Chess News

Romanian Team Chess Championships 2011

The Romanian Team Chess Championship – Campionatul National pe Echipe – Superliga Feminina y Masculina – is taking place in Brasov, October 8th to 16th, 2011.

In the open section of the event participate 10 teams with 25 GMs, 15 IMs, and 75 titled players. Top participants are GM Gata Kamsky, GM Jobava Baadur, GM Andrei Volokitin, GM Constantin Lupulescu, GM Viorel Iordachescu, GM Liviu-Dieter Nisipeanu, GM Dimitrios Mastrovasilis, etc. After 5 rounds C.S. Luxten Timisoara (with Kamsky on board 1) is leading with 9,0/10 match points, followed by C.S. Studentesc Medicina Timisoara (with Jobava Baadur on board 1) with 7,0/10 match points.

In the women section there are 30 titled players with IM Anna Muzychuk, GM Pia Cramling, IM Corina Peptan, IM Cristina Foisor, IM Salome Melia, WGM Alina L’Ami, etc. as top players. After 5 rounds C.S Luxten Timisoara, C.S. Politehnica Iasi, and C.S. Studentesc Medicina Timisoara are tied with 8,0/10 at the top of the table.

Here are the complete teams in the open and women section of the Romanian Chess Championship. For many of the players this is final competition before the most important event in Europe for this year – the European team Chess Championships 2011.

You can follow the games from the Romanian Team Chess Championship live at this link.

Open teams

 

1. C.S UNIVERSITAR PLOIESTI (RtgAvg:2416 / TB1: 3 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 GM Vajda Levente  2557
2 NM Tugui Adrian  2384
3 FM Dobre Claudiu-Cristian  2344
4 IM Baratosi Daniel  2407
5 IM Cioara Andrei-Nestor  2436
6 IM Ionescu Doru-Alexandru  2368
7 FM Voiteanu Gabriel  2293
8 I Manole Stefan  2052
2. A.C.S DE SAH APA NOVA BUCURESTI (RtgAvg:2569 / TB1: 6 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter  2638
2 GM Iordachescu Viorel  2646
3 GM Fedorov Alexei  2609
4 GM Marin Mihail  2550
5 IM Miron Lucian-Costin  2514
6 IM Doncea Vladimir  2384
7 IM Dumitrache Dragos-Nicolae  2454
8 FM Georgescu Tiberiu-Marian  2391
9 IM Stoica Valentin  2457
10 I David Alexandru-Vasile  1925
3. C.S STUDENTESC MEDICINA TIMISOARA (RtgAvg:2541 / TB1: 7 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 GM Jobava Baadur  2712
2 GM Yemelin Vasily  2568
3 GM Manolache Marius  2535
4 GM Rogozenco Dorian  2552
5 IM Ardelean George-Catalin  2491
6 FM Petre Nad-Titus  2345
7 FM Petrisor Adrian-Marian  2388
8 FM Anton Teodor  2382
9 NM Doros Radu-Marian  2338
10 CM Stanciu Alexandru-Ovidiu  2288
4. C.S VICTORIA  TECHIRGHIOL (RtgAvg:2409 / TB1: 3 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 GM Timoshenko Georgy  2572
2 GM Ionescu Constantin  2436
3 IM Moldovan Daniel  2436
4 IM Raceanu Valentin  2417
5 IM Pavlov Mircea-Sergiu-Aurelian  2355
6 FM Spulber Cicirone  2239
7 CM Malureanu Costin-George  2165
5. CLUBUL DE SAH AL MUN. BAIA MARE (RtgAvg:2369 / TB1: 5 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 IM Manea Alexandru  2415
2 GM Genov Petar  2447
3 IM Grecescu Gabriel-Andrei  2423
4 NM Bonte Andrei-Mihai  2364
5 FM Szabo Attila  2290
6 NM Hajbok Robert  2272
7 FM Chirila Radu-Catalin  2245
6. C.S MUNCITORUL RESITA (RtgAvg:2328 / TB1: 4 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 GM Suba Mihai  2471
2 GM Shishkin Vadim  2450
3 IM Thesing Matthias  2404
4 IM Busu Corneliu  2275
5 NM Grozav Valeriu-Gheorghe  2166
6 CM Horvat Dan-Sebastian  2196
7 NM Zaim Marian  2171
8 I Bolintis Mihai  2095
9 I Irimia Horia-Ion  2013
10 II Padurean Daniel-Cristian  1585
7. C.S CONPET PLOIESTI (RtgAvg:2304 / TB1: 4 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 IM Milu Romeo-Sorin  2421
2 NM Mosnegutu Klauss  2240
3 IM Posedaru Bogdan  2322
4 IM Ionescu Mihai  2340
5 CM Miroiu George-Catalin  2281
6 FM Baciu Stefan  2217
7 CM Anuta Elefterie-Laurentiu  2024
8. C.S.M LUGOJ (RtgAvg:2355 / TB1: 3 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 GM Jianu Vlad-Cristian  2502
2 IM Filip Lucian  2483
3 FM Balla Tamas-Kristof  2378
4 IM Vasilescu Lucian-Mihail  2295
5 FM Bach Adrian-Kalman  2270
6 CM Domanyek Ernest-Iosif  2202
7 CM Bida Mihai-Eugen  2141
8 I Uta Apolon-Ilarion  1937
9. C.S AEM LUXTEN TIMISOARA (RtgAvg:2626 / TB1: 9 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 GM Kamsky Gata  2756
2 GM Volokitin Andrei  2686
3 GM Parligras Mircea-Emilian  2625
4 GM Lupulescu Constantin  2655
5 GM Nevednichy Vladislav  2540
6 GM Berescu Alin-Mile  2495
7 IM Grunberg Mihai-Lucian  2420
8 IM Dragomirescu Robin-Alexandru  2353
10. C.S POLITEHNICA IASI (RtgAvg:2483 / TB1: 6 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 GM Mastrovasilis Dimitrios  2607
2 GM Svetushkin Dmitry  2594
3 IM Mateuta Gabriel  2507
4 IM Danilov Vladimir  2441
5 FM Ungureanu Vlad  2376
6 FM Manole Vasile  2370
7 CM Chifor Ovidiu-Emanuel  2256
8 CM Stegariu Vlad-Ionut  2206

 

Women teams

 

1. C.S POLITEHNICA IASI (RtgAvg:2294 / TB1: 8 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 WGM L’ami Alina  2368
2 WIM Bulmaga Irina  2304
3 WIM Padurariu Ioana-Smaranda  2211
4 WCM Gelip Ioana  1964
2. C.S.M BUCURESTI (RtgAvg:2404 / TB1: 7 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 IM Muzychuk Anna  2545
2 IM Peptan Corina-Isabela  2421
3 WGM Ionescu Irina  2245
4 WCM Anusca Madalina-Maria  2070
5 I Berintan Teodora  1849
3. A.C.S DE SAH APA NOVA BUCURESTI (RtgAvg:2127 / TB1: 5 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 WGM Cosma Elena-Luminita  2331
2 WFM Chirita Andra-Marina  2044
3 WCM Ilie Maria-Ruxandra  2005
4 I Serbanescu Diana-Maria  1869
5 I Henchel Ana-Maria-Cristina  1561
4. C.S.M CRAIOVA (RtgAvg:2090 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 IM Petrenko Svetlana  2223
2 WGM Ionica Iulia-Ionela  2244
3 I Bratu Andreea  1802
4 I Floroiu Ioana-Alexandra  1690
5. C.S AEM LUXTEN TIMISOARA (RtgAvg:2370 / TB1: 8 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 GM Cramling Pia  2489
2 IM Foisor Cristina-Adela  2416
3 WFM Foisor Mihaela-Veronica  2205
4 WFM Uta Adeline-Ramona  2085
6. CLUBUL CENTRAL DE SAH (RtgAvg:1982 / TB1: 2 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 WFM Baciu Anca-Otilia  2130
2 WFM Duminica Mariana  2001
3 WCM Vasilescu Maria  1814
4 I Dumitrescu Madalina-Alexandra  1660
7. C.S.M  LUGOJ (RtgAvg:2102 / TB1: 6 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 WIM Jicman Ligia-Letitia  2187
2 WFM Craciun Paula-Iulia  2138
3 WCM Lolici Iselin-Amanda  1982
8. C.S  STUDENTESC MEDICINA TIMISOARA (RtgAvg:2220 / TB1: 8 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 WGM Sandu Mihaela  2221
2 WIM Moldovan Corina  2232
3 WFM Traistaru Teodora  2206
4 WFM Visanescu Daria-Ioana  2010
5 WCM Mathe Katalin  2010
9. C.S SICILIANA  EFORIE (RtgAvg:2112 / TB1: 4 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 IM Melia Salome  2396
2 WFM Plass Mariana-Camelia  2151
3 I Taposu-Matei Alexandra  1788
10. C.S.U ARAD (RtgAvg:1914 / TB1: 0 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 WFM Tolgyi Viorica  2060
2 WNM Florea Dorina  1902
3 I Vintila Maria-Aurora  1781
4 I Mastacan Camelia  1701
1. C.S UNIVERSITAR PLOIESTI (RtgAvg:2416 / TB1: 3 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 GM Vajda Levente  2557
2 NM Tugui Adrian  2384
3 FM Dobre Claudiu-Cristian  2344
4 IM Baratosi Daniel  2407
5 IM Cioara Andrei-Nestor  2436
6 IM Ionescu Doru-Alexandru  2368
7 FM Voiteanu Gabriel  2293
8 I Manole Stefan  2052
2. A.C.S DE SAH APA NOVA BUCURESTI (RtgAvg:2569 / TB1: 6 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter  2638
2 GM Iordachescu Viorel  2646
3 GM Fedorov Alexei  2609
4 GM Marin Mihail  2550
5 IM Miron Lucian-Costin  2514
6 IM Doncea Vladimir  2384
7 IM Dumitrache Dragos-Nicolae  2454
8 FM Georgescu Tiberiu-Marian  2391
9 IM Stoica Valentin  2457
10 I David Alexandru-Vasile  1925
3. C.S STUDENTESC MEDICINA TIMISOARA (RtgAvg:2541 / TB1: 7 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 GM Jobava Baadur  2712
2 GM Yemelin Vasily  2568
3 GM Manolache Marius  2535
4 GM Rogozenco Dorian  2552
5 IM Ardelean George-Catalin  2491
6 FM Petre Nad-Titus  2345
7 FM Petrisor Adrian-Marian  2388
8 FM Anton Teodor  2382
9 NM Doros Radu-Marian  2338
10 CM Stanciu Alexandru-Ovidiu  2288
4. C.S VICTORIA  TECHIRGHIOL (RtgAvg:2409 / TB1: 3 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 GM Timoshenko Georgy  2572
2 GM Ionescu Constantin  2436
3 IM Moldovan Daniel  2436
4 IM Raceanu Valentin  2417
5 IM Pavlov Mircea-Sergiu-Aurelian  2355
6 FM Spulber Cicirone  2239
7 CM Malureanu Costin-George  2165
5. CLUBUL DE SAH AL MUN. BAIA MARE (RtgAvg:2369 / TB1: 5 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 IM Manea Alexandru  2415
2 GM Genov Petar  2447
3 IM Grecescu Gabriel-Andrei  2423
4 NM Bonte Andrei-Mihai  2364
5 FM Szabo Attila  2290
6 NM Hajbok Robert  2272
7 FM Chirila Radu-Catalin  2245
6. C.S MUNCITORUL RESITA (RtgAvg:2328 / TB1: 4 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg
1 GM Suba Mihai  2471
2 GM Shishkin Vadim  2450
3 IM Thesing Matthias  2404
4 IM Busu Corneliu  2275
5 NM Grozav Valeriu-Gheorghe  2166
6 CM Horvat Dan-Sebastian  2196
7 NM Zaim Marian  2171
8 I Bolintis Mihai  2095
9 I Irimia Horia-Ion  2013
10 II Padurean Daniel-Cristian  1585
7. C.S CONPET PLOIESTI (RtgAvg:2304 / TB1: 4 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 IM Milu Romeo-Sorin  2421
2 NM Mosnegutu Klauss  2240
3 IM Posedaru Bogdan  2322
4 IM Ionescu Mihai  2340
5 CM Miroiu George-Catalin  2281
6 FM Baciu Stefan  2217
7 CM Anuta Elefterie-Laurentiu  2024
8. C.S.M LUGOJ (RtgAvg:2355 / TB1: 3 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 GM Jianu Vlad-Cristian  2502
2 IM Filip Lucian  2483
3 FM Balla Tamas-Kristof  2378
4 IM Vasilescu Lucian-Mihail  2295
5 FM Bach Adrian-Kalman  2270
6 CM Domanyek Ernest-Iosif  2202
7 CM Bida Mihai-Eugen  2141
8 I Uta Apolon-Ilarion  1937
9. C.S AEM LUXTEN TIMISOARA (RtgAvg:2626 / TB1: 9 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 GM Kamsky Gata  2756
2 GM Volokitin Andrei  2686
3 GM Parligras Mircea-Emilian  2625
4 GM Lupulescu Constantin  2655
5 GM Nevednichy Vladislav  2540
6 GM Berescu Alin-Mile  2495
7 IM Grunberg Mihai-Lucian  2420
8 IM Dragomirescu Robin-Alexandru  2353
10. C.S POLITEHNICA IASI (RtgAvg:2483 / TB1: 6 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg
1 GM Mastrovasilis Dimitrios  2607
2 GM Svetushkin Dmitry  2594
3 IM Mateuta Gabriel  2507
4 IM Danilov Vladimir  2441
5 FM Ungureanu Vlad  2376
6 FM Manole Vasile  2370
7 CM Chifor Ovidiu-Emanuel  2256
8 CM Stegariu Vlad-Ionut  2206

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top