Chess

imperia

WYCC 2013 boys and girls U8 round 1

World Youth chessGames U18 boys / Games U18 girls / Games U16 / Games U14 / Games U12 / Games U10 / Games U8

Round 1 results are in and as soon as we have the games in pgn format, they will be uploaded and analysed at the live arena pages

Results U8 boys:

 LVA  Artjoms Vissarionovs  ½ – ½  Leon Luke Mendonca  IND
 UKR  Dmytro Bondar  1 – 0  YUHENG GAO  CHN
 UZB  Javokhir Sindarov  1 – 0  Miguel Angel Garceran Wang  HKG
 USA  Chor Kevin  1 – 0  Mohammed Ali Haji  QAT
 IND  Praggnanandhaa Ramesh Babu  1 – 0  Hakar Dalzar Hma Salah  IRQ
 TUR  Isik Can  1 – 0  Hamed Almarzooqi  ARE
 USA  Daggupati Balaji  1 – 0  Hawthorn Henry  USA
 SVK  Jakub Sosovicka  0 – 1  He Anthony  USA
 CZE  Petr Gnojek  1 – 0  Eunhong HUH  KOR
 POL  Oskar Oglaza  1 – 0  Hung Daniel  USA
 SRB  Stefan Tadic  1 – 0  Jaloliddin Ilkhomi  TJK
 DEU  Richard Bethke  0 – 1  Matas Indriunas  LTU
 MNG  AMARTUVSHIN GANZORIG  1 – 0  Weng Tou Ip  MAC
 USA  McCarty-Snead Callaghan  0 – 1  Nameer Issani  CAN
 USA  Bayaraa Chinguun  1 – 0  Rowan James  CAN
 MNG  TUGSTUMUR YESUNTUMUR  1 – 0  Justice Drew  USA
 PHL  Alekhine Nouri  0 – 1  Orynbassar Kaiyrzhan  KAZ
 USA  Vaidya Atreya  ½ – ½  Yelimzhan Kali  KAZ
 IRN  Seyed Eilia Beykaie  0 – 1  Aleksandr Kataev  RUS
 RUS  Faddey Mochalin  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 IRN  Seyed Kian pourmousavi  1 – 0  Amer Khalifa  ARE
 ROU  Andrei Bulgariu  1 – 0  Khaled Khalifah  ARE
 USA  Susarla Rishith  1 – 0  Joon KIM  KOR
 KWT  Abdulaziz Al Faras  0 – 1  Dmitry Kirillov  RUS
 DZA  Wassel Bousmaha  1 – 0  Lisara Kodithuwakku Kodithuwakku Arachchilage  LKA
 USA  Maiti Milind  ½ – ½  Emin Kuliev  TKM
 JOR  Amr Majdalawi  1 – 0  Rayane Lalam  DZA
 IND  Siddhanth Lohia  0 – 1  Quang An Le  VNM
 HUN  Endre Csiki  ½ – ½  Giorgi Lominadze  GEO
 CZE  Thai Dai Vinh Nguyen  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 HUN  Kolos Lauber  0 – 1  Elgun Mamedov  AZE
 IND  Ruhaan Mahindru  1 – 0  Tillmann Jacob Marschall  DEU
 IND  Manthan Kashyap Datta  1 – 0  Mihail Metelev  MDA
 POL  Arkadiusz Babiarz  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 ITA  Jacopo Calogiuri  ½ – ½  MUKHRIEZ SHAH MAHMOOD SHAH  MYS
 FRA  Baptiste Roux  0 – 1  Robert Muradyan  ARM
 POL  Tymon Czernek  1 – 0  Akromkhon Muratkhonov  UZB
 IND  Manish Anto Cristiano Francis Xavier  1 – 0  Aahil Noorali  CAN
 IND  Mahitosh Dey  1 – 0  Jorge Nunez Villavicencio  ECU
 USA  Zhu Harvey  1 – 0
 IND  Gnana Sabesan Ganesh  1 – 0  Jeewon OHN  KOR
 MCO  alexandre lamblin  0 – 1  Konstantin Okin  RUS
 IND  Vilok Veeresh Gadwal  1 – 0  Michal Jacobus Oosthuizen  ZAF
 ZAF  Yashil Modi  0 – 1  ORGILBOLD LUVSANDORJ  MNG
 CAN  Kevin Low  1 – 0  Eldiiar Orozbaev  KGZ
 KWT  Omar Al Amiri  0 – 1  Octavian-Nicu Panturu  ROU
 KWT  Saad Al Amiri  0 – 1  Pau Ethan  USA
 ARE  Abdullah Al Husani  0 – 1  Momchil Petkov  BGR
 ARE  Zayed Al Husani  0 – 1  POLA AZAD SABER  IRQ
 ARE  Ali Alali  0 – 1  Polavaram Rithik  USA
 KAZ  Dias Alimbetov  0 – 1  Nazar Poznyak  UKR
 AZE  Sanan Emil Aliyev  1 – 0  Luis Danny Inti Quintana Baldeon  PER
 ARE  Salem Fadel Alshamsi  ½ – ½  Raats Joppe  BEL
 IRQ  AMEER ABDULAMEER  ½ – ½  Kirill Rygalov  RUS
 MYS  AMIR FAIZ AMIRUL  0 – 1  Matin Abdulla Salamov  AZE
 RUS  Vladimir Anchikov  1 – 0  Banni Saleh  KWT
 LKA  Indira Khenu Bandara Sandirigama  0 – 1  Samia Zannat Sheikh  ITA
 AZE  Eldaniz Khayal Arifzade  0 – 1  Atai Shatenov  KGZ
 AZE  Umid Fuad Aslanov  1 – 0  Artsiom Siniauski  BLR
 IND  Avathanshu Bhat  1 – 0  Anish Sukumar Sudalaimuthu  KEN
 KGZ  Sanzhar Azamatov  0 – 1  Aydin Elshan Suleymanli  AZE
 AZE  Khazar Araz Babazada  1 – 0  Tamim AL HOR  QAT
 ENG  Aaravamudhan Balaji  ½ – ½  Tang Andrew  USA
 ZAF  Joshua Bezuidenhout  ½ – ½  TEMUUJIN KHERLEN  MNG
 RUS  Artemii Borisov  1 – 0  Sandzhar Toksombaev  KGZ
 GUM  Zane Joseph Brock  0 – 1  Maj Toplisek  SVN
 USA  Budaraju Advait  0 – 1  Maksim Tsaruk  BLR
 PHL  Michael Jr. Concio  1 – 0  Pham Thien Phuc Vo  VNM
 LKA  Isara Banidu Dahanayake  0 – 1  HAO WANG  CHN
 KGZ  Aziz Degenbaev  0 – 1  Wei Eddie  USA
 ROU  Luca-Serban Dumitru  0 – 1  ZI YUE WONG  MYS
 ZAF  Joshua Damian Dykema  0 – 1  Wu Logan  USA
 LBN  Muhammad El Jawich  0 – 1  Nicholas Wu  CAN
 FJI  Meshan Fareed  1 – 0  Stepan Zaiarski  MDA
 PER  Diego Saul Rodrigo Flores Quillas  1 – 0  Ole Zeuner  DEU
 CHN  QIANYI ZHANG  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 MEX  Sion Radam Galaviz Medina  1 – 0  Toby Zhang  NZL

 

Results U8 girls:

 AZE  Ayan Allahverdiyeva  1 – 0  AIKATERINI KARTSIDIMA  GRC
 JPN  Meilin Hoshino  0 – 1  Alla Kastanieda  RUS
 IND  Divya Jitendra Deshmukh  1 – 0  Anastasiia Kidlo  RUS
 RUS  Victoria Gnilorybova  1 – 0  Karina Kulagina  RUS
 IND  Bhagyashree Pravin Patil  1 – 0  Leen Razouk  SYR
 IND  Gunjal Gajanan Chopdekar  1 – 0  Karoliina Liiv  EST
 IND  Rakshitta Ravi  1 – 0  Sophia Lituma Llugsa  ECU
 KGZ  Azaliia Mirlankyzy  1 – 0  Danial Louw  ZAF
 LKA  Mdstiyage Donna  1 – 0  Alina Lukac  SVN
 HUN  Eszter Sulyok  1 – 0  Marija Lukjanova  LVA
 IND  Aditi Mohanty  1 – 0  Artemis Mahjoob zardast  IRN
 CZE  Anna Lhotska  1 – 0  Damira Majanova  KAZ
 GRC  EVANGELIA KARAVITAKI  1 – 0  MARALGUA GANGANBARS  MNG
 POL  Laura Czernikowska  1 – 0  Karina Martinez Zambrano  ECU
 GRC  MARIA MYRTO KANTERAKI  0 – 1  Tamila Mashchenko  UKR
 LKA  Kiruththikah Karthikeyan  0 – 1  Meiyappan Annapoorni  USA
 USA  Ni Maggie  1 – 0  Hanan Khalil  ARE
 VNM  Quynh Anh Vuong  1 – 0  Taisia Mezentseva  BLR
 DZA  Imene Benelfekir  0 – 1  Elena Elizabet Mikhailina  RUS
 USA  Eswaran Aksithi  0 – 1  Galina Mironenko  RUS
 CAN  Mysha Gilani  ½ – ½  Nazanin Mohammad Nejad silakhori  IRN
 USA  Matus Nastassja  ½ – ½  Refiloe Hazel Mudodo  ZWE
 CAN  Harmony (Runhe) Zhu  1 – 0  MUNGUNZUL BAT-ERDENE  MNG
 ARE  Ahlam Rashed  1 – 0  Yuliana Mustafina  RUS
 QAT  Maryam Al-Hajri  0 – 1  Viktoria Nadzamova  SVK
 YEM  Amal Al-Hamdi  0 – 1  Nguyen Anh  USA
 ARE  Sarhan Alia  0 – 1  Ngan Ha Nguyen  VNM
 ARE  Zainab Darwish Almaamari  0 – 1  Jihyun NO  KOR
 MNG  ALTANTUYA BOLDBAATAR  0 – 1  Lobar Rahmatjonova  UZB
 EGY  Marina Ashraf Nessim  0 – 1  Sagar Siya Rajendra  IND
 GEO  Salome Beitrishvili  0 – 1  Jerlyn Mae San Diego  PHL
 KGZ  Polina Beletskaia  1 – 0  Vedhika Seshadri  KEN
 FRA  Sofia Bellahcene  1 – 0  Shamsa Al taleae  ARE
 TUN  Mayssa Ben Fredj  1 – 0  Shooq Ahmed Al Wahedi  ARE
 UKR  Anastasiia Bohomolova  0 – 1  Klean Shuqja  ALB
 RUS  Karolina Budkina  0 – 1  JIA RU SIM  MYS
 CHN  BOHENG CAI  1 – 0  Venetia Sivarajasingam  WLS
 LBN  Somoff Christina  1 – 0  Mininke Smith  ZAF
 ENG  Srinindhi Dwarakanathan  ½ – ½  Mariia Sovina  RUS
 TKM  Bagul Ezizova  1 – 0  Marija Stankovic  SRB
 ARE  Mariam Faraj  0 – 1  Eva Stepanyan  RUS
 ARE  Saif All Ali Fatima  0 – 1  Subramaniyan Keertana  USA
 ARE  Fatma Badr  0 – 1  Alisa Surovtseva  RUS
 CZE  Lucie Fizerova  0 – 1  Mehin Taba-Tabai Mehin  AZE
 HKG  Mei Jing Garceran Wang  0 – 1  Nadya Toncheva  BGR
 KEN  Angela Wanjiru Gitonga  0 – 1  TSETSENBILEG MUNKHBAYAR  MNG
 KEN  Jia Rajesh Hiranandani  0 – 1  Ceren Ulker  TUR
 UKR  Yelyzaveta Hrebenshchykova  1 – 0  Natasha Isabel van Niekerk  ZAF
 USA  Hsu Skylar  1 – 0  Vanderstappen Louise  BEL
 QAT  Fatima Hussain  0 – 1  Raisa-Georgiana Vulpe  ROU
 ESP  Emma Edouard Iatchkova  0 – 1  QIAN WAN  CHN
 RUS  Bella Kagan  0 – 1  Yi-Hsien Wu  TWN
 KAZ  Amina Kairbekova  1 – 0  ZIYING YANG  CHN
 KAZ  Meruert Kamalidenova  1 – 0  Precious Day Yecla  PHL
 KOR  Hanseul KANG  0 – 1  Samia Zannat Sheikh  ITA
 AZE  Zhala Samir q. Karimli  0 – 1  Kseniya Zeliantsova  BLR
 RUS  Margarita Zvereva  1 – 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2013