Chess bits

WYCC 2013 boys and girls U8 round 1

World Youth chessGames U18 boys / Games U18 girls / Games U16 / Games U14 / Games U12 / Games U10 / Games U8

Round 1 results are in and as soon as we have the games in pgn format, they will be uploaded and analysed at the live arena pages

Results U8 boys:

 LVA  Artjoms Vissarionovs  ½ – ½  Leon Luke Mendonca  IND
 UKR  Dmytro Bondar  1 – 0  YUHENG GAO  CHN
 UZB  Javokhir Sindarov  1 – 0  Miguel Angel Garceran Wang  HKG
 USA  Chor Kevin  1 – 0  Mohammed Ali Haji  QAT
 IND  Praggnanandhaa Ramesh Babu  1 – 0  Hakar Dalzar Hma Salah  IRQ
 TUR  Isik Can  1 – 0  Hamed Almarzooqi  ARE
 USA  Daggupati Balaji  1 – 0  Hawthorn Henry  USA
 SVK  Jakub Sosovicka  0 – 1  He Anthony  USA
 CZE  Petr Gnojek  1 – 0  Eunhong HUH  KOR
 POL  Oskar Oglaza  1 – 0  Hung Daniel  USA
 SRB  Stefan Tadic  1 – 0  Jaloliddin Ilkhomi  TJK
 DEU  Richard Bethke  0 – 1  Matas Indriunas  LTU
 MNG  AMARTUVSHIN GANZORIG  1 – 0  Weng Tou Ip  MAC
 USA  McCarty-Snead Callaghan  0 – 1  Nameer Issani  CAN
 USA  Bayaraa Chinguun  1 – 0  Rowan James  CAN
 MNG  TUGSTUMUR YESUNTUMUR  1 – 0  Justice Drew  USA
 PHL  Alekhine Nouri  0 – 1  Orynbassar Kaiyrzhan  KAZ
 USA  Vaidya Atreya  ½ – ½  Yelimzhan Kali  KAZ
 IRN  Seyed Eilia Beykaie  0 – 1  Aleksandr Kataev  RUS
 RUS  Faddey Mochalin  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 IRN  Seyed Kian pourmousavi  1 – 0  Amer Khalifa  ARE
 ROU  Andrei Bulgariu  1 – 0  Khaled Khalifah  ARE
 USA  Susarla Rishith  1 – 0  Joon KIM  KOR
 KWT  Abdulaziz Al Faras  0 – 1  Dmitry Kirillov  RUS
 DZA  Wassel Bousmaha  1 – 0  Lisara Kodithuwakku Kodithuwakku Arachchilage  LKA
 USA  Maiti Milind  ½ – ½  Emin Kuliev  TKM
 JOR  Amr Majdalawi  1 – 0  Rayane Lalam  DZA
 IND  Siddhanth Lohia  0 – 1  Quang An Le  VNM
 HUN  Endre Csiki  ½ – ½  Giorgi Lominadze  GEO
 CZE  Thai Dai Vinh Nguyen  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 HUN  Kolos Lauber  0 – 1  Elgun Mamedov  AZE
 IND  Ruhaan Mahindru  1 – 0  Tillmann Jacob Marschall  DEU
 IND  Manthan Kashyap Datta  1 – 0  Mihail Metelev  MDA
 POL  Arkadiusz Babiarz  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 ITA  Jacopo Calogiuri  ½ – ½  MUKHRIEZ SHAH MAHMOOD SHAH  MYS
 FRA  Baptiste Roux  0 – 1  Robert Muradyan  ARM
 POL  Tymon Czernek  1 – 0  Akromkhon Muratkhonov  UZB
 IND  Manish Anto Cristiano Francis Xavier  1 – 0  Aahil Noorali  CAN
 IND  Mahitosh Dey  1 – 0  Jorge Nunez Villavicencio  ECU
 USA  Zhu Harvey  1 – 0
 IND  Gnana Sabesan Ganesh  1 – 0  Jeewon OHN  KOR
 MCO  alexandre lamblin  0 – 1  Konstantin Okin  RUS
 IND  Vilok Veeresh Gadwal  1 – 0  Michal Jacobus Oosthuizen  ZAF
 ZAF  Yashil Modi  0 – 1  ORGILBOLD LUVSANDORJ  MNG
 CAN  Kevin Low  1 – 0  Eldiiar Orozbaev  KGZ
 KWT  Omar Al Amiri  0 – 1  Octavian-Nicu Panturu  ROU
 KWT  Saad Al Amiri  0 – 1  Pau Ethan  USA
 ARE  Abdullah Al Husani  0 – 1  Momchil Petkov  BGR
 ARE  Zayed Al Husani  0 – 1  POLA AZAD SABER  IRQ
 ARE  Ali Alali  0 – 1  Polavaram Rithik  USA
 KAZ  Dias Alimbetov  0 – 1  Nazar Poznyak  UKR
 AZE  Sanan Emil Aliyev  1 – 0  Luis Danny Inti Quintana Baldeon  PER
 ARE  Salem Fadel Alshamsi  ½ – ½  Raats Joppe  BEL
 IRQ  AMEER ABDULAMEER  ½ – ½  Kirill Rygalov  RUS
 MYS  AMIR FAIZ AMIRUL  0 – 1  Matin Abdulla Salamov  AZE
 RUS  Vladimir Anchikov  1 – 0  Banni Saleh  KWT
 LKA  Indira Khenu Bandara Sandirigama  0 – 1  Samia Zannat Sheikh  ITA
 AZE  Eldaniz Khayal Arifzade  0 – 1  Atai Shatenov  KGZ
 AZE  Umid Fuad Aslanov  1 – 0  Artsiom Siniauski  BLR
 IND  Avathanshu Bhat  1 – 0  Anish Sukumar Sudalaimuthu  KEN
 KGZ  Sanzhar Azamatov  0 – 1  Aydin Elshan Suleymanli  AZE
 AZE  Khazar Araz Babazada  1 – 0  Tamim AL HOR  QAT
 ENG  Aaravamudhan Balaji  ½ – ½  Tang Andrew  USA
 ZAF  Joshua Bezuidenhout  ½ – ½  TEMUUJIN KHERLEN  MNG
 RUS  Artemii Borisov  1 – 0  Sandzhar Toksombaev  KGZ
 GUM  Zane Joseph Brock  0 – 1  Maj Toplisek  SVN
 USA  Budaraju Advait  0 – 1  Maksim Tsaruk  BLR
 PHL  Michael Jr. Concio  1 – 0  Pham Thien Phuc Vo  VNM
 LKA  Isara Banidu Dahanayake  0 – 1  HAO WANG  CHN
 KGZ  Aziz Degenbaev  0 – 1  Wei Eddie  USA
 ROU  Luca-Serban Dumitru  0 – 1  ZI YUE WONG  MYS
 ZAF  Joshua Damian Dykema  0 – 1  Wu Logan  USA
 LBN  Muhammad El Jawich  0 – 1  Nicholas Wu  CAN
 FJI  Meshan Fareed  1 – 0  Stepan Zaiarski  MDA
 PER  Diego Saul Rodrigo Flores Quillas  1 – 0  Ole Zeuner  DEU
 CHN  QIANYI ZHANG  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 MEX  Sion Radam Galaviz Medina  1 – 0  Toby Zhang  NZL

 

Results U8 girls:

 AZE  Ayan Allahverdiyeva  1 – 0  AIKATERINI KARTSIDIMA  GRC
 JPN  Meilin Hoshino  0 – 1  Alla Kastanieda  RUS
 IND  Divya Jitendra Deshmukh  1 – 0  Anastasiia Kidlo  RUS
 RUS  Victoria Gnilorybova  1 – 0  Karina Kulagina  RUS
 IND  Bhagyashree Pravin Patil  1 – 0  Leen Razouk  SYR
 IND  Gunjal Gajanan Chopdekar  1 – 0  Karoliina Liiv  EST
 IND  Rakshitta Ravi  1 – 0  Sophia Lituma Llugsa  ECU
 KGZ  Azaliia Mirlankyzy  1 – 0  Danial Louw  ZAF
 LKA  Mdstiyage Donna  1 – 0  Alina Lukac  SVN
 HUN  Eszter Sulyok  1 – 0  Marija Lukjanova  LVA
 IND  Aditi Mohanty  1 – 0  Artemis Mahjoob zardast  IRN
 CZE  Anna Lhotska  1 – 0  Damira Majanova  KAZ
 GRC  EVANGELIA KARAVITAKI  1 – 0  MARALGUA GANGANBARS  MNG
 POL  Laura Czernikowska  1 – 0  Karina Martinez Zambrano  ECU
 GRC  MARIA MYRTO KANTERAKI  0 – 1  Tamila Mashchenko  UKR
 LKA  Kiruththikah Karthikeyan  0 – 1  Meiyappan Annapoorni  USA
 USA  Ni Maggie  1 – 0  Hanan Khalil  ARE
 VNM  Quynh Anh Vuong  1 – 0  Taisia Mezentseva  BLR
 DZA  Imene Benelfekir  0 – 1  Elena Elizabet Mikhailina  RUS
 USA  Eswaran Aksithi  0 – 1  Galina Mironenko  RUS
 CAN  Mysha Gilani  ½ – ½  Nazanin Mohammad Nejad silakhori  IRN
 USA  Matus Nastassja  ½ – ½  Refiloe Hazel Mudodo  ZWE
 CAN  Harmony (Runhe) Zhu  1 – 0  MUNGUNZUL BAT-ERDENE  MNG
 ARE  Ahlam Rashed  1 – 0  Yuliana Mustafina  RUS
 QAT  Maryam Al-Hajri  0 – 1  Viktoria Nadzamova  SVK
 YEM  Amal Al-Hamdi  0 – 1  Nguyen Anh  USA
 ARE  Sarhan Alia  0 – 1  Ngan Ha Nguyen  VNM
 ARE  Zainab Darwish Almaamari  0 – 1  Jihyun NO  KOR
 MNG  ALTANTUYA BOLDBAATAR  0 – 1  Lobar Rahmatjonova  UZB
 EGY  Marina Ashraf Nessim  0 – 1  Sagar Siya Rajendra  IND
 GEO  Salome Beitrishvili  0 – 1  Jerlyn Mae San Diego  PHL
 KGZ  Polina Beletskaia  1 – 0  Vedhika Seshadri  KEN
 FRA  Sofia Bellahcene  1 – 0  Shamsa Al taleae  ARE
 TUN  Mayssa Ben Fredj  1 – 0  Shooq Ahmed Al Wahedi  ARE
 UKR  Anastasiia Bohomolova  0 – 1  Klean Shuqja  ALB
 RUS  Karolina Budkina  0 – 1  JIA RU SIM  MYS
 CHN  BOHENG CAI  1 – 0  Venetia Sivarajasingam  WLS
 LBN  Somoff Christina  1 – 0  Mininke Smith  ZAF
 ENG  Srinindhi Dwarakanathan  ½ – ½  Mariia Sovina  RUS
 TKM  Bagul Ezizova  1 – 0  Marija Stankovic  SRB
 ARE  Mariam Faraj  0 – 1  Eva Stepanyan  RUS
 ARE  Saif All Ali Fatima  0 – 1  Subramaniyan Keertana  USA
 ARE  Fatma Badr  0 – 1  Alisa Surovtseva  RUS
 CZE  Lucie Fizerova  0 – 1  Mehin Taba-Tabai Mehin  AZE
 HKG  Mei Jing Garceran Wang  0 – 1  Nadya Toncheva  BGR
 KEN  Angela Wanjiru Gitonga  0 – 1  TSETSENBILEG MUNKHBAYAR  MNG
 KEN  Jia Rajesh Hiranandani  0 – 1  Ceren Ulker  TUR
 UKR  Yelyzaveta Hrebenshchykova  1 – 0  Natasha Isabel van Niekerk  ZAF
 USA  Hsu Skylar  1 – 0  Vanderstappen Louise  BEL
 QAT  Fatima Hussain  0 – 1  Raisa-Georgiana Vulpe  ROU
 ESP  Emma Edouard Iatchkova  0 – 1  QIAN WAN  CHN
 RUS  Bella Kagan  0 – 1  Yi-Hsien Wu  TWN
 KAZ  Amina Kairbekova  1 – 0  ZIYING YANG  CHN
 KAZ  Meruert Kamalidenova  1 – 0  Precious Day Yecla  PHL
 KOR  Hanseul KANG  0 – 1  Samia Zannat Sheikh  ITA
 AZE  Zhala Samir q. Karimli  0 – 1  Kseniya Zeliantsova  BLR
 RUS  Margarita Zvereva  1 – 0

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top