Chess

European Senior Chess Championship 2015 – Participants

The 15th European Senior Chess Championship for Men and Women will be held in Eretria, Greece, from 28th April to 8th May, 2015.

The tournament venue is the conference center of the 4-star “Eretria Village” Hotel, near the legendary ancient city of Eretria.

The Championship is open to all players representing ECU Chess Federations who have been born in the year 1965 or earlier. There is also no limit in the number of participants per federation.

At the present there are registrations from 23 countries with 9 Grandmasters in the field.

The Championship will be played in two categories: category SENIOR 50+ and category SENIOR 65+, Men and Women separately.

Official website

Eretria Village

Eretria Village

The European Senior Chess Championship will be played according to the Swiss System in 9 rounds, with the time control 40 moves in 90 minutes, followed by 30 minutes for the rest of the game+ 30 seconds increment per move, starting from move one.

Total prize fund of the Championship is 8.000 Euros, and the first 3 places will be awarded with cups and medals. Prizes will be equally shared among the players with the same score.

The top 3 players from each category of the European Senior Championship 2015 are qualified with personal rights (free board and lodging in single rooms) to the World Senior Championship 2016.

Contact the Tournament Director: FIDE IO Nikos Kalesis
tel.: (+30) 6938326161, fax: (+30) 2641500112
e-mail: euroseniors2015@gmail.com

Regulations for download (PDF)

Participants:

1. GM Nunn John D M ENG 2601 O50
2. GM Sturua Zurab GEO 2536 O50
3. GM Arkell Keith C ENG 2493 O50
4. IM Kalegin Evgenij RUS 2457 O50
5. IM Bellia Fabrizio ITA 2433 O50
6. GM Raetsky Alexander RUS 2419 O50
7. IM Bruno Fabio ITA 2418 O50
8. GM Vasiukov Evgeni RUS 2416 O65
9. GM Kupreichik Viktor D BLR 2373 O65
10. GM Fernandes Antonio POR 2369 O50
11. IM Berkovich Mark A ISR 2362 O50
12. IM Petran Peter SVK 2362 O50
13. IM Barle Janez SLO 2347 O50
14. IM Shvedchikov Anatoli I. RUS 2314 O65
15. GM Pushkov Nikolai RUS 2313 O65
16. GM Gaprindashvili Nona GEO 2302 W65
17. IM Rooze Jan BEL 2281 O65
18. IM Smolin Sergey UKR 2272 O50
19. FM Chapman Terry P D ENG 2258 O50
20. FM Furman Boris RUS 2217 O50
21. Pedersen Jan Rode DEN 2208 O65
22. FM Gruzmann Boris GER 2200 O65
23. Christensen Jan DEN 2199 O50
24. IM Schouten Nico NED 2197 O65
25. IM Skalkotas Nikolaos GRE 2187 O65
26. FM Nikolaidis Konstantinos GRE 2187 O50
27. WIM Kasoshvili Tsiala GEO 2179 W50
28. WIM Jicman Ligia-Letitia ROU 2172 W50
29. WGM Mednikova Svetlana RUS 2170 W50
30. Laine Panu FIN 2163 O50
31. Gundersen Helge NOR 2153 O65
32. Molchanov Nikolay UKR 2153 O50
33. FM Hohler Peter SUI 2150 O65
34. CM Gamback Bjorn SWE 2141 O50
35. WGM Saunina Ludmila RUS 2138 W50
36. Stokes Michael ENG 2135 O65
37. Neumann Joachim GER 2133 O65
38. CM Ashby Anthony C ENG 2129 O65
39. Grabow Pouelsten Holm DEN 2128 O65
40. FM Zhelesny Stanislav RUS 2118 O65
41. IM Archangelsky Mikhail RUS 2108 O65
42. Kaminik Aleksandar ISR 2106 O65
43. Hewson Brian Wr ENG 2099 O50
44. Yasin Hur TUR 2096 O50
45. Batakovs Olegs LAT 2095 O65
46. Morriss Pete IRL 2092 O65
47. Gregg Alan M ENG 2083 O65
48. Mayer Schwartz Rene ESP 2081 O65
49. Anguera Maestro Jaime ESP 2080 O65
50. Papadimitriou Loukas GRE 2075 O50
51. Eckhardt Lars NOR 2069 O50
52. Fletcher John WLS 2064 O50
53. White Alastair F SCO 2058 O65
54. FM Valenti Giuseppe ITA 2052 O65
55. Mas Recorda Pere ESP 2052 O65
56. Gromark Per-Olof SWE 2051 O65
57. Danielsson Robert SWE 2044 O65
58. WGM Khmiadashvili Tamar GEO 2043 W65
59. Strand Kjetil NOR 2013 O65
60. Sideris Nikiforos GRE 2010 O50
61. Melderis Uldis LAT 2000 O50
62. Adams Mark WLS 1997 O50
63. Basas Gamazo Josep ESP 1987 O65
64. Shaw Meyrick ENG 1980 O50
65. Johnsen Oystein NOR 1972 O65
66. Mckerracher Douglas SCO 1968 O65
67. Muratoglu Salih TUR 1960 O65
68. Sideris Theodoros GRE 1952 O50
69. Borras Julian Teodoro ESP 1945 O50
70. Canonne Antoine FRA 1944 O50
71. Waisberg Arnold ISR 1933 O65
72. Kaldis Georgios GRE 1915 O50
73. Sevenyuk Alexey BLR 1915 O65
74. Staunsbjerg Valdemar A NOR 1894 O50
75. Santos Julio POR 1891 O65
76. Baliuniene Margarita DEN 1890 W50
77. Rotelli Pietro ITA 1885 O50
78. Degtiarev Viktor RUS 1867 O65
79. Abolina Arija-Solveiga LAT 1849 W65
80. Ozmen Halil Nejat TUR 1844 O50
81. Zilbershtein Victor ISR 1811 O50
82. Birkestrand Odd NOR 1790 O65
83. Zurel Maxim ISR 1725 O65
84. Hoose Hannelore GER 1709 W65
85. Webster Jim J SCO 0 O65

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018