Chess

GM Vitaly Kunin wins 18th Neujahrs Open 2015 on tie-break

The 18th edition of Neujahrs Open was organized by Chess Club “SV Chemie Guben 1990 e.V.” on 2-6th January 2015 in Guben, a town on the Lusatian Neisse river in the state of Brandenburg, Germany.

The event was a 9-round Swiss open tournament with tempo of play 120 minutes for 40 moves plus 30 seconds increment starting from move one and first prize in the amount of 1.000 €.

The venue of play was the splendid Spa Hotel Waldow**** and it gathered  100 players from seven different countries – Germany, Greece, Hungary, Latvia, Poland, Russia and Ukraine.

GM Vitaly Kunin outplayed GM Mikhail Simantsev in the last round of the open tournament to claim the gold.

Kunin edged grandmasters Mikhail Ivanov and Vladimir Sergeev on tie-break after the whole group finished the event with 7/9 points.

Fourth place was shared in a three-way tie by GM Gyula Pap, GM Mikhail Simantsev and IM Sergey Grischenko with 6.5 points each.

The best female prize went to the 16-year-old Josefine Heinemann, who scored 5.5 points, followed by WIM Ioulia Makka (5/9) and Julia Antolak (5/9).

Manfred Jandke was awarded the best senior trophy for scoring 5.5 points and leaving behind Puchel Werner and Jurgen Schefter (both with 5 points), while Alexander Kitze obtained 6 points to emerge a clear winner in the junior group.

You can see the full standings and the photo report below!

Official website

Neujahrs Open 2015 063

Neujahrs Open 2015 060

Neujahrs Open 2015 059

Neujahrs Open 2015 057Final standings:

1. GM Kunin,Vitaly 2589 Freibauer Mörlenbach-Birkenau GER 7.0
2. GM Ivanov,Mikhail M 2394 SF Bad Mergentheim RUS 7.0
3. GM Sergeev, Vladimir 2437 UKR 7.0
4. GM Pap,Gyula 2543 HUN 6.5
5. GM Simantsev,Mikhail 2432 Chess club Kharkov UKR 6.5
6. IM Grishchenko,Sergey 2417 RUS 6.5
7. Jagodzinski, Piotr 2254 SV Chemie Guben POL 6.0
8. GM Womacka,Mathias 2438 SK Schwäbisch Hall GER 6.0
9. GM Meijers,Viesturs 2483 ESV Nickelhütte Aue LAT 6.0
10. Kitze,Alexander 2180 Grün-Weiß Granschütz GER 6.0
11. Urban,Konstantin 2133 SK Heidenau GER 6.0
12. FM Schulz,Karsten 2301 SF Schwerin GER 6.0
13. Pfeffer,Ruprecht 2234 ESV Lok Raw Cottbus GER 6.0
14. Neerforth,Philipp 2253 Potsdam GER 6.0
15. Czachor,Grzegorz 1968 AZS politechnika Wroclaw POL 6.0
16. Röhl,Rainer 2074 SF Schwerin GER 5.5
17. FM Kleeschätzky,Rainer 2333 BSG Pneumant Fürstenwalde GER 5.5
18. Kesten,Sebastian 2257 SF Schwerin GER 5.5
19. Snihur,Piotr 2259 UKS “Smecz” Konin POL 5.5
20. Jandke,Manfred 2057 SSG Lübbenau GER 5.5
21. Paul,Johannes 2263 SG Aufbau Elbe Magdeburg GER 5.5
22. Bielinski, Dariusz 2197 LkSz Caissa Lubsko POL 5.5
23. Heinemann,Josefine 2160 Aufbau Magdeburg GER 5.5
24. Humburg,Philipp 2130 Kasseler SK 1876 GER 5.5
25. Woloch,Oskar 2016 SV Chemie Guben POL 5.5
26. Michalski,Filip 1984 OTSz Ostrow Wielkopolski POL 5.5
27. CM Schellmann,Frank 2061 SG Einheit Halle GER 5.5
28. Gungl,Theo 2151 USV TU Dresden GER 5.0
29. Grela,Kacper 2096 Polonia Wroclaw POL 5.0
30. Schmidek, Emil 2186 TuS Makkabi Berlin GER 5.0
31. WIM Makka,Ioulia 2090 GRE 5.0
32. Franzke,Alexander 2037 Forster SC 95 GER 5.0
33. Dabrowski,Grzegorz 2094 LKSz Caissa Lubsko POL 5.0
34. Püschel,Werner 2086 SG Lasker Steglitz Berlin GER 5.0
35. Pössel,Christian 1993 ESV Nickelhütte Aue GER 5.0
36. Erlach,Olaf 2163 SSG Lübbenau GER 5.0
37. Biastoch,Bennet 1940 Aufbau Elbe Magdeburg GER 5.0
38. Pallas,Sebastian 2089 SG Löberitz GER 5.0
39. Sernecki,Franciszek, 1930 MUKS MDK Srodmiescie Wroclaw POL 5.0
40. Klyszcz,Michael 1975 SG Löberitz GER 5.0
41. Schefter,Jürgen 1828 SSG Lübbenau GER 5.0
42. Antolak,Julia 1964 Solny Grzybowo POL 5.0
43. Ranft,Steffen 2214 SV Motor Hainichen GER 5.0
44. Skorna,Ullrich 2107 SC Senioren Cottbus GER 5.0
45. Leichsnering,Uwe 1951 SV Motor Hainichen GER 5.0
46. Janiszewski,Filip 1788 KTSz Kalisz POL 4.5
47. Adamczewski,Maciej 1916 KTSz Kalisz POL 4.5
48. Sobeck,Günter 2133 USG Chemnitz GER 4.5
49. Szylko, Waldemar 1992 LKSz Caissa Lubsko POL 4.5
50. Witte,Ronald 2055 BSV 63 Chemie Weißensee GER 4.5
51. Kielek,Andrzej 1938 LKSz Caissa Lubsko POL 4.5
52. Roseneck,Jonas 1850 Aufbau Elbe Magdeburg GER 4.5
53. Monczak, Mariusz 1823 Caissa Pion Zielona Gora POL 4.5
54. Kitze,Lukas 1830 Grün-Weiß Granschütz GER 4.5
55. Frej,Zofia 1810 MUKS MDK Srodmiescie Wroclaw POL 4.5
56. Adamczewski,Jedrzej 1931 KTSz Kalisz POL 4.0
57. Scharfe,Torsten 1781 Spielver. Ebersbach/SA. GER 4.0
58. Czepczynski,Boguslaw 1851 Caissa Pion Zielona Gora POL 4.0
59. Stein,Robert 1927 Grün-Weiß Granschütz GER 4.0
60. Schmidt,Hans-Jürgen 1883 BSV KW Jänschwalde GER 4.0
61. Muskewitz,Bernd 1972 SV Mattnetz Berlin GER 4.0
62. Roeser,Axel 1892 Berlin GER 4.0
63. Hülse, Hagen 1663 Forster SC 95 GER 4.0
64. Bodzyn,Karsten 1912 Weißblau Allianz Berlin GER 4.0
65. Schwarz,Matthias 1844 Berlin GER 4.0
66. Kowalski, Henryk 1827 SC Senioren Cottbus POL 4.0
67. Rapiej,Andrzej 1763 LKSz Caissa Lubsko POL 4.0
68. Wagner,Benjamin 1652 Aufbau Elbe Magdeburg GER 4.0
69. Wetterling,Manfred 1641 Stahl Blankenburg GER 4.0
70. Haug, Harald 1805 SV Jedesheim 1921 GER 4.0
71. Giede,Anna-Blume 1471 TuRa Harksheide GER 4.0
72. Schuster,Hans-Jürgen 1821 SC Senioren Cottbus GER 4.0
73. Thiel, Harry 1725 SV Chemie Guben GER 4.0
74. Strugarek, Lukasz 1339 Muks MDK SRODMIESCIE WROCLAW POL 4.0
75. Berger,Volkmar 1800 BSV-KW Jänschwalde GER 3.5
76. Zeiger,Frank 1730 FSV Spremberg GER 3.5
77. Wunderlich,Matthias 1731 BSV KW Jänschwalde GER 3.5
78. Hoffmann,Daniel 1545 Cottbus GER 3.5
79. Hülse,Max 1753 Forster SC GER 3.5
80. Caliebe,Nanke 1402 TuRa Harksheide GER 3.5
81. Kolodziejski,Grzegorz 1619 LKSz Caissa Lubsko POL 3.5
82. Koch,Ralf-Johannes 1792 Eckernförder SC GER 3.0
83. Knaak,Hans 1738 Forster SC GER 3.0
84. Graßmehl, Gerhard 1859 Blau-Weiß Vetschau GER 3.0
85. Odoy, Leane 1553 BSG Pneumant Fürstenwalde e.V. GER 3.0
86. Janczura,Czeslaw 1483 SV Chemie Guben POL 3.0
87. Wilczynski,Dariusz 1474 SV Chemie Guben POL 3.0
88. Stephan,Thomas 1687 BSV KW Jänschwalde GER 3.0
89. Tschirschwitz,Stephan 1603 SG Lasker Steglitz-Wilmersdorf GER 3.0
90. Frej,Hanna 1210 MUKS MDK Srodmiescie Wroclaw POL 3.0
91. Szakiel,Bartosz 1180 ZKSz Zary POL 3.0
92. Fendselau, Dietmar 1516 BSG Pneumant Fürstenwalde e.V. GER 3.0
93. Penne, Gernot 1499 SV Chemie Guben GER 2.5
94. Kielek,Aleksander LKSz Caissa Lubsko POL 2.5
95. Miszczyk,Piotr 1200 Caissa Pion Zielona Gora POL 2.0
96. Monczak, Mikolaj Caissa Pion Zielona Gora POL 2.0
97. Schulz, Werner 899 GER 2.0
98. Slugaj,Krystian 1400 Caissa Pion Zielona Gora POL 2.0
99. Reichelt,Hartmut 941 SV Chemie Guben GER 1.5
100. Penne, Leslie SV Chemie Guben GER 0.5

 

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018