Chess bits

World Youth Chess 2013 boys and girls U10 round 1

World Youth chessGames U18 boys / Games U18 girls / Games U16 / Games U14 / Games U12 / Games U10 / Games U8

Round 1 results are in and as soon as we have the games in pgn format, they will be uploaded and analysed at the live arena pages

 

Results U10 boys:

 RUS  Daniil Akochenok  1 – 0
 USA  Liang Awonder  1 – 0  Alexandr Kamchytski  BLR
 IND  Ramaravind Letchumanan Nagappan  1 – 0  Adilkhan Kairzhan  KAZ
 USA  Peng David  1 – 0  Hrag Lakhoyan  LBN
 HUN  Alex Krstulovic  1 – 0  Al Darmaki Sultan  ARE
 ROU  David Gavrilescu  1 – 0  Rohan Talukdar  CAN
 UZB  Nodirbek Abdusattorov  1 – 0  Patrik Aalto  FIN
 ARM  Mamikon Gharibyan  1 – 0  Abdelaziz Al Mualla  ARE
 IRN  Alireza Firoozja  1 – 0  Shahriyor Abduzarif  TJK
 POL  Pawel Teclaf  1 – 0  Bader Al Amiri  KWT
 SVK  Samir Sahidi  1 – 0  Saeed Al Husani  ARE
 AUT  Dominik Horvath  1 – 0  Abdulla AL-ANSARI  QAT
 VNM  Hai Him Huynh  1 – 0  Khalid AL-ANSARI  QAT
 RUS  Arseniy Nesterov  1 – 0  Ali AL-SAADI  QAT
 NZL  Daniel Hanwen Gong  1 – 0  Askar Alibek  KAZ
 MNG  BAASANSUREN ERDENE  1 – 0  Issa Aljowder  BHR
 DNK  Filip Boe Olsen  1 – 0  Amine Amghar  DZA
 RUS  Ruslan Kavyev  1 – 0  Sedrani Ammar  ARE
 IND  Arjun Kumar Erigaisi  1 – 0  Vasily Andronov  RUS
 ARM  Hakob Mk. Hakobyan  1 – 0  Dhafer Abdulameer Aseel  IRQ
 AUS  Kevin Willathgamuwa  1 – 0  ASHID TSETSEG-ULZII  MNG
 USA  Shen Christopher  1 – 0  Elmar Atakishiyev  AZE
 AZE  Mahammad Seymur Muradli  ½ – ½  Sukhrobjon Avalboev  UZB
 ROU  Mihnea-Ionut Ognean  1 – 0  XUHUI BAI  CHN
 BGR  Tsvetan Stoyanov  1 – 0  Nurbakyt Baishurin  KAZ
 CHN  YUTONG LIU  1 – 0  Mahmoud Bakouche  DZA
 DEU  Moritz Weishaeutel  1 – 0  Egor Balashov  RUS
 CAN  Thomas Guo  1 – 0  Pablo Barros Rodriguez  ECU
 ARM  Armen Ar. Barseghyan  1 – 0  Adam Bassam  LBN
 TKM  Muhammet Ezizov  0 – 1  BATSUREN DAMBASUREN  MNG
 IND  Nihal Sarin  1 – 0  Kei BEAUDUIN  JPN
 IND  Aronyak Ghosh  1 – 0  BILGUUN LKHAGVASANJ  MNG
 PER  Gabriel Landa Medrano  1 – 0  YUHAO CAI  CHN
 LKA  Gamapaha Mudiyanselage Harshana Thilakarathne  1 – 0  Costello Alexander  USA
 MYS  JUN YING TAN  1 – 0  Shah Darshan  KEN
 AZE  Ahmad Samir Ahmadzada  1 – 0  TIANLE DENG  CHN
 BEL  Huynh Laurent  1 – 0  Begad Elmorshdy  EGY
 VNM  Huynh Minh Thien Nguyen  1 – 0  Salman Fawzi  BHR
 IRN  Mahan Saberi  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 MNG  BAYASGALAN KHERLEN  1 – 0  Adam Gaisinsky  CAN
 FRA  Jawad Maache  ½ – ½  Luka Galac  HRV
 DEU  Jakob Leon Pajeken  0 – 1  GAN-ERDENE SUGAR  MNG
 MNG  IRMUUNTULGA BATJARGAL  1 – 0  Kai Yi Gong  MAC
 TUR  Ahmet Utku Uzumcu  1 – 0  Chirag Guha  WLS
 ESP  Lance Henderson de La Fuente  1 – 0  Hamad Essam  ARE
 GEO  Nikoloz Kacharava  1 – 0  Luiz Hirokazu Andraus Haruna  BRA
 RUS  Grigorii Ter-Saakian  1 – 0  Haleem Hussein Hasanen  IRQ
 AZE  Vugar Gulam Manafov  1 – 0  Elmir Elnur Ibadov  AZE
 SRB  Luka Budisavljevic  1 – 0  Fateh Imanov  AZE
 TUR  Kaan Kucuksari  1 – 0  Alexander Isaksson  SWE
 UZB  Jamol Shavdirov  ½ – ½  ITGELT KHUYAGTSOGT  MNG
 JOR  Malek Saif  1 – 0  Chen-Chieh Kao  TWN
 VNM  Duc Tri Ngo  1 – 0  Youngjin KIM  KOR
 CAN  Luke Pulfer  1 – 0  Inmo KOO  KOR
 IRN  Amir Mohammad Docheshmeh  ½ – ½  Arthur Kruckenhauser  AUT
 MYS  LIK ZANG LYE  1 – 0  Amir Li  KGZ
 IND  Kushagra Mohan  ½ – ½  Ethan Low  CAN
 LVA  Daniils Horobrijs  ½ – ½  JIAHAN LU  CHN
 Shoam Cohen  1 – 0  David Makarczyk  CAN
 DEU  Marco Dobrikov  1 – 0  Vladislav Maximov  RUS
 MYS  Faqih B Aminuddin Muhammad  ½ – ½  Uulu Syimyk Mirlan  KGZ
 IDN  Dhatuyo Budiarto  1 – 0  Mohamed AL HOR  QAT
 TUR  Alp Bugra Unlu  0 – 1  Azat Nurmamedov  TKM
 AZE  Farid Farman Mustafayev  1 – 0  Al Taher Omar Mohammad  ARE
 LTU  Augustas Gucaga  1 – 0  Niko Palttala  FIN
 ARE  Mohammad Mosallam  0 – 1  Paul Justin  USA
 ESP  Daniel Sanz Wawer  1 – 0  Kai Richardson  CAN
 KAZ  Kazybek Nogerbek  ½ – ½  Shawn Rodrigue Lemieux  CAN
 BGR  Nikolay Cholakov  0 – 1  Stefanus Schutte  ZAF
 LTU  Ernest Misiuk  ½ – ½  Leon Shamba  RUS
 ARE  Abdulla Alnyeyadi  0 – 1  Daniel Sheliya  RUS
 CHN  ZIJIN SU  0 – 1  Yehor Sokolov  UKR
 MAC  Chin Chon Li  0 – 1  Hampus Sorensen  ZMB
 DEU  Justus Felix Graf  0 – 1  Stearman Josiah  USA
 JPN  Haruki Izumi  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 POL  Pawel Kozlowski  1 – 0  Jakhongir Sunnatullaev  UZB
 VNM  Trong Minh Quang Hoang  ½ – ½  Benito Surya  CAN
 CZE  Ladislav Kopec  1 – 0  Alexander David Suvorov  DEU
 KGZ  Altay Akmatov  ½ – ½  Luca-Niklas Suvorov  DEU
 LKA  Jayasinghe Arachchige Kulisa Saranath Nanayakkara  1 – 0  Damir Tsishba  RUS
 SGP  Delroy Singh  0 – 1  TUVSHINBAT BATSUREN  MNG
 JOR  Abu Alhaijaa Thaer  1 – 0  walid shebani  SYR
 SVN  Val Kmetic  1 – 0  Fang-Chieh Wang  TWN
 ARE  Hareb Nasser Al Shamisi  0 – 1  ZIDENG WANG  CHN
 ROU  Zeno-Iulius Sarbu  0 – 1  Changrui Yu  ZAF
 KOR  Juwon NAM  1 – 0  Igor Yushko  UKR
 MEX  Felipe de Jesus Torres Rivas  0 – 1  Henry Zhang  CAN
 ARE  Shaeri Rashid  0 – 1  ZHUORAN ZHANG  CHN

 

Results U10 girls:

 BGR  Nurgyul Salimova  1 – 0  Dommalapati Aasa  USA
 KAZ  Bibissara Assaubayeva  1 – 0  Sonia Modi  ZAF
 IRN  Anahita Zahedifar  1 – 0  Lina Nassr  DZA
 EGY  Sara Adel  0 – 1  Samadashvili Martha  USA
 RUS  Elizaveta Solozhenkina  1 – 0  Nadia Esmeralda Schmidt  ZAF
 IND  Lakshmi Chidambaram  1 – 0  Krishi Nishil Shah  KEN
 RUS  Alexandra Afanasyeva  1 – 0  Carolina Vargas D  BOL
 BGR  Gergana Peycheva  1 – 0  Vittal Sanjana  USA
 IDN  Diajeng Theresa Singgih  1 – 0  Jeannie Zhang  CAN
 RUS  Taisiia Tereshechkina  ½ – ½  Sadagat Abbasova  AZE
 UZB  Dilbar Khamroeva  0 – 1  Yara Allam  EGY
 RUS  Yulia Vinokur  1 – 0  Aysha Nasser Alshamsi  ARE
 IND  Saina Salonika  1 – 0  Nur Faiqah Aminuddin  MYS
 POL  Magdalena Harazinska  1 – 0  ANUDARI ENKHTUVSHIN  MNG
 VNM  Vuong Mai Khanh Tran  1 – 0  Nanor Arnelian  LBN
 ISR  Anastasia Vuller  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 VNM  Ngoc Thuy Duong Bach  1 – 0  Noemi Bedic  HRV
 DZA  Nesrine Boubendir  0 – 1  Mariia Berdnyk  UKR
 BOL  Ana Paula Condori  1 – 0  Dana Berelowitsch  DEU
 USA  Yip Carissa  1 – 0  Ngoc Han Julia Bui  DEU
 VNM  Tran Gia Thu Pham  1 – 0  Wameesha Nawanjali Delgasdeniya Delgasdeniya  LKA
 KAZ  Samal Abduali  1 – 0  Mariela Ebeling  FIN
 GEO  Tamar Esadze  1 – 0  Fatma Al Menhali  ARE
 AZE  Aydan Huseynova  ½ – ½  Shabnam Feyzullayeva  AZE
 HUN  Judit Juhasz  ½ – ½  Garai Antara  USA
 AZE  Govhar Beydullayeva  1 – 0  Madara Golsta  LVA
 CHN  XUE BAI  ½ – ½  Ramona Golsta  LVA
 ITA  Marianna Raccanello  1 – 0  Neya Govindaraj  WLS
 AZE  Ismayil Malak  ½ – ½  Mane Hovhannisyan  ARM
 ESP  Maria Eizaguerri Floris  1 – 0  Anna Ivanova  RUS
 CZE  Kristyna Laurincova  0 – 1  Yuliya Khegay  UZB
 IRN  Zhina Paktinat Poshtieri  0 – 1  KHUSLEN TUYA  MNG
 USA  Zhao Chenyi  1 – 0
 RUS  Anna Podgornova  1 – 0  Leyla Kim  UZB
 ARM  Anahit Mkrtchyan  1 – 0  Ulyana Kolosan  UKR
 ROU  Maria Anghel  0 – 1  Assel Lesbekova  KAZ
 RUS  Mariia Kutianina  1 – 0  Kristiina Liiv  EST
 TUR  Defne Sade  1 – 0  LKHAGVADOLGOR SERCHINBAL  MNG
 AZE  Zeynab Ismayilzada  1 – 0  Aishwarya Lutchman Singh  WLS
 IND  Krystal Stella Fernandes  1 – 0  MANDUKHAI MYAGMARSUREN  MNG
 PHL  Mary Joy Tan  1 – 0  Mangalam Shreya  USA
 KGZ  Dariia Li  1 – 0  Monrine Mavhengere  ZWE
 LTU  Barbora Maciulaityte  1 – 0  Audrey Tracy Mboya  KEN
 IND  Mounika Akshaya Bommini  1 – 0  Amen Miladi  TUN
 BLR  Aryna Kuzich  0 – 1  Hai Phuong Anh Nguyen  VNM
 ROU  Miruna-Daria Lehaci  0 – 1  Nazerke Nurgali  KAZ
 FRA  Beline Yuan  1 – 0  Ekaterine Pipia  GEO
 MYS  JIA-TIEN CHUA  1 – 0  Hui (Cindy) Qiao  CAN
 ARE  Wafia Darwish Al Maamari  1 – 0  Nicole Shu-Yu Qin  NZL
 FRA  Berenice De Talance  ½ – ½  Mahima Raghavendra  ENG
 CZE  Kristyna Markova  1 – 0  Mohammad Ali Hassan Rayan  ARE
 ESP  Adhara Rodriguez Redondo  1 – 0  Sammy Rueda Peralta  ECU
 SVN  Kaja Faganel  1 – 0  Ana Sakotic  SRB
 GRC  EVGENIA TSIVELEKIDOU  1 – 0  Kamelya Qumsieh  PLE
 IND  Swera Ana Braganca  1 – 0  Wassan Saleh  KWT
 IND  Gupta Ananya Rishi  0 – 1  Ekaterina Shestakova  RUS
 ROU  Adela Sarbu  0 – 1  Shondra Alix  USA
 LKA  Menuri Sachintha Kodikara Karunappuli Kankanamge  0 – 1  Ekaterina Shubina  RUS
 ARE  Amal Fadel Alshamsi  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 KOR  Yubin KIM  0 – 1  Kylie Tan  CAN
 IND  Beverly Marie Mendonca  1 – 0  Allison Tsypin  CAN
 ARE  Faraj Hind  ½ – ½  Aksiniia Vaskovets  UKR
 POL  Lidia Czarnecka  ½ – ½  Xu Chang  USA
 LKA  Vinumi Vidara Jasenthuliyane  1 – 0  Pou Kuan Yang  MAC
 LKA  Sharoni Isuri Pehesara Vithanage  1 – 0  IDINA ZULKIPPLI YASMIN  MYS
 IND  Jiya Mangesh Shah  1 – 0  Arul Yuvika  KEN
 ZAF  Noa Saxon Gardiner  0 – 1  XIAO ZHANG  CHN

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top