Chess

imperia

Etienne Bacrot won the 10th Balagna International Open

The 10th Balagna International Open took place on 13th-14th April at the gymnasium of Calvi in France.

It was a rapid event with a time control of 10 minutes for the whole game plus 3 seconds per move. The knock-out system was used among the 16 participants that qualified from the previous open tournament.

Etienne Bacrot took the 4,000 Euros reserved for first prize after defeating fellow GM Laurent Fressinet in the final match. Bacrot had beaten Richard Rapport in the semi-finals, while Fressinet had taken down Vladislav Tkachev.

Both finalists qualified for the round-of-16 of the 17th Corsica Masters later this year.

Tournament website

Etienne Bacrot

Final Results – Qualifier Tournament:

1 g RAPPORT Richard 2654 F
2 g BACROT Etienne 2705 F
3 g FRESSINET Laurent 2706 F 7
4 g TKACHIEV Vladislav 2632 F 7
5 g SVETUSHKIN Dmitry 2588 F 7
6 m SKRIPCHENKO Almira 2430 F 7
7 f HUMEAU Cyril 2312 F
8 BRETHES Francois 2234 F
9 m MASSONI Michael 2385 F
10 GERTOSIO Franck 2180 F 6
11 UTRERA Ludovic 2012 F 6
12 LUCIANI Thibault 2081 F 6
13 BUNOUST Lucas 1726 F 6
14 BEDINI Lucas 1721 F 6
15 LEIBENGUTH Pablo 1679 F 6
16 LHOSTIS Florian 1760 F 6
17 BOUSLIMI Nabil 1530 F 6
18 PODVIN Antoine 1674 F
19 BIGONNET Jean-Michel 1976 F
20 PILLOT Antoine 1778 F
21 MASSARDO Quentin 1736 F
22 CARDI Jean 1661 F
23 MORGANTI Noel 1656 F
24 BATTESTI Saveriu 2010 F
25 ROSSI Pascal 1819 F 5
26 GUILLEMART Serge 1804 F 5
27 PIERI Pierre-Louis 2053 F 5
28 PODVIN Celine 1465 F 5
29 BATTESTI Leo 1732 F 5
30 BATTESTI Marc-Andria 1993 F 5
31 MURCIA Gerald 1634 F 5
32 HEBERT Jean-Francois 1446 F 5
33 GOSSART Gerard 1811 F 5
34 LEVEQUE Christophe 1675 F 5
35 CAMBLAN Roger 1698 F 5
36 DEHAINAULT Christian 1651 F 5
37 MORISON Julien 1636 F 5
38 HAZARABEDIAN Guy 1413 F 5
39 SZYMANSKI Piotr 1889 F
40 SABIANI Chjara 1456 F
41 PIACENTINI Theo 1490 F
42 PODVIN Dominique 1305 F
43 DEFENDINI Henri 1170 N
44 PERETTI Charles 1499 E 4
45 ASCIONE Olivier 1561 F 4
46 BACROT Alexandre 1557 F 4
47 ROUX Baptiste 1304 F 4
48 ALBERTINI Pierre-Mathieu 1480 N 4
49 LEIBENGUTH Jean 1711 F 4
50 LARDIES-CECCALDI Amalia 1593 F 4
51 PODVIN Helene 1193 F 4
52 DAAGI Mahdi 1499 E 4
53 CARDI Nathalie 1499 E 4
54 PIERINELLI FLORI Marc-Benoit 1311 F 4
55 BOUCHA Abdel 1199 E 4
56 ROUSSEAU Younes 1099 E 4
57 LESCHI Juliette 1170 N 4
58 PIACENTINI Laetitia 1099 E 4
59 SIMBETEANU Luminata 1499 E
60 THEBE Youbsun 1009 E
61 STOLFI Marie-Noelle 1645 F
62 BARBOLOSI Jean Baptiste 1400 N 3
63 CICCOLI Matteu 1320 N 3
64 CARBUCCIA Chjara 1100 N 3
65 CICCOLI Christophe 1350 N 3
66 SEMIA Jawad 1040 N 3
67 AYARI Mohamed 1199 E 3
68 PIACENTINI Angelina 1040 N 3
69 THEBE Kevin 1009 E 3
70 GIAMMARI Santu 1009 E 3
71 DE MONICAULT Baudoin 1099 E 3
72 LESCHI Heloise 1009 E 3
73 MIGLIORE Leanne 1009 E 3
74 SIMBETEANU Cristian 1010 N
75 SIMBETEANU Lucian 1009 E
76 SEMIA Sabah 1099 E 2
77 GIFFUNI Pablo 1009 E 2
78 THAPA Amosh 1009 E 2
79 SOLAS Gabriel 1009 E 1
80 COUILEAU Tom 1009 E 0
81 ROUX Eric 1227 F 0

 

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2013