Chess bits

49th Ilmar Raud Memorial 2015

IlmarThe 49th Ilmar Raud Memorial is organized by Viljandi CC Fellin from June 29 to July 5, 2015, at the Viljandi Sports Center, Vaksali 4 (500 meters from the bus station, by the Square of Liberty). in Viljandi, a town in southern Estonia.

The event is played in memorial of Ilmar Raud, member of the Estonian team that scored bronze at the Chess Olympiad in Buenos Aires.

The 9-round Swiss FIDE open tournament with tempo of play 90′ X 40 moves + 15′ + 30″ is a part of Kodumasinad series 2015 held by the Estonian Chess Support Organization.

The main prizes will be distributed as follows: €  1.500 + Trophy/ €  1.000 + Trophy/ €  700 + Trophy/ € 400/ € 250/ € 150/ € 100/ € 70. In additional, many category prizes will be awarded.

Last year’s winner GM Aleksej Aleksandrov (2607) from Belarus heads the field of 61 players from 7 different countries, including 8 GMs and 6 IMs.

Tournament websiteLive games with analysisStandings and statistics

More: Play chess onlineChess Arena Video Channel

List of participants:

1 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2607
2 GM Neiksans Arturs LAT 2600
3 GM Kulaots Kaido EST 2574
4 GM Ehlvest Jaan USA 2545
5 GM Blomqvist Erik SWE 2509
6 GM Miezis Normunds LAT 2508
7 GM Kveinys Aloyzas LTU 2486
8 IM Meskovs Nikita LAT 2451
9 GM Shvyrjov Igor EST 2433
10 IM Sepp Olav EST 2426
11 IM Seeman Tarvo EST 2414
12 IM Ladva Ottomar EST 2411
13 IM Berzinsh Roland LAT 2402
14 FM Shishkov Andrei EST 2387
15 IM Lauk Ular EST 2383
16 FM Krupenski Juri EST 2339
17 FM Sirosh Ilja EST 2314
18 Soskov Vjatsheslav EST 2289
19 FM Vovk Ilja EST 2283
20 Jezov Roman EST 2258
21 WIM Narva Mai EST 2252
22 Dubrovin Robert EST 2230
23 Parkkinen Jyrki FIN 2197
24 Soot Margus EST 2101
25 Dragun Valentin EST 2099
26 Chukavin Kirill EST 2096
27 Petrov Dmitri EST 2083
28 Porrasmaa Timo FIN 2056
29 Tominga Eke EST 2036
30 WFM Vahtra Tuuli EST 2025
31 WFM Narva Regina EST 2007
32 Teemae Leo EST 1970
33 Garanin Aleksei EST 1902
34 Lumiste Rene EST 1889
35 Ivanov Platon-Jaan EST 1853
36 Orlov Roman EST 1815
37 Poom Mati EST 1803
38 Ruus Rein EST 1782
39 Raudsepp Teet EST 1775
40 Sirp Karl Aleksander EST 1767
41 Viikmaa Karmen EST 1692
42 Pedoson Georg Aleksander EST 1685
43 WCM Sinitsina Anastassia EST 1673
44 Tokar Taniel EST 1673
45 Tonso Liina EST 1605
46 Maasik Liisa EST 1487
47 Norlamo Sarabella FIN 1371
48 Soosõrv Ants EST 0
49 Kilpio Vesa FIN 0
50 Komlev Heino EST 0
51 Linroos Monika EST 0
52 Lohmus Kristofer EST 0
53 Merendi Elisabeth EST 0
54 Narva Mart EST 0
55 Orlov Deniss EST 0
56 Orlovsky Daniil EST 0
57 Polendik Tiina EST 0
58 Povvat Aalo EST 0
59 Salupere Silvi EST 0
60 Staub Madis EST 0
61 Urgas Jaan EST 0

Chessdom is dedicated to professional and independent coverage of chess news and events from all over the globe! Join us for live chess games, interviews, video and photo reports, and social media reactions. Follow the development of the strongest chess software, which affects all chess today, via the Top Chess Engine Championship with its 24/7 live broadcast with chat.

Copyright © 2007-2021 Chessdom.com

To Top