Chess bits

World Youth Chess 2013 boys and girls U16 round 1

World Youth chessGames U18 boys / Games U18 girls / Games U16 / Games U14 / Games U12 / Games U10 / Games U8

Round 1 results are in and as soon as we have the games in pgn format, they will be uploaded and analysed at the live arena pages

 

Results U16 boys:

 POL  Jan-Krzysztof Duda  1 – 0  Egor Filipets  BLR
 DEU  Matthias Bluebaum  1 – 0  Andro Wagdy  EGY
 DEU  Dennis Wagner  1 – 0  Matej Sosovicka  SVK
 RUS  Kirill Alekseenko  1 – 0  Dorian Micottis  FRA
 RUS  David Paravian  1 – 0  Nika Ghvamberia  GEO
 IND  Karthikeyan Murali  1 – 0  Andrew Horton  ENG
 IND  Girish Arun Koushik  1 – 0  Lazar Lekic  MNE
 RUS  Maksim Vavulin  1 – 0  Mihai-Cosmin Neagu  ROU
 TUR  Muhammed Batuhan Dastan  1 – 0  Christoph Grunau  DEU
 TUR  Vahap Sanal  1 – 0  ZHAOQI LIU  CHN
 UKR  Pavlo Vorontsov  1 – 0  Vincenzo Montilli  ITA
 TUR  Cemil Can Ali Marandi  1 – 0  Marko Sokac  HRV
 SVK  Christopher Repka  0 – 1  Roland Reinhold Bezuidenhout  ZAF
 ARM  Tigran K. Harutyunian  1 – 0  Aldiyar Kenes  KAZ
 USA  Bodek Michael  1 – 0  Ryan Lo  CAN
 KAZ  Ayan Akhmetov  1 – 0  Henrik Haavamae  EST
 DEU  Jonas Lampert  ½ – ½  Elbek Jumanov  UZB
 AUS  Rishi Sardana  ½ – ½  Kjell Håkon Lien  NOR
 KAZ  Zhanat Saiyn  1 – 0  Mahiro Abe  JPN
 IND  Sayantan Das  1 – 0  Nestor Cofre Archibold  MEX
 RUS  Ramil Faizrakhmanov  1 – 0  Mark Plotkin  CAN
 VNM  Tuan Minh Tran  1 – 0  Tarun Malhotra  ENG
 FRA  Bilel Bellahcene  1 – 0  Eero Valkama  FIN
 MNG  ENKHNAR ENKHBAATAR  1 – 0  Agastya Kalra  CAN
 ITA  Pier Luigi Basso  1 – 0  Nikita Lopatik  BLR
 GRC  IOANNIS STATHOPOULOS  1 – 0  Kumar Dixit  ENG
 GRC  STAMATIS KOURKOULOS ARDITIS  1 – 0  Simeon C. Darling  ZAF
 ARM  Manuel Petrosyan  0 – 1  Marat Mezhlumyan  ARM
 MYS  NGIENG CHEW SHENG SAMUEL  1 – 0
 AUS  Ari Dale  0 – 1  Rumen Nikolov  BGR
 FRA  Guillaume Lamard  1 – 0  Jakhongir Shavdirov  UZB
 LTU  Titas Stremavicius  1 – 0  Jeremy Hui  CAN
 BRA  Vitor Roberto Castro Carneiro  ½ – ½  Ibrahim Sultan  ARE
 USA  Brown Michael  1 – 0  Anton Ostapchik  BLR
 HUN  Armin Juhasz  1 – 0  Abdelouhab Ouaret  DZA
 MNG  BILGUUN SUMIYA  1 – 0  Hermes Valenzuela Martinez  MEX
 NOR  Johan Salomon  1 – 0  Jurij Motovilnik  BLR
 IRN  Ahmad Asgarizadeh  1 – 0  Aleksandrs Shumskis  LVA
 ISR  Omer Reshef  0 – 1  Andrey Minald  BLR
 AZE  Murad Nuri  0 – 1  Xiang Wei William Li  NZL
 AUT  Martin Christian Huber  1 – 0  Jaka Cop  SVN
 IND  Gireman Jagadeesan  1 – 0  Lukas Volna  SVK
 ROU  Radu-Cristian Toma  1 – 0  Ching-Wei Yang  TWN
 IRN  Seyed Khalil Mousavi  1 – 0  Jacob Berman  ZAF
 USA  Liu Andrew  1 – 0  Hosam Rimawy  JOR
 IRN  Masoud Mosadeghpour  ½ – ½  Mire Deniz Dogan  TUR
 USA  Hua David  1 – 0  Abbas Hussein kzar  IRQ
 POL  Lukasz Jarmula  1 – 0  Marshool Hamdan  ARE
 USA  Wu Christopher  1 – 0  Chathulanka Manada Malalgodapitiya Gamage  LKA
 GRC  SPYRIDON NAOUM  1 – 0  Ivan Lopez Popov  LUX
 IRN  Mersad Khodashenas  1 – 0  Philippe Rodgers  WLS
 USA  Bora Safal  1 – 0  Chathupa Induwara Karunaratna Pattini Wasam  LKA
 USA  Bryan Hu  ½ – ½  Florent Gillot  BEL
 AZE  Elkhan Khayyat Bayramov  1 – 0  Sehyun KWON  KOR
 GEO  Giorgi Sibashvili  1 – 0  Eric Casanovas Cantarero  AND
 USA  Chandran Kapil  1 – 0  Ian CHOI  KOR
 DNK  Martin Percivaldi  1 – 0  Fahad Al-Zaruoni  ARE
 SVN  Boris Markoja  ½ – ½  Karim Hamawi  LBN
 CHN  YIYE WANG  1 – 0  Alasgar Habil Alasgarov  AZE
 CHE  Aurélien Pomini  1 – 0  Majdlawy Emad  JOR
 RUS  Kirill Popov  ½ – ½  Cristian Barros Rivadeneira  ECU
 BGR  Dimitar Daskalov  1 – 0  Abdullah Mustafa Safaa AL-atIa  IRQ
 SWE  Tom Rydström  1 – 0  Adam Raaif Nasheed  MDV
 CZE  Jan Petr  1 – 0  Ahmad Safy  AFG
 USA  Pamatmat Jarod  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 CZE  Jan Machan  0 – 1  Adam Dorrance  CAN
 ENG  William Foo  1 – 0  Fareed Ahmed  ARE
 POL  Ryszard Eggink  1 – 0  ZOREZ SHABKHEZ  PAK
 TKM  Rustem Nazarov  1 – 0  Hrag Kelebozian  LBN
 ROU  Robert-Paul Nastase  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 CHL  Javier Cortes Orihuela  1 – 0  Marcel Koetters  BEL
 IND  Rohan Ahuja  1 – 0  Victor Muchemwa  ZWE
 GEO  Nikoloz Kumsiashvili  1 – 0  Sai Rajeev Karnam  KEN
 SRB  Nenad I Todorovic  1 – 0  ZHIBO SUN  CHN
 GEO  Noe Tutisani  0 – 1  Tagir Taalaybekov  KGZ
 IDN  Azarya Jodi Setyaki  1 – 0  TULGAA OYUNKHUU  MNG
 ARM  Hrant Aleksanyan  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA

 

Results U16 girls:

 IRN  Sarasadat Khademalsharieh  1 – 0  Poteat Lilia  USA
 RUS  Anna Styazhkina  1 – 0  Yesim Patel  TUR
 ESP  Irene Nicolas Zapata  1 – 0  Mohadeseh Alijanzadeh  IRN
 UKR  Iulija Osmak  1 – 0  Rahneda Fiadosenka  BLR
 IND  Monnisha Gajendra Babu Kannaiyan  1 – 0  Laura Hiebler  AUT
 CHN  TIANLU GU  1 – 0  Yeganeh karimi  IRN
 IDN  Fransisca Fortunata Handoyo  ½ – ½  Khatin Baghirova  AZE
 RUS  Anastasya Paramzina  1 – 0  Smaraki Mohanty  IND
 IND  Mahalakshmi Mugunda Kumar  1 – 0  Julia Alboredo  BRA
 RUS  Polina Rodionova  1 – 0  Simona Suchomelova  CZE
 IRN  Dorsa Derakhshani  1 – 0  Marija Golubeva  LVA
 POL  Mariola Wozniak  1 – 0  Elena Bulmaga  ROU
 AUT  Anna-Lena Schnegg  ½ – ½  Anahita Gholami Ourimi  IRN
 FRA  Cecile Haussernot  1 – 0  SOFIA MARKAKI  GRC
 SRB  Adela Velikic  1 – 0  Denise Trippold  AUT
 POL  Ewa Harazinska  1 – 0  Louise Head  ENG
 BGR  Simoneta Ivanova  0 – 1  Magrura Imanly  AZE
 FRA  Isabelle Malassagne  1 – 0  Munoz Claudia  USA
 MNE  Tijana Blagojevic  1 – 0  Maud Rødsmoen  NOR
 LTU  Giedre Vanagaite  ½ – ½  Gulkhayo Narzikulova  UZB
 EGY  Shrook Wafa  1 – 0  Sune Du Toit  ZAF
 RUS  Zalina Lingur  ½ – ½  Pegah Ghaemmaghami  IRN
 DEU  Josefine Heinemann  1 – 0  Rebecca Giblon  CAN
 RUS  Aiyyna Egorova  0 – 1  Mootribai Ilhom  TJK
 PER  Paula Paredes Bustamante  1 – 0  Manisha Suchini Gunaratne  LKA
 ITA  Alessia Santeramo  1 – 0  Shao Stephanie  USA
 RUS  Fatima Shakhmurzova  1 – 0  Mirakla Mithran  AUS
 DEU  Alina Zahn  1 – 0  I D S Kahanda  LKA
 IND  Srija Seshadri  1 – 0  Jessica Wen  ENG
 CHN  XING HONG  1 – 0  Jana Liscinska  SVK
 KAZ  Diana Assaubayeva  1 – 0  Danyca Shade Breedt  ZAF
 USA  Virkud Apurva  1 – 0  Fatima Ahmadova  AZE
 CZE  Martina Fuskova  1 – 0  Khalil Bashaer  ARE
 SVN  Veronika Franca  1 – 0  Michelle Melane Fisher  ZAF
 BLR  Katsiaryna Beinenson  1 – 0  Caroline Beer Jacobsen  NOR
 GRC  DESPOINA SEREFIDOU  0 – 1  Rosario Trin Mendez Tovar  MEX
 USA  Xiang Ellen  1 – 0  Amira Messaoui  DZA
 CZE  Lenka Rojikova  1 – 0  Minueth Si Solis Carbajal  MEX
 MNG  SAIKHANZAYA GANBAATAR  1 – 0  Gabriela Ebeling  FIN
 UZB  Shakhnoza Tursunova  ½ – ½  Shania Mae Mendoza  PHL
 NOR  Monika Lund Machlik  1 – 0  Elina Samudin  KGZ
 TUR  Nezihe Ezgi Menzi  1 – 0  Nesrine Ait Abbas  DZA
 USA  Hua Margaret  1 – 0  K Kavya Srishti  IND
 ARM  Ani Harutyunyan  1 – 0  Yasasmi Umarusiru Gamage  LKA
 RUS  Elizaveta Chetina  1 – 0  Sarhan Mira  ARE
 USA  Dong Alice  1 – 0  Cydel Terubea  FJI
 IDN  Aay Aisyah Anisa  1 – 0  Saloni Kirti Karania  KEN
 RUS  Mariia Drogovoz  1 – 0  Josselyn Bermudez Veliz  ECU
 IND  Sunya Sakta Satapathy  1 – 0  Sanjana Satish Deshpande  KEN
 ARG  Micaela Gomez Camacho  1 – 0  JIAYING LI  CHN
 BLR  Anhelina Uzlavataya  1 – 0  McCreary Taylor  USA
 EGY  Shahenda Wafa  1 – 0  Cynthia Nyashanu  ZWE
 HRV  Neomi Grgic  1 – 0  Joy Shu Yan Qin  NZL
 SVN  Teja Vidic  1 – 0  Saad Mohsin Riham  IRQ
 FRA  Valentine Baldi  1 – 0  Linda Shaba  ZWE

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top