Chess

34th San Sebastian International Chess Open

16th to 23rd April at the Gros Xake Taldea. Anoeta passeig, 20. Donostia

San Sebastian 2011 logo

The 34th edition of San Sebastian International Chess Open will be presented in a press conference at Gros Xake Taldea, the playing venue of the tournament, on 15th April at 19:30 CET. GM Viktor Korchnoi will attend the press conference and will sign his book “My life for chess” recently published in Spanish by “Editorial Chessy”.

This edition will bring together more than 170 players from 26 different countries and 46 titled players. The tournament will be a 9-round swiss at FIDE rate of play of 90 minutes for all game + 30 seconds/move. Every day 16 games will be broadcasted live through the official website.

GM Kevin Spragget (CAN) is the top seeded player, followed by Viktor Korchnoi (SUI) and Marc Narciso (ESP). Belgian GM Alexandre Dgebuadze will also be in San Sebastian together with former winners of this tournament like IM Matej Sebenik (winner in 2009), GM Aramis Alvarez (winner in 2010) or IM Alberto Andres (winner in 2004). We will also see top Spanish players like GM Pablo San Segundo and IM Javier Moreno, together with local players like IM Alejandro Franco (Euskadi Champion) and IM Iñigo Argandoña.

Games will start on Saturday at 17:00 CET and one round will be played each day. On Thursday the 21st games will be played at 10:00 and 17:00 and the last round will be played on Saturday the 26th at 9:30.

Official website. News by the Chief Arbiter IA Mikel Larreategi.

List of participants:

GM Spraggett Kevin CAN 2576

GM Korchnoi Viktor SUI 2557

GM Narciso Dublan Marc ESP 2551

GM Dgebuadze Alexandre BEL 2544

IM Sebenik Matej SLO 2530

IM Moreno Ruiz Javier ESP 2527

GM Alvarez Pedraza Aramis CUB 2515

GM San Segundo Carrillo Pablo ESP 2513

IM Andres Gonzalez Alberto ESP 2503

IM Pap Misa SRB 2496

IM Franco Alonso Alejandro ESP 2489

GM Starostits Ilmars LAT 2486

IM Elsness Frode NOR 2484

GM Tratar Marko SLO 2482

IM Kalegin Evgenij RUS 2473

IM Llaneza Vega Marcos ESP 2473

IM Hansen Torbjorn Ringdal NOR 2459

FM Gonzalez Perez Arian CUB 2458

IM Venkatesh M R IND 2455

IM Colovic Aleksandar MKD 2452

GM Mateo Ramon DOM 2446

IM Huerga Leache Mikel ESP 2440

IM Barria Zuniga Daniel CHI 2438

GM Pogorelov Ruslan UKR 2430

IM Collins Sam E IRL 2426

IM Thomassen Joachim NOR 2396

IM Etchegaray Patrice FRA 2394

IM Argandona Riveiro Inigo ESP 2389

FM Debray Christopher FRA 2381

FM Alvarez Fernandez Enrique ESP 2374

FM Alonso Arburu Juan Ignacio ESP 2367

IM Nyysti Sampsa FIN 2365

IM Praveen Kumar C IND 2352

FM Trepat Herranz Joan ESP 2343

Abello Sebastien FRA 2337

FM Cruz-Lopez Claret Carlos ESP 2326

FM Martin Alvarez Inigo ESP 2316

IM Piasetski Leon CAN 2299

Rabineau Clement FRA 2291

FM Lillo Castay Victor ESP 2281

Velten Paul FRA 2281

FM Hernandez Elvis DOM 2276

IM Prosviriakov Vladimir USA 2254

Santos Latasa Jaime ESP 2227

CM Krulich Roman MNC 2225

Prieto Aranguren Alain ESP 2219

FM Ibar Marcelo ARG 2217

Olaizola Ortega Luis ESP 2206

Guijarro Galan Jose Luis ESP 2206

Pressman Leif USA 2198

Suarez Garcia Carlos ESP 2177

Zysko Jan POL 2168

WFM Gorshkova Irina BEL 2166

Diez Fraile David ESP 2165

WFM Aranaz Murillo Amalia ESP 2164

Pastor Pons Pedro Maria ESP 2156

Verkasalo Tommi FIN 2156

Lillo Ferrer Jose Maria M ESP 2151

Bas Mas Jose Joaquin ESP 2150

FM Valenti Giuseppe ITA 2143

Aranaz Portugues Jose Carlos ESP 2130

Navarrete Espi Samuel ESP 2127

Diaz Herrero Alvaro ESP 2126

Vega Viejo Marcelino ESP 2122

Torres Ganuza Fco Javier ESP 2120

Perez Calahorra Ricardo ESP 2117

Baekelant Eva BEL 2103

Silva Rodriguez Julio ESP 2103

Uriarte Prieto Goyo ESP 2100

Hilarius Sander NED 2096

Bottema Martin NED 2074

WFM Newrkla Katharina AUT 2055

Alonso Aranzabal Inigo ESP 2052

Thomassen Thomas NOR 2049

Roldan Riaga Roberto ESP 2045

Rabin Evan Z USA 2035

Lisarri Tomas Antonio ESP 2032

Houweling Bert NED 2027

Rodriguez Martinez Fernando ESP 2026

Bongers Erik NED 2019

Smith Matthieu FRA 2019

Tholey Jean-Paul FRA 2019

Severri Arrese Carlos ESP 2013

Sanz Rodero Mikel ESP 2011

Lopez Heras Arturo ESP 2002

Garay Lenne Luis Maria ESP 1999

Segovia Sanchez Antonio ESP 1996

Montolio Benedicto Cesar ESP 1992

Etxagibel Larranaga Asier ESP 1990

Clement Alexandre FRA 1982

Torres Patrice FRA 1981

Houdeyer Hendricks FRA 1978

Fernandez Garcia Javier ESP 1976

Newrkla Alexander AUT 1962

Miguelez Garcia Erlantz ESP 1957

Garrido Fernandez David ESP 1955

Baron Romuald FRA 1950

Both Gert NED 1944

Fernandez Zubitur Jokin ESP 1935

Nogues Fernandez Ramon ESP 1925

Arana Garate Jon ESP 1924

Tung Siu Hung ESP 1924

Elizondo Market Juan Marcos ESP 1923

Perez Cameselle Francisco ESP 1907

Buiza Prieto Aizbeltz ESP 1905

Richet Clement FRA 1901

Orti Boix Miquel Lluis ESP 1895

Regillaga Otano Jon ESP 1893

Juanco Elizari Felix Javier ESP 1890

Garro Beraza Julen ESP 1889

Tirado Parra Alberto ESP 1884

Fuente San Sebastian Ernesto ESP 1879

Garcia Martin Juan Manuel ESP 1872

Ramon Gualberto Arturo ESP 1871

Zaballa Zarzosa Jon ESP 1866

Daubas Bernard FRA 1865

Perrusset Barbara FRA 1859

D`amade Philippe FRA 1847

Urruticoechea Sarriegui Jose A ESP 0

Galarraga Lasa Jon Gurutz ESP 1819

Saenz Zabala Juan Ignacio ESP 1812

Navascues Zabaleta Jesus ESP 1799

Vyvyan Philippe FRA 1789

Iglesias Gonzalez Veronica ESP 1785

Izagirre Alsua Aritz ESP 1785

Cantabrana Garona Alejandro ESP 1774

Rodriguez Montes Sostenes ESP 1770

Espin Laborde Jesus Maria ESP 1762

Sanz Sanz Clemente ESP 1760

Orube Bona Andoni ESP 1756

Marin Salvador Ruben ESP 1745

Delgado Canton Manuel ESP 0

Lazkano Gaite Tomas ESP 1727

Mohseni Neik AFG 1722

Tardi Oscar FRA 1721

Urkia Mendinueta Alberto ESP 0

Cendagortagalarza Rodriguez Jo ESP 1696

Sanmateu Juan Sergio ESP 0

Arri Martinez Iker ESP 1680

Garmendia Zubeldia Daniel ESP 0

Buiza Prieto Eihartze ESP 1671

Ribeiro Henri FRA 1657

Botaya Helios FRA 0

Berdote Alonso Carlos ESP 1642

Santos Zunzunegi Iban ESP 0

Gonzalez Pueyo Patricia ESP 1634

Garat Jacques FRA 1618

Aizpurua Zufiria Inaki ESP 1616

Sanchez Merino Christian ESP 1616

Vicente Ezeiza Mikel ESP 1616

Martikorena Endara Patxi ESP 1612

Baekelant Viktor BEL 1597

Campos Urbaneja Ricardo ESP 1584

Santesteban Gonzalez Begona ESP 1583

Santos Etxepare Agustin ESP 1575

Jauregi Barandiaran Jon ESP 1571

Lizaso Gastesi Jose Maria ESP 1571

Vadillo Huegun Jon ESP 0

Betanzos Alonso Koldo ESP 0

Moreiro Sanchez Silvestre ESP 1554

Elduayen Echave Ramon ESP 1553

Irulegi Garmendia Jose Antonio ESP 1520

Parron Luceno David ESP 1514

Garrido Fernandez Sergio ESP 1495

Abalia Patino Aritz ESP 1465

Navarrete Espi Ana ESP 1464

Santos Etxepare Mikel ESP 0

Rodsmoen Maud NOR 0

Olsen Ulrik NOR 0

Perez Mondejar Adler ESP 1350

Mazouat Herve FRA 0

Di Pasquale Leonardo FRA 0

Olsen Jens Petter NOR 0

Blanco De La Rosa Diego ESP 0

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018