Chess bits

Australian Chess Open 2015

Australia flagThe 2015 Australian Open Chess Championship is taking place on 2-11th January 2015 at The Lyceum, in Castle Hill, a suburb of Sydney, New South Wales, Australia.

The event is split into two main tournaments – Open and Minor (U1600).

Both tournament will be played in an 11-round Swiss format.

The prize fund in the amount of $20,250 will be awarded as follows:
Open Section:
Main prizes: $6,000/ $2,900/ $1,400/ $1,000/ $600/ $400/ $300/ $250/ $150/ $150/ $100/ $100
Special prizes:
– U2200: $250/ $150/ 1 Year Diamond Membership to Chess.com valued at $123,
– U2000: $250/ $150/ 1 Year Diamond Membership to Chess.com valued at $123,
– U1800: $250/ $150/ 1 Year Diamond Membership to Chess.com valued at $123;
– Women: $300 + Australian Women’s Championship medal and plaque/ 1 Year Diamond Membership to Chess.com valued at $123
Minor Section:
U1600: $2,100/ $1,000/ $600/ $400/ $300/ $200;
U1400: $250/ $150/ 1 Year Diamond Membership to Chess.com valued at $123;
U1200: $250/ $150/ 1 Year Diamond Membership to Chess.com valued at $123

Chinese players GM Hua Ni (2677) and GM Qun Ma (2615) are top seeded.

Official website

Open Section list of participants:

Ni Hua 2677 GM China
Ma Qun 2615 GM China
Zhao Zong-Yuan 2600 2569 GM Australia (NSW)
Murtas Kazhgaleyev 2566 GM Kazakhstan
David Smerdon 2567 2506 GM Australia (QLD)
Vasily Papin 2499 GM Russia
Rustam Khusnutdinov 2472 GM Kazakhstan
Moulthun Ly 2508 2463 IM Australia (QLD)
Max Illingworth 2523 2450 IM Australia (NSW)
Bobby Cheng 2489 2435 IM Australia(VIC)
Alexei Khamatgaleev 2429 IM Russia
Junta Ikeda 2416 2418 IM Australia (ACT)
Kim Steven Yap 2416 IM PHI Phillipines
Anton Smirnov 2393 2415 IM Australia (NSW)
Richard Jones 2436 2414 IM Wales
Julia Ryjanova 2413 WGM Russia
Darryl Johansen 2436 2392 GM Australia (VIC)
James Morris 2425 2381 IM Australia (VIC)
Stephen Solomon 2401 2372 IM Australia (QLD)
Igor Bjelobrk 2432 2355 IM Australia (NSW)
Greg Canfell 2379 2349 FM Australia (NSW)
Christopher Wallis 2396 2347 FM Australia (VIC)
Zuhao (Luke) Li 2382 2342 New Zealand
Eugene Schon 2305 2285 Australia (VIC)
Pedro Henrique De Paiva 2285 Brazil
Andrew Brown 2319 2248 IM Australia(ACT)
Yi Liu 2331 2233 Australia(QLD)
Gene Nakauchi 2207 2213 FM Australia (QLD)
Armen Ayvazyan 2234 2194 Australia(NSW)
Jack Puccini 2190 2188 CM Australia (VIC)
Hossain Monir 2184 CM download Bangladesh
Heather Richards 2188 2165 WIM Australia (QLD)
Chowdury Sohel 2151 CM download Bangladesh
Jason Hu 2193 2138 Australia (NSW)
Alistair Cameron 2149 2114 Australia (SA)
Marc Vlietstra 2097 2016 Australia (WA)
Barak Atzmon-Simon 2083 2087 Australia (NSW)
Zachary Loh 2079 2075 Australia (VIC)
Kevin O’Chee 2275 2071 Australia (NSW)
Paul Broekhuyse 2074 2068 Australia(NSW)
Jonas Muller 2092 2055 CM Australia (QLD)
Karel Hursky 1928 2050 Australia (NSW)
Anthonie Pieter Luchtmeijer 2049 2044 Australia (NSW)
Bernard Chau 2085 2038 Australia (NSW)
Wenlin Yin 2012 1986 Australia (ACT)
Pasan Perera 2031 1963 Australia(NSW)
Kerry Stead 2070 2028 Australia (VIC)
Donato Mallari 2031 2022 Australia(NSW)
Andrew Hardegen 2020 2009 Australia (WA)
Francisco Plaza 2010 1981 Australia (NSW)
Henrik Mortensen 1955 1986 Denmark
Akef Saleh 1986 1923 Australia (WA)
Clive Ng 1997 1977 Australia(NSW)
Rishi Dutta 1974 1951 Australia(NSW)
Peter Abbott 1972 1989 Australia (NSW)
Gianfrancesco Rigo 1976 download Italy
Joshua Behar 1839 1903 Australia(NSW)
Nicholas Deen-Cowell 1938 1899 Australia (NSW)
Kinto Wan 1915 1948 Australia(NSW)
Jeff Cabilin 1900 1922 Australia (NSW)
Charles Tsai 1726 1922 Australia(QLD)
Mark Choong 1921 SINGAPORE Singapore
Kim Anderson 1915 Australia (SA)
Richard Lilly 1864 1875 Australia (WA)
Michael Kethro 1898 1873 Australia(ACT)
Taras Yermolenko 1835 1882 Australia ( NSW)
Alana Chibnall 1931 1856 Australia (ACT)
Tony Davis 1869 1939 Australia(VIC)
David Lovejoy 1811 1945 Australia (NSW)
Robert Beeman 1849 Australia (NSW)
Paul Russell 1810 1868 Australia (NSW)
Ilija Ilic 1807 1875 CM Australia (NSW)
Kathryn Hardegen 1806 Australia(WA)
Pertti Sirkka 1854 1910 Australia (NSW)
Dennis Wan 1812 1817 Australia (NSW)
Sarwat Rewais 1790 1880 Australia (NSW)
Lalit Prasad 1789 Australia
Victor Braguine 1729 1925 Australia (ACT)
Paul Glissan 1779 1852 Australia (NSW)
Ross Lam 1771 1820 Australia (QLD)
Tom Maguire 1768 1866 Australia (QLD)
Patrick Gong 1767 1718 Australia (WA)
Fritz Van der Wal 1736 1838 Australia (NSW)
Efrain Tionko 1928 1882 Australia (VIC)
Vishal Bhat 1713 1659 Australia (VIC)
Christopher Ball 1753 1867 Australia (NSW)
Shawn A Abeynaike 1814 Australia (NSW)
Tony Junhao Zhong 1689 1763 Australia(QLD)
Johan Visser 1687 1804 download Netherlands
Kashish Christian 1644 1704 Australia(NSW)
Christopher Brieger 1625 Australia (NSW)
Steven Hogan 1679 1673 Australia (VIC)
Marcus Stephen Porter 1638 1770 Australia
Stuart Holt 1627 1637 Australia(QLD)
Matthew Yan 1621 Australia (NSW)
Mark Baterowicz 1573 1714 Australia(NSW)
Evan Yeung 1571 1668 Australia (WA)
Tomson Qin 1523 1665 Australia(ACT)
Bill Egan 1507 1717 CM Australia (ACT)
Damian Van Den Hoff 1583 1634 Australia (VIC)
Aran Sandrasegaran 1436 Australia (NSW)
Andi Hartarto Wardana Samijono 1529 Indonesia
Dillon Hathiramani 1645 Australia (ACT)
Egon Cardenas 1639 Australia (NSW)
Steve Sklenka canada Canada
Noelle Martin Australia (WA)

Minor Section list of participants:

Frank Low 1575 1707 Australia (NSW)
George Bai 1578 Australia (NSW)
Kayleigh Smith 1542 Australia (ACT)
Maris Cekulis 1528 1755 Australia (QLD)
Jordan Fotaras 1511 Australia(NSW)
Regan Crowley 1501 1525 Australia (VIC)
Graham Taylor 1497 Australia (NSW)
Shay Keinan 1491 Australia (ACT)
Ivan Case 1491 Australia (NSW)
Michael Tracey 1490 1693 Australia (NSW)
Parunithan Ranganathan 1476 1414 Australia (NSW)
Hans Schwandl 1474 Australia (NSW)
Mark Stokes 1458 1810 Australia(QLD)
Fiona Shen 1455 Australia (NSW)
Norman Greenwood 1449 1655 Australia (NSW)
Bob Quek 1408 Australia(NSW)
Elliott Renzies 1361 1593 Australia (VIC)
Fred Schuetz 1395 Australia (NSW)
Vincent Chiara 1328 Australia (NSW)
Eugene Daley 1285 Australia(NSW)
Mary Wilkie 1279 1643 Australia (NSW)
Michael Behar 1265 Australia (NSW)
Simon Li 1257 1543 Australia (NSW)
Mark Tatam 1245 Australia (NSW)
Kevin Shen 1208 Australia (NSW)
Yifu Wu 1201 Australia (NSW)
Aleksy Ginovic 1153 Australia (NSW)
Campbell Cunningham 1054 Australia (ACT)
Venkata Bommireddipalli 985 Australia (NSW)
Tom Accola 990 1457 Australia (NSW)
Xander Leibert 871 Australia (NSW)
Deniz Sen 697 Australia (NSW)
Derin Sen 488 Australia (NSW)
Winston Zhao Chen 331 Australia (NSW)
Victor Lee 230 Australia (NSW)
Michael Cui 1116 Australia (NSW)
Ziah Mayne Australia (NSW)
Michael Khamatgaleev images Qatar
Adam Sen Australia (NSW)
Athena Hathiramani 535 Australia (ACT)
Jefferson Kim Australia (NSW)
Udit Talpade 1096 Australia (NSW)

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top