Chess

predictions

Mitropa Cup 2012

Mitropa Cup 2012 takes place at Solaris Hotels Resort Šibenik, Croatia, from 30th May to 8th June, 2012.

The following national Chess federations are entitled to take part in the Mitropa Cup 2012 competition:
Men’s selections of: Austria, Croatia, Czech Republic, France, Germany, Hungary, Italy, Slovakia, Slovenia and Switzerland.
Women’s selections of: Austria, Croatia, Czech Republic, Germany, Hungary, Italy, Slovakia, Slovenia.

Mitropa Cup 2012 is played according to FIDE Laws of Chess and the Team Round Robin system of play, with 9 rounds for men’s and 7 rounds for women’s selections.

Each federation is represented by a team of four players and one reserve for men’s section and two women players and one reserve for women’s section and one team captain.
The overall team list consists of 5 players in men’s selection and 3 women players in women’s selection.

Mitropa Cup 2012

The final ranking is determined according to the higher number of match points. Tie Break 1: match points (2 for wins, 1 for draws, 0 for losses). Tie Break 2: points (game points). Tie Break 3: the results of the teams in the same point group according to the number of match points.

The first three teams of the final ranking will be awarded gold, silver and bronze medals.

Last year winners were Germany (Men) and Italy (Women).

Tournament director is IO Ervin Sindik. The Chief Arbiter of the tournament is IA Nenad Doric, his deputy is FA Robert Dabo-Peranic. The organizer is Croatian Chess Federation.

Team Compositions – category Men:

1. France (RtgAvg:2444 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 IM Housieaux David 2452 FRA
2 GM Libiszewski Fabien 2495 FRA
3 IM Aguettaz Maxime 2443 FRA
4 FM Dubessay Bastien 2384 FRA

2. Switzerland (RtgAvg:2386 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 IM Zueger Beat 2413 SUI
2 IM Sermier Guillaume 2411 SUI
3 FM Botta Gabriele 2365 SUI
4 FM Rosenthal Jonathan 2325 SUI
5 IM Lombard Andre 2353 SUI

3. Slovenia (RtgAvg:2570 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 GM Lenic Luka 2632 SLO
2 GM Sebenik Matej 2573 SLO
3 GM Borisek Jure 2539 SLO
4 GM Skoberne Jure 2535 SLO

4. Germany (RtgAvg:2475 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 GM Huschenbeth Niclas 2521 GER
2 FM Bluebaum Matthias 2428 GER
3 FM Wagner Dennis 2424 GER
4 IM Zelbel Patrick 2377 GER
5 GM Boensch Uwe 2528 GER

5. Hungary (RtgAvg:2584 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 GM Erdos Viktor 2624 HUN
2 GM Rapport Richard 2577 HUN
3 GM Banusz Tamas 2582 HUN
4 GM Papp Gabor 2552 HUN
5 FM Fodor Tamas Jr 2502 HUN

6. Slovakia (RtgAvg:2424 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 IM Jurcik Marian 2491 SVK
2 IM Pacher Milan 2440 SVK
3 IM Mazur Stefan 2391 SVK
4 FM Straka Jozef 2373 SVK
5 GM Plachetka Jan 2366 SVK

7. Italy (RtgAvg:2537 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 GM Brunello Sabino 2592 ITA
2 GM Godena Michele 2521 ITA
3 IM Rombaldoni Denis 2520 ITA
4 IM Dvirnyy Daniyyl 2515 ITA
5 IM Shytaj Luca 2496 ITA

8. Czech Republic (RtgAvg:2499 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 GM Cvek Robert 2563 CZE
2 IM Plat Vojtech 2485 CZE
3 IM Simacek Pavel 2460 CZE
4 IM Biolek Richard Jr 2412 CZE
5 GM Haba Petr 2486 CZE

9. Croatia (RtgAvg:2539 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 GM Bosiocic Marin 2555 CRO
2 GM Kuljasevic Davorin 2574 CRO
3 GM Saric Ante 2513 CRO
4 IM Doric Darko 2513 CRO
5 GM Martinovic Sasa 2504 CRO

10. Austria (RtgAvg:2445 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 GM Shengelia David 2551 AUT
2 IM Kreisl Robert 2398 AUT
3 IM Neubauer Martin 2415 AUT
4 IM Diermair Andreas 2414 AUT
5 IM Froewis Georg 2363 AUT

Team Compositions – category Women:

1. Croatia (RtgAvg:2217 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 WGM Medic Mirjana 2241 CRO
2 WFM Berke Ana 2153 CRO
3 WIM Macek Vlasta 2193 CRO

2. Austria (RtgAvg:2074 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 Schnegg Anna-Lena 2084 AUT
2 WFM Novkovic Julia 2063 AUT
3 Froewis Annika 1989 AUT

3. Czech Republic (RtgAvg:2077 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 WFM Mareckova Martina 2089 CZE
2 WFM Miturova Magdalena 2064 CZE

4. Slovakia (RtgAvg:2105 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 WFM Motycakova Monika 2121 SVK
2 Edes Zsofia 2088 SVK

5. Slovenia (RtgAvg:2253 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 WGM Krivec Jana 2251 SLO
2 WIM Rozic Vesna 2254 SLO

6. Italy (RtgAvg:2337 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 IM Sedina Elena 2337 ITA
2 IM Zimina Olga 2336 ITA
3 WIM Brunello Marina 2267 ITA

7. Germany (RtgAvg:2124 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 WFM Bochis Julia 2145 GER
2 Schmidt Jade 2103 GER

8. Hungary (RtgAvg:2152 / TB1: 0 / TB2: 0)
1 WIM Varga Klara 2193 HUN
2 WFM Bea Boglarka 2110 HUN

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014