Chess bits

World Youth Chess 2013 boys and girls U14 round 1

World Youth chessGames U18 boys / Games U18 girls / Games U16 / Games U14 / Games U12 / Games U10 / Games U8

Round 1 results are in and as soon as we have the games in pgn format, they will be uploaded and analysed at the live arena pages

 

Results U14 boys:

 NOR  Aryan Tari  1 – 0  Doluwarawatte Gamage Minul Sanjula Doluweera  LKA
 IND  Aravindh Chithambaram Veerappan  1 – 0  Stanislav Kovalevsky  BLR
 HUN  Benjamin Gledura  1 – 0  Tine Markocic  SVN
 USA  Song Edward  1 – 0  Dastan Turar  KAZ
 ITA  Francesco Rambaldi  1 – 0  William Graif  CAN
 SRB  Milan Zajic  0 – 1  Chingis Isaev  KGZ
 ESP  Miguel Santos Ruiz  1 – 0  Jan Dolinar  SVN
 IND  Visakh Narayanan Rajeswari  1 – 0  DIMITRIOS ZISIADIS  GRC
 PER  Jose Eduardo Martinez Alcantara  ½ – ½  Joshua Higgs  ENG
 LVA  Dmitrijs Tokranovs  1 – 0  Isaac Valent Tello Chavez  MEX
 IRN  Shahin Lorparizangeneh  1 – 0  Al-Rashedi Mayed  ARE
 UKR  Yevhenii Shtembuliak  1 – 0  BAT-ERDENE TSOGBAYAR  MNG
 PER  Kevin Cori Quispe  ½ – ½  Guram Kokaia  GEO
 CHN  YAN LIU  1 – 0  Aibek Isakzhanov  KGZ
 GRC  NIKOLAOS THEODOROU  1 – 0  Vadim Jamar  BEL
 IND  Pranav Vijay  1 – 0  ZHI YANG OOI  MYS
 CHN  CHANGREN DAI  1 – 0  Khojiakbar Foziljonov  UZB
 ROU  Andrei-Theodor Dolana  1 – 0  Davit Gvenetadze  GEO
 TKM  Saparmyrat Atabayev  1 – 0  Rhys Bennett  WLS
 IRN  Parham Maghsoudloo  ½ – ½  Yacine Ait Abbas  DZA
 AUT  Florian Mesaros  1 – 0  Matic Dolinar  SVN
 DEU  Robert Baskin  ½ – ½  YUHAO LIAO  CHN
 USA  Viswanadha Kesav  1 – 0  Kenji Hiebert  JPN
 HRV  Jadranko Plenca  1 – 0  Luka Licheli  GEO
 DEU  Thore Perske  1 – 0  Dineth Nimnaka Naotunna Badalage  LKA
 ESP  Inigo Lopez Mulet  1 – 0  Markas Cerniauskas  LTU
 DNK  Jesper Sondergaard Thybo  1 – 0  Mark Yasser  EGY
 RUS  Maksim Litvinov  1 – 0  Sabah Nori Noori  IRQ
 IRN  Mohammadreza Asgharzadeh  1 – 0  Chris Kolver  ZAF
 SGP  Xiangyi Liu  1 – 0  Gigi Absaridze  GEO
 POL  Mikolaj Tomczak  1 – 0  Justin Lynch  ZAF
 BLR  Mihail Nikitenko  1 – 0  Georg Nero  EST
 CHN  MINGHUI XU  0 – 1  Airat Sadubayev  KAZ
 USA  Chow Colin  1 – 0  Owen Bennett  WLS
 FRA  Clement Meunier  1 – 0  Jei-Chen Ho  TWN
 USA  Panchanatham Vignesh  1 – 0  Kuruppumullage Don Supun Dasantha Kuruppu  LKA
 ROU  Matei-Ionut Acsinte  1 – 0  Giorgi Tavzarashvili  GEO
 IND  Muthaiah Alagappan  1 – 0  Aidar Kenenbaev  KGZ
 CHN  DI LI  1 – 0  Gamapaha Mudiyanselage Shalitha Thilakarathne  LKA
 AZE  Ismayil Bahram Shahaliyev  1 – 0  Qutayba Yunis Ahmed  IRQ
 CZE  Daniel Kozusek  1 – 0  Enrique Ric Garcia Herrera  MEX
 BGR  Vladimir Sergeev Petrov  1 – 0  Sachin Bhadrashil Modi  ZAF
 AUS  Jack Puccini  1 – 0  Mahesh Khadka  NPL
 MNG  BOLDOO ERDENEPUREV  ½ – ½  STAVROS FYNTRILAKIS  GRC
 VNM  Minh Thang Tran  1 – 0  Al-Hamed Abdulla  ARE
 FRA  Fahim Mohammad  1 – 0  Keegan Henrique Agulhas  ZAF
 CZE  Matyas Marek  ½ – ½  Ashutosh Pitkar  IND
 RUS  Nikita Fedotov  0 – 1  Said Elchin Rafili  AZE
 USA  Mousseri Daniel  1 – 0  Daniel Roos  SWE
 SVK  Oliver Spacek  1 – 0  Nyasha Katsande  WLS
 AUS  Zachary Loh  1 – 0  Seak Hin Ieong  MAC
 ROU  Catalin-Lucian Patrascu  1 – 0  Jo-Kai Liao  TWN
 BLR  Valeriy Kazakovskiy  1 – 0  Gideon Jakobus Hoon  ZAF
 UZB  Ortik Nigmatov  1 – 0  Saif Idrees Al Hamed  ARE
 EGY  Adham Fawzy  1 – 0  Marshool Mohamed  ARE
 TUR  Volkan Sevgi  1 – 0  CHARALAMPOS ANAGNOSTAKIS  GRC
 GRC  ARGYRIOS PAPADOPOULOS  1 – 0  Yauheni Vaitsiakhouski  BLR
 FRA  Alexandre Pigeat  ½ – ½  Erwin Liebert  EST
 IRN  Reza Akhgari  1 – 0  Hichem Boubendir  DZA
 CHE  Harry Hoang  1 – 0  Arvo Valkama  FIN
 USA  Banik Siddharth  1 – 0  Chi Tou Ng  MAC
 NOR  Eivind Xu Djurhuus  1 – 0  Minhyeok KWUN  KOR
 ENG  Michael Fernandez  1 – 0  Hassan Abdullatif  LBN
 ENG  Daniel Abbas  1 – 0  Jacky-Long Mouthuy  LUX
 KAZ  Zhandos Agmanov  1 – 0  Seng Tou Ip  MAC
 AZE  Rustam Faiq Bunyatov  1 – 0  Srinjay Mukhopadhyay  KEN
 TUR  Cem Kaan Gokerkan  1 – 0  Fahhad Al Ajmi  KWT
 PHL  Daryl Unix Samantila  1 – 0  Khaled Bagh  SYR
 FIN  Teemu Virtanen  0 – 1  Kevin Bedon Tapia  ECU
 BRA  Tiago Lopes Oliveira  1 – 0  Menash Fareed  FJI
 DEU  Martin Kololli  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 CAN  Diwen Shi  1 – 0  Taehyung KIM  KOR
 KOR  Hongjin AHN  1 – 0  Stefano Lee  CAN
 UKR  Andranik Kutsanyan  ½ – ½  Xiang Rui Rodney Li  NZL
 KAZ  Assad Mamyrbay  1 – 0  Mohammad Naman  AFG
 ARM  Artyom Manukyan  0 – 1  Mathieu Mouwakdie  LBN
 ENG  Jason Lau  1 – 0  Bakhtyar Hamasaleh Rabar  IRQ
 AZE  Nail Qoshqar Bashirli  1 – 0  Timur Radionov  RUS
 AZE  Zaur Shahin Abbasov  1 – 0  Andre Nagui Raffla  EGY
 IDN  Catur Adi Sagita  1 – 0  Salih AL HOR  QAT
 SYR  Malek Koniahli  1 – 0  Dylan Siow-Lee  AUS
 SVK  Marian Simo  1 – 0  Rai Subham  KEN
 IND  VISVESHWAR Anbumaran  1 – 0  Andrej Sukovic  MNE
 DZA  Mohamed Arezki Nacer  ½ – ½  Renat Thaher  KGZ
 CAN  Wenlu Yu  0 – 1  Avery Hsiang-Wen Wang  TWN
 SLB  Ronnie Kellei  0 – 1  Samia Zannat Sheikh  ITA
 CHN  XIANGYU WU  1 – 0  Mg Kyaw Zaw Hein Maung  MMR

 

Results U14 girls:

 GRC  STAVROULA TSOLAKIDOU  1 – 0  Tetyana Aleksandrova  UKR
 UZB  Gulrukhbegim Tokhirjonova  ½ – ½  Anna Stashis  BLR
 AZE  Gunay Mammadzada  1 – 0  Manasa Harahalahalli Rajendra  IND
 RUS  Anna Vasenina  1 – 0  Asana Ghazizadeh  IRN
 RUS  Irina Drogovoz  1 – 0  Nino Jalaghonia  GEO
 POL  Oliwia Kiolbasa  1 – 0  Agatha Hurba Nunes  BRA
 SVN  Laura Unuk  1 – 0  Narmin Karimzada  AZE
 AZE  Narmin Mammadova  1 – 0  Andra Cimpean  ROU
 CHN  LAN YAO  1 – 0  Zvjezdana Ivekovic  HRV
 PHL  Marie Antoinette San Diego  1 – 0  Tara Asgharpourmasooleh  IRN
 CAN  Qiyu Zhou  1 – 0  Elise Sjøttem Jacobsen  NOR
 NLD  Anna Maja Kazarian  ½ – ½  Mane Gharibyan  ARM
 AZE  Aydan Hojjatova  1 – 0  Sofie Huttl  BEL
 USA  Bykovtsev Agata  1 – 0  Berta Reja Butvilaite  LTU
 CHN  MOFEI HUANG  1 – 0  Ingrid Andrea Greibrokk  NOR
 IND  Rutuja Shirish Bakshi  1 – 0  Fin Kamal Jalal Aden  IRQ
 USA  Eswaran Ashritha  0 – 1  Ivana Stanimirovic  SRB
 UZB  Bakhora Abdusattorova  1 – 0  Darija Litvjakova  LVA
 RUS  Ekaterina Dyakonova  1 – 0  Amina Maouchi  DZA
 DEU  Fiona Sieber  1 – 0  Anais Azouni  FRA
 IND  Riya Dharmanand Savant  1 – 0  Mariam Javakhishvili  GEO
 KAZ  Arnash Bauyrzhan  ½ – ½  Rajendra Anupama  USA
 PRI  Danitza Vazquez Maccarini  1 – 0  Mikaela Ebeling  FIN
 CZE  Natalie Kanakova  1 – 0  H J Mudiyanselage Rashmi Maheshika Jayasundara  LKA
 DEU  Paula Wiesner  1 – 0  Dasuni Hansika Mendis  LKA
 RUS  Gulnara Mirzaeva  1 – 0  Tiffany Charne Darling  ZAF
 AUT  Chiara Polterauer  1 – 0  Ashley Tapp  CAN
 IND  Meghna Charayampurath House  1 – 0  Nikoleta Gospodinova  BGR
 RUS  Victoriia Zaitceva  ½ – ½  Crystel Vargas D  BOL
 EST  Mai Narva  1 – 0  Gandab Jafarli  AZE
 CHN  ZHAOYI JIANG  1 – 0  Anna Zlamana  CZE
 CHN  YUJIA LIU  1 – 0  Wadema Kalbani  ARE
 ITA  Desiree Di Benedetto  0 – 1  Ani Ivanyan  ARM
 IND  Kavya Anigani  1 – 0  Inge Marx  ZAF
 UZB  Dina Abdel Madjid  1 – 0  Rachel Tao  CAN
 KAZ  Saltanat Muratova  1 – 0  Sara Næss  NOR
 IND  Ananya Suresh  1 – 0  Shaima Noman  ARE
 IRN  Mobina Alinasab Alamdari  1 – 0  Aouachria Marwa  DZA
 VNM  Thi Minh Oanh Nguyen  1 – 0  Mozah Al-Moaamari  ARE
 USA  Feng Maggie  1 – 0  Faraj Rodha  ARE
 IND  Priyanka Kalidhass  1 – 0  NGIENG VIVIAN  MYS
 RUS  Sofia Toporkova  1 – 0  Riya Shah  KEN
 ZAF  Charlize van Zyl  1 – 0  Zhaniya Abdimash  KAZ
 FRA  Mathilde Broly  1 – 0  Temahlubi Queen Dlamini  SWZ
 SVK  Anna Vrtiakova  1 – 0  Fortunate Muedziwa  ZWE
 UZB  Nilufar Yakubbaeva  1 – 0  Maria Hadjinicolaou  CYP
 BGR  Donika Shivacheva  1 – 0  Chyi Hwang  TWN
 ISR  Michal Lahav  1 – 0  Esnath P Jeke  ZWE
 SYR  Rita Yagi  1 – 0  Hyunji KIM  KOR
 ENG  Cosima Keen  1 – 0  Lisa Langilihle Moyo  ZWE
 TUR  Burcu Melis Temel  0 – 1  SUHUI LIU  CHN
 SYR  Khalil Manar  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 IRN  Kimia Majidi GHadikolaei  1 – 0  Linda Mangozho  ZWE
 BLR  Tatiana Antonovich  1 – 0  Phumuzile Moyo  ZWE
 ROU  Kincso Jakab  1 – 0  Nihaya Ahmed  MDV
 ARM  Mariam Avetisyan  0 – 1  Daniela Pincay Coloma  ECU
 MYS  SIVANESAN NITHYALAKSHMI  0 – 1  SOFIA RODRIGUEZ PINEDA  COL
 EGY  Amina Sherif  1 – 0  Tasha Maria Salame  LBN
 AUS  Kashish Christian  1 – 0  Bhumija Srungarapu  KEN

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top