Chess bits

XXIV International Rapid Tournament “Paul Keres Memorial” 2015

Estonian Sports Association Kalev organizes the XXIV international „Paul Keres Memorial” in Rapid Chess on 9-11th January 2015 at the Sokos Hotel Viru, in Tallinn, the capital and largest city of Estonia.

The chess festival is held in two stages and in addition will be held the blitz tournament.

THE PRELIMINARY TOURNAMENT will be a 7-round Rapid open with time control 15′ + 5″ and it’s a part of the yearly series of rapid chess events organized by the The Estonian Chess Support Organization.

THE MAIN TOURNAMENT will be a 10-player round-robin rapid event with tempo of play 15′ +10″.

5 participants, including at least 2 from Estonia, will gain the entrance from the preliminary tournament, while GM Igor Kovalenko LAT 2728, GM Sergei Tiviakov NED 2595, GM Alexander Khalifman RUS 2588, GM Kaido Kulaots EST 2498 and GM Meelis Kanep EST 2494 will be personally invited.

THE BLITZ TOURNAMENT will be a Swiss system 11-round blitz with time control 3′ + 2″.

The prize fund will be awarded as follows:
– Main Tournament – 800 €/ 550 €/ 400 €/ 300 €/ 200 €
– Preliminary Tournament – 250 €/ 200 €/ 150 €/ 100 €/ 100 € plus special prizes in the amount of 100 € for the best female player, senior player (born 1955 or earlier) and young player (born 1997 or later)
– Blitz Tournament – 100 €/ 70 €/ 40 €/ 20 €/ 20 €

Contacts:
Estonian Sports Association Kalev
41 Pärnu street, 10119 Tallinn
Tel./Fax +372 615 4280
E-mail: keres@eesƟkalev.ee

Official website/ LIVE games with analysis

Preliminary tournament list of players:

1 GM Korneev Oleg ESP 2589
2 GM Burmakin Vladimir RUS 2551
3 GM Agrest Evgenij SWE 2545
4 IM Sveshnikov Vladimir LAT 2519
5 IM Berzinsh Roland LAT 2512
6 IM Kantans Toms LAT 2506
7 GM Külaots Kaido EST 2498
8 GM Sveshnikov Evgeny LAT 2461
9 IM Smirnov Artem RUS 2439
10 IM Sepp Olav EST 2438
11 IM Ladva Ottomar EST 2435
12 IM Reprintsev Alexander UKR 2402
13 GM Volodin Aleksandr EST 2387
14 Putka Verners LAT 2381
15 FM Pohjala Henri FIN 2378
16 FM Vovk Ilja EST 2355
17 IM Kiik Kalle EST 2351
18 Mustaps Matiss LAT 2345
19 Dubrovin Robert EST 2307
20 IM Seeman Tarvo EST 2306
21 Kukk Sander EST 2302
22 IM Antoms Guntars LAT 2295
23 Valner Uku EST 2292
24 FM Ristoja Jan FIN 2292
25 FM Shishkov Andrei EST 2268
26 Tokranovs Dmitrijs LAT 2260
27 Remmel Anto EST 2257
28 Paakkonen Timo FIN 2247
29 Kanep Siim EST 2236
30 Kovaljov Denis EST 2232
31 GM Shvyrjov Igor EST 2226
32 Vorobjov Pavel EST 2225
33 Valgmäe Toomas EST 2224
34 WGM Rogule Laura LAT 2202
35 WIM Tsõganova Monika EST 2183
36 Neff Sergei EST 2177
37 FM Schults Olev EST 2168
38 Petrov Dmitri EST 2154
39 WIM Iwanow Anna POL 2143
40 Veskimäe Enn EST 2136
41 Haavamäe Henrik EST 2133
42 Nestor Kaarel EST 2127
43 Koop Vyacheslav EST 2124
44 Torkkola Henri FIN 2112
45 Parkkinen Jyrki FIN 2111
46 Mierins Eriks LAT 2100
47 Liivamets Uku EST 2099
48 WIM Narva Mai EST 2093
49 Dragun Valentin EST 2085
50 Rauk Tonu EST 2069
51 Medar Marti EST 2067
52 Müütnik Valdo EST 2062
53 Tominga Eke EST 2056
54 Stabulnieks Klavs LAT 2038
55 Abozenko Georg EST 2035
56 Chukavin Kirill EST 2030
57 Nikitin Pjotr EST 2017
58 Isakovs Janis LAT 2016
59 Vins Aleksis LAT 2012
60 Turu Indrek EST 2005
61 Sekhposjan Marina RUS 2004
62 WFM Narva Regina EST 1994
63 Gabovits Ilia EST 1986
64 Kuusik Jüri EST 1981
65 Nahkur Madis EST 1978
66 Järvet Jüri EST 1971
67 Hallman Valo FIN 1969
68 Penttila Tero FIN 1955
69 Tominga Ago EST 1954
70 Saraikin Sergey EST 1946
71 Petrov Aleksandr EST 1940
72 Laigna Marko EST 1929
73 Mirme Heino EST 1921
74 Niinepuu Elmar EST 1889
75 Teemäe Leo EST 1873
76 Lumiste Rene EST 1864
77 Jakimenko Aleksandr EST 1864
78 Kruusiauk Heda EST 1851
79 WFM Sagadijeva Anna EST 1828
80 Miikkulainen Jouko FIN 1820
81 Sander Jaan EST 1814
82 Kass Viktor EST 1808
83 Viikmaa Karmen EST 1807
84 Rõtova Merike EST 1795
85 Ivanov Platon-Jaan EST 1793
86 Olde Margareth EST 1785
87 Rozenblit David EST 1779
88 Giambrone Salvatore ITA 1771
89 Sirp Karl Aleksander EST 1769
90 Timoshin Andrei EST 1768
91 Poom Mati EST 1762
92 Haabu Aare EST 1753
93 Otsmann Villu EST 1749
94 Pedoson Georg Aleksander EST 1749
95 Urgas Jaan EST 1731
96 Ziedins Roberts LAT 1717
97 Staub Madis EST 1711
98 Uurits Karel EST 1698
99 Panfilov Sergei EST 1691
100 Olde Grete EST 1670
101 Krauze Anda LAT 1666
102 Uibokant Mathias Robert EST 1506
103 Uibokant Karl Oskar EST 1344
104 Murutalu Aavo EST 0
105 Mogilnoi Jevgeni EST 0
106 Domoskanov Ivan EST 0
107 Larionova Julia EST 0
108 Gaav Arnold EST 0
109 Karmiste Mikk EST 0

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top