Chess

predictions

WYCC 2013 boys and girls U18 round 1

World Youth chessGames U18 boys / Games U18 girls / Games U16 / Games U14 / Games U12 / Games U10 / Games U8

Round 1 results are in and as soon as we have the games in pgn format, they will be uploaded and analysed at the live arena pages

 

Results U18 boys:

 PER  Jorge Cori  1 – 0  Patrik Grandadam  CHE
 ARM  Karen H. Grigoryan  1 – 0  Rokas Klabis  LTU
 ESP  David Anton Guijarro  ½ – ½  Joar Olund  SWE
 RUS  Yury Eliseev  1 – 0  Gal Drnovsek  SVN
 IND  Vaibhav Suri  1 – 0  Jakob Gstach  AUT
 ARM  Hovhannes Gabuzyan  1 – 0  André Meylan  CHE
 USA  Naroditsky Daniel  1 – 0  Dmitrijs Starcevs  LVA
 POL  Kamil Dragun  1 – 0  Tomas Tvarijonas  LTU
 AZE  Nijat Abasov  ½ – ½  Michal Dolnak  SVK
 RUS  Maksim Chigaev  1 – 0  Amro El Jawich  LBN
 DNK  Mads Andersen  1 – 0  Andrei Savitski  BLR
 AZE  Ulvi Bajarani  1 – 0  Gustavo Alarcon Careaga  CHL
 IND  Sahaj Grover  1 – 0  Bozidar Kisic  MNE
 IRN  Pouya Idani  1 – 0  Costin-George Malureanu  ROU
 UKR  Olexandr Bortnyk  ½ – ½  Tadas Vanagas  LTU
 ESP  Jaime Santos Latasa  1 – 0  Serkan Soysal  TUR
 POL  Kacper Drozdowski  1 – 0  ALEMAN HERNÁNDEZ ANDRÉS  MEX
 ITA  Simone De Filomeno  1 – 0  Temur Igonin  UZB
 LTU  Tomas Laurusas  1 – 0  KONSTANTINOS MEGALIOS  GRC
 RUS  Aleksandra Goryachkina  ½ – ½  Severin Mejak  SVN
 DEU  Yona Leon Mons  0 – 1  Roudolph Grigorian  FRA
 CHN  ZHONGHAN MA  1 – 0  Aslan Madi  KAZ
 FRA  Pierre Barbot  1 – 0  Pablo Arias  BOL
 HRV  Jurica Srbis  ½ – ½  Shavarsh Badalyan  UZB
 SWE  Theodor Kenneskog  1 – 0  Basher Iyti  SYR
 RUS  Rail Makhmutov  1 – 0  Anatoli Atanasov  BGR
 RUS  Maxim Lugovskoy  1 – 0  Zaza Bargandzhiya  RUS
 FRA  Quentin Loiseau  ½ – ½  Matt Pon  ZAF
 AZE  Kanan Izzat  ½ – ½  Fredrik Beer Jacobsen  NOR
 CHE  Noel Studer  1 – 0  Jean Piere Ramos Libon  PER
 FIN  Daniel Ebeling  1 – 0  Fiodias Baskara  IDN
 IRN  Nima Javanbakht  1 – 0  Bibek Thing  NPL
 RUS  Darsen Sanzhaev  1 – 0  Thomas Thorpe  WLS
 CZE  Tadeas Kriebel  1 – 0  Paul Darrin Darling  ZAF
 POL  Lukasz Licznerski  1 – 0  Snorre Rygg  NOR
 USA  Shetty Atulya  1 – 0  Stefan du Toit  ZAF
 CHE  Lars Rindlisbacher  1 – 0  Axel Harutyunyan  BEL
 KAZ  Alibek Igambergenov  1 – 0  Tanguy Meisch  LUX
 SWE  Linus Johansson  1 – 0  Doluwarawatte Gamage Dinul Thisura Doluweera  LKA
 TUR  Cankut Emiroglu  1 – 0  Muhd Ahsanuddien Bin Badarudin  BRN
 POL  Damian Lewtak  1 – 0  Abdulla Murad  ARE
 COL  MARTIN MAURICIO MARTINEZ ROMERO  1 – 0  Benjamin Mukumbya  UGA
 Alon Mindlin  1 – 0  Ting-Rey Hu  TWN
 DEU  Till Schreiner  1 – 0  Ahmed Al Zarooni  ARE
 COL  JAIRO ANDRES HERNANDEZ SANCHEZ  1 – 0  Arjun Sengupta  KEN
 EST  Ottomar Ladva  1 – 0  Xuan-Yi Lee  TWN
 HUN  David Horvath  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 MNE  Luka Draskovic  1 – 0  Hicham Belhimer  DZA
 CHE  Benedict Hasenohr  1 – 0  Hussain BuKhalaf  BHR
 SRB  Nikola Radovanovic  1 – 0  Chih-Wei Chu  TWN
 MYS  EU WEN ARON TEH  1 – 0  Tafadzwa Gubba  ZWE
 IND  Pratik Pravin Patil  1 – 0  Kudzaishe Manyaya  ZWE
 AUT  Christoph Menezes  1 – 0  Tanaka Simon Marwizi  ZWE
 FIDE  Nderim Saraci  0 – 1  Bakai Esenbek Uulu  KGZ
 SWE  Martin Lokander  1 – 0  Gerald Mungai Mugo  KEN
 IRL  John L Hughes  1 – 0  Viken Narayanen Sawmynaden  MUS
 ZAF  Roberto Nicolau de Abreu  1 – 0  Samia Zannat Sheikh  ITA
 KOR  Hangsuk CHOI  0 – 1  Steven Martinez Maya  ECU

 

Results U18 girls:

 BLR  Nastassia Ziaziulkina  1 – 0  Anjana Krishna Sreela  IND
 DEU  Hanna-Marie Klek  1 – 0  Dragana Nikolovska  MKD
 DEU  Filiz Osmanodja  1 – 0  Alice Huanyi Xiao  CAN
 ESP  Amalia Aranaz Murillo  1 – 0  Edit Lund Machlik  NOR
 COL  PAULA ANDREA RODRIGUEZ RUEDA  1 – 0  Natasa Korbovljanovic  SRB
 RUS  Alina Bivol  1 – 0  Emily Andrea Ruiz Olate  CHL
 RUS  Irina Baraeva  1 – 0  Amna Nouman  ARE
 AZE  Sabina Ibrahimova  1 – 0  Helene Ruhlmann  FRA
 RUS  Maria Severina  ½ – ½  Kyzy Aizhan Alymbay  KGZ
 RUS  Lidia Tomnikova  ½ – ½  Migle Lepeskaite  LTU
 CHN  YIYI XIAO  1 – 0  Ayca Fatma Durmaz  TUR
 COL  Melissa Castrillon Gomez  1 – 0  Laura Tarmastin  AUT
 HUN  Barbara Juhasz  1 – 0  Rinelly M. Comas Colon  PRI
 FRA  Andreea-Cristiana Navrotescu  1 – 0  Astrid Barbier  BEL
 IND  Michelle Catherina Prince  1 – 0  Valentina Bauer  AUT
 RUS  Marina Baraeva  1 – 0  Henrieta Kopnicka  SVK
 PHL  Janelle Mae Frayna  1 – 0  Feriel Lalaoui  DZA
 IND  Pratyusha Bodda  1 – 0  Bruna Tuzi  ALB
 RUS  Veronika Lezhepekova  1 – 0  Dana Matisone  LVA
 BGR  Denitza Dragieva  1 – 0  Sohayla Abdelmenaem  EGY
 BLR  Maria Nevioselaya  1 – 0  PAVITRANAYAGI JAYAMURTHEY  MYS
 CAN  Alexandra Botez  1 – 0  Laura Orlina  LVA
 GEO  Nani Unapkoshvili  1 – 0  Rebeca Lot Schucman  BRA
 HRV  Patricija Vujnovic  1 – 0  Ali Abeer  ARE
 POL  Maria Leks  1 – 0  Yasmine Yousfi  DZA
 TKM  Gozel Atabayeva  1 – 0  Rachelle-Mari Voges  ZAF
 RUS  Irina Utyatskaya  1 – 0  Liyanaralalage Christina Shelani De Silva  LKA
 CZE  Jana Marikova  1 – 0  Salma Al Dhaffari  ARE
 DEU  My Linh Tran  1 – 0  Maria El Kader  UKR
 IND  Saranya Jayakumar  1 – 0  Kavindi Nipunika Senarath  LKA
 ARM  Susanna Gaboyan  1 – 0  Chamika Dewanthi Appu Hennadige  LKA
 DEU  Stefanie Duessler  1 – 0  Tasnim Amra  ZAF
 USA  Regam Jessica  1 – 0  Dinithi Subhashini Kulatunga  LKA
 AUS  Emma Guo  1 – 0  Ana Strasevici  MDA
 DEU  Hannah Kuckling  0 – 1  Robyn Julian Van Niekerk  ZAF
 ROU  Diana-Maria Serbanescu  0 – 1  Tiara Nugraeni Eka Sutanti  IDN
 SWE  Jessica Bengtsson  1 – 0  ALTANTUYA BADARCH  MNG
 ITA  Elisa Chiarion  1 – 0  Maria del Pilar Ceballos Muez  MEX
 VNM  Thi Thuy Trien Nguyen  1 – 0  Katherin Jaramillo Arce  ECU
 USA  Ballantyne Rochelle  1 – 0  Houchik Kaymekmian  LBN
 AZE  Narmin Soyunlu  1 – 0  Samantha Chido Mashayamombe  ZWE
 DZA  Zineb Dina Abdi  1 – 0  Wajdi Hussein Mina  IRQ
 ENG  Chantelle Foster  1 – 0  Maryam Mohd Salem  ARE
 SCO  Ali Roy  1 – 0  Chiedza Lisa Muzuva  ZWE

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2014