Chess

predictions

FIDE World Junior Chess Championships 2013 – Round 1

FIDE World Junior Chess Championships 2013 for boys & girls under 20 is taking place in Kocaeli, Turkey, from 12th to 27th September 2013.

The first round was played today and there were already a couple of unexpected results.

Yan Fang (China 2281) made a draw against World Cup participant GM Jorge Cori (Peru 2587), while CM Luthfi Ali Muhammad (Indonesia 2277) defeated GM Samvel Ter-Sahakyan (Armenia 2575).

Another Chinese player, Chao Chu Wei (2270), excelled as he stunned IM Vladislav Kovalev (Belarus 2568) on the 7th board. Full results below.

Replay the games with computer analysis

Video From Opening Ceremony & First Round (by Vijay Kumar)

Tournament website

World Junior Chess Championships 2013

World Junior Chess Championships 2013

World Junior Chess Championships 2013

World Junior Chess Championships 2013

Round 1 results (Girls):

1 WFM MILADINOVIC LENA 2080 SRB – WGM KASHLINSKAYA ALINA 2434 RUS 0 – 1
2 WGM CORI T. DEYSI 2433 PER – WFM DERAKHSHANI DORSA 2078 IRI 1 – 0
3 IMEEVA AISA 2067 RUS – WGM GORYACHKINA ALEKSANDRA 2418 RUS 0 – 1
4 WGM WANG JUE 2392 CHN – LIU HONGYAN 2065 CHN 1 – 0
5 WFM SVIRIDOVA VLADA 2063 RUS – WGM BULMAGA IRINA 2387 ROU 0 – 1
6 WGM ARABIDZE MERI 2379 GEO – EDES ZSOFIA 2044 SVK 1 – 0
7 FRONDA JAN JODILYN 2038 PHI – WGM SADUAKASSOVA DINARA 2326 KAZ 0 – 1
8 WGM PADMINI ROUT 2312 IND – NASRIDDINZODA MARVORII 2032 TJK 1 – 0
9 KARABAYEVA ZHANNA 2029 KAZ – WIM ZHAI MO 2309 CHN 0 – 1
10 WIM KHADEMALSHARIEH SARASADAT 2303 IRI – WFM ANU BAYAR 2012 MGL ½ – ½
11 KRUMOVA ANI 1993 BUL – WIM MEDINA WARDA AULIA 2301 INA 0 – 1
12 WIM SIHITE CHELSIE MONICA 2282 INA – WFM SAVANT RIYA 1960 IND 1 – 0
13 MATUTE LOJA BELEN 1955 ECU – WIM ABDUMALIK ZHANSAYA 2277 KAZ 0 – 1
14 WIM HEJAZIPOUR MITRA 2256 IRI – RACKI BARBARA 1946 CRO 1 – 0
15 LEONARDI CATERINA 1944 SLO – WIM STYAZHKINA ANNA 2244 RUS 0 – 1
16 WIM RODRIGUEZ RUEDA PAULA ANDREA 2225 COL – ARMAS LENA 1920 FRA + – -
17 SHRISTI J. SHETTY 1909 IND – WIM NGUYEN THI MAI HUNG 2222 VIE 0 – 1
18 WIM VO THI KIM PHUNG 2219 VIE – SOYLEMEZ CANSU 1905 TUR 1 – 0
19 GUECI LAURA 1904 ITA – WIM PAVLIDOU EKATERINI 2216 GRE 0 – 1
20 FM STETSKO LANITA 2213 BLR – ZDILAR EMILIJA 1885 BIH 1 – 0
21 ANJANA KRISHNA S 1881 IND – WIM IWANOW ANNA 2210 POL 0 – 1
22 WIM ENKHTUUL ALTANULZII 2202 MGL – ICHIMURA G. BARBOSA LARISSA Y 1868 BRA 1 – 0
23 WCM FUENTES GODOY LILIA IVONNE 1829 MEX – WIM IBRAHIMOVA SABINA 2202 AZE 0 – 1
24 WIM RAKHMANGULOVA ANASTASIYA 2194 UKR – ALYMBAY KYZY AIZHAN 1820 KGZ 1 – 0
25 ARIG BUSRA 1788 TUR – WIM BEZGODOVA MARIA 2172 RUS 0 – 1
26 WFM JUHASZ BARBARA 2169 HUN – SHYNGYS KYZY AIJARKYN 1780 KGZ 1 – 0
27 WFM ASSAUBAYEVA BIBISSARA 1761 KAZ – WFM XIAO YIYI 2163 CHN 0 – 1
28 WFM PUJARI RUCHA 2154 IND – GUNEY GAMZE NUR 1731 TUR 1 – 0
29 SOYDAN BUSRA 1709 TUR – WFM GEVORGYAN MARIA 2143 ARM 0 – 1
30 WIM IVANA MARIA FURTADO 2134 IND – ASLAN CAGLA YAREN 1697 TUR 1 – 0
31 WCM TUZI BRUNA 1687 ALB – WFM KURBONBOEVA SARVINOZ 2120 UZB 0 – 1
32 WFM PETROVA IRINA 2117 UKR – FIRAT DENIZ 1664 TUR 1 – 0
33 GULAY AYCA NURIYE 1634 TUR – WFM DE SEROUX CAMILLE 2108 SUI 1 – 0
34 WIM MARTINEZ AYELEN 2101 ARG – ALEV GONULDEN SEDA 1632 TUR 0 – 1
35 BIRGELIR MELISA 1617 TUR – WFM MONNISHA GK 2094 IND 0 – 1
36 WFM SARANYA J 2094 IND – SEN BERIL BERFIN 1609 TUR 1 – 0
37 MICOOGULLARI LARA 1585 TUR – KUCHAVA ANA 2092 GEO 0 – 1
38 WFM QIU MENGJIE 2091 CHN – ADANMIS EZGI 1499 TUR 1 – 0

Round 1 results (Open):

1 GAEHWILER GABRIEL 2287 SUI – GM YU YANGYI 2662 CHN 0 – 1
2 GM IPATOV ALEXANDER 2601 TUR – KULKARNI RAKESH 2283 IND 1 – 0
3 FANG YAN 2281 CHN – GM CORI JORGE 2587 PER ½ – ½
4 GM GRANDELIUS NILS 2576 SWE – FM TOMAZINI ZAN 2277 SLO 1 – 0
5 CM MUHAMMAD LUTHFI ALI 2277 INA – GM TER-SAHAKYAN SAMVEL 2575 ARM 1 – 0
6 GM SALEM A.R. SALEH 2570 UAE – FM BARROS RIVADENEIRA CRISTHIAN 2271 ECU 1 – 0
7 CHU WEI CHAO 2270 CHN – IM KOVALEV VLADISLAV 2568 BLR 1 – 0
8 GM VIDIT SANTOSH GUJRATHI 2565 IND – CM CARNEIRO VITOR ROBERTO CASTRO 2263 BRA 1 – 0
9 YURTSEVEN MELIH 2262 TUR – GM SETHURAMAN S.P. 2553 IND 0 – 1
10 GM WEI YI 2551 CHN – CM EMIROGLU CANKUT 2260 TUR 1 – 0
11 WANG YIYE 2258 CHN – IM ELISEEV URII 2550 RUS 0 – 1
12 IM INDJIC ALEKSANDAR 2549 SRB – ASHIKU FRANC 2253 ALB 1 – 0
13 FM TOMAZINI ALJOSA 2251 SLO – IM DUDA JAN-KRZYSZTOF 2534 POL 0 – 1
14 IM STUKOPIN ANDREY 2522 RUS – DOCENA JERAD 2227 PHI 1 – 0
15 NEVES PEDRO 2212 POR – IM DEBASHIS DAS 2489 IND 0 – 1
16 IM KANAREK MARCEL 2483 POL – CM KOKSAL EGE 2207 TUR 1 – 0
17 NURI MURAD 2206 AZE – IM NARAYANAN SRINATH 2483 IND 1 – 0
18 IM IDANI POUYA 2480 IRI – PECURICA MILOS 2190 MNE 1 – 0
19 MENDOZA RODRIGO 2168 BOL – GM GROVER SAHAJ 2479 IND – - +
20 IM PAVLIDIS ANTONIOS 2471 GRE – SOYSAL SERKAN 2097 TUR 1 – 0
21 MEFTAHI HOUSSEM 2076 TUN – IM PETENYI TAMAS 2468 SVK ½ – ½
22 IM IERMITO SEBASTIAN 2462 ARG – FM IGONIN TEMUR 2074 UZB 1 – 0
23 GUNDOGAN CEM 2072 TUR – IM JAVAKHADZE ZURAB 2457 GEO 0 – 1
24 IM NAGY GABOR 2457 HUN – VUCIC MIHOVIL 2063 CRO 1 – 0
25 CM YUKSEL ATILLA KOKSAL 2060 TUR – IM DASTAN MUHAMMED BATUHAN 2455 TUR 1 – 0
26 IM YNOJOSA FELIX JOSE 2439 VEN – DU PLESSIS HEINCO 2050 RSA 1 – 0
27 MEZA PONCE JERRY 2047 ECU – IM DIMITROV RADOSLAV 2437 BUL 0 – 1
28 IM FARID FIRMAN SYAH 2433 INA – BUYUKASIK DIYAP 2046 TUR ½ – ½
29 BAGLAN ESAT 2024 TUR – FM MERIBANOV VITALY 2433 BLR 0 – 1
30 IM WANG RICHARD 2430 CAN – KARAOKCU ERKIN 2014 TUR 1 – 0
31 OZDOVER MUSTAFA BERKAY 2005 TUR – FM VELTEN PAUL 2427 FRA + – -
32 FM FERREIRA JORGE VITERBO 2426 POR – FUENTES GODOY ARTURO IVER 1992 MEX + – -
33 CM BORNHEIM CRAIG 1973 RSA – IM BAGHDASARYAN VAHE 2423 ARM ½ – ½
34 IM FIRAT BURAK 2423 TUR – YARGICI MAZHAR KUTAY 1970 TUR 0 – 1
35 ZEYDAN SALIH 1968 TUR – IM SANAL VAHAP 2419 TUR 0 – 1
36 BORTNYK MYKOLA 2417 UKR – THOMPSON ROBERT 1966 ENG 1 – 0
37 ZOR ALBER KADIR 1948 TUR – BAI JINSHI 2412 CHN 0 – 1
38 SUNILDUTH LYNA NARAYANAN 2408 IND – SUMER GUN 1928 TUR 1 – 0
39 UYSAL BURAK 1928 TUR – IM MARTINEZ ROMERO MARTIN 2404 COL 0 – 1
40 IM ALI MARANDI CEMIL CAN 2403 TUR – KARABAYIR MUSTAFA YILMAZ 1926 TUR 1 – 0
41 TEMIZKAN DENIZCAN 1921 TUR – KURAYAN RUSLAN 2398 UKR 0 – 1
42 LAURUSAS TOMAS 2398 LTU – FM PON MATT 1919 RSA 1 – 0
43 CINGOZ OZAN 1918 TUR – FM GEORGIADIS NICO 2396 SUI 0 – 1
44 FM DE FILOMENO SIMONE 2392 ITA – HEINECHEN JOHN 1901 PAR 1 – 0
45 KITIR AHMET 1866 TUR – IM VAKHIDOV JAHONGIR 2385 UZB 0 – 1
46 AKHMETOV AYAN 2382 KAZ – SAHIN OZGUN 1857 TUR 1 – 0
47 AYDIN HASAN BORA 1848 TUR – FM OCHSNER BJORN MOLLER 2366 DEN 0 – 1
48 FM ARVOLA BENJAMIN 2354 NOR – CM BAASANSUREN ERDENE 1844 MGL 1 – 0
49 KILIC EFE MERT 1843 TUR – ASGARIZADEH AHMAD 2354 IRI 0 – 1
50 FM FRANKLIN SAMUEL G A 2353 ENG – ZHANBAI UULU ZHOKHAR 1843 KGZ 1 – 0
51 PERCIN ONDER 1838 TUR – IM DRAGOMIRESCU ROBIN-ALEXANDRU 2349 ROU 0 – 1
52 FM LOZHNIKOV VYACHESLAV 2339 KAZ – MAMYRBAY ASSAD 1823 KAZ 1 – 0
53 TOPAC AHMET EREN 1800 TUR – KATHMALE SAMEER 2339 IND 0 – 1
54 FM SAIYN ZHANAT 2337 KAZ – ABDRASHEV ARLEN 1745 KAZ 1 – 0
55 ATAY SERGEN 1713 TUR – FM NASANJARGAL URTNASAN 2323 MGL 0 – 1
56 FM ANTAL TIBOR KENDE 2321 HUN – CM GARCIA HERRERA ENRIQUE RIC 1653 MEX 1 – 0
57 URAZ ABDULLAH KERIM 1602 TUR – FM GRANDADAM NICOLAS 2309 SUI 0 – 1
58 CM BENITEZ LOZANO JAVIER 2308 MEX – ERTEKIN OGUZHAN 1583 TUR 1 – 0
59 MESIC VEHID 1576 BIH – RATKOVIC MILOVAN 2302 SRB 0 – 1

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014