2014

2014 European School Chess Champions

The European School Chess Championships 2014 were held from 13th to 27th June, 2014 in the beautiful city of Kavala, situated on the Bay of Kavala in the northern Greece.

The event was open to school chess champions in categories OPEN U7, U9, U11, U13, U15, U17/ GIRLS U7, U9, U11, U13, U15, U17. The format of every Section was a 9 round Swiss, except Girls U17 Group, where 11 players competed in a round-robin tournament.

The champions in the Open Section are: Ovchinnikov Vsevolod RUS (Boys U17), Sevgi Volkan TUR (Boys U15), Ozen Deniz TUR (Boys U13), Muradli Mahammad AZE (Boys U11), CM Can Isik TUR (Boys U9), Makkar Rajat FRA (Boys U7)

The best among Girls are: Pavlova Nataliy RUS (Girls U17), WFM Avramidou Anastasia GRE (Girls U15), WFM Obolentseva Alexandra RUS (Girls U13), Peycheva Gergana BUL (Girls U11), Mironenko Galina RUS (Girls U9), Salimova Aysel AZE (Girls U7).

Replay the games with analysisMore information here

Enjoy the picturesque report below!

1

 

0

 

3

2

4

5

DSC_0477-515x400

DSC_01831-515x400

DSC_0481

DSC_02116-515x400

DSC_02145-515x400

DSC_02304-515x400

DSC_02365-515x400

DSC_02494-515x400

DSC_02414-515x400

 

6 7 8 9

DSC_02523-515x400

 

6

DSC_02721-515x400

 

8

 

7

DSC_02681-515x400

DSC_02591-515x400

Boys U17 final standings:

1 Ovchinnikov Vsevolod RUS 2135 8
2 Yaran Siar TUR 2058 5,5
3 Bulgurlu Okan TUR 1876 5
4 Cingoz Ozan TUR 1940 5
5 Uysal Utkan Alp TUR 1722 4,5
6 Calderon Paul ENG 1753 3,5
7 Pyrerko Andrey RUS 1801 3
8 Aristov Pavel RUS 1686 1,5
9 Hrisafis Konstantinos GRE 1345 0

Boys U15 final standings:

1 Sevgi Volkan TUR 2043 7,5
2 Gasimov Parviz AZE 1928 7
3 Bunyatov Rustam AZE 2003 6,5
4 Ozer Omer Faruk TUR 1932 6,5
5 Karaoglan Kivanc TUR 1872 6
6 Zisiadis Dimitrios GRE 1882 6
7 Nizamov Bulat RUS 2011 5,5
8 Tifferet Shaked ISR 1991 5,5
9 Shavshin Ruslan RUS 2094 5
10 Apostolakakis Konstantinos GRE 1857 5
11 Tsirlis Panteleimon GRE 1266 5
12 Markocic Tine SLO 1926 5
13 Zhou Yang-Jian ENG 1755 5
14 Nasibullin Iskander RUS 1767 5
15 CM Temizkan Denizcan TUR 2005 4,5
16 Merom Guni ISR 1812 4,5
17 Demirelli Ilyas Doguhan TUR 1741 4,5
18 Abend Ilay ISR 1821 4,5
19 Talibkhanli Talibkhan AZE 0 4
20 Dalton Joseph ENG 1617 4
21 Krapivin Bogdan RUS 0 4
22 Jina Taran ENG 1741 4
23 Nikolaidis Athanasios GRE 1481 4
24 Gallagher Daniel Gh ENG 1856 4
25 Levitan Tal ISR 1855 3,5
26 Malkov Gleb RUS 1588 3,5
27 Samaridis Konstantinos GRE 1473 3
28 Smirnov Konstantin RUS 0 3
29 Bozanis Dimitrios GRE 1609 2,5
30 Zachariadis Ionas CYP 0 2,5
31 Khudovekov Maxim RUS 1594 2,5
32 Rasulzade Anar AZE 0 1
33 Radionov Timur RUS 1675 0

Boys U13 final standings:

1 Ozen Deniz TUR 1952 7
2 Konaplev Anton RUS 2077 7
3 Asadli Vugar AZE 1950 6,5
4 Mustafin Andrey AZE 1897 6,5
5 Zlatin Alexander ISR 1933 6,5
6 Moiseev Danila RUS 1853 6
7 Chetrari Nikita MDA 1907 6
8 Dedebas Emre Emin TUR 1854 5,5
9 Levenshtein Mark RUS 2077 5,5
10 Garayev Kanan AZE 1842 5,5
11 CM Murtuzov Rauf AZE 2080 5,5
12 Bronstein Or ISR 1922 5,5
13 Zhuravlev Stepan RUS 1802 5,5
14 Michaelides Konstantinos CYP 1741 5,5
15 Parkhov Yair ISR 1935 5
16 Radovanovic Mihajlo SRB 2035 5
17 Acar Utku Cengiz TUR 1815 5
18 Aladag Yigit Dogan TUR 1376 5
19 Sipetin Vladislav RUS 2048 5
20 Kalemler Kaan TUR 1701 5
21 Zavialov Nikita A. RUS 1774 5
22 Fainman Tomer ISR 0 4,5
23 Stamatis Ioannis GRE 1261 4,5
24 Klingher Dominic ENG 1788 4,5
25 Georgiadis Nikolaos Xant GRE 1454 4,5
26 Ertas Deniz TUR 1480 4
27 Stamatis Vasilios GRE 1444 4
28 Golding James ENG 1665 4
29 Forster Matthew ENG 0 4
30 Miszkielo Bartosz POL 1678 4
31 Saravanan Karthik ENG 0 4
32 Voldemars Rafails LAT 0 4
33 Kafetzis Iasonas GRE 1251 4
34 Koutsidis Konstantinos GRE 1302 4
35 Melnik Fedor RUS 0 3,5
36 Zagirnyak Evgeniy RUS 0 3,5
37 Aslanov Javidan AZE 0 3
38 Kiriakidis Sokratis GRE 1114 3
39 Vlastaris Nikolaos GRE 1205 3
40 Skovorodnikov Petr RUS 0 2,5
41 Theodoridis Spiridon GRE 1283 2,5
42 Mieczkowski Maciej POL 0 2
43 Garifullin Rodion RUS 0 2
44 Radionov Deni RUS 1602 0
45 Marsidis Stefanos GRE 0 0
46 Nikolaev Maksim RUS 0 0

Boys U11 final standings:

1 Muradli Mahammad AZE 1759 7
2 CM Aydincelebi Kagan TUR 1787 7
3 Geshko Aleksey RUS 1911 7
4 Ahmadzada Ahmad AZE 1784 6,5
5 Shubin Kirill RUS 1898 6,5
6 Gulbeyaz Emir TUR 1577 6,5
7 CM Ozenir Ekin Baris TUR 1731 6
8 Kucuksari Kaan TUR 1640 6
9 Kereth Oren ISR 0 6
10 Golding Alex ENG 1761 6
11 Mammadov Sadig AZE 1811 5,5
12 David Bogdan-Emanuel ROU 1784 5,5
13 CM Uzumcu Ahmet Utku TUR 1750 5,5
14 Nesterov Arseniy RUS 1878 5,5
15 Kara Yanki TUR 1606 5,5
16 Ahluwalia Amardip ENG 1643 5,5
17 Krikoglou Iordanis GRE 1359 5,5
18 Stolyarsky Yegor ISR 0 5
19 Abelakiotis Stavros GRE 1605 5
20 Tarlabasi Emirhan TUR 1853 5
21 Atara Omeet J ENG 1683 5
22 Ilkimen Mehmet Emre TUR 1531 5
23 Barinov Aleksander RUS 1507 5
24 Munshi Aditya ENG 0 5
25 Yesudian Riyaan ENG 0 5
26 Sizov Vladislav RUS 1563 5
27 Popov Alexander RUS 1703 5
28 Brilej Jaka SLO 1575 4,5
29 Plaksin Igor RUS 0 4,5
30 Nalbant Tuna Onat TUR 1466 4,5
31 Dudin Gleb RUS 0 4,5
32 Tsymbal Evgeny RUS 0 4,5
33 Minagias Dimitrios GRE 1160 4,5
34 Stamidis Triantafillos GRE 0 4,5
35 Oumoutidis Christos GRE 1306 4
36 Sarbu Zeno-Iulius ROU 1396 4
37 Blitsas Orestis GRE 0 4
38 Lewis Tim ENG 0 4
39 Zhuravlev Ignat RUS 1477 4
40 Ardyshev Ivan RUS 0 4
41 Alakbarzada Ayhan AZE 0 4
42 Tzovanis Anastasios GRE 0 4
43 Denisenko Aleksandr RUS 0 3,5
44 Pomykalov Saveliy RUS 0 3,5
45 Arapis Theodoros GRE 1095 3,5
46 Sadkov Andrey RUS 0 3,5
47 Dimoulios Ioannis GRE 1317 3
48 Tsiknakis Filippos-Mihail GRE 0 3
49 Obolenskiy Deniel RUS 0 3
50 Bakaloglou Panagiotis GRE 0 3
51 Nedorezov Vladislav RUS 0 3
52 Limnaios Michail GRE 0 2,5
53 Nikitin Danil RUS 0 2,5
54 Voutsas Hristos GRE 0 2,5
55 Shevchenko Dmitry RUS 0 2,5
56 Vampoulas Georgios GRE 0 2
57 Berperidis Sokratis GRE 0 2
58 Tsirabidis Konstantinos GRE 0 1,5
59 Nikolaev Daniil RUS 1766 0
60 Kiriakidis Anastasios GRE 0 0
61 Kogias Vasileios Marios GRE 0 0
62 Smirnov Mikhail. RUS 0 0
63 Tounousidis Panagiotis GRE 0 0

Boys U9 final standings:

1 CM Can Isik TUR 1776 8,5
2 Zhang Harvey Y ENG 1648 7,5
3 CM Suleymanli Aydin AZE 1735 7
4 Kirillov Dmitry RUS 1518 6,5
5 Dolgun Can TUR 1509 6,5
6 Kataev Aleksandr RUS 1626 6,5
7 Anchikov Vladimir RUS 0 6,5
8 Larichev Prokhor RUS 1338 6
9 Kolev Lachezar BUL 0 6
10 Aslanov Samad AZE 0 6
11 Dincer Ozgur Deniz TUR 1471 6
12 Vdovin Georgy RUS 0 6
13 Titov Alexander RUS 0 6
14 Gazibey Alp TUR 1269 6
15 Kharitonov Egor RUS 0 5,5
16 Ratnesan Ranesh ENG 1638 5,5
17 Csiki Endre HUN 1525 5,5
18 Melkumiants Alexandr UKR 0 5,5
19 Sakovich Luka RUS 0 5,5
20 Severin Mikhail RUS 0 5,5
21 Salamov Matin AZE 0 5
22 Kocer Ahmet Doruk TUR 0 5
23 Yildirim Ibrahim Halil TUR 1361 5
24 Zaiarski Stepan MDA 1522 5
25 Rozen Eytan ISR 0 5
26 Nikolaev Alexandr RUS 0 5
27 Druchenko Mikhail RUS 1556 5
28 Kalamoukos Grigorios GRE 0 5
29 Bayburin Vladislav RUS 0 5
30 Rondu Can TUR 0 5
31 Van der Lubbe Luca ENG 0 5
32 Vuller David ISR 0 5
33 Mukhamedzarifov Ilya RUS 0 5
34 Iliopoulos Dimitris GRE 0 4,5
35 Ivanov Stepan RUS 0 4,5
36 Balkarov Georgy RUS 0 4,5
37 Gavriilidis Orestis GRE 1228 4
38 Koutrakis Theodoros GRE 0 4
39 Golding William ENG 1360 4
40 Borisov Artemii RUS 0 4
41 Gundogdu Mustafa Yalin TUR 0 4
42 Bratov Ademir RUS 0 4
43 Mkrtchyan Mikhail RUS 1419 4
44 Kibenko Eduard RUS 0 4
45 Belov Victor RUS 0 4
46 Gorlakov Alexander RUS 0 4
47 Vagianos Christos GRE 0 4
48 Plaksin Anton RUS 0 4
49 Ivanov Kirill RUS 0 4
50 Plasatis Georgios GRE 0 4
51 Tsesler Yakau BLR 0 3,5
52 Ntoumpouridis Iason GRE 0 3,5
53 Rasulzade Ughur AZE 0 3,5
54 Lleshi Mario GRE 0 3,5
55 Spahiu Delin ALB 0 3,5
56 Sofinsky Mark RUS 0 3,5
57 Shelukhin Ivan RUS 0 3
58 Tsomarelis Kiriakos GRE 0 3
59 Manios Stefanos GRE 0 3
60 Pilalis Ernestos GRE 0 3
61 Voutsas Evangelos GRE 0 3
62 Paraskevidis Aristidis GRE 0 3
63 Manios Nikolaos GRE 0 2,5
64 Denisenko Andrei RUS 0 2,5
65 Dormidonov Arseniy RUS 0 2
66 Krasotoulomos Eleftherios GRE 0 1,5
67 Mihailidis Apostolos GRE 0 1
68 Valaouras Konstantinos GRE 0 1
69 Ivanov Andrey RUS 0 0
70 Nedorezov Ilia RUS 0 0
71 Smirnov Konstantin RUS 0 0
72 Soutis Stylianos GRE 0 0

Boys U7 final standings:

1 Makkar Rajat FRA 1350 7
2 Jabbarli Ayhan AZE 0 7
3 Kochetov Vyacheslav RUS 0 6,5
4 Kochetov Vladislav RUS 0 6
5 Zuqanov Ali AZE 0 6
6 Georgiev Konstantin BUL 0 6
7 Filip Andrei ROU 0 6
8 Zhosan Iannis RUS 0 6
9 Dias Savin ENG 0 6
10 Ivanov Svetlen BUL 0 5,5
11 Niadbalski Mikhail BLR 0 5,5
12 Koyuncu Hakan TUR 0 5
13 Fadeev Aleksei RUS 0 5
14 Allahverdiyev Zahid AZE 0 5
15 Dimanoudis Petros GRE 0 5
16 Ulian Andrei-Octavian ROU 0 5
17 Nicolae Dan-Stefan ROU 0 4,5
18 Smolkov Petr RUS 0 4,5
19 Mustafazade Fikrat AZE 0 4
20 Tutuncu Ali TUR 0 4
21 Levitan Yaron ISR 0 4
22 Tarhan Adar TUR 0 4
23 Karahalios Georgios GRE 0 4
24 Colak Demir TUR 0 3,5
25 Mitropolsky Fedor RUS 0 3,5
26 Shelukhin Ilya RUS 0 3,5
27 Rzali Amin AZE 0 3,5
28 Hatzigavriil Georgios GRE 0 3
29 Sepiashvili Ivan RUS 0 3
30 Eremin Ivan RUS 0 3
31 Zamoskovnyy Arkhip RUS 0 3
32 Gioutsos Vasilis GRE 0 2,5
33 Solovyev Nikolay RUS 0 2
34 Nedorezov Ilia RUS 0 1

Girls U17 final standings:

1 Pavlova Nataliy RUS 1926 7,5
2 Amrayeva Aytan AZE 2065 7,5
3 Terbe Zsuzsanna HUN 2091 6,5
4 Kobozeva Viktoria RUS 1975 6
5 Sahin Handenur TUR 1807 5,5
6 Vasova Maria BUL 1991 5
7 WCM Menzi Nezihe Ezgi TUR 1915 4,5
8 Keskin Suara TUR 1681 4
9 Drogovoz Maria RUS 1952 3,5
10 Shepherd Katherine M ENG 1787 3,5
11 Arkan Yaren TUR 1614 1,5

Girls U15 final standings:

1 WFM Avramidou Anastasia GRE 2007 7
2 Drogovoz Irina RUS 2073 6,5
3 Mammadova Narmin AZE 2019 6,5
4 Kuznetsova Darya RUS 1865 6,5
5 Karimzada Narmin AZE 1690 6
6 Varney Zoe ENG 0 5
7 Temel Burcu Melis TUR 1725 4,5
8 Tukaeva Adelya RUS 1801 3
9 Micoogullari Lara TUR 1579 3
10 Ayazmali Gizem TUR 1669 2,5
11 Agun Lutfiye Selva TUR 1516 2
12 Hauer Marianne ENG 0 1,5

Girls U13 final standings:

1 WFM Obolentseva Alexandra RUS 2034 7,5
2 WCM Okuyaz Duru TUR 1698 7
3 WCM Radeva Viktoria BUL 1937 6,5
4 WCM Hereklioglu Sude TUR 1641 6
5 Lichii Elizaveta MDA 1549 6
6 Mustafazada Nigar AZE 1727 6
7 WCM Balajayeva Khanim AZE 1865 6
8 Spiridonova Yana RUS 1714 5,5
9 Ozbay Ece TUR 1553 5
10 Onur Cigdem TUR 1598 5
11 Heydarova Aytaj AZE 1612 5
12 Jina Asha ENG 1504 5
13 Zhemchuzhina Elizaveta RUS 1749 5
14 Markova Alina RUS 1679 5
15 Beshukova Alina RUS 1730 4,5
16 Badzgaradze Elena RUS 1708 4,5
17 Markocic Spela SLO 1679 4,5
18 Sevin Gulce TUR 1362 4,5
19 Karcioglu Ilayda Elif TUR 1501 4,5
20 Soyumez Ilayda TUR 1400 4
21 Teryaeva Valeria RUS 1603 4
22 Belkina Kristina RUS 1662 4
23 Khudovekova Aleksandra RUS 1603 4
24 Mammadova Susan AZE 1657 4
25 Buchina Polina RUS 1532 4
26 Sheremetyeva Elizaveta ENG 1672 4
27 Barwick Carmel Jane ENG 0 3,5
28 Shtypel Arisha RUS 1368 3
29 Tsirli Evaggelia GRE 1100 3
30 Dmitrieva Viktoriya RUS 0 2
31 Vuller Victoria ISR 1350 1,5

Girls U11 final standings:

1 Peycheva Gergana BUL 1654 7,5
2 Garifullina Leya RUS 1689 6,5
3 Sade Defne TUR 1502 6,5
4 Mayraslova Maria RUS 1597 6,5
5 WCM Caglar Sila TUR 1529 6
6 Tsivelekidou Evgenia GRE 1400 5,5
7 Afanasieva Alexandra RUS 1710 5,5
8 Ismayilzada Zeynab AZE 1511 5,5
9 Usacheva Glafira RUS 1500 5,5
10 Mihailova Alina MDA 1439 5,5
11 Vuller Anastasia ISR 1673 5
12 Vinokur Yuliya RUS 1593 5
13 Podgornova Anna RUS 1611 5
14 Celik Eylul TUR 1288 5
15 WCM Levitan Ronit ISR 1661 5
16 Tukaeva Aida RUS 1485 5
17 Fairuzova Zulfiiya RUS 1516 5
18 Huseynova Aydan AZE 1558 4,5
19 Karacay Doga TUR 0 4,5
20 Davidson Laura ENG 1366 4,5
21 Aladag Begum TUR 0 4
22 Kozyreva Marina RUS 1665 4
23 Lupascu Diana-Elena ROU 1383 4
24 Vorobyova Ekaterina RUS 1476 4
25 Mammadova Fatima AZE 0 4
26 Mihailidou Magdalini GRE 1142 4
27 Sarbu Adela ROU 1329 4
28 Sakotic Ana SRB 0 4
29 Sergeeva Anna RUS 1274 3,5
30 Orujova Arzu AZE 0 3
31 Batzoli Maria GRE 0 3
32 Bakaloglou Evangelia GRE 0 2,5
33 Plasati Nikoleta GRE 0 1,5
34 Surovtseva Alisa RUS 0 1
35 Karamouta Aikaterini GRE 0 0,5
36 Olle Rebeka Sara HUN 1564 0
37 Hajdo Hanna HUN 1450 0
38 Afanasyeva Ulyana RUS 0 0

Girls U9 final standings:

1 Mironenko Galina RUS 1489 7,5
2 Zvereva Margarita RUS 0 7
3 WCM Stepanyan Eva RUS 1411 7
4 Can Isil TUR 0 6
5 WCM Sovina Maria RUS 1484 6
6 Ince Safiye Oyku TUR 1459 6
7 Ojog Felicia MDA 0 6
8 Sitchikhina Milana RUS 0 5,5
9 Kasaeva Sofiia RUS 0 5,5
10 Dashina Sofiia RUS 0 5,5
11 Iagutian Maria RUS 0 5
12 Eraslan Yagmur TUR 0 5
13 Shuqja Klean ALB 0 5
14 Sinik Yagmur TUR 1503 5
15 Qasem Huda ISR 0 4,5
16 Belozerova Olga RUS 0 4,5
17 Lukianchenko Alisa RUS 0 4,5
18 Toncheva Nadya BUL 0 4,5
19 Zavivaeva Emilia RUS 0 4,5
20 Desai Nilomi ENG 0 4
21 Tikvesli Ceylin TUR 0 4
22 Didenko Alina RUS 0 4
23 Koyuncu Haticesu TUR 0 4
24 Alakbarli Nazrin AZE 0 4
25 Bronnikova Ekaterina RUS 0 3,5
26 Melenchuk Olga RUS 0 3,5
27 Mustafina Yuliana RUS 0 3,5
28 Gorlakova Polina RUS 0 3,5
29 Apostolakaki Evangelia GRE 0 2,5
30 Chazden Ioanna GRE 0 2
31 Smolkova Marija RUS 0 2
32 Tzimou Ourania GRE 0 0
33 Batzakidou Kyriaki-Michaela GRE 0 0

Girls U7 final standings:

1 Salimova Aysel AZE 8
2 Kayis Gulcan Sena TUR 8
3 Heydarli Nurtaj AZE 7
4 Sarica Elif TUR 5,5
5 Uzintseva Daria RUS 5,5
6 Nicorici Nicoleta MDA 5,5
7 Uysal Nehir TUR 5
8 Kuznetsova Olga RUS 5
9 Kuznetsova Yulia RUS 5
10 Luchinkina Anastasia RUS 4,5
11 Kagan Bella RUS 4,5
12 Tedeeva Olga RUS 4
13 Sofinskaya Nika RUS 4
14 Gadasi Noam ISR 4
15 Mplitsa Artemis GRE 4
16 Zavivaeva Evelina RUS 4
17 Kalamoukou Giolanta GRE 4
18 Mikheeva Galina RUS 3,5
19 Humbatova Nazli AZE 3,5
20 Danii Gabriella RUS 3,5
21 Menou Vasiliki GRE 1
22 Karaivanova Petya BUL 0

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top