Chess News

34th San Sebastian International Chess Open

16th to 23rd April at the Gros Xake Taldea. Anoeta passeig, 20. Donostia

San Sebastian 2011 logo

The 34th edition of San Sebastian International Chess Open will be presented in a press conference at Gros Xake Taldea, the playing venue of the tournament, on 15th April at 19:30 CET. GM Viktor Korchnoi will attend the press conference and will sign his book “My life for chess” recently published in Spanish by “Editorial Chessy”.

This edition will bring together more than 170 players from 26 different countries and 46 titled players. The tournament will be a 9-round swiss at FIDE rate of play of 90 minutes for all game + 30 seconds/move. Every day 16 games will be broadcasted live through the official website.

GM Kevin Spragget (CAN) is the top seeded player, followed by Viktor Korchnoi (SUI) and Marc Narciso (ESP). Belgian GM Alexandre Dgebuadze will also be in San Sebastian together with former winners of this tournament like IM Matej Sebenik (winner in 2009), GM Aramis Alvarez (winner in 2010) or IM Alberto Andres (winner in 2004). We will also see top Spanish players like GM Pablo San Segundo and IM Javier Moreno, together with local players like IM Alejandro Franco (Euskadi Champion) and IM Iñigo Argandoña.

Games will start on Saturday at 17:00 CET and one round will be played each day. On Thursday the 21st games will be played at 10:00 and 17:00 and the last round will be played on Saturday the 26th at 9:30.

Official website. News by the Chief Arbiter IA Mikel Larreategi.

List of participants:

GM Spraggett Kevin CAN 2576
GM Korchnoi Viktor SUI 2557
GM Narciso Dublan Marc ESP 2551
GM Dgebuadze Alexandre BEL 2544
IM Sebenik Matej SLO 2530
IM Moreno Ruiz Javier ESP 2527
GM Alvarez Pedraza Aramis CUB 2515
GM San Segundo Carrillo Pablo ESP 2513
IM Andres Gonzalez Alberto ESP 2503
IM Pap Misa SRB 2496
IM Franco Alonso Alejandro ESP 2489
GM Starostits Ilmars LAT 2486
IM Elsness Frode NOR 2484
GM Tratar Marko SLO 2482
IM Kalegin Evgenij RUS 2473
IM Llaneza Vega Marcos ESP 2473
IM Hansen Torbjorn Ringdal NOR 2459
FM Gonzalez Perez Arian CUB 2458
IM Venkatesh M R IND 2455
IM Colovic Aleksandar MKD 2452
GM Mateo Ramon DOM 2446
IM Huerga Leache Mikel ESP 2440
IM Barria Zuniga Daniel CHI 2438
GM Pogorelov Ruslan UKR 2430
IM Collins Sam E IRL 2426
IM Thomassen Joachim NOR 2396
IM Etchegaray Patrice FRA 2394
IM Argandona Riveiro Inigo ESP 2389
FM Debray Christopher FRA 2381
FM Alvarez Fernandez Enrique ESP 2374
FM Alonso Arburu Juan Ignacio ESP 2367
IM Nyysti Sampsa FIN 2365
IM Praveen Kumar C IND 2352
FM Trepat Herranz Joan ESP 2343
Abello Sebastien FRA 2337
FM Cruz-Lopez Claret Carlos ESP 2326
FM Martin Alvarez Inigo ESP 2316
IM Piasetski Leon CAN 2299
Rabineau Clement FRA 2291
FM Lillo Castay Victor ESP 2281
Velten Paul FRA 2281
FM Hernandez Elvis DOM 2276
IM Prosviriakov Vladimir USA 2254
Santos Latasa Jaime ESP 2227
CM Krulich Roman MNC 2225
Prieto Aranguren Alain ESP 2219
FM Ibar Marcelo ARG 2217
Olaizola Ortega Luis ESP 2206
Guijarro Galan Jose Luis ESP 2206
Pressman Leif USA 2198
Suarez Garcia Carlos ESP 2177
Zysko Jan POL 2168
WFM Gorshkova Irina BEL 2166
Diez Fraile David ESP 2165
WFM Aranaz Murillo Amalia ESP 2164
Pastor Pons Pedro Maria ESP 2156
Verkasalo Tommi FIN 2156
Lillo Ferrer Jose Maria M ESP 2151
Bas Mas Jose Joaquin ESP 2150
FM Valenti Giuseppe ITA 2143
Aranaz Portugues Jose Carlos ESP 2130
Navarrete Espi Samuel ESP 2127
Diaz Herrero Alvaro ESP 2126
Vega Viejo Marcelino ESP 2122
Torres Ganuza Fco Javier ESP 2120
Perez Calahorra Ricardo ESP 2117
Baekelant Eva BEL 2103
Silva Rodriguez Julio ESP 2103
Uriarte Prieto Goyo ESP 2100
Hilarius Sander NED 2096
Bottema Martin NED 2074
WFM Newrkla Katharina AUT 2055
Alonso Aranzabal Inigo ESP 2052
Thomassen Thomas NOR 2049
Roldan Riaga Roberto ESP 2045
Rabin Evan Z USA 2035
Lisarri Tomas Antonio ESP 2032
Houweling Bert NED 2027
Rodriguez Martinez Fernando ESP 2026
Bongers Erik NED 2019
Smith Matthieu FRA 2019
Tholey Jean-Paul FRA 2019
Severri Arrese Carlos ESP 2013
Sanz Rodero Mikel ESP 2011
Lopez Heras Arturo ESP 2002
Garay Lenne Luis Maria ESP 1999
Segovia Sanchez Antonio ESP 1996
Montolio Benedicto Cesar ESP 1992
Etxagibel Larranaga Asier ESP 1990
Clement Alexandre FRA 1982
Torres Patrice FRA 1981
Houdeyer Hendricks FRA 1978
Fernandez Garcia Javier ESP 1976
Newrkla Alexander AUT 1962
Miguelez Garcia Erlantz ESP 1957
Garrido Fernandez David ESP 1955
Baron Romuald FRA 1950
Both Gert NED 1944
Fernandez Zubitur Jokin ESP 1935
Nogues Fernandez Ramon ESP 1925
Arana Garate Jon ESP 1924
Tung Siu Hung ESP 1924
Elizondo Market Juan Marcos ESP 1923
Perez Cameselle Francisco ESP 1907
Buiza Prieto Aizbeltz ESP 1905
Richet Clement FRA 1901
Orti Boix Miquel Lluis ESP 1895
Regillaga Otano Jon ESP 1893
Juanco Elizari Felix Javier ESP 1890
Garro Beraza Julen ESP 1889
Tirado Parra Alberto ESP 1884
Fuente San Sebastian Ernesto ESP 1879
Garcia Martin Juan Manuel ESP 1872
Ramon Gualberto Arturo ESP 1871
Zaballa Zarzosa Jon ESP 1866
Daubas Bernard FRA 1865
Perrusset Barbara FRA 1859
D`amade Philippe FRA 1847
Urruticoechea Sarriegui Jose A ESP 0
Galarraga Lasa Jon Gurutz ESP 1819
Saenz Zabala Juan Ignacio ESP 1812
Navascues Zabaleta Jesus ESP 1799
Vyvyan Philippe FRA 1789
Iglesias Gonzalez Veronica ESP 1785
Izagirre Alsua Aritz ESP 1785
Cantabrana Garona Alejandro ESP 1774
Rodriguez Montes Sostenes ESP 1770
Espin Laborde Jesus Maria ESP 1762
Sanz Sanz Clemente ESP 1760
Orube Bona Andoni ESP 1756
Marin Salvador Ruben ESP 1745
Delgado Canton Manuel ESP 0
Lazkano Gaite Tomas ESP 1727
Mohseni Neik AFG 1722
Tardi Oscar FRA 1721
Urkia Mendinueta Alberto ESP 0
Cendagortagalarza Rodriguez Jo ESP 1696
Sanmateu Juan Sergio ESP 0
Arri Martinez Iker ESP 1680
Garmendia Zubeldia Daniel ESP 0
Buiza Prieto Eihartze ESP 1671
Ribeiro Henri FRA 1657
Botaya Helios FRA 0
Berdote Alonso Carlos ESP 1642
Santos Zunzunegi Iban ESP 0
Gonzalez Pueyo Patricia ESP 1634
Garat Jacques FRA 1618
Aizpurua Zufiria Inaki ESP 1616
Sanchez Merino Christian ESP 1616
Vicente Ezeiza Mikel ESP 1616
Martikorena Endara Patxi ESP 1612
Baekelant Viktor BEL 1597
Campos Urbaneja Ricardo ESP 1584
Santesteban Gonzalez Begona ESP 1583
Santos Etxepare Agustin ESP 1575
Jauregi Barandiaran Jon ESP 1571
Lizaso Gastesi Jose Maria ESP 1571
Vadillo Huegun Jon ESP 0
Betanzos Alonso Koldo ESP 0
Moreiro Sanchez Silvestre ESP 1554
Elduayen Echave Ramon ESP 1553
Irulegi Garmendia Jose Antonio ESP 1520
Parron Luceno David ESP 1514
Garrido Fernandez Sergio ESP 1495
Abalia Patino Aritz ESP 1465
Navarrete Espi Ana ESP 1464
Santos Etxepare Mikel ESP 0
Rodsmoen Maud NOR 0
Olsen Ulrik NOR 0
Perez Mondejar Adler ESP 1350
Mazouat Herve FRA 0
Di Pasquale Leonardo FRA 0
Olsen Jens Petter NOR 0
Blanco De La Rosa Diego ESP 0

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top