Chess News

European School Chess Championships 2014

KavalaThe European School Chess Championships are scheduled to take part from 13th to 27th June, 2014 in the beautiful city of Kavala, situated on the Bay of Kavala in the northern Greece.

The event is starting with the 1st Individual World Schools Rapid & Blitz championships, organized by FIDE, the International Chess School Union (I.C.S.U.) and the Olympic Sports Academy of Thessaloniki, from 13th to 17th June, 2014.

Each National Federation or School Association or schools may participate with unlimited number of players in each of the 12 age groups (Boys & Girls under 7, 9, 11, 13, 15, 17).

The 1st Individual World Schools Rapid Championships will be 9 round Swiss Tournaments with a time control 15 minutes plus 10 second increment starting from move 1.

The 1st Individual World Schools Blitz Championships will be 9 round Swiss Open with a time control 3 minutes plus 2 seconds per move starting from move 1.

The three best players in each Section will be awarded cups, medals and diplomas. The winners will be crowned as “The World Schools Rapid Chess Champion” and “The World Schools Blitz Chess Champion” respectively.

The main event will be the 9 round Swiss European Individual Chess School Championships, organized by the European Chess Union (E.C.U.), the International Chess School Union (E.C.S.U.) and the Olympic Sports Academy of Thessaloniki from 16th to 27th June, 2014 with a time control 90 minutes for 40 moves plus 30 minutes for the rest of the game plus 30 seconds increment starting from move 1.

The winner in every group (Boys under 7, 9, 11, 13, 15, 17, Girls under 7, 9, 11, 13, 15, 17) will be honored to play as an invited player in the 2015 World School Chess Championships in Singapore. The silver and bronze medalists will grab the trophies and receive chess gifts, while the participants placed fourth, fifth and sixth will be awarded medals and chess gifts.

All the players will be awarded participation diplomas. Special category prizes for the best players born 2006, 2004, 2002, 2000 and 1998 are provided, as well.

Team prizes of 3 special trophies will be awarded to the best country or school delegations of 5 participants, which will play at least in 3 age groups (winners will be named according to the best 5 individual results).

A total of 418 players from 21 different federations will take part in this great Chess Festival in Kavala. See the list of participants, sorted by starting rating, below.

The organizers provide side events, such as excursions, solving competition and seminars.

More information at the official website / Live games with triple engine analysis

Starting list of players:

1 Fakhrutdinov Timur RUS 2168 U13
2 WFM Tsolakidou Stavroula GRE 2152 w F15
3 Ovchinnikov Vsevolod RUS 2135 U15
4 Bayramov Elkhan AZE 2129 U17
5 Gal Hanna Krisztina HUN 2097 w F17
6 Shavshin Ruslan RUS 2094 U15
7 Terbe Zsuzsanna HUN 2091 w F17
8 CM Murtuzov Rauf AZE 2080 U13
9 Konaplev Anton RUS 2077 U13
10 Levenshtein Mark RUS 2077 U13
11 Drogovoz Irina RUS 2073 w F15
12 Amrayeva Aytan AZE 2065 w F17
13 Bayramov Elvin AZE 2064 U17
14 Yaran Siar TUR 2058 U17
15 Sipetin Vladislav RUS 2048 U13
16 Sevgi Volkan TUR 2043 U15
17 Radovanovic Mihajlo SRB 2035 U13
18 WFM Obolentseva Alexandra RUS 2034 w F13
19 Mammadova Narmin AZE 2019 w F15
20 Nizamov Bulat RUS 2011 U15
21 WFM Avramidou Anastasia GRE 2007 w F15
22 CM Temizkan Denizcan TUR 2005 U15
23 Bunyatov Rustam AZE 2003 U15
24 Tifferet Shaked ISR 1991 U15
25 Vasova Maria BUL 1991 w F17
26 Kobozeva Viktoria RUS 1975 w F17
27 Drogovoz Maria RUS 1952 w F17
28 Ozen Deniz TUR 1952 U13
29 Asadli Vugar AZE 1950 U13
30 Cingoz Ozan TUR 1940 U17
31 WCM Radeva Viktoria BUL 1937 w F13
32 Parkhov Yair ISR 1935 U13
33 Zlatin Alexander ISR 1933 U13
34 Ozer Omer Faruk TUR 1932 U15
35 Gasimov Parviz AZE 1928 U15
36 Markocic Tine SLO 1926 U15
37 Bronstein Or ISR 1922 U13
38 WCM Menzi Nezihe Ezgi TUR 1915 w F17
39 Tsekmes Dimitrios GRE 1915 U17
40 Geshko. Aleksey RUS 1911 U11
41 Chetrari Nikita MDA 1907 U13
42 Shubin Kirill RUS 1898 U11
43 Mustafin Andrey AZE 1897 U13
44 Zisiadis Dimitrios GRE 1882 U15
45 Nesterov Arseniy RUS 1878 U11
46 Bulgurlu Okan TUR 1876 U17
47 Karaoglan Kivanc TUR 1872 U15
48 WCM Balajayeva Khanim AZE 1865 w F13
49 Apostolakakis Konstantinos GRE 1857 U15
50 Gallagher Daniel Gh ENG 1856 U15
51 Levitan Tal ISR 1855 U15
52 Dedebas Emre Emin TUR 1854 U13
53 Donka Mate Salamon HUN 1853 U17
54 Imanly Magrura AZE 1853 w F17
55 Moiseev Danila RUS 1853 U13
56 Tarlabasi Emirhan TUR 1853 U11
57 Garayev Kanan AZE 1842 U13
58 Abend Ilay ISR 1821 U15
59 Acar Utku Cengiz TUR 1815 U13
60 Merom Guni ISR 1812 U15
61 Mammadov Sadig AZE 1811 U11
62 Sahin Handenur TUR 1807 w F17
63 Zhuravlev Stepan RUS 1802 U13
64 Tukaeva Adelya RUS 1801 w F15
65 Klingher Dominic ENG 1788 U13
66 CM Aydincelebi Kagan TUR 1787 U11
67 Shepherd Katherine M ENG 1787 w F17
68 Ahmadzada Ahmad AZE 1784 U11
69 CM Can Isik TUR 1776 U09
70 Ahadzade Kanan AZE 1776 U13
71 Zavialov Nikita A. RUS 1774 U13
72 Nasibullin Iskander RUS 1767 U15
73 Nikolaev Daniil RUS 1766 U11
74 Golding Alex ENG 1761 U11
75 Muradli Mahammad AZE 1759 U11
76 Zhou Yang-Jian ENG 1755 U15
77 Calderon Paul USA 1753 U17
78 CM Uzumcu Ahmet Utku TUR 1750 U11
79 Zhemchuzhina Elizaveta RUS 1749 w F13
80 Demirelli Ilyas Doguhan TUR 1741 U15
81 Jina Taran ENG 1741 U15
82 Michaelides Konstantinos CYP 1741 U13
83 CM Suleymanli Aydin AZE 1735 U09
84 CM Ozenir Ekin Baris TUR 1731 U11
85 Beshukova Alina RUS 1730 w F13
86 Mustafazada Nigar AZE 1727 w F13
87 Temel Burcu Melis TUR 1725 w F15
88 Uysal Utkan Alp TUR 1722 U17
89 Spiridonova Yana RUS 1714 w F13
90 Afanasieva Alexandra RUS 1710 w F11
91 Badzgaradze Elena RUS 1708 w F13
92 Popov Alexander RUS 1703 U11
93 Kalemler Kaan TUR 1701 U13
94 WCM Okuyaz Duru TUR 1698 w F13
95 Karimzada Narmin AZE 1690 w F15
96 Garifullina Leya RUS 1689 w F11
97 Aristov Pavel RUS 1686 U17
98 Atara Omeet J ENG 1683 U11
99 Keskin Suara TUR 1681 w F17
100 Markocic Spela SLO 1679 w F13
101 Markova Alina RUS 1679 w F13
102 Miszkielo Bartosz POL 1678 U13
103 Radionov Timur RUS 1675 U15
104 Vuller Anastasia ISR 1673 w F11
105 Sheremetyeva Elizaveta ENG 1672 w F13
106 Ayazmali Gizem TUR 1669 w F15
107 Kajtar Gergo HUN 1669 U17
108 Golding James ENG 1665 U13
109 Kozyreva Marina RUS 1665 w F11
110 Belkina Kristina RUS 1662 w F13
111 WCM Levitan Ronit ISR 1661 w F11
112 Mammadova Susan AZE 1657 w F13
113 Peycheva Gergana BUL 1654 w F11
114 Zhang Harvey Y ENG 1648 U09
115 Ahluwalia Amardip ENG 1643 U11
116 WCM Hereklioglu Sude TUR 1641 w F13
117 Kucuksari Kaan TUR 1640 U11
118 Ratnesan Ranesh ENG 1638 U09
119 Kataev Aleksandr RUS 1626 U09
120 Dalton Joseph ENG 1617 U15
121 Tadic Stefan SRB 1617 U09
122 Arkan Yaren TUR 1614 w F17
123 Heydarova Aytaj AZE 1612 w F13
124 Podgornova Anna RUS 1611 w F11
125 Bozanis Dimitrios GRE 1609 U15
126 Kara Yanki TUR 1606 U11
127 Abelakiotis Stavros GRE 1605 U11
128 Khudovekova Aleksandra RUS 1603 w F13
129 Teryaeva Valeria RUS 1603 w F13
130 Radionov Deni RUS 1602 U13
131 Onur Cigdem TUR 1598 w F13
132 Mayraslova Maria RUS 1597 w F11
133 Khudovekov Maxim RUS 1594 U15
134 Racz Bence HUN 1594 U17
135 Vinokur Yuliya RUS 1593 w F11
136 Micoogullari Lara TUR 1579 w F15
137 Gulbeyaz Emir TUR 1577 U11
138 Brilej Jaka SLO 1575 U11
139 Tsaruk Maksim BLR 1567 U09
140 Olle Rebeka Sara HUN 1564 w F11
141 Sizov Vladislav RUS 1563 U11
142 Ibrahimli Leila AZE 1561 w F13
143 Huseynova Aydan AZE 1558 w F11
144 Druchenko Mikhail RUS 1556 U09
145 Ozbay Ece TUR 1553 w F13
146 Lichii Elizaveta MDA 1549 w F13
147 Donka Dorottya Bianka HUN 1541 w F17
148 Buchina Polina RUS 1532 w F13
149 Ilkimen Mehmet Emre TUR 1531 U11
150 WCM Caglar Sila TUR 1529 w F11
151 Csiki Endre HUN 1525 U09
152 Levkin Lev RUS 1523 U09
153 Hadolias Mihail GRE 1522 U15
154 Zaiarski Stepan MDA 1522 U09
155 Kirillov Dmitry RUS 1518 U09
156 Agun Lutfiye Selva TUR 1516 w F15
157 Fairuzova Zulfiiya RUS 1516 w F11
158 Ismayilzada Zeynab AZE 1511 w F11
159 Dolgun Can TUR 1509 U09
160 Barinov Aleksander RUS 1507 U11
161 Jina Asha ENG 1504 w F13
162 Sinik Yagmur TUR 1503 w F09
163 Sade Defne TUR 1502 w F11
164 Karcioglu Ilayda Elif TUR 1501 w F13
165 Mironenko Galina RUS 1489 w F09
166 Tukaeva Aida RUS 1485 w F11
167 WCM Sovina Maria RUS 1484 w F09
168 Nikolaidis Athanasios GRE 1481 U15
169 Ertas Deniz TUR 1480 U13
170 Zhuravlev Ignat RUS 1477 U11
171 Samaridis Konstantinos GRE 1473 U15
172 Dincer Ozgur Deniz TUR 1471 U09
173 Nalbant Tuna Onat TUR 1466 U11
174 Ince Safiye Oyku TUR 1459 w F09
175 Georgiadis Nikolaos Xant GRE 1454 U13
176 Hajdo Hanna HUN 1450 w F11
177 Stamatis Vasilios GRE 1444
178 Mihailova Alina MDA 1439 w F11
179 Mkrtchyan Mikhail RUS 1419 U09
180 WCM Stepanyan Eva RUS 1411 w F09
181 Soyumez Ilayda TUR 1400 w F13
182 Tsivelekidou Evgenia GRE 1400 w F11
183 Sarbu Zeno-Iulius ROU 1396 U11
184 Lupascu Diana-Elena ROU 1383 w F11
185 Urban Damian POL 1381 U13
186 Aladag Yigit Dogan TUR 1376 U13
187 Daniel Sharon ENG 1375 w F13
188 Shtypel Arisha RUS 1368 w F13
189 Davidson Laura ENG 1366 w F11
190 Sevin Gulce TUR 1362 w F13
191 Yildirim Ibrahim Halil TUR 1361 U09
192 Golding William ENG 1360 U09
193 Krikoglou Iordanis GRE 1359 U11
194 Makkar Rajat FRA 1350 U07
195 Vuller Victoria ISR 1350 w F13
196 Kountas Haralambos GRE 1338 U11
197 Larichev Prokhor RUS 1338 U09
198 Sarbu Adela ROU 1329 w F11
199 Dimoulios Ioannis GRE 1317 U11
200 Oumoutidis Christos GRE 1306 U11
201 Koutsidis Konstantinos GRE 1302 U13
202 Celik Eylul TUR 1288 w F11
203 Theodoridis Spiridon GRE 1283 U13
204 Sergeeva Anna RUS 1274 w F11
205 Gazibey Alp TUR 1269 U09
206 Tsirlis Panteleimon GRE 1266 U15
207 Stamatis Ioannis GRE 1261
208 Kafetzis Iasonas GRE 1251 U13
209 Gaal Zsoka HUN 1246 w F07
210 Gavriilidis Orestis GRE 1228 U09
211 Vlastaris Nikolaos GRE 1205 U13
212 Minagias Dimitrios GRE 1160
213 Mihailidou Magdalini GRE 1142 w
214 Kiriakidis Sokratis GRE 1114 U13
215 Tsirli Evaggelia GRE 1100 w F13
216 Arapis Theodoros GRE 1095 U11
217 Afanasyeva Ulyana RUS 0 w F09
218 Ahadzada Hajiali AZE 0 U11
219 Aladag Begum TUR 0 U11
220 Alakbarli Nazrin AZE 0 w
221 Alakbarzada Ayhan AZE 0
222 Allahverdiyev Zahid AZE 0 U07
223 Anchikov Vladimir RUS 0 U09
224 Apostolakaki Evangelia GRE 0 w
225 Ardyshev Ivan RUS 0 U11
226 Aslanov Javidan AZE 0 U13
227 Aslanov Samad AZE 0 U09
228 Bakaloglou Evangelia GRE 0 w F11
229 Bakaloglou Panagiotis GRE 0 U11
230 Balkarov Georgy RUS 0 U09
231 Barwick Carmel Jane ENG 0 w
232 Batzakidou Kyriaki-Michaela GRE 0 w F09
233 Batzoli Maria GRE 0 w F11
234 Bayburin Vladislav RUS 0
235 Belov Victor RUS 0 U09
236 Belozerova Darja RUS 0 w F07
237 Belozerova Olga RUS 0 w F09
238 Blitsas Orestis GRE 0 U11
239 Borisov Artemii RUS 0 U09
240 Bronnikova Ekaterina RUS 0 w F09
241 Can Isil TUR 0 w F09
242 Chazden Ioanna GRE 0 w F09
243 Colak Demir TUR 0 U07
244 Danii Gabriella RUS 0 w F07
245 Dashina Sofiia RUS 0 w F09
246 Denisenko Aleksandr RUS 0 U11
247 Denisenko Andrei RUS 0 U09
248 Desai Nilomi ENG 0 w F09
249 Diamantakos Sotiris GRE 0 U09
250 Dias Savin ENG 0 U07
251 Didenko Alina RUS 0 w F09
252 Dimanoudis Petros GRE 0 U07
253 Dormidonov Arseniy RUS 0 U09
254 Dudin Gleb RUS 0 U11
255 Eraslan Yagmur TUR 0 w F09
256 Eremin Ivan RUS 0
257 Fadeev Aleksei RUS 0 U07
258 Fainman Tomer ISR 0 U13
259 Filip Andrei ROU 0 U07
260 Forster Matthew ENG 0 U13
261 Gadasi Noam ISR 0 w
262 Gioutsos Vasilis GRE 0 U07
263 Gorlakov Alexander RUS 0
264 Gorlakova Polina RUS 0 w
265 Gundogdu Mustafa Yalin TUR 0 U09
266 Hatzigavriil Georgios GRE 0 U07
267 Hauer Marianne ENG 0 w F15
268 Heydarli Nurtaj AZE 0 w F07
269 Hrisafis Konstantinos GRE 0
270 Humbatova Nazli AZE 0 w F07
271 Iagutian Maria RUS 0 w F09
272 Iliopoulos Dimitris GRE 0 U09
273 Ismayilov Bakhtiyar AZE 0 U11
274 Ismayilova Fatima AZE 0 w F11
275 Ivanov Andrey RUS 0 U09
276 Ivanov Kirill RUS 0 U09
277 Ivanov Svetlen BUL 0 U07
278 Jabbarli Ayhan AZE 0 U07
279 Kagan Bella RUS 0 w F07
280 Kalamoukos Grigorios GRE 0 U09
281 Kalamoukou Giolanta GRE 0 w F07
282 Karacay Doga TUR 0 w F11
283 Karahalios Georgios GRE 0 U07
284 Karaivanova Petya BUL 0 w F07
285 Kasaeva Sofiia RUS 0 w F09
286 Kayis Sena Gulcan TUR 0 w
287 Kereth Oren ISR 0 U11
288 Kharitonov Egor RUS 0 U09
289 Kibenko Eduard RUS 0 U09
290 Kiriakidis Anastasios GRE 0
291 Kocer Ahmet Doruk TUR 0 U09
292 Kochetov Vladislav RUS 0 U07
293 Kochetov Vyacheslav RUS 0 U07
294 Kogias Vasileios Marios GRE 0 U11
295 Kolev Lachezar BUL 0 U09
296 Kountas Nikolaos GRE 0 U09
297 Koutrakis Theodoros GRE 0 U09
298 Koyuncu Hakan TUR 0 U07
299 Koyuncu Haticesu TUR 0 U09
300 Krapivin Bogdan RUS 0 U15
301 Krasotoulomos Eleftherios GRE 0 U09
302 Kulikov Stefan RUS 0
303 Kuznetsova Daria RUS 0 w
304 Kuznetsova Olga RUS 0 w F07
305 Kuznetsova Yulia RUS 0 w F07
306 Levitan Yaron ISR 0
307 Limnaios Michail GRE 0 U11
308 Luchinkina Anastasia RUS 0 w F07
309 Lukianchenko Alisa RUS 0 w
310 Mammadova Fatima AZE 0 w F11
311 Manios Nikolaos GRE 0 U09
312 Manios Stefanos GRE 0 U09
313 Marsidis Stefanos GRE 0 U13
314 Melenchuk Olga RUS 0 w F09
315 Melkumiants Alexandr UKR 0 U09
316 Melnik Fedor RUS 0 U13
317 Menou Vasiliki GRE 0 U07
318 Mikheeva Galina RUS 0 w F07
319 Miliou Pinelopi GRE 0 w F07
320 Mitropolsky Fedor RUS 0
321 Mplitsa Artemis GRE 0 w F07
322 Mukhamedzarifov Ilya RUS 0 U09
323 Munshi Aditya ENG 0 U11
324 Mustafazade Fikrat AZE 0 U07
325 Mustafina Yuliana RUS 0 w F09
326 Nedorezov Ilia RUS 0 U07
327 Nedorezov Vladislav RUS 0 U11
328 Niadbalski Mihail BLR 0
329 Nicolae Dan-Stefan ROM 0
330 Nicorici Nicoleta MDA 0 w F07
331 Nikitin Danil RUS 0 U11
332 Nikolaev Alexandr RUS 0 U09
333 Nikolaev Maksim RUS 0 U13
334 Ntoumpouridis Iason GRE 0
335 Obolenskiy Deniel RUS 0 U11
336 Ojog Felicia MDA 0 w F09
337 Pilalis Ernestos GRE 0 U09
338 Plaksin Anton RUS 0 U09
339 Plaksin Igor RUS 0 U11
340 Plevridi Vasiliki GRE 0 w F13
341 Pomykalov Saveliy RUS 0 U11
342 Qasem Huda ISR 0 w F09
343 Raftopoulos Emmanouil GRE 0 U11
344 Raftopoulou Konstantina GRE 0 w F09
345 Rasulzada Anar AZE 0
346 Rasulzade Ughur AZE 0 U09
347 Rondu Can TUR 0 U09
348 Root Matvey RUS 0 U11
349 Rozen Eytan ISR 0 U09
350 Rzali Amin AZE 0 U07
351 Sakotic Ana SRB 0 w F11
352 Sakovich Luka RUS 0 U09
353 Salamov Matin AZE 0 U09
354 Salimova Aysel AZE 0 w
355 Saravanan Karthik ENG 0 U13
356 Sarica Elif TUR 0 w
357 Sepiashvili Ivan RUS 0
358 Severin Mikhail RUS 0 U09
359 Shelukhin Ilya RUS 0 U07
360 Shelukhin Ivan RUS 0 U09
361 Shevchenko Dmitry RUS 0
362 Shuqja Klean ALB 0 w F09
363 Sitchikhina Milana RUS 0 w F09
364 Skovorodnikov Petr RUS 0 U13
365 Smirnov Konstantin RUS 0
366 Smirnov Mikhail. RUS 0 U11
367 Smolkov Petr RUS 0 U07
368 Smolkova Marija RUS 0 w F09
369 Sofinsky Mark RUS 0
370 Soutis Stylianos GRE 0 U09
371 Spahiu Delin ALB 0 U09
372 Stamidis Triantafillos GRE 0 U11
373 Stolyarsky Yegor ISR 0 U11
374 Surovtseva Alisa RUS 0 U09
375 Taba-Tabai Mehin AZE 0 w F09
376 Tadic Ana SRB 0
377 Talibkhanli Talibkhan AZE 0 U15
378 Tarhan Adar TUR 0 U07
379 Tedeeva Olga RUS 0 w F07
380 Tikvesli Ceylin TUR 0 w F09
381 Titov Alexander RUS 0 U09
382 Toncheva Nadya BUL 0 w F09
383 Tounousidis Panagiotis GRE 0 U11
384 Tsaknakis Filippos-Mihail GRE 0 U11
385 Tsarsitalidis Christos GRE 0 U07
386 Tsarsitalidis Konstantinos GRE 0 U11
387 Tsesler Yakau BLR 0
388 Tsirabidis Konstantinos GRE 0 U11
389 Tsomarelis Kiriakos GRE 0 U09
390 Tsymbal Evgeny RUS 0 U11
391 Tutuncu Ali TUR 0
392 Tzimou Ourania GRE 0 U09
393 Tzovanis Anastasios GRE 0
394 Ulian Andrei-Octavian ROU 0 U07
395 Uszcheva Glafira RUS 0
396 Uysal Nehir TUR 0 U07
397 Uzintseva Daria RUS 0 U07
398 Vagianos Christos GRE 0 U09
399 Valaouras Konstantinos GRE 0 U09
400 Vampoulas Georgios GRE 0 U11
401 Van der Lubbe Luca ENG 0
402 Varney Zoe ENG 0 w F15
403 Vdovin Georgy RUS 0 U09
404 Voldemars Rafails LAT 0 U13
405 Vorobyeva Ekaterina RUS 0 w F11
406 Voutsas Evaggelidis GRE 0 U09
407 Voutsas Hristos GRE 0 U11
408 Vuller David ISR 0 U09
409 Yesudian Riyaan ENG 0
410 Zachariadis Ionas CYP 0 U15
411 Zagirnyak Evgeniy RUS 0 U13
412 Zamoskovnyy Arkhip RUS 0
413 Zavivaeva Emilia RUS 0 w F09
414 Zavivaeva Evelina RUS 0 U07
415 Zhedulev Ivan RUS 0 U11
416 Zhosan Iannis RUS 0 U07
417 Zuqanov Ali AZE 0 U07
418 Zvereva Margarita RUS 0 w F09

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top