Chess

Antipov and Buksa are 2015 World Junior Champions

The Russian chess player GM Mikhail Antipov beat the representative of Italy IM Francesco Rambaldi in the final 13th round of the FIDE World Junior Under-20 Championship to secure the title World U-20 chess champion.

Antipov edged Polish player GM Jan-Krzystof Duda on a better tie-break score after the latter finished equal in his last-round game against the Dutchman GM Benjamin Bok.

The bronze went to GM Matthias Bluebaum from Germany who remained a full point behind the winners with 9/13.

The event was being held from September 2 to September 15, 2015, in Khanty-Mansiysk, Russia, together with the FIDE Word Girls Under-20 Championship.

In the women section WFM Nataliya Buksa from Ukraine emerged a sole winner with 10/13 points, leaving the nearest followers, WIM Alina Bivol (Russia) and WGM Zhansaya Abdumallik (Kazakhstan) half a point behind.

Buksa made draw against Azerbaijani WGM Gunnay Mammadzada in the decisive last-round to maintain her half-a-point advantage.

In the meantime WGM Zhansaya Abdumalik didn’t overcome the resistance of WFM Alexandra Makarenko from Russia and also finished equal, while Alina Bivol defeated WIM Filiz Osmanodja to join the medals. Bivol took the silver and Abdumalik remained third.

Tournament website/ Boys U-20 LIVE games/ Girls U-20 LIVE games

2015 chapions Antipov and Buksa (photo credit: Berik Balgabaev, Twitter)

2015 World champions Antipov and Buksa (photo credit: Berik Balgabaev, Twitter)

Boys U20 final standings:

1 GM Antipov Mikhail Al. 2538 RUS 10
2 GM Duda Jan-Krzysztof 2645 POL 10
3 GM Bluebaum Matthias 2580 GER 9
4 IM Loiseau Quentin 2419 FRA 8½
5 GM Bajarani Ulvi 2535 AZE 8
6 IM Van Foreest Jorden 2541 NED 8
7 GM Bok Benjamin 2586 NED 8
8 IM Rambaldi Francesco 2540 ITA 8
9 IM Akash G 2382 IND 8
10 IM Yuffa Daniil 2476 RUS 8
11 GM Abasov Nijat 2511 AZE 8
12 IM Tari Aryan 2518 NOR 8
13 IM Tran Tuan Minh 2417 VIE 8
14 IM Pichot Alan 2528 ARG 8
15 GM Grigoryan Karen H. 2609 ARM 7½
16 IM Ali Marandi Cemil Can 2422 TUR 7½
17 FM Gordievsky Dmitry 2511 RUS 7½
18 IM Chigaev Maksim 2531 RUS 7½
19 IM Laurusas Tomas 2429 LTU 7½
20 IM Johansson Linus 2400 SWE 7½
21 IM Iskandarov Misratdin 2405 AZE 7½
22 IM Sunilduth Lyna Narayanan 2473 IND 7
23 GM Karthikeyan Murali 2509 IND 7
24 FM Makhnyov Denis 2358 KAZ 7
25 Beradze Irakli 2380 GEO 7
26 GM Cori Jorge 2637 PER 7
27 FM Menezes Christoph 2364 AUT 7
28 IM Sanal Vahap 2522 TUR 7
29 IM Gagare Shardul 2469 IND 6½
30 IM Bai Jinshi 2519 CHN 6½
31 IM Georgiadis Nico 2484 SUI 6½
32 FM Barbot Pierre 2455 FRA 6½
33 Ratkovic Miloje 2388 SRB 6½
34 WGM Goryachkina Aleksandra 2497 RUS 6½
35 IM Korchmar Vasiliy 2409 RUS 6½
36 FM Bilguun Sumiya 2343 MGL 6½
37 IM Leiva Giuseppe 2400 PER 6
38 FM Bida Mihai-Eugen 2394 ROU 6
39 FM Arat Ufuk Sezen 2441 TUR 6
40 IM Saiyn Zhanat 2413 KAZ 6
41 Vokhidov Shamsiddin 2292 UZB 6
42 Harsha Bharathakoti 2393 IND 6
43 Megalios Konstantinos 2242 GRE 6
44 Bogdanov Egor 2333 UKR 6
45 Fontaine Quentin 2122 BEL 6
46 FM Serikbay Chingiz 2272 KAZ 6
47 FM Kirk Ezra 2315 ENG 6
48 IM Studer Noel 2422 SUI 5½
49 Isaev Chyngyz 2163 KGZ 5½
50 Taalaibekov Tagir 2222 KGZ 5½
51 Dutreuil Raphael 2166 FRA 5½
52 CM Carneiro Vitor Roberto Castro 2405 BRA 5
53 FM Popov Mikhail 2327 RUS 5
54 Ererdem Gani Eren 2213 TUR 5
55 FM Hasenohr Benedict 2309 SUI 5
56 Van Laeken Jonathan 1866 BEL 5
57 Lootens Matthias 1935 BEL 5
58 Chumak Dmitrii 1808 RUS 3½
59 O`mahoney Keegan 1788 IRL 3½
60 Sabirov Timur 1665 RUS 3
61 El Fazari Mohamed Amin 1832 MAR 2½
62 Dias Matheus Nunes 1699 BRA 1½

Girls U20 final standings:

1 WFM Buksa Nataliya 2199 UKR 10
2 WIM Bivol Alina 2321 RUS 9½
3 WGM Abdumalik Zhansaya 2380 KAZ 9½
4 WGM Saduakassova Dinara 2409 KAZ 9
5 IM Ziaziulkina Nastassia 2401 BLR 9
6 WIM Derakhshani Dorsa 2244 IRI 8½
7 WGM Mammadzada Gunay 2355 AZE 8
8 WFM Makarenko Alexandra 2229 RUS 8
9 WIM Fataliyeva Ulviyya 2301 AZE 8
10 Gaboyan Susanna 2107 ARM 7½
11 WFM Nguyen Thi Thuy Trien 1939 VIE 7½
12 Drogovoz Irina 2253 RUS 7½
13 WFM Navrotescu Andreea-Cristiana 2263 FRA 7½
14 WIM Ibrahimova Sabina 2215 AZE 7½
15 WFM Khomeriki Nino 2296 GEO 7½
16 WIM Osmanodja Filiz 2309 GER 7½
17 WCM Amrayeva Aytan 2145 AZE 7½
18 IM Rodriguez Rueda Paula Andrea 2358 COL 7
19 WGM Aulia Medina Warda 2417 INA 7
20 WFM Saranya J 2144 IND 7
21 WFM Terbe Julianna 2233 HUN 6½
22 WIM Michelle Catherina P 2259 IND 6½
23 Kusenkova Natallia 2155 BLR 6½
24 WFM Assaubayeva Bibissara 2241 KAZ 6½
25 WCM Wozniak Mariola 2198 POL 6½
26 WFM Ivanova Karina 2177 RUS 6½
27 WFM Monnisha G K 2004 IND 6½
28 WFM Sviridova Vlada 2125 RUS 6
29 WFM Bayarmaa Bayarjargal 2265 MGL 6
30 WFM Movileanu Daniela 2221 ITA 6
31 Vasova Maria 2069 BUL 6
32 WFM Lingur Zalina 2128 RUS 6
33 Gelip Ioana 2139 ROU 6
34 Thomas Anysia 2035 FRA 6
35 Badamkhand Norovsambuu 2001 MGL 6
36 Bengtsson Jessica 2056 SWE 6 0 65½ 67 6
37 WFM Paredes Bustamante Paula 2156 PER 5½
38 WFM Sazonova Anastasia 2020 RUS 5½
39 WIM Pratyusha Bodda 2326 IND 5½
40 WFM Utiatskaja Irina 2201 RUS 5½
41 WFM Drogovoz Maria 1924 RUS 5½
42 WFM Milosevic Jovana 2117 SRB 5
43 Leonardi Caterina 2080 SLO 5
44 Hoare Amy B 2088 ENG 4½
45 Garifullina Leya 1776 RUS 4½
46 Barbier Astrid 1835 BEL 2
47 Voskresenskaya Marta 1703 RUS 2
48 Musaeva Shakhnazi 1586 KGZ 1½

Chess, chess news and tournaments by Chessdom © 2007 - 2018