Chess News

Strong rapid chess in Nancy

An exceptional rapid event is going to take place in Nancy, France, with 18 of the top world Grandmasters, including the French starts GM Etienne Bacrot, GM Maxime-Vachier Lagrave, GM Laurent Fressinet, GM Sebastien Feller, GM Vladislav Tkachiev, the German N1 GM Arkadij Naiditsch, GM Istratescu, GM Gharamian, GM Ulf Andersson, GM Agrest, GM Anthony Wirig, IM Ekrem Cerko, GM Nikolic, GM Brasov, IM Almira Skripchenko, IM Sophie Milliet, and a total of 200 players, 50 of which titled.

The tournament is organized by IM Christophe Philippe and the association “Chess 54”. The competition takes place 28th and 29th of April, as the second day is the final for which only 7 players qualify. Saturday games are played from 14:00 to 20:00, on Sunday the Quarter finals are at 10:00, the semi finals at 14:00, and the final at 16:00.

Registration is still open via email to philippe.chr @ free.fr stating: Name, phone, email, club, Elo FIDE code or FFE. Official website http://echecs54.free.fr/gpffe.htm

Participants

Nr Nom Rapid rating Fede Club
1 g VACHIER-LAGRAVE Maxime 2840 F FRA Clichy-Echecs-92
2 g ISTRATESCU Andrei 2820 F FRA Marseille Echecs
3 g FRESSINET Laurent 2750 F FRA Clichy-Echecs-92
4 g BACROT Etienne 2740 F FRA Marseille Echecs
5 g GHARAMIAN Tigran 2740 F FRA L’Echiquier Deauvillais
6 m BATTAGLINI Gabriel 2730 F FRA L’Echiquier Deauvillais
7 g NAIDITSCH Arkadij 2720 F GER Marseille Echecs
8 g NIKOLIC Predrag 2670 F BIH Echiquier Niçois
9 g BARSOV Alexei 2630 F UZB L’Echiquier Chalonnais
10 g SHCHEKACHEV Andrei 2620 F FRA Grand Echiquier de Meaux
11 g FELLER Sebastien 2590 F FRA Evry Grand Roque
12 g FEDORCHUK Sergey A. 2590 F UKR Evry Grand Roque
13 f IDER Borya 2570 F FRA Mulhouse Philidor
14 g TKACHIEV Vladislav 2570 F FRA Evry Grand Roque
15 g ANDERSSON Ulf 2540 F SWE C.E.M.C. Monaco
16 g JANKOVIC Alojzije 2540 F CRO
17 g AGREST Evgenij 2540 F SWE Echiquier Niçois
18 g WIRIG Anthony 2530 F FRA Lutèce Echecs
19 m MONROY Charles 2500 F FRA Rennes Paul Bert
20 f DONCHENKO Alexander 2500 F GER Vandoeuvre-Echecs
21 g SANIKIDZE Tornike 2490 F GEO C.E. Strasbourg
22 m MILLIET Sophie 2470 F FRA Evry Grand Roque
23 m CEKRO Ekrem 2450 F BEL Club d’Echecs Metz Fischer
24 m SKRIPCHENKO Almira 2450 F FRA Clichy-Echecs-92
25 MAYER Philippe 2430 F FRA Sporting Cheminot Pratique Omnisport
26 m GAMBOA Nelson 2380 F COL
27 f LE CORRE Benjamin 2380 F FRA Stanislas Echecs
28 m DONCHENKO Anatoly 2360 F GER
29 f TADDEI Benoit 2340 F FRA Club d’Echecs Metz Fischer
30 PUCHER Sebastien 2340 F FRA Club d’Echecs Metz Fischer
31 f PACI Cedric 2340 F FRA Vandoeuvre-Echecs
32 m BEREND Fred 2330 F LUX Echec et Mat Forbach
33 m GIFFARD Nicolas 2320 F FRA Cavalier Bleu Drancy
34 gf BEREND Elvira 2320 F LUX Echec et Mat Forbach
35 m NEZAR Mustapha 2290 F FRA Vandoeuvre-Echecs
36 g BELKHODJA Slim 2290 F TUN Echec et Mat Forbach
37 f WEBER Tom 2290 F LUX Vandoeuvre-Echecs
38 VALLS MARTI Artur 2270 F ESP Stanislas Echecs
39 BILQUEZ Romain 2240 F FRA Saint-Quentin en Yvelines
40 COUPET Pascal 2240 F FRA Le Grand Echiquier
41 WEISS Frederic 2240 F FRA Echiquier Maizierois
42 ZIENKIEWICZ Geoffroy 2240 F FRA Stanislas Echecs
43 m ADRIAN Claude 2210 F FRA Stanislas Echecs
44 DAUBENFELD Gilles 2150 F LUX Vandoeuvre-Echecs
45 mf MULLER Anne 2140 F FRA Le Grand Echiquier
46 BOJIC Zoran 2130 F SUI
47 GROSDEMANGE David 2110 F FRA Stanislas Echecs
48 f MOINGT Jean-Claude 2110 F FRA Le Grand Echiquier
49 LEDOUX Jean-Luc 2100 F FRA Echecs Plus de Cherbourg-Octeville
50 BUDISIN Stanislav 2090 F SUI
51 KOLODZIEJCZYK Stephane 2090 F FRA Le Grand Echiquier
52 STEININGER Denis 2070 F FRA Echiquier Nanceien
53 SIMKIN Mark 2050 F GER Echiquier Maizierois
54 SIBIRKO Ivan 2050 F FRA Echiquier Centre Vaucluse
55 CARRILLO Jesus 2040 F FRA Club d’Echecs Metz Fischer
56 LUSTIG Mickael 2040 F FRA Stanislas Echecs
57 BACH Anatole 2030 F FRA Vandoeuvre-Echecs
58 MAREK Yves 2030 N FRA Le Grand Echiquier
59 ZIENKIEWICZ Alexandre 2010 F FRA Stanislas Echecs
60 JANGWA Valentin 2010 F FRA Club du Canal St-Martin Paris
61 POURQUET Matthieu 2010 F FRA Stanislas Echecs
62 KREMER Nadine 2000 F LUX Vandoeuvre-Echecs
63 BULCOURT Nicolas 1990 F FRA Saint-Quentin en Yvelines
64 BAILLARD Marc 1980 F FRA Echiquier Maizierois
65 DIAZ Jean-Francois 1980 N FRA Seichamps Échecs
66 VENARD Paul-Andre 1970 F FRA Stanislas Echecs
67 PATERNOSTER Thibaud 1950 F FRA Stanislas Echecs
68 MULLER Etienne 1950 F FRA Club d’Echecs Metz Fischer
69 STEPHANUS Joseph 1950 F FRA Echec et Mat Forbach
70 COLSON Arnaud 1940 F FRA Club d’Echecs Metz Fischer
71 CIVIT Pierre 1930 F FRA Stanislas Echecs
72 RUFFENACH Alain 1920 F FRA Vandoeuvre-Echecs
73 EVRARD Anthony 1920 F FRA Vandoeuvre-Echecs
74 RIGAUD Nicolas 1910 F FRA Echiquier Nanceien
75 BOES Remi 1910 F FRA Stanislas Echecs
76 VIGNERON Quentin 1890 F FRA Vandoeuvre-Echecs
77 CAPACES Francois 1890 F FRA Stanislas Echecs
78 FONTAINE Alain 1880 F FRA Lyon Olympique Echecs
79 KLIPPER Noemie 1860 F FRA Stanislas Echecs
80 MAHIEUX Julien 1850 F FRA Stanislas Echecs
81 HENTZEN Fabrice 1850 F FRA l’Echiquier de la Foret
82 LECLERE Mohamed 1840 F FRA Tressange Pays-Haut
83 BATTISTELLA Valentin 1830 F FRA Seichamps Échecs
84 VIGNERON Jean 1820 F FRA Vandoeuvre-Echecs
85 CALVI Denis 1790 F FRA Echiquier de la Haute Moselotte (E.H.M)
86 MALGLAIVE Jean-Louis 1790 F FRA Pont-A-Mousson
87 VUILLEMARD Jean-Marc 1790 F FRA Vandoeuvre-Echecs
88 PANTIN Kevin 1790 F FRA Stanislas Echecs
89 BAUER Frederic 1780 F FRA Colmar Echecs
90 MARRET Benjamin 1780 F FRA Orcher la Tour
91 SPOONE John-Paul 1770 F USA BelfortEchecs-AEAU
92 VEBRET Samuel 1770 F FRA Colmar Echecs
93 AIROLDI Roger 1770 F FRA Echiquier Nanceien
94 KAJGANIC Fabien 1750 F FRA Stanislas Echecs
95 BAJONI Lucas 1750 F FRA Stanislas Echecs
96 SCHOUMERT Robert 1750 F FRA Echiquier Maizierois
97 DUPONT Francois 1730 F FRA Vandoeuvre-Echecs
98 GIBOREAU Romain 1730 N FRA Chartres Echecs
99 CHAZOT Jean-Marc 1720 N FRA Echecs.m@t Evry
100 DE VREESE Claire-Domitille 1710 F FRA Echiquier Nanceien
101 DE TALANCE Aliaume 1700 F FRA Vandoeuvre-Echecs
102 BASKIN Robert 1700 F GER
103 BENOIT Claude 1700 F FRA Club d’Echecs de Saint-Die
104 PILLARD Valentin 1700 F FRA Stanislas Echecs
105 BIANCHI Tobias 1700 F FRA Echiquier Grenoblois
106 CHRETIEN Catherine 1680 F FRA Stanislas Echecs
107 MAZOYER Eric 1680 F FRA Seichamps Échecs
108 GEORGET Sebastien 1670 N FRA Seichamps Échecs
109 REBOUD Joseph 1670 F FRA Stanislas Echecs
110 BREYER Guy 1660 N FRA Echiquier de la Haute Moselotte (E.H.M)
111 GODENER Jean-Noel 1650 F FRA Pont-A-Mousson
112 STRAND Hakan 1640 E FRA Le Grand Echiquier
113 DUBOURG Lionel 1640 N FRA Seichamps Échecs
114 FALLEMPIN Remy 1630 F FRA Stanislas Echecs
115 LUPFER Anny 1630 F FRA Club d’Echecs Metz Fischer
116 JOANNES Thomas 1630 N FRA Echiquier Nanceien
117 GROTHE Franz 1620 F FRA Seichamps Échecs
118 NONNENMACHER Daniel 1610 F FRA Echiquier Maizierois
119 KORNMANN Alexandre 1610 F FRA Wintzenheim
120 CHAZOT Christine 1600 N FRA Echecs.m@t Evry
121 BUYUKYALCIN-MOUSSA Kadir 1600 F FRA Bischwiller
122 MASSON Sylvain 1580 F FRA Club d’Echecs de Saint-Die
123 HAUGER Alexandre 1580 F FRA Wintzenheim
124 PRINCIPATO Guillaume 1570 N FRA Stanislas Echecs
125 HARMAND Yann 1570 F FRA Vandoeuvre-Echecs
126 BAMBAEVA Alexandra 1570 N FRA Echiquier Spinalien
127 CICCOLI Theo 1570 F FRA Ecole Française d’Echecs de Metz
128 RIBEIRO Adrien 1560 N FRA l’Echiquier de la Foret
129 HORNOY Jean-Michel 1560 F FRA Nancy Est Echecs
130 THIERY Boris 1550 E FRA Stanislas Echecs
131 ADRIAN Leopold 1530 N FRA Stanislas Echecs
132 DAMAND Andre 1520 F FRA Echec et Mat Forbach
133 MARTIN Dominique 1520 N FRA Nancy Est Echecs
134 QUINET Michel 1510 F FRA Club d’Echecs de Saint-Die
135 CAHEN Alexis 1510 N FRA Ecole Française d’Echecs de Metz
136 TRIFIGNY Yves 1510 N FRA Echiquier Vésulien
137 SHAHBAZI Mahmoud 1499 E FRA
138 PERRUCHAUD Jean 1499 E FRA
139 KULLA Florian 1499 E FRA
140 GILLET Jacky 1499 E FRA
141 HENRY Maxime 1490 F FRA Pont-A-Mousson
142 FRANOT Stephane 1490 E FRA Nancy Est Echecs
143 GOUNANT Stanislas 1490 F FRA Echiquier Nanceien
144 CASIES Eliot 1480 F FRA Stanislas Echecs
145 SALIOU Sarah 1460 F FRA Stanislas Echecs
146 LECLERC Julian 1460 N FRA Tressange Pays-Haut
147 MAIETTI Tom 1450 F FRA Vandoeuvre-Echecs
148 BARIS Alain 1450 N FRA Seichamps Échecs
149 ALLONGE Nicolas 1440 F FRA Stanislas Echecs
150 LECLERC Bernard 1430 N FRA Tressange Pays-Haut
151 RIBEIRO Michael 1420 N FRA l’Echiquier de la Foret
152 HINZELIN Mireille 1420 N FRA Nancy Est Echecs
153 BOURSIER Marianne 1420 F FRA Club du Canal St-Martin Paris
154 BAMBAEVA Anna 1420 N FRA Echiquier Spinalien
155 REINHART Jean-Emile 1410 N FRA l’Echiquier de la Foret
156 GROTHE Alice 1410 F FRA Seichamps Échecs
157 BUYUKYALCIN-MOUSSA Elyes 1410 N FRA Bischwiller
158 BOLLET Marie-Ange 1410 N FRA Tour Prends Garde! Besancon
159 CASIES Jules 1400 N FRA Stanislas Echecs
160 KARA Djamel 1399 E FRA Stanislas Echecs
161 DAGORNE Stephane 1399 E FRA Villennes sur Seine
162 JUCHAT Gael 1370 N FRA Stanislas Echecs
163 ADRIAN Louise 1370 F FRA Stanislas Echecs
164 LIM Nicolas 1360 N FRA Stanislas Echecs
165 VENARD Gautier 1350 N FRA Stanislas Echecs
166 GOEURY Yves 1340 F FRA Nancy Est Echecs
167 CAPONE Florian 1340 N FRA Vandoeuvre-Echecs
168 HUGUET Alexandre 1340 N FRA Stanislas Echecs
169 PRINCIPATO Vincent 1330 N FRA Stanislas Echecs
170 BONINI Alexandre 1320 N FRA Stanislas Echecs
171 STEPHENNE Eric 1310 N FRA Tressange Pays-Haut
172 BILLON Olivier 1310 N FRA Pont-A-Mousson
173 DEGOUTIN Cedric 1300 E FRA Tressange Pays-Haut
174 VALETTE Cedric 1300 N FRA Echecs Plus de Cherbourg-Octeville
175 BONNIN Lou-Roch 1280 N FRA Tous aux Echecs !
176 DEGOUTIN Terence 1270 E FRA Tressange Pays-Haut
177 DE TALANCE Berenice 1260 N FRA Vandoeuvre-Echecs
178 ALLONGE Eric 1240 N FRA Stanislas Echecs
179 SIATTE Jean-Pierre 1230 F FRA Nancy Est Echecs
180 GOSPODARU Teodora 1220 N FRA Stanislas Echecs
181 DE TALANCE Stephane 1210 N FRA Vandoeuvre-Echecs
182 CAPACES Dylan 1160 N FRA Stanislas Echecs
183 JUCHAT Remi 1160 N FRA Stanislas Echecs
184 PIGNON Julien 1099 E FRA
185 DUBOURG Alix 1080 N FRA Seichamps Échecs
186 MOSTEFA KARA Kamil 1070 E FRA Stanislas Echecs
187 RACINE Eliane 990 N FRA Tressange Pays-Haut
188 MAURICE Xavier 950 N FRA Echiquier de la Haute Moselotte (E.H.M)
189 DEGOUTIN Loic 940 E FRA Tressange Pays-Haut
190 GEORGET Juan 900 N FRA Seichamps Échecs
191 GROSJEAN Noe 880 E FRA Seichamps Échecs
192 DEGOUTIN Selena 840 E FRA Tressange Pays-Haut

 

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top