2015

GM Le Roux winner of 34th Open Clermont-Ferrand 2015

GM Jean-Pierre Le Roux (photo credit: Youssef Jdidou)

GM Jean-Pierre Le Roux (photo credit: Youssef Jdidou)

The 34th International Chess Open Clermont-Ferrand took place on 19-22nd February, 2015, in Clermont-Ferrand, a city in the Auvergne region of France.

The event was a 7-round Swiss tournament with tempo of play 90′ + 30″.

French GM Jean-Pierre Le Roux emerged a clear winner with 6/7 points and took the first prize in the amount of 1,200 €.

GM Jean-Luc Chabanon (France) edged IM Kamran Shirazi and GM Anthony Kosten (France) on a superior tie-break score to take the silver, after the whole group finished the tournament with 5,5/7 points.

Official website

Final standings:

1 GM LE ROUX Jean-Pierre 2539 ALS Bischwiller 6
2 GM CHABANON Jean-Luc 2485 IDF Cavalier Bleu Drancy 5½
3 IM SHIRAZI Kamran 2381 IDF Tremblay en France 5½
4 GM KOSTEN Anthony C. 2458 CAZ C.E.M.C. Monaco 5½
5 FM ROULER Charly 2314 AUV Clermont-Ferrand Echecs 5
6 IM SERMIER Guillaume 2408 FRC Le Pion Tissalien Echecs 5
7 CHAUDAGNE Christophe 2086 AUV Cercle des Echecs de Vichy 5
8 THOMAS Fabien 2073 AUV Clermont-Ferrand Echecs 5
9 MANIA Clement 2166 LAN St Affrique 5
10 IM ONKOUD Abdelaziz 2359 IDF Bagneux 5
11 GM OKHOTNIK Vladimir 2444 CHA L’Echiquier Chalonnais 5
12 ZOUNANI Yacine 1927 F CadM AUV Echiquier Lempdais 5
13 N’GUYEN Emilien 2268 LYO Lyon Olympique Echecs 5
14 JAVET Blaise 2006 F SenM 5
15 THOMAS Anysia 2012 LOR GARCHE-KOEKING 3000 5
16 BOUTILLON Nathanael 1852 F MinM MPY l’Echiquier Toulousain 5
17 LAGARDE Dimitri 2050 F BenM CAZ Cannes Echecs 4½
18 GRAILLON David 1905 LYO Le Champ du Fou 4½
19 BAAS Laurent 1972 LIM Couzeix Chess Club (C3) 4½
20 QUENOLLE Philippe 1844 AUV Clermont-Ferrand Echecs 4½
21 TRONCHERE Laurent 1891 DSA Valence Echecs 4
22 FRANTZ Nicolas 1924 LOR GARCHE-KOEKING 3000 4
23 GRIZOU Regis 2100 AQU Echiquier Agenais 4
24 JEHAN Julien 1909 LYO Echecs Club de Villeurbanne 4
25 BERTIN Jean-Loup 1989 AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 4
26 ASCIONE Dominique 1923 AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 4
27 PAUGAM Guillaume 1762 AUV Clermont-Ferrand Echecs 4
28 CROUZET Emeric 1983 LYO Echecs Club de Villeurbanne 4
29 VILLARD Pierre 2008 AUV Riom Echecs 4
30 BOUCHET Jean-Baptiste 1784 AUV Clermont-Ferrand Echecs 4
31 CORNETTE Francois 1672 HNO Gisors les templiers de l’Echiquier 4
32 GACHON Maxence 1464 F PupM PRO Marseille Echecs 4
33 AUBERT Laurane 1829 F MinF DSA Grenoble Bayard Echecs 4
34 KAYYALI Alexandre 1750 N JunM AUV Cercle des Echecs de Vichy 4
35 SAKWINSKI Jean-Francois 1621 AUV Cercle des Echecs de Vichy 4
36 AUBERT Estee 1480 F PupF DSA Grenoble Bayard Echecs 4
37 IM NGUYEN Chi-Minh 2337 PIC A.J.E. Noyon 3½
38 FERRANDI Bernard 1733 AQU L’Echiquier Naujacais 3½
39 DORAN Niall 1711 LYO Club d’Echecs de St Chamond 3½
40 AMBROISE Marc 1590 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3½
41 SUDAN Georges 2015 F VetM 3½
42 MAZET Pascal 1820 N SenM AUV Club d’Echecs du Velay 3½
43 ROBERT Thierry 1672 DSA Lamastre Echecs 3½
44 RODRIGUEZ Jean-Pierre 1619 LYO Echecs Club de Villeurbanne 3½
45 BELLUIRE Patrice 1902 LAN Echiquier Carcassonnais 3½
46 BLANCHARD Herve 1649 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3½
47 ETIENNE Berenger 2062 LYO Genas Echecs 3
48 CONCHON Jean-Paul 1712 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3
49 GOYER Lionel 1766 AUV Cercle des Echecs de Vichy 3
50 VERGES Brice 1877 LYO Echecs Saint-Genois 3
51 BROCHET Thierry 1597 MPY C.E.I. Toulouse 3
52 COLAS Yves 1553 LYO Lyon Olympique Echecs 3
53 CLOPATH Gion 1670 F VetM 3
54 LARGY Theo 1669 F BenM PRO Echecs Loisirs Orangeois 3
55 BOUTILLON Jean-Francois 1534 MPY l’Echiquier Toulousain 3
56 HADJI Mohamed 1890 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3
57 AVELINE Thierry 1690 AUV Echiquier Lempdais 3
58 THOMAS Amaryllis 1378 F PupF ALS Mulhouse Philidor 3
59 FITY Richard 1494 AUV Clermont-Ferrand Echecs 3
60 COTTE Corentin 1460 N BenM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 3
61 BASRI Larbi-Jean 1474 LAN L’Echiquier Maraussanais 2½
62 DEVAUX Francois 1389 E SenM CVL Les Tours du Berry 2½
63 LAGARDE Adeline 1463 F BenF CAZ Cannes Echecs 2½
64 ZOUNANI Sarah 1442 F CadF AUV Echiquier Lempdais 2½
65 ILPIDE Jean-Luc 1507 AUV Clermont-Ferrand Echecs 2½
66 BOULIER Rene 1633 AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 2½
67 GACHON Valentin 1362 F BenM PRO Echecs Loisirs Orangeois 2
68 GAZEL Bruno 1734 CRS Corsica Chess Club 2
69 FOUCHET Guy 1601 IDF PUC 2
70 GUILLAUME Mathieu 1495 AUV Cercle des Echecs de Vichy 2
71 BREMOND Abel 1288 F MinM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 2
72 LE BAIL Patrick 1499 E SenM AUV Cercle des Echecs de Vichy 2
73 CASSAGNES Theo 1270 N BenM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 2
74 KAYYALI DE TCHERVINO Cecile 1170 N SenF AUV Cercle des Echecs de Vichy 2
75 DEMOULIN Cecile 1160 N PupF AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 2
76 BOIS Samuel 1283 DSA Valence Echecs 1½
77 AUBERT Elea 1339 F PupF DSA Grenoble Bayard Echecs 1
78 GRIMAUD Heloise 1090 N BenF AUV Tour Noire Huriel 1
79 HABERTHUR Maxime 1099 E PupM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 1
80 LEMAIRE Frederic 1506 MPY MJC Rodez – Echecs 0
81 MASSARDIER Nathan 1040 N BenM AUV Echiquier Clermontois Arverne – ECA 0

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top