Chess News

24th World Senior Chess Championships – Participants

The 2014 FIDE World Senior Chess Championships will be held from 23 October to 5 November in the conference center of “Mediterranean Village” in Katerini, Olympus Riviera, Greece

In accordance with the FIDE tournament rules, the Championship will be played in two categories: one for those who shall have reached the age of 50 (category SENIOR 50+), and one for those who shall have reached the age of 65 (category SENIOR 65+) by December 31st of the year in which the tournament will commence.

In each age category an Open and a Women’s competition is organized.

The FIDE World Senior Chess Championships shall be played in 11 rounds following the Swiss System. Time control is 40 moves in 90 minutes and 30 minutes to the end of the game. Each player will also receive 30 seconds for each move played. Default time at the start of all rounds is 30 minutes.

Total prize fund is 20.000 euros. Money prizes will be equally shared among players tied with the same score.

Official website

World Senior Chess Championship 2014

All players:

1. GM Nunn John D M ENG 2602 S50
2. GM Hebden Mark L ENG 2540 S50
3. GM Vaisser Anatoly FRA 2531 S65
4. GM Sturua Zurab GEO 2523 S50
5. GM Sveshnikov Evgeny LAT 2517 S50
6. GM Bischoff Klaus GER 2504 S50
7. GM Movsziszian Karen ARM 2487 S50
8. IM Kalegin Evgenij RUS 2474 S50
9. IM Zhelnin Vladimir V RUS 2471 S65
10. GM Arkell Keith C ENG 2450 S50
11. GM Vasiukov Evgeni RUS 2448 S65
12. GM Balashov Yuri S RUS 2429 S65
13. IM Bruno Fabio ITA 2422 S50
14. GM Kristiansen Jens DEN 2405 S50
15. GM Kupreichik Viktor D BLR 2405 S65
16. GM Suba Mihai ROU 2341 S65
17. IM Rooze Jan BEL 2341 S65
18. IM Van Riemsdijk Herman C. BRA 2339 S65
19. IM Barle Janez SLO 2338 S50
20. IM Shvedchikov Anatoli I. RUS 2331 S65
21. IM Zakharov Alexander RUS 2331 S65
22. IM Klundt Klaus GER 2325 S65
23. IM Stepovoj Vladimir RUS 2323 S50
24. GM Bouaziz Slim TUN 2321 S50
25. IM Pritchett Craig W SCO 2315 S65
26. GM Pushkov Nikolai RUS 2306 S65
27. FM Chapman Terry P D ENG 2304 S50
28. GM Gaprindashvili Nona GEO 2299 w S65
29. FM Heinig Wolfram Dr. GER 2296 S50
30. IM Shevelev Arkady ISR 2295 S50
31. IM Polajzer Danilo SLO 2294 S50
32. IM Filipenko Alexander V RUS 2292 S65
33. WGM Strutinskaia Galina RUS 2287 w S50
34. Wahlbom Magnus SWE 2283 S65
35. GM Malinin Vasily B. RUS 2280 S50
36. Malisov Boris ISR 2250 S65
37. IM Habibi Ali GER 2247 S50
38. FM Gruzmann Boris RUS 2246 S65
39. Frick Christoph GER 2241 S50
40. FM Peretz Malkiel ISR 2240 S65
41. FM Vogel Jaap NED 2239 S65
42. IM Lederman Leon ISR 2233 S65
43. Kolbak Jens DEN 2232 S65
44. Priedite Ingrida LAT 2225 w S50
45. Alexakis Dimitrios GRE 2224 S50
46. WGM Fatalibekova Elena RUS 2215 w S65
47. FM Malmdin Nils-Ake SWE 2208 S65
48. FM Madeira Wagner Martins BRA 2207 S50
49. FM Singer Hans AUT 2207 S65
50. FM Gergel Vladimir P UKR 2202 S65
51. Agzamov Valeriy UZB 2191 S65
52. WGM Saunina Ludmila RUS 2190 w S50
53. FM Hohler Peter SUI 2187 S65
54. FM Frumson Yury RUS 2179 S65
55. FM Nikolaidis Konstantinos GRE 2178 S50
56. FM Giulian Philip M SCO 2177 S50
57. Bibilashvili Giorgi GEO 2169 S65
58. Findlay David John SCO 2162 S50
59. WIM Kasoshvili Tsiala GEO 2161 w S50
60. FM Titz Heimo AUT 2158 S65
61. FM Serra Olives Tomas ESP 2156 S65
62. FM Osmolny Vladimir I. RUS 2154 S50
63. WIM Mednikova Svetlana RUS 2154 w S50
64. FM Furman Boris RUS 2152 S50
65. IM Skalkotas Nikolaos GRE 2150 S65
66. IM Archangelsky Mikhail RUS 2149 S65
67. WFM Bogumil Tatiana RUS 2149 w S50
68. Yasin Hur TUR 2138 S50
69. WIM Melashvili Nino GEO 2135 w S50
70. WIM Titorenko Natalia I RUS 2123 w S50
71. Kiselev Alexander UKR 2122 S65
72. WGM Ankudinova Yelena KAZ 2121 w S50
73. Danielsson Robert SWE 2115 S65
74. Nickl Klaus AUT 2113 S65
75. CM Gamback Bjorn SWE 2109 S50
76. Kratschmer Heinz AUT 2109 S65
77. Meizlin Yaacov ISR 2105 S65
78. Batakovs Olegs LAT 2098 S65
79. WIM Lauterbach Ingrid ENG 2095 w S50
80. Harding Tim D IRL 2095 S65
81. WGM Khmiadashvili Tamar GEO 2090 w S65
82. CM Reuben Stewart ENG 2089 S65
83. Bluvshtein Ilia CAN 2088
84. El Gheiadi I. LBA 2085 S65
85. FM Savolainen Lev P. RUS 2083 S65
86. FM Zhelesny Stanislav RUS 2083 S65
87. Davydov Mihail GER 2076 S65
88. Ismail Ahmad MAS 2075 S50
89. Baeta Marcio Netto BRA 2074 S65
90. Koryabkin Valery RUS 2072 S65
91. WFM Birkholz Olga GER 2067 w S50
92. Bondar Leonid USA 2061 S65
93. Gromark Per-Olof SWE 2050 S65
94. Pitzl Konstantinos AUT 2048 S65
95. Doubleday William G. CAN 2045 S65
96. Marcovici Adrian ISR 2042 S65
97. Khazankin Moisei UKR 2039 S65
98. FM Kulago Alexander RUS 2038 S65
99. Krstic Slobodan AUS 2038 S65
100. Borwell Alan P SCO 2032 S65
101. Morriss Pete IRL 2032 S65
102. Carlsten Peter SWE 2031 S65
103. WFM Khropova Larisa RUS 2026 w S50
104. Blaushtain Boris ISR 2018 S65
105. Sideris Nikiforos GRE 2017 S50
106. IM Hafez Bakr JOR 2013 S50
107. FM Awawdeh Fayez JOR 2012 S65
108. CM Chirinos Cabrera Cleren Jesus VEN 2009 S65
109. Reynolds D Ian W ENG 2006 S65
110. Benson Lachlan AUS 1998 S65
111. WFM Ungure Liga LAT 1997 w S50
112. Andreas Guenter GER 1992 S65
113. Yakovlev Yuri S. RUS 1992 S65
114. Sinchurina Tatiana RUS 1985 w S50
115. Robinson John K ENG 1983 S65
116. Abdikasova Panu KAZ 1981 w S65
117. Zybura Andre CAN 1975 S50
118. Auvinen Esa FIN 1972 S50
119. Sand Rolf Dr. GER 1969 S50
120. Ben-Zeev Moshe ISR 1963 S65
121. Baliuniene Margarita DEN 1961 w S50
122. WFM Battsengel Shirchin MGL 1956 w S50
123. Vardakas Stefanos GRE 1956 S50
124. CM Kempen Leon AUS 1949 S50
125. Belokopyt Boris RUS 1943 S65
126. Acosta Mariano USA 1942 S65
127. Borensztajn David BRA 1940 S65
128. Kabanova Irina RUS 1933 w S65
129. Rubinstein Mark ISR 1931 S65
130. CM Choong Liong-On Mark SIN 1921 S65
131. Lukovski Lev GER 1917 S65
132. Korenevski Oleg AUS 1915 S65
133. Kayaman Metin TUR 1878 S65
134. Haupt Joachim GER 1874 S65
135. Pihlajamaki Antti FIN 1863 S65
136. Patola Eero FIN 1857 S50
137. Urbanc Vinko SLO 1849 S65
138. Topaloglu Hayati TUR 1848 S65
139. Rave Avraham ISR 1847 S65
140. Filzmaier Bruno AUT 1846 S65
141. Lelis Janis LAT 1846 S65
142. Kronlaks Olafs LAT 1836 S65
143. Shamis Mordehay ISR 1824 S65
144. Pashkov Vladimir M. RUS 1818 S50
145. Hernandez M. Emilio Gustavo VEN 1801 S65
146. Limono Handjojo INA 1801 S50
147. Booth Anthony NZL 1796 S65
148. Lim Kian Hwa MAS 1787 S50
149. Hoose Hannelore GER 1757 w S65
150. Karatas Kursat TUR 1741 S50
151. Zurel Maxim ISR 1725 S65
152. Susanto Budhi INA 1724 S65
153. Hmooda Elhabib LBA 1718 S65
154. Bobke Laurenz GER 1715 S50
155. Keze Arnis RUS 1684 S65
156. Ferreira Alexander BRA 1657 S50
157. Sand Rosemarie GER 1651 w S50
158. Pelias Marilyn USA 1613 w S50
159. Zamahari Abang Draup MAS 1603 S65
160. Caribe Santos Luiz Carlos BRA 1591 S50
161. Mitsakos Achilleas GRE 1584 S65
162. Rozewicz Joseph ENG 1576 S65
163. Wilson F Leon USA 1572 S50
164. Tobar Salas Juan Carlos CHI 1538 S65
165. Berezovskaya Vera RUS 0 w S65
166. Kwan Michael GER 0 S50
167. Yagunova Zinaida KAZ 0 w

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top