Chess

imperia

Yu Yangyi and Alexandra Goryachkina lift World Junior Titles

World Junior Chess Championships 2013FIDE World Junior Chess Championships 2013 for boys & girls under 20 were held in Kocaeli, Turkey, from 12th to 27th September 2013.

In the Open section top-seeded GM Yu Yangyi of China drew GM Vidit Santosh Gujrathi (India) in the final round to claim the title of World Junior Champion.

Last year champion Alexander Ipatov (Turkey) defeated IM Aleksandar Indjic (Serbia) but this was sufficient only for the second place and silver medal.

Yangyi collected 11/13 points, while Ipatov has 10,5 points. A full point behind Ipatov are Gujrathi and Jorge Cori (Peru), who beat SP Sethuraman. Gujrathi won the bronze medal on better tie-break.

FIDE World Junior Chess Championships

In the Girls section Russian WGM Alexandra Goryachkina won the last round game against WIM Paula Andrea Rodriguez Rueda (Colombia) to convincingly take the title of World Junior Champion with 10,5/13 points.

WIM Zhansaya Abdumalik (Kazakhstan) held the higher rated WGM Padmini Rout (India) to finish clear second on 9,5 points and claim the silver medal.

After the loss of Rodriguez Rueda, there was a fearless battle for the bronze medal. WIM Hejazipour Mitra (Iran) and WGM Alina Kashlinskaya (Russia) were victorious against Indonesia’s Medina Warda Aulia and Sihite Chelsie Monica, respectively, to share the third place with 9,0 points each. Kashlinskaya grabs the bronze medal on higher tie-break. Full standings below.

Former World Champion Garry Kasparov attended the closing ceremony (speech on video).

FIDE World Junior Chess Championships

Replay the games with computer analysis

Round 13 and closing ceremony video (by Vijay Kumar)

Full results and standings on the official website

FIDE World Junior Chess Championships

FIDE World Junior Chess Championships

FIDE World Junior Chess Championships

FIDE World Junior Chess Championships

FIDE World Junior Chess Championships

Final standings (Girls):

1 WGM GORYACHKINA ALEKSANDRA 2418 RUS – 10½
2 WIM ABDUMALIK ZHANSAYA 2277 KAZ – 9½
3 WGM KASHLINSKAYA ALINA 2434 RUS – 9
4 WIM HEJAZIPOUR MITRA 2256 IRI – 9
5 WGM BULMAGA IRINA 2387 ROU – 8½
6 WGM CORI T. DEYSI 2433 PER – 8½
7 WGM SADUAKASSOVA DINARA 2326 KAZ – 8½
8 WGM PADMINI ROUT 2312 IND – 8½
9 WIM RODRIGUEZ RUEDA PAULA ANDREA 2225 COL – 8½
10 WIM MEDINA WARDA AULIA 2301 INA – 8
11 WGM ARABIDZE MERI 2379 GEO – 8
12 WGM WANG JUE 2392 CHN – 8
13 WIM KHADEMALSHARIEH SARASADAT 2303 IRI – 8
14 WIM ZHAI MO 2309 CHN – 8
15 WIM ENKHTUUL ALTANULZII 2202 MGL – 8
16 WFM GEVORGYAN MARIA 2143 ARM – 8
17 FM STETSKO LANITA 2213 BLR – 7½
18 WFM XIAO YIYI 2163 CHN – 7½
19 WFM QIU MENGJIE 2091 CHN – 7½
20 WIM SIHITE CHELSIE MONICA 2282 INA – 7½
21 WFM KURBONBOEVA SARVINOZ 2120 UZB – 7½
22 WIM IWANOW ANNA 2210 POL – 7½
23 KUCHAVA ANA 2092 GEO – 7½
24 WIM IVANA MARIA FURTADO 2134 IND – 7½
25 WIM BEZGODOVA MARIA 2172 RUS – 7½
26 WIM PAVLIDOU EKATERINI 2216 GRE – 7½
27 WFM MONNISHA GK 2094 IND – 7
28 FRONDA JAN JODILYN 2038 PHI – 7
29 WIM NGUYEN THI MAI HUNG 2222 VIE – 7
30 WFM PETROVA IRINA 2117 UKR – 7
31 WIM RAKHMANGULOVA ANASTASIYA 2194 UKR – 7
32 WIM STYAZHKINA ANNA 2244 RUS – 7
33 WFM JUHASZ BARBARA 2169 HUN – 7
34 LIU HONGYAN 2065 CHN – 7
35 WFM SAVANT RIYA 1960 IND – 7
36 WIM IBRAHIMOVA SABINA 2202 AZE – 6½
37 KARABAYEVA ZHANNA 2029 KAZ – 6½
38 WFM DERAKHSHANI DORSA 2078 IRI – 6½
39 IMEEVA AISA 2067 RUS – 6½
40 WFM SVIRIDOVA VLADA 2063 RUS – 6½
41 WIM VO THI KIM PHUNG 2219 VIE – 6½
42 NASRIDDINZODA MARVORII 2032 TJK – 6½
43 WFM SARANYA J 2094 IND – 6½
44 KRUMOVA ANI 1993 BUL – 6½
45 WFM PUJARI RUCHA 2154 IND – 6
46 WFM MILADINOVIC LENA 2080 SRB – 6
47 WIM MARTINEZ AYELEN 2101 ARG – 6
48 WFM ASSAUBAYEVA BIBISSARA 1761 KAZ – 6
49 SOYLEMEZ CANSU 1905 TUR – 6
50 ANJANA KRISHNA S 1881 IND – 6
51 EDES ZSOFIA 2044 SVK – 6
52 ASLAN CAGLA YAREN 1697 TUR – 6
53 GUECI LAURA 1904 ITA – 6
54 RACKI BARBARA 1946 CRO – 6
55 WFM ANU BAYAR 2012 MGL – 5½
56 SHRISTI J. SHETTY 1909 IND – 5½
57 WFM DE SEROUX CAMILLE 2108 SUI – 5½
58 SHYNGYS KYZY AIJARKYN 1780 KGZ – 5½
59 ALYMBAY KYZY AIZHAN 1820 KGZ – 5½
60 LEONARDI CATERINA 1944 SLO – 5½
61 WCM TUZI BRUNA 1687 ALB – 5½
62 ICHIMURA G. BARBOSA LARISSA Y 1868 BRA – 5
63 FIRAT DENIZ 1664 TUR – 5
64 ARMAS LENA 1920 FRA – 5
65 WCM FUENTES GODOY LILIA IVONNE 1829 MEX – 5
66 URBONAVICIUTE ZIVILE 1826 LTU – 5
67 MATUTE LOJA BELEN 1955 ECU – 4½
68 ADANMIS EZGI 1499 TUR – 4½
69 ALEV GONULDEN SEDA 1632 TUR – 4½
70 ARIG BUSRA 1788 TUR – 4½
71 SEN BERIL BERFIN 1609 TUR – 4½
72 GULAY AYCA NURIYE 1634 TUR – 4½
73 SOYDAN BUSRA 1709 TUR – 4½
74 MICOOGULLARI LARA 1585 TUR – 4½
75 BIRGELIR MELISA 1617 TUR – 4½
76 GUNEY GAMZE NUR 1731 TUR – 4
77 ZDILAR EMILIJA 1885 BIH – 4

Final standings (Open):

1 GM YU YANGYI 2662 CHN – 11
2 GM IPATOV ALEXANDER 2601 TUR – 10½
3 GM VIDIT SANTOSH GUJRATHI 2565 IND – 9½
4 GM CORI JORGE 2587 PER – 9½
5 GM SETHURAMAN S.P. 2553 IND – 9
6 IM VAKHIDOV JAHONGIR 2385 UZB – 9
7 GM WEI YI 2551 CHN – 9
8 IM DUDA JAN-KRZYSZTOF 2534 POL – 8½
9 IM INDJIC ALEKSANDAR 2549 SRB – 8½
10 WANG YIYE 2258 CHN – 8½
11 GM SALEM A.R. SALEH 2570 UAE – 8½
12 IM DEBASHIS DAS 2489 IND – 8½
13 IM KOVALEV VLADISLAV 2568 BLR – 8½
14 GM TER-SAHAKYAN SAMVEL 2575 ARM – 8½
15 IM DIMITROV RADOSLAV 2437 BUL – 8½
16 IM ALI MARANDI CEMIL CAN 2403 TUR – 8½
17 IM YNOJOSA FELIX JOSE 2439 VEN – 8½
18 IM ELISEEV URII 2550 RUS – 8
19 FM NASANJARGAL URTNASAN 2323 MGL – 8
20 IM IDANI POUYA 2480 IRI – 8
21 FM GEORGIADIS NICO 2396 SUI – 8
22 LAURUSAS TOMAS 2398 LTU – 8
23 GM GROVER SAHAJ 2479 IND – 7½
24 CM MUHAMMAD LUTHFI ALI 2277 INA – 7½
25 IM STUKOPIN ANDREY 2522 RUS – 7½
26 IM PETENYI TAMAS 2468 SVK – 7½
27 IM PAVLIDIS ANTONIOS 2471 GRE – 7½
28 BAI JINSHI 2412 CHN – 7½
29 IM NARAYANAN SRINATH 2483 IND – 7½
30 BORTNYK MYKOLA 2417 UKR – 7½
31 SUNILDUTH LYNA NARAYANAN 2408 IND – 7½
32 IM SANAL VAHAP 2419 TUR – 7½
33 FM SAIYN ZHANAT 2337 KAZ – 7½
34 FM TOMAZINI ALJOSA 2251 SLO – 7½
35 IM MARTINEZ ROMERO MARTIN 2404 COL – 7½
36 IM FIRAT BURAK 2423 TUR – 7½
37 GAEHWILER GABRIEL 2287 SUI – 7½
38 FM DE FILOMENO SIMONE 2392 ITA – 7
39 IM KANAREK MARCEL 2483 POL – 7
40 NURI MURAD 2206 AZE – 7
41 GM GRANDELIUS NILS 2576 SWE – 7
42 IM JAVAKHADZE ZURAB 2457 GEO – 7
43 IM IERMITO SEBASTIAN 2462 ARG – 7
44 IM BAGHDASARYAN VAHE 2423 ARM – 7
45 IM DASTAN MUHAMMED BATUHAN 2455 TUR – 7
46 CM BENITEZ LOZANO JAVIER 2308 MEX – 7
47 KARAOKCU ERKIN 2014 TUR – 7
48 CM KOKSAL EGE 2207 TUR – 7
49 FM MERIBANOV VITALY 2433 BLR – 7
50 OZDOVER MUSTAFA BERKAY 2005 TUR – 6½
51 BUYUKASIK DIYAP 2046 TUR – 6½
52 FANG YAN 2281 CHN – 6½
53 KURAYAN RUSLAN 2398 UKR – 6½
54 UYSAL BURAK 1928 TUR – 6½
55 DOCENA JERAD 2227 PHI – 6½
56 CM EMIROGLU CANKUT 2260 TUR – 6½
57 BAGLAN ESAT 2024 TUR – 6½
58 FM VELTEN PAUL 2427 FRA – 6½
59 RATKOVIC MILOVAN 2302 SRB – 6½
60 CHU WEI CHAO 2270 CHN – 6½
61 FM ANTAL TIBOR KENDE 2321 HUN – 6½
62 FM GRANDADAM NICOLAS 2309 SUI – 6½
63 FM LOZHNIKOV VYACHESLAV 2339 KAZ – 6½
64 SOYSAL SERKAN 2097 TUR – 6½
65 FM TOMAZINI ZAN 2277 SLO – 6½
66 FM FRANKLIN SAMUEL G A 2353 ENG – 6½
67 KULKARNI RAKESH 2283 IND – 6½
68 ASHIKU FRANC 2253 ALB – 6
69 IM DRAGOMIRESCU ROBIN-ALEXANDRU 2349 ROU – 6
70 CM BORNHEIM CRAIG 1973 RSA – 6
71 TEMIZKAN DENIZCAN 1921 TUR – 6
72 CM CARNEIRO VITOR ROBERTO CASTRO 2263 BRA – 6
73 YURTSEVEN MELIH 2262 TUR – 6
74 AKHMETOV AYAN 2382 KAZ – 6
75 MAMYRBAY ASSAD 1823 KAZ – 6
76 IM FARID FIRMAN SYAH 2433 INA – 6
77 FM BARROS RIVADENEIRA CRISTHIAN 2271 ECU – 6
78 IM NAGY GABOR 2457 HUN – 6
79 KITIR AHMET 1866 TUR – 6
80 ASGARIZADEH AHMAD 2354 IRI – 6
81 ZHANBAI UULU ZHOKHAR 1843 KGZ – 5½
82 VUCIC MIHOVIL 2063 CRO – 5½
83 YARGICI MAZHAR KUTAY 1970 TUR – 5½
84 ZOR ALBER KADIR 1948 TUR – 5½
85 FM FERREIRA JORGE VITERBO 2426 POR – 5½
86 MEZA PONCE JERRY 2047 ECU – 5½
87 PECURICA MILOS 2190 MNE – 5½
88 IM WANG RICHARD 2430 CAN – 5½
89 CM YUKSEL ATILLA KOKSAL 2060 TUR – 5
90 FM PON MATT 1919 RSA – 5
91 FM IGONIN TEMUR 2074 UZB – 5
92 FM OCHSNER BJORN MOLLER 2366 DEN – 5
93 KARABAYIR MUSTAFA YILMAZ 1926 TUR – 5
94 GUNDOGAN CEM 2072 TUR – 5
95 DU PLESSIS HEINCO 2050 RSA – 5
96 NEVES PEDRO 2212 POR – 5
97 MEFTAHI HOUSSEM 2076 TUN – 5
98 CM BAASANSUREN ERDENE 1844 MGL – 5
99 FM ARVOLA BENJAMIN 2354 NOR – 5
100 KILIC EFE MERT 1843 TUR – 5
101 PERCIN ONDER 1838 TUR – 5
102 THOMPSON ROBERT 1966 ENG – 4½
103 CINGOZ OZAN 1918 TUR – 4½
104 ZEYDAN SALIH 1968 TUR – 4½
105 AYDIN HASAN BORA 1848 TUR – 4½
106 KATHMALE SAMEER 2339 IND – 4½
107 HEINECHEN JOHN 1901 PAR – 4½
108 ATAY SERGEN 1713 TUR – 4½
109 MESIC VEHID 1576 BIH – 4½
110 SUMER GUN 1928 TUR – 4½
111 SAHIN OZGUN 1857 TUR – 4
112 TOPAC AHMET EREN 1800 TUR – 4
113 CM GARCIA HERRERA ENRIQUE RIC 1653 MEX – 4
114 ERTEKIN OGUZHAN 1583 TUR – 3½
115 ABDRASHEV ARLEN 1745 KAZ – 3
116 URAZ ABDULLAH KERIM 1602 TUR – 2

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2013