2015

2015 Namibia Open Junior Championship took place in Walvis Bay

10257236_866584216722024_5757386308115243482_oThe 2015 Namibia Open Junior Chess Championship was organized by Namibia Chess Federation on June, 20, in the Walvis Bay Private High School, Walvis Bay.

The event gathered 270 young players from all over Namibia and it was separated into seven different sections – Under 8, Under 10, Under 12, Under 14, Under 16, Under 18 and Under 20.

Dante Beukes (U12), Mika Oberholzer (U10) and Alexander Bertelsmann (U8) were convincing winners in the youngest groups. Each of them proved an absolute supremacy by finishing with perfect 7/7 score.

Beukes finished first under 12, Oberholzer emerged a winner under 10, while Bertelsmann took the gold under 8.

Antony Van Der Meer (U14) was the champion under 14 with 6,5 points out of 7 rounds. Mbitjita Kahuure (U16) had the same score to top the group under 16 and so did Christopher Ndoroma (U18) to lift the trophy under 18.

Immanuel Gariseb (U20) was perfect under 20 with 7 points out of 7 rounds.

You can see the full standings below.

Tournament websitePlay chess onlineChess Arena Video Channel

More: June magazines in pdf and pgn now available!

Final standings Under 8:

1 Bertelsmann, Alexander 7
2 Heyns, Erick 6
3 Beukes, Jamie-Nicole 4.5
4-5 Oberholzer, Emma 4
Williams, Cowan 4
6-8 Duvenhage, Carla 3.5
Van Wyk, Leo 3.5
Mccarthy, Roelf 3.5
9-11 Amutati, Junior 3
Maritz, Reuben 3
Rossouw, Zuriel 3
12-13 Kapingana, Giftan 2
Shiimi, Sela 2
14 Karipi, Trevor 1
15 Fernandes, Givan 0

Final standings Under 10:

1 Oberholzer, Mika 7
2-3 Jane, Gale 5.5
Smit, Schalk 5.5
4-8 September, Jadan 5
Herrmann, Carl-Philip 5
Horn, Lure 5
Hewicke, Uatjiri 5
Kuzeeko, Ujee 5
9-13 Van Heerden, Ewan 4.5
De Wet, Daniel 4.5
Ferreira, Marelee 4.5
January, Maurizio 4.5
Schrywer, Storm 4.5
14-21 Du Plessis, Philip 4
English, Raymondo 4
Tjivela, Rodrico 4
Lacock, Jc 4
Olibile, Herold 4
Claro, Lizandro 4
Noppe, Karel 4
Taylor, Joshua 4
22-25 Le Roux, Anine 3.5
Mazuva, Avihe 3.5
Du Toit, Ida 3.5
Platt, Jonathan 3.5
26-38 Heyns, Joanne 3
Bester, Lourens 3
Lindsay-Payne, Cion 3
Van Der Merwe, Estelle 3
Viljoen, Hendrik 3
Hoveka, Jodie 3
Strauss, Andre 3
Bester, Ronan 3
Shigwedha, Nangula 3
Van Der Meer, Justine 3
Tamilau, Sasha 3
Van Der Merwe, Miguel 3
Schmidlin, Kayla 3
39-40 Solomon, Joshwin 2.5
Pienaar, Magdel 2.5
41-43 Heyns, Gert 2
Tjiueza, Vevangee 2
Hendriks, Allessandro 2
44-46 Binneman, Rayne 1.5
Hoffmann, Cee Jay 1.5
Gruzzito, Noble 1.5
47 De Jager, Tharina 1

Final standings Under 12:

1 Beukes, Dante 7
2-4 Gurirab, Kevin 6
Horn, Aldo 6
Indongo, Lameck 6
5-11 Jane, Ditshaba 5
Mouton, Marlon 5
Mupetami, Steven 5
Apollus, Luther 5
Kohne, Annabel 5
Kooper, Ronaldino 5
Nakambonde, Titus 5
12-13 Vilho, Jesse 4.5
Ndhlovu, siyanda 4.5
14-25 Van Wyk, Keisha 4
Gaoseb, Manfredo 4
Herrmann, Maxime 4
Koopman, Raymond 4
Oberholzer, Joshua 4
De Celestine, Denzil 4
Mupetami, Ribeiro 4
Horn, Ethan 4
Gaoses, Nazneen 4
Shinyala, Luis-Peter 4
Lawrence, Raymando 4
Prybylski, Thomas 4
26-34 Rietz, Rachino
Kooper, Rodrico 3.5
Hartsman, Xavier 3.5
Van Wyk, Raymondo 3.5
Du Plessis, Janus 3.5
Roodman, Hanno 3.5
Besser, Elizabeth 3.5
Bornman, Wian 3.5
Van Wyk, Kaylee 3.5
35-42 Gillmore, Zuan 3
Strauss, Lleollynn 3
Janse van Rensburg, Eduard 3
Blockstaan, Reginald 3
Wimmerth, Ethan 3
Zabel, Anjo 3
Stiege, Samara 3
Shuuya, Eden 3
43-50 Bester, Dean 2.5
Gaugorob, Rheinhardt 2.5
Hochobes, Beaulah 2.5
Lombaard, Brooklyn 2.5
Shiimi, Eeno 2.5
Bam, Malinda 2.5
Bergh, Roux-che 2.5
Gurirab, Allistair 2.5
51-54 Heyns, Nico 2
Noble, Carlito 2
Plaatjes, Sven 2
Conrad, Ruan 2
55-57 Brown, Bronwyne 1.5
Dausab, Champion 1.5
Gaoses, Desmona 1.5
58-59 Bouwer, Kynauw 0
Stauder, Mark 0

Final standings Under 14:

1 Van Der Meer, Anthony 6.5
2 Calitz, Benneton 6
3-4 Faul, John 5.5
Naidoo, Hiren 5.5
5-7 Junias, Festus 5
Du Toit, Iwann 5
Tsuses, Patience 5
8-12 Snyman, Anco 4.5
Hoabeb, Joseph 4.5
Kahaka, Pena 4.5
Wood, Joshua 4.5
Van Der Westhuizen, Elrico 4.5
13-19 Everson, Le Roux 4
Horn, Caro 4
Hanabeb, Tino 4
Norich, Glennan 4
Smal, Erne 4
Zabel, Karl Heinrich 4
Booysen, William 4
20-24 Kajovi, Kefilwe 3.5
Van Wyk, Jonathan 3.5
Lange, Barend 3.5
Roux, Michaela 3.5
Visagie, Vialli 3.5
25-33 Hurter, Louis 3
Swartbooi, Elreeve 3
Usurua, Ronaldo 3
Kusch, Chai 3
Swanepoel, Danelle 3
Nghaamwa, Tuli 3
Kittel, Oliver 3
Mccarthy, Gerald 3
Diergaardt, Willis 3
34-36 Dreyer, Pieter 2.5
Nekwaya, Oiva 2.5
Shidwedha, Kadhila 2.5
37-41 Nghiyoonanye, Junior 2
Kotze, Martin 2
Sibalatani, Mike 2
Erckie, Menu 2
Musimani, Frans 2
42 Schoeman, Willie 1
43-44 Horaeb, Emerson 0
Swanepoel, Marius 0

Final standings Under 16:

1 Kahuure, Mbitjita 6.5
2-3 Hochobeb, Mutago 6
Zoangara, Treasure 6
4-5 Hochobeb, Mubasen 5.5
Calitz, Lida-Marie 5.5
6-7 Kamaazembua, Himunmuine 5
Wilbard, David 5
8-15 Greef, Etienne 4.5
Mutjavikua, Undjizuva 4.5
De Jongh, Ze-Elais 4.5
Nakabonde, Bryn 4.5
Likukela, Denzel 4.5
Kubas, Vaughen 4.5
Negumbo, Joshua 4.5
Solms, Ethen 4.5
16-23 Adler, Adrian 4
Feris, Ethen 4
Niilenge, Maria 4
Rohas, Julian 4
Van Neel, Rewaldo 4
Kittel, Alexander 4
Tibinyane, Elvira 4
Shimwandi, Willbard 4
24-27 Titus, Linzo 3.5
Du Preez, Raynee 3.5
Kazongonminja, Matarere 3.5
Tawana, Sepiso 3.5
28-35 King, Eckhart 3
Katunohange, Mupangure 3
Shikongo, Jurgen 3
Nortier, Clzelle 3
Walter, Jorg 3
Smith, Justin 3
Keitungwa, Padja 3
Nkandi, Tangeni 3
36-41 Katjairua, Meundju 2.5
Ngenda, Amutenya 2.5
Koch, Benjamin 2.5
Thomas, Paulina 2.5
Pukulukeni, Silas 2.5
Ipinnge, Anna 2.5
42-47 Shepherd, Mario 2
Hiskia, Victoria 2
Kazonga, Natsai 2
Frans, Albertine 2
Iyambo, Ndapandula 2
Jeremia, Maria 2
48 Caetado, Clara 1.5
49 Kaijo, Britney 1
50 Swart, Nicolaas 0

Final standings Under 18:

1 Ndoroma, Christopher 6.5
2 Tjaronda, Nicola 6
3 Izaks, Constalles 5.5
4-10 Nangula, Etu 5
Trepper, Tibor 5
Hamaseb, Isaskar 5
Murangi, Ukaurua 5
Kittel, Thomas 5
Shatipamba, Lazarus 5
Kazekondjo, Gregory 5
11-19 Guiseb, Jason 4
Vatiraije, Uvanga 4
Tjijahura, Rolida 4
Matheus, Alan 4
Ameb, Clifton 4
Du Toit, Milano 4
Mbemukenga, Nengeekua 4
Louw, Harold 4
Mukanwa, Ndatega 4
20-21 Shilipipo, Isack 3.5
Gawiseb, Gustaf 3.5
22-30 Nekundi, Keneth 3
Christiaan, Elrico 3
Grobbelaar, Jan-Hendrik 3
Shekudja, Ivan 3
Noreseb, Dudley 3
Klerk, Jack de 3
Damaseb, Frampton 3
Shapalo, Otiniel 3
Leicher, Jonathan 3
31 Mhopyeni, I-Ben 2.5
32-37 Beukes, Franco 2
Zahakula, Kamaazengi 2
Mumbala, Epafras 2
Geiseb, Donald 2
Wilbard, Hileni 2
Kawatomas, Lamek 2
38 Bernard, Dewald 1.5
39 Witbooi, Junaid 1

Final standings Under 20:

1 Gariseb, Immanuel 7
2 Mentile, Lishen 6
3 Kajovi, Matjiua 5
4-8 Cloete, Aldrian 4
Bedja, Dylen 4
Mberiuana, Kuvaraivi 4
Festus, Jeremia 4
Mberekera, Michael 4
9 Kakwiyu, Lukas 3.5
10-12 Immanuel, Indongo 3
Simataa, Innocent 3
Brenden, Kapukare 3
13 Tjiute, Staphanus 2.5
14 Goseb, Giovani 2
15 Ivonne, Tjakaurua 1
16 Johannes, Josef 0

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top