Chess bits

Romanian Junior Championships 2013

The 2013 edition of the Children and Junior Romanian Championships took place on 1st – 12th April in Calimanesti-Căciulata.

The events are being organized by the Romanian Chess Federation, the Bucharest Chess Club and the Calimanesti-Căciulata Chess Club.

The huge tournament was divided in seven age groups for boys and girls: U-20, U-18, U-16, U-14, U-12, U-10 and U-8.

All the tournaments were 9 round Swiss opens with a time control of 1h 15 min for 40 moves plus 15 minutes until the end of the game, with 30 seconds increments from move 1.

IM Robin Alexandru Dragomirescu and WGM Irina Bulmaga won the main U-20 events for boys and girls, respectively.

Official website

The playing hall during the fourth round

Final Standings

Boys U-20:

1 IM Dragomirescu Robin-Alexandru 2361 6.5
2 CM Pop Alexandru 2252 6.5
3 FM Hajbok Robert 2366 5.0
4 FM Stanciu Alexandru-Ovidiu 2356 4.5
5 CM Horvat Dan-Sebastian 2205 4.0
6 CM Stegariu Vlad-Ionut 2191 3.5
7 CM Martian Dragos-Daniel 2168 3.0
8 I Panainte Daniel-Iulian 1943 1.5
9 I Pavel Sebastian-Ionut 2087 1.5

Girls U-20:

1 WGM Bulmaga Irina 2389 8.0
2 WNM Vasilescu Maria 1884 3.5
3 WCM Lolici Iselin-Amanda 1939 3.5
4 WCM Anton Roxana-Ana 1826 2.5
5 I Taposu-Matei Alexandra 1782 2.5

Boys U-18:

1 CM Malureanu Costin-George 2119 7.0
2 I Vasile Claudiu-Daniel 2139 7.0
3 NM Doros Radu-Marian 2311 6.0
4 CM Manole Stefan 2147 6.0
5 I Vrencian Lehel 1966 5.5
6 CM Dicu Razvan-Stefan 2241 5.5
7 CM Bida Mihai-Eugen 2222 5.5
8 I Chiru Alexandru 1876 5.0
9 I Dobre Mihai 2007 5.0
10 I Lupascu Matei-Alexandru 2058 5.0
11 I Delgado-Vlaic Adrian 1967 4.5
12 I Cosmulescu Alexandru-Paul 1944 4.5
13 I Bacila Mihai 1668 4.0
14 I Negru Alecsandru-George 1715 3.5
15 I Szijarto Norbert-Ludwig 1650 3.5
16 I Bogdan Horia-Daniel 1898 3.5
17 I Frusescu Dorian-Corneliu 1796 3.0
18 I Nagy Raul-Sebastian 1682 3.0
19 I Munteanu Ali-Eduard 1982 1.5
20 II Zaharia Alexandru-Cristinel 1485 1.5

Girls U-18:

1 WCM Serbanescu Diana-Maria 1925 7.5
2 WCM Morea Georgiana-Steluta 1883 7.0
3 WCM Gelip Ioana 2035 6.5
4 WFM Visanescu Daria-Ioana 2086 6.0
5 I Firaru Roxana-Maria 1674 5.0
6 I Dumitrescu Madalina-Alexandra 1683 5.0
7 I Toma Elena-Adelaida 1688 4.5
8 I Didiliuc Dariana-Gabriela 1582 4.5
9 I Oana Amalia-Ioana 1509 3.0
10 I Silaghi Madalina-Nemona 1551 2.5
11 II Andronache Ana-Maria-Catalina 1137 1.5
12 III Farcas Teodora 1001 1.0

Boys U-16:

1 I Neagu Mihai-Cosmin 1976 6.5
2 CM Toma Radu-Cristian 2234 6.5
3 I Bunta Andrei 1954 6.5
4 CM Tomici Stefan 2235 6.0
5 I Badescu Cristian 1875 6.0
6 CM Nastase Robert-Paul 2090 6.0
7 I Gheorghe Darius-Daniel 1864 6.0
8 CM Scripcaru George-Daniel 1970 5.5
9 I Barbuleanu Serban-Ioan 1895 5.5
10 I Toth Botond-Artur 1756 5.5
11 CM Secheres Adrian-Simion 2172 5.0
12 I Deaconu Mihai-Ionut 1857 5.0
13 CM Gheorghiu Calin 2096 4.5
14 I Lazin Robert-Tamas 1833 4.5
15 I Vrajitoru Vlad-Laurentiu-Flor 1815 4.5
16 I Mocanu Victor-Valentin 1903 4.5
17 I Barbul Ionel 1766 4.5
18 I Ursan Petru-Sebastian 1642 4.5
19 I David Alexandru-Vasile 2109 4.0
20 I Voicu Gabriel 1875 4.0
21 I Mihaly Zsolt 1657 4.0
22 I Turcuman Dragos-Mihai 1605 4.0
23 II Jakab Nandor 1660 3.5
24 I Popa Mihai-Ovidiu 1607 3.5
25 I Ghitoiu-Stelzner Luigi-Rafael 1681 3.0
26 I Pricopie Stefan 1670 3.0
27 I Ciocanaru Andrei 1656 3.0
28 II Baiasu Mihai-Liviu 1407 2.5
29 III Timofciuc Sebastian 1034 2.5
30 IV Nitor Marian-Dorin 1024 1.0

Girls U-16:

1 WCM Bulmaga Elena 1798 8.0
2 WCM Cosman Andreea-Marioara 1939 6.0
3 WCM Cusmuliuc Diana-Elena 1782 6.0
4 I Moldovan Petruta-Alisia 1712 5.5
5 WCM Cirlig Ioana-Andreea 1813 5.5
6 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1739 5.5
7 I Bracacescu Raluca-Veronica 1682 5.0
8 WCM Stanciu Ioana-Georgiana 1746 5.0
9 I Varga Adrienn 1607 5.0
10 WCM Ungureanu Maria-Andreea 1683 4.5
11 I Ciocan Clara-Theodora 1523 4.0
12 I Toma Andreea-Simona 1364 4.0
13 I Banciu Bianca-Gabriela 1599 3.5
14 I Prunariu Ana-Maria 1684 2.5
15 I Andras Cristina-Maria 1652 2.0

Boys U-14:

1 CM Dolana Andrei-Theodor 2227 8.0
2 I Geiger Alex-Emanuel 1989 7.5
3 CM Acsinte Matei-Ionut 2051 7.0
4 I Costachi Mihnea 2085 6.5
5 I Olinici Emanuel 1828 6.0
6 I Banzea Alexandru-Bogdan 1845 6.0
7 I Tiron Calin-Andrei 1924 5.5
8 I Herea Sergiu-Gabriel 1776 5.5
9 I Sandu Marian-Catalin 1820 5.5
10 I Vasiliu Cosmin 1834 5.5
11 I Popa Gabriel 1672 5.5
12 I Patrascu Catalin-Lucian 1970 5.0
13 I Benedek Istvan 1741 5.0
14 I Comsa Ciprian-Mihai 1668 5.0
15 I Zubcu Vlad-George 1774 5.0
16 II Aonicesei Daniel 1548 5.0
17 I Stancu Robert-Alexandru 1763 5.0
18 I Nistor Stefan 1693 5.0
19 I Negulescu Alexandru 1653 5.0
20 I Hincu Andrei 1708 5.0
21 I Andreescu Darie-Ioan 1905 5.0
22 I Prajovschi Liviu 1721 4.5
23 I Andronache Mihai-Stefan 1601 4.5
24 I Moldovan Rares 1839 4.5
25 I Stejeroiu Vlad 1666 4.5
26 I Arsene Marinel 1403 4.5
27 I Ene Mihnea-Gabriel 1561 4.0
28 I Dumitrescu George-Mihai 1615 4.0
29 II Sandor Tamas 1485 4.0
30 IV Ciorgovean Iustin 1083 4.0
31 I Cristian Codrut 1555 4.0
32 II Flueras Robert-Lucian 1198 4.0
33 II Oprea Stefan-Teodor 1488 4.0
34 I Toma Mihai-Iulian 1380 4.0
35 II Comsa Razvan-Lucian 1571 3.5
36 II Istrate George 1327 3.5
37 II Raduta-Gib Stefan-Vladimir 1227 3.5
38 I Mamele Stefan-Bogdan 1667 3.5
39 II Comsa Radu 1476 3.0
40 II Ungureanu Claudiu-Constantin 1625 3.0
41 II Samfirescu Andrei-Alexandru 1531 3.0
42 II Filat Nicolae 1664 3.0
43 II Gherghel-Butan Mircea 1311 3.0
44 III Borsos Mihnea-Nicolae 1117 3.0
45 Ionita Marius-Mihai 1001 1.5
46 I Stoica Eduard-Constantin 1564 0.5
47 Iacob Radu-Nicolae 1009 0.5

Girls U-14:

1 I Jakab Kincso 1641 7.5
2 I Stanciu Andreea-Briana 1748 7.0
3 I Cimpean Andra 1641 7.0
4 I Dumitras Teodora-Iarina 1636 5.5
5 I Marica Ruxandra-Ioana 1523 5.0
6 II Bogdan Laura-Iulia 1454 5.0
7 I Hrib Andrada-Ioana 1545 5.0
8 II Poama-Covaci Iulia 1346 5.0
9 I Toba Andreea-Valentina 1494 5.0
10 II Davidescu Miruna-Gabriela 1183 4.5
11 I Bitica Stefania 1417 4.5
12 I Szijarto Andreea-Irene 1538 4.5
13 I Trimbitaru Cornelia 1454 4.5
14 II Ileana Maria 1450 4.5
15 I Ungureanu Elena-Alexandra 1480 4.0
16 II Jidovu Alexandra-Irina 1289 4.0
17 I Gavrilescu Dina 1393 4.0
18 II Radu Mihaela-Delia 1131 3.5
19 II Surdu Maria-Valentina 1062 3.5
20 II Mihai Ioana-Maria 1184 3.0
21 Voinescu Malina-Oana 1001 2.5

 

 

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top