gomez Camacho  1 – 0  JIAYING LI  CHN
 BLR  Anhelina Uzlavataya  1 – 0  McCreary Taylor  USA
 EGY  Shahenda Wafa  1 – 0  Cynthia Nyashanu  ZWE
 HRV  Neomi Grgic  1 – 0  Joy Shu Yan Qin  NZL
 SVN  Teja Vidic  1 – 0  Saad Mohsin Riham  IRQ
 FRA  Valentine Baldi  1 – 0  Linda Shaba  ZWE

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014